Foto-FotoDuets/Shutterstock

Lai matracis atkal tīrs un svaigs. Kā vislabāk to iztīrīt? 1

Kā mājas apstākļos varētu iztīrīt matraci? Vai to maz var kvalitatīvi izdarīt? JĀNIS P. RĒZEKNĒ

Reklāma
Reklāma

Vismaz divas reizes gadā

7 produkti, kurus nedrīkst otrreiz sildīt: tie var nodarīt būtisku kaitējumu veselībai
Ukrainas izlūkdienesta pārstāvis: Krievijas varētu ieņemt Baltijas valstis septiņu dienu laikā 207
RAKSTA REDAKTORS
“Mums nav kur iet! Noslēgšot gāzi un ūdeni!” Ogrē daudzīvokļu ēku atzīst par bīstamu un iedzīvotājiem nekavējoties liek pamest mājas 150
Lasīt citas ziņas

“Ikvienam ir svarīga tīra guļvieta, jo tajā mēs pavadām gandrīz trešdaļu savas dzīves, un tieši tāpat kā rūpējamies par savu higiēnu jārūpējas arī par matrača tīrību. Tas visu ļoti labi uzsūc (piemēram, sviedrus un citus ķermeņa izdalījumus), tāpēc ar laiku matracis sāk ost un mainīt krāsu. Tajā savairojas baktērijas un ne tikai tās – arī putekļērcītes, kas pārtiek no cilvēku un mājdzīvnieku atmirušās ādas un izkritušajiem matiem. Tā ir ne vien putekļērcīšu barība, bet arī nodara kaitējumu gulētāja veselībai, jo ir vieni no galvenajiem astmas un alerģijas izraisītājiem, īpaši bērniem un vecākiem cilvēkiem. Tāpēc, rūpējoties par savu un tuvinieku veselību, matraci vajadzētu tīrīt vismaz divas reizes gadā,” stāsta ķīmiskās tīrītavas “Tvaikonis” pārstāvis Gatis Ieleja.

Traipu veidi

“Izplatītākie ir urīna, asins, ēdienu un dzērienu traipi. Arī no cilvēku sviedriem matracis ar laiku kļūst pelēcīgs, bet dažkārt to sakrāso gultasveļa,” zina teikt mīksto mēbeļu un paklāju tīrītavas “Kā jauns!” pārstāvis Niklāvs Feldmanis. “Iztīrīt var praktiski jebkuru traipu, ja to dara laikus, ideālā gadījumā – uzreiz pēc traipa parādīšanās. Viena no lielākajām kļūdām ir nogaidīt mēnesi, pusgadu vai pat ilgāk – sak’, gan jau uzradīsies vēl kādi traipi, tad izsaukšu profesionālus tīrītājus, lai sakopj matraci.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Speciālists apgalvo, ka arī šādus iestāvējušos traipus iespējams pilnībā iztīrīt, bet ne jau simtprocentīgi visos gadījumos. “Daudz kas atkarīgs no matrača auduma. Ja tas ir sintētisks, traipus likvidēt ir vieglāk, rezultāts parasti ir lielisks. Bet, ja ir ļoti dārgs matracis, kas ražots no dabīgajiem materiāliem un tīrīšana netiek veikta uzreiz, rezultāts var būt mazāk iepriecinošs. Matraci izdosies atbrīvot no nepatīkamā aromāta, taču traipi var palikt redzami,” brīdina ķīmiskās tīrītavas pārstāvis.

Visgrūtāk esot likvidēt asins atstātos traipus, ja to nedara uzreiz.

Kā profesionāli tīra

Niklāvs Feldmanis izstāsta, kā notiek matrača profesionāla tīrīšana. Vispirms to izsūc ar putekļsūcēju, pēc tam nedaudz samitrina un turpina apstrādāt ar putekļsūcēju. Kad tas izdarīts, matracim uzpūš un tajā ieberž speciālus tīrīšanas līdzekļus, ļaujot noteiktu laiku iedarboties. Pēc tam tīrīšanas līdzekļus izskalo, izmantojot iekārtas, kas vienlaikus matraci mitrina un uzsūc ūdeni. Ja traips vēl ir redzams, procesu atkārto. “Mēs izmantojam uzņēmuma “Prochem” ražotos tīrīšanas līdzekļu koncentrātus, izvēloties katram traipa veidam (urīns, sviedri, ēdiens, vīns u.c.) piemērotāko,” skaidro Niklāvs Feldmanis.

Savukārt viņa kolēģis Gatis Ieleja izstāsta, ka ķīmiskajā tīrītavā netīrumus no matrača izdauza speciāls aparāts.

Kā rīkoties mājās

Abu ķīmisko tīrītavu pārstāvji iesaka matraci regulāri sūkt ar parasto putekļsūcēju, jo tā iespējams guļamo atbrīvot no putekļiem, smiltīm, drupačām, gružiem, atmirušās ādas plēksnītēm, taču apšauba, vai mājās izdosies to kvalitatīvi iztīrīt – izmazgāt un izžāvēt. “Jā, veikalos ir pilni plaukti ar dažādiem tīrīšanas līdzekļiem, kurus var bagātīgi uzpūst matracim, taču tos būs grūti izskalot, ja nav speciālu iekārtu, kādas izmantojam tīrītavā.”

Reklāma
Reklāma

Cītīgi beržot matraci, tiek panākts pretējais – traips tiek ieberzts dziļāk matracī, nevis likvidēts. “Katrs piektais klients, mums zvanot, lieto frāzi – “mēģināju tīrīt pats, bet kļuva vēl trakāk, lūdzu, brauciet glābt!”,” ar pieredzēto dalās ķīmiskās tīrītavas Kā jauns! pārstāvis Niklāvs Feldmanis. Viņam piebalso arī kolēģis Gatis Ieleja. “Tiklīdz pats mēģinās ar ūdeni un kādu tīrīšanas līdzekli sakopt matraci, audumu varbūt sanāks dabūt tīru, taču matrača iekšienē veidosies dubļi, jo neizdosies kārtīgi izskalot guļamā dziļākos slāņus. Radīsies oreoli, notecējumi. Taču tā vēl būtu mazākā bēda, jo mājas apstākļos ir ļoti grūti saslapināto vai izmazgāto matraci izžāvēt. Ja karstā vasaras dienā iespējams to izkarināt ārā, kur piekļūst vējš, ir laba ventilācija, tas var izžūt, tomēr pārsvarā gadījumu matracis, ilgstoši žūstot nepiemērotos apstākļos, sāk smirdēt, pelēt, veidojas pelējuma sēnīte. Ķīmiskajā tīrītavā matračus žāvējam speciālā kamerā, kas aprīkotas ar ventilācijas sistēmu un mitruma savācēju.”

Neveiksmīgie centieni mājas apstākļos likvidēt traipus parasti apgrūtinot profesionāļu darbu. “Labākajā gadījumā ilgi jāskalo trauku mazgājamo līdzekļu un citu brīnumu, kas izmantoti traipu izņemšanai, paliekas, bet sliktākajā gadījumā jāizmanto balinātājs.”

Ja nu tomēr gribas pašiem sakopt matraci mājās, vispirms vajadzētu izmēģināt, kā izvēlētais līdzeklis iedarbojas uz pārvalka audumu (apstrādā nelielu matrača laukumiņu). Otrs svarīgs faktors, kas noteikti jāņem vērā, – tīra ne tikai traipa vietu, bet vienmērīgi visu matraci. Beržot tikai traipu, veidosies oreols. Pēc līdzekļa uzklāšanas audums vairākas reizes jāsamitrina un jāizsūc ar tādu putekļsūcēju, kas spēj savākt šķidrumu.

Ja nu tomēr – tad ar veļas ziepēm

Neviens nevar aizliegt saimniecei rīkoties ar savu matraci, kā pašai tīk. Ja viņa ir pārliecināta, ka visu prot un var izdarīt, tad kāpēc liegt to prieku iztīrīt savu guļamo. Ķīmiskās tīrītavas Tvaikonis pārstāvis Gatis Ieleja šajā gadījumā iesaka izmantot veļas ziepes, nevis bagātīgi putojošus mazgāšanas līdzekļus, to skaitā veļas pulveri, jo tos grūti izskalot no matrača. Ļoti efektīvas esot Lietuvā ražotās veļas ziepes ar žults piedevu Ringuva, kas labi izņemot traipus. “Vispirms putekļus un citus netīrumus no matrača izsūc ar putekļsūcēju, tad guļamo mērc vannā ar ūdeni un mazgā. Pēc tam izkar uz auklas saulītē, lieko mitrumu izdauza ar putekļu sitamo un atstāj žūt. Ja gaisa temperatūra ir 28 ºC, kā patlaban, matracis var izžūt diennakts laikā. Taču šādi rīkoties var tikai privātmāju īpašnieki.”

Gatis Ieleja vērš uzmanību vēl uz kādu svarīgu apstākli. “Ja matracim ir vilnas pildījums, piesūcoties ar ūdeni, tas kļūst ļoti smags. Mazgājot guļamo mājās, to nav iespējams uzreiz atbrīvot no lielā ūdens daudzuma, tāpēc tiek sarauti stepējuma diegi, vilna sakrītas, bet matracis – deformējas. Taču par porolonu gan nav jāsatraucas.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.