Koniskos kāpostus Latvijā tikpat kā neaudzē.

Koniskie kāposti – ļoti iecienīti Vācijas tirgū 0

Autore: Mārīte Gailīte

Pērnruden Latvijas dārzeņu audzētāju un speciālistu grupa apmeklēja Holandi, lai iepazītos ar firmas “Bejo Zaden” jaunumiem un vietējo dārzeņkopju darba pieredzi.

Reklāma
Reklāma
Latvijai tuvojas aukstuma vilnis! Sinoptiķi par laiku jaunnedēļ
Kokteilis
15 saderīgākie zodiaka zīmju pāri: viņiem ir pa spēkam radīt ideālu ģimeni
Ķīna un Turcija sagādā Krievijai nepatīkamu “pārsteigumu” 34
Lasīt citas ziņas

Saimniecība “A.S.de Boer ir dibināta pirms 60 gadiem. Tās kopējā platība ir 225 ha, no kuriem 100 ha ir atvēlēti sarkanajiem, baltajiem un koniskajiem kāpostiem, bet pārējā platībā audzē sīpolus, tulpju sīpolus, galda kartupeļus un graudus. Vislielāko mūsu uzmanību piesaistīja tieši koniskie kāposti, jo Latvijā tos tikpat kā neaudzē. Saimnieks atklāja, ka sarkanos un baltos kāpostus pārdod vietējā tirgū, bet koniskos eksportē uz Vāciju, kur tie ļoti pieprasīti. Koniskie kāposti aizņem 55 ha. Tiek audzēti firmas Hazera hibrīdi ‘Marshal’ F1. ”

Interesanti, ka saimniekam kopā ar vēl trim zemniekiem pieder ekskluzīvas tiesības šīs šķirnes audzēšanai, par ko viņi īpaši maksā selekcijas firmai. Tā atšķiras no citiem koniskajiem kāpostiem ar piemērotību uzglabāšanai un labām garšas īpašībām. Tāpat kā galviņkāpostiem ražu vāc uzreiz konteineros, katram no tiem ir unikālais numurs. Etiķetē ir norādīts lauka nosaukums, stādīšanas un novākšanas datums, kā arī laika apstākļi vākšanas dienā. Tas ne tikai nodrošina produkta izsekojamību, bet arī palīdz pieņemt lēmumu par to, kuru partiju pārdot ātrāk, kuru glabāt ilgāk.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kameras konisko kāpostu glabāšanai ir aprīkotas ar kontrolētas atmosfēras (CA) iekārtu, kas nodrošina temperatūru 1 oC. Diemžēl precīzu gāzes sastāvu zemnieks mums tā arī nenosauca.

Saimniecībā audzē 12 galviņkāpostu hibrīdus, tostarp ‘Cyclone’ F1, ‘Lennox’ F1, ‘Slawdena’ F1. Mazākas galviņas aiziet uz lielveikaliem, lielākās tiek sagrieztas uz pusēm vai pat ceturtdaļām un arī nosūtītas mazumtirdzniecībā, bet pavisam lielas pārdod pārstrādei – salātu ražotājiem. Galviņu šķirošanai pēc svara ir uzstādīta speciāla automātiskā līnija, bet katru dienu to neizmanto, jo pieredzējušie strādnieki gana precīzi nosaka galviņas svaru tāpat. Interesanti, ka pārstrādes galviņām kacenus izurbj ar speciālu mašīnu, pirms nosūta tālāk. Koniskos kāpostus pārdod pēc skaita, parastos – pēc svara. Arī Holandē bija mitra vasara un rudens, tāpēc galviņas padevās lielākas nekā parasti. Daļu ražas tā arī nenovāca.

Kameras konisko kāpostu glabāšanai aprīkotas ar kontrolētas atmosfēras iekārtu.

Kā visur dārzkopībā, saimniecībā trūkst strādnieku roku darbu veikšanai, tāpēc saimniekam pieder arī darbā iekārtošanas birojs viesstrādniekiem. Daļu viņš nodarbina pats, pārējiem atrod darba vietas pie kaimiņiem. Viesstrādnieki dzīvo turpat vagoniņos blakus dārzeņu glabātavai. Uzzinot, ka esam no Latvijas, saimnieks ļoti interesējās par iespējām ar mūsu starpniecību atrast darbiniekus, bet mēs viņu ar šādu iespēju nevarējām iepriecināt..

Žurnāla “Agro Tops” 2017.g.janvāra numurs.
Žurnāla “Agro Tops” 2017.g.janvāra numurs.

Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.