Foto – Shutterstock.com

Krūts vēža pacientes stāsts: Sapratu, cik ļoti gribu dzīvot 0

„Es vienmēr esmu gājusi pārbaudīties. Tā kā pati strādāju medicīnā, es arī zinu, kas jādara. Man bija atnākusi Nacionālā veselības dienesta vēstule par krūšu pārbaudēm, tādēļ aizgāju uz mamogrāfiju, un ārsts saka: „Tev bumbulis krūtī”. Kad es izgāju no onkologa kabineta, es biju neaptveramā šokā, skaļā balsī bļāvu un raudāju vēl visu vakaru līdz nebija vairs nevienas asaras. Ak kungs, cik tas bija briesmīgi! Kaut kam tādam nav iespējams sagatavoties. Man taču ir vēl tik daudz plānu un darbu, man vēl tik daudz jāceļo, tik daudz jāizdara. Es jutos pilnīgi norakstīta. Tajā brīdī tas bija mans gals,” krūts veselības informatīvās kampaņas „Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” ietvaros savā pieredzē dalās Vineta, 62 gadi.

VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Par ūdeni rīdzinieki turpinās pārmaksāt
Andrejs Ēķis: Putins pēc savas būtības ir “gopņiks”
Lasīt citas ziņas

Vineta, kā pati sevi dēvē, ir īstens velna pulveris. Dzīves līkloči viņu nekad nav pārāk lutinājuši, bet ar katru jaunu pavērsienu, Vineta no jauna visiem ir pierādījusi, ka viņai pa spēkam ir pilnīgi viss. Ir pagājuši jau vairāk kā divi gadi, kopš Vineta savā dzīvē atzīmē otro dzimšanas dienu.

Ticība, ka dzīve vēl nav galā

CITI ŠOBRĪD LASA

Uzzinot diagnozi, Vineta izkārtoja sev operāciju Rīgā pāris dienas pēc diagnozes noteikšanas, un tikai tad atguva ticību tam, ka dzīve vēl nav galā. „Dr. Eglītis, ko es patiešām dēvēju par ārstu ar lielo burtu, man prasa: „Bet kas tad ir noticis? Izoperēsim, nebūs pat krūts jāņem nost.” Tajā brīdī es nomierinājos. Atbalsts un pozitīva nostāja ir ļoti svarīga. Nevis žēlošana, bet uzmundrinājumi – viss ir ārstējams!” stāsta Vineta.

Sievietes sākotnējā doma bija nevienam neteikt par slimību. Viņa negribēja izlikties vāja un domāja, ka ar visu tiks galā pati. Vēlāk saprata, ka radu atbalsts ir ļoti svarīgs un tas arī palīdzējis ārstēšanās procesā. „Radi nāca pie manis uz slimnīcu, nesa ciemakukuļus, rūpējās par mani, bet visi kā viens ticēja, ka ar mani pilnīgi viss būs kārtībā.”

Slimību izraisījis stress

Vineta uzskata, ka audzējs viņai radies no milzīgajiem stresiem, kas dzīvē piedzīvoti. Vineta vienmēr ir ļoti daudz strādājusi, ir bijušas reizes, kas viņa nav bijusi mājās pat trīs diennaktis, strādājot maiņas darbus slimnīcā. Lielākais trieciens bija reorganizācija, kuras rezultātā Vineta tika pazemināta amatā. „Man vienmēr ļoti patika mans darbs, mani kolēģi, bet pēdējā laikā vairs nebija absolūti nekāda prieka no strādāšanas. Es gribēju laiku veltīt tikai sev, atnākt no darba un neko nedomāt, neko nedarīt. Biju zaudējusi interesi dzīvot.”

Dzīvesveida maiņa

Slimība Vinetai pierādīja, ka viņa tomēr grib dzīvot. Ārstēšanās laikā viņa pieņēma lēmumu veltīt gadu sev. „Terapijas laiks galīgi nav vienkāršs, bija daudzi noguruma periodi, kad nevar izdarīt pilnīgi neko, un, īstenībā, arī negribas. Tagad es jūtos kā uzvarētāja, esmu ieguvusi otro dzīvi, bet brīžiem pa vidu tomēr bija arī sajūta, ka nav vairs spēka.”

Vineta atzīst, ka viņas profesija bija priekšrocība, tā kā viņa teorētiski zināja, kā noritēs ārstēšanas gaita. Lai ātrāk izveseļotos, Vineta sāka dzīvot veselīgāk.

„Biju pie makrobiotikas speciālista, kādu laiku arī vairs neēdu gaļu. Gāju pie Ziņģītes un praktizēju rīvēšanos. Pildu pareizas elpošanas vingrinājumus. Vissvarīgāk man liekas ieklausīties sevī un darīt, ko gribas. Pirmo gadu es ļoti strikti ievēroju visus ārsta norādījumus, bet tagad es gan saulītē pasēžu, gan apēdu kaut ko, ko man it kā nedrīkst..”

Šobrīd Vineta saka, ka emocijas par slimību ir dalītas. Viņa jūtas pilnīgi vesels cilvēks, kas var baudīt savu dzīvi, bet tomēr slimība viņai ir bijusi, pastāv risks par tās atgriešanos, un ir jābūt daudz piesardzīgākam. „Kad es kārtoju invaliditāti, man atbildīgā daktere saka, ka citi cilvēki ar šādu slimību ejot uz darbu. Tas bija liels aizvainojums, jo es esmu visu mūžu strādājusi, maksājusi nodokļus, tagad izcietusi vēzi, pārgurusi no ārstēšanās, un man liekas, ka es esmu pelnījusi to invaliditāti. Šķiet, daudzas sievietes nemaz nezina, ka piecus gadus pienākas invaliditāte un ka to var izņemt jau kopā ar slimības lapu. Mēs tomēr esam izgājušas cauri kaut kam briesmīgam, mēs esam pelnījušas arī atpūtu.”

Vineta ir ļoti optimistiska un pozitīva, tomēr arī viņai savs smagums ik pa laikam ir kaut kur jāatstāj. „Es esmu ierīkojusi sev kladīti, kurā rakstu, ko es ēdu, darīju šajā dienā un, kad ir emocionāli grūti, tad es to aprakstu, paraudu. Tas jautājums, kādēļ tas notika ar mani, nav atbildams, un dažreiz ir grūti. Bet svarīgākais ir nenokārt galvu!”

Atbalsts, sapratne, cerība

Ir pagājuši jau vairāk kā divi gadi, kopš Vineta ir vesela. Pēc terapijas Vinetas kādreiz taisnie mati ir atauguši viegli lokaini, un izskatās ļoti simpātiski. Viņa regulāri brauc uz Rīgu tikties ar savām draudzenēm, kuras arī ir izārstējušas vēzi. Svarīgi ir parunāt ar cilvēkiem, kas saprot, kam esi gājis cauri, bet vēl svarīgāka ir sajūta, kas viņas vieno – viņas ir uzvarējušas!

Pārbaudi savu krūts veselību!

Sievietēm līdz 50 gadu vecumam krūtis ir jāpārbauda ar ultrasonogrāfijas metodi, vēlams reizi gada (menstruāla cikla pirmajā puse), to var kombinēt ari ar mamogrāfiju reizi 2-3 gados. Ultrasonogrāfija ir krūts dziedzeru izmeklēšana ar augstas frekvences skaņu 7,5–13–15 MHz. Izmeklējums ir nesāpīgs un pilnīgi nekaitīgs, to var veikt ari grūtniecēm. Ja esi jaunāka par 50 gadiem, jautā savam ģimenes ārstam norīkojumu un pieraksties uz krūšu ultrasonogrāfiju vai mamogrāfiju!

SAISTĪTIE RAKSTI

Sievietēm pēc 70 gadu vecuma krūšu mamogrāfija ir jāveic reizi divos gados. Mamogrāfijas izmeklējumu ir iespējams veikt ar ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījumu, maksājot pacienta iemaksu 2,85 eiro.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
atpazīt aplamības un patiesību par sirds veselību
Garšīgas svētku receptes cukura diabēta pacientiem
Katrs piektais Latvijas iedzīvotājs apzināti “cepinās” saulē karstākajā dienas laikā
Alkohols smadzenes sasniedz 30 sekunžu laikā. Kā tas ietekmē katru mūsu orgānu?
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Par ūdeni rīdzinieki turpinās pārmaksāt
Andrejs Ēķis: Putins pēc savas būtības ir “gopņiks”
Baisā miega slimība, kas “ieslodzīja paša ķermenī: kā epidēmija uzliesmoja 1915.gadā un tad pēkšņi izzuda. Vai tiešām vairs neapdraud?
Profesors Ojārs Skudra: “Es nedomāju, ka Krievijas iebrukums Ukrainā aprobežosies ar pamieru. Domāju, ka Krievija gribēs rakstiskas saistības”
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
Kā jauninājumi ērtībai pamazām top par ierastu ikdienu aptiekā
Ja locītavas smeldz no pārslodzes
Piens, lakrica vai šokolāde. Ar ko varētu konfliktēt tavas zāles
Mēness aptieka: Visbiežāk iedzīvotājiem ārsta palīdzība nepieciešama sadzīves un sporta traumu dēļ
Labestības tablete ikvienam
Vai uzturs apgādā ar visu, kas tavam organismam vajadzīgs?
Sāp mugura. Tableti, ortozi, masāžu vai tomēr pie ārsta
Atzīmējot Latvijas olimpiskā un paralimpiskā sporta sasniegumus
Kāpēc D vitamīns ir visbiežāk apspriesto uztura bagātinātāju topā
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 15
Jana Kļava: Mācāmies nodrošināt pacientu vienlīdzību arī Latvijā
Nesteidz sauļoties: pret ādas vēža draudiem izturamies vieglprātīgi
“Itālijā vīns par diviem eiro, mēs varam tikai sapņot!”: Danusēvičs atklāj, kā veselības ministrija cenšas izskaust dzeršanu Latvijā
Valciņa: Katrs nepiešķirts eiro medikamentiem nozīmē kāda cilvēka nāvi – tik vienkārši!
Kad ir jāsāk pieskatīt savu sirdi?
Par dokumentu viltošanu un citiem pārkāpumiem aizturētas piecas VID amatpersonas
Latvijā gaidāms ekstremāli stiprs karstums! Kā sevi pasargāt?
Andrejs Ēķis: Putins pēc savas būtības ir “gopņiks”
Laiks celt algas! Nekur Baltijā nav tik izdevīgi nodarbināt par minimālo algu kā Latvijā
FOTO. Siguldā turpinās piecus gadus vecās meitenes meklēšana
Par ūdeni rīdzinieki turpinās pārmaksāt
Dzērājšoferiem rosina atņemt auto. Vai tas atturēs no sēšanās pie stūres reibumā?
“Bloomberg”: Krievija nonākusi tehniskā defolta stāvoklī
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
13:37
Karstuma dēļ svētdien Rīgā pie Dienvidu tilta deformējusies tramvaja sliede
13:37
No 1.jūlija apturēs Covid-19 uzziņu tālruņa 8989 darbību
13:28