Latvijas – Igaunijas robeža Valkā.
Latvijas – Igaunijas robeža Valkā.
Foto: Paula Čurkste/LETA

Latvijas-Igaunijas pierobežas iedzīvotāji pie Saeimas protestēs pret alkohola akcīzes palielināšanu 1

Trešdien, 13.novembrī, plkst.11 Valkas, Ainažu, Salacgrīvas un citi Latvijas-Igaunijas pierobežas iedzīvotāji piketēs pie Saeimas, protestējot pret valdības lēmumu par 30% palielināt alkohola akcīzi no 2020.gada 1.marta, aģentūru LETA informēja iedzīvotāju un veikalu tīkla “Alko 1000 Market” pārstāvis Oskars Kotans.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 7
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Lasīt citas ziņas

Viņš stāstīja, ka piketa dalībnieku galvenais mērķis ir saglabāt savas darbavietas alkohola tirdzniecības vietās, jo pierobežā cilvēkiem ir ļoti ierobežots skaits darbavietu. “Veikalā strādā veselas ģimenes. Iedomājieties, ja darbu zaudēs abi vecāki, ko tas nozīmēs ģimenei. Kā lai bērnus palaiž skolā,” vaicāja Kotāns.

Viņš uzsvēra, ka pārdevēji ir ļoti apmierināti ar darbu, jo viņi saņem labu algu, par viņiem tiek samaksāti nodokļi.
CITI ŠOBRĪD LASA

Kotāns pauda viedokli, ka, palielinot alkohola akcīzi, valdība sagraus Latvijas pierobežas tirdzniecības eksportspēju un iznīcinās vismaz 150 darbavietas Vidzemes reģionā, bet uzņēmumi, kas nodarbojas ar alkohola tirdzniecību, būs spiesti bankrotēt. Kotans norādīja, ka aprēķini par zaudējumiem valsts budžetam veikti, pamatojoties uz šovasar Latvijas Alkohola nozares asociācijas un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) veiktās aptaujas datiem par akcīzes nodokļa likmes izmaiņām Igaunijā.

Nozares aplēses liecinot, ka šo bankrotu dēļ valsts budžetam 2020.gadā alkohola akcīzes palielināšana nesīs teju pusmiljarda eiro lielus zaudējumus – tie būs mīnus 367,5 miljoni eiro jeb vairāk nekā 1% no Latvijas iekšzemes kopprodukta (IKP).

Vidzemes pierobežas iedzīvotāji aprēķinājuši, ka valsts zaudēs 70 miljonus eiro no akcīzes nodokļa ieņēmumiem, desmit miljonus eiro no pievienotās vērtības nodokļa (PVN) un darbaspēka nodokļa ieņēmumiem, 50 miljonus eiro no degvielas akcīzes ieņēmumiem un PVN no pakalpojumiem, kā arī 500 000 eiro bezdarbnieku pabalstiem.

Viņi lēš, ka, paaugstinot akcīzes nodokli alkoholam, Vidzemes reģiona ekonomikai būs 124,5 miljonu eiro zaudējums no alkohola tirdzniecības; 110 miljonus eiro zaudēs pakalpojumu un tirdzniecības sektors (pārtikas tirdzniecība, viesu nami, “Depo”, izklaides bizness), par 38,5 miljoniem eiro samazināsies degvielas akcīzes ieņēmumi.

No alkohola akcīzes palielināšanas cietīs ne tikai veikali, bet arī viesnīcas, kafejnīcas, degvielas uzpildes stacijas, suvenīrveikali un citi mazi un vidējie lauku uzņēmēji, kas apkalpo tūrisma plūsmu ne tikai Vidzemē, bet arī Rīgā un pierobežā ar Lietuvu, piebilda Kotans.

“Uzņēmēji bankrotēs, darbinieki kļūs par bezdarbniekiem, būs jātērē budžeta nauda bezdarbnieku pabalstiem. Lieki piebilst, ka Latvijas reģionos atrast labu darbu, kur noslēdz darba līgumu, kur samaksā visus nodokļus, kur maksā normālu algu – ir ļoti grūti,” skaidroja Vidzemes iedzīvotāju pārstāvis.

Reklāma
Reklāma

“Atliek tikai minēt, kam patiesībā ir izdevīga šī iracionālā un neloģiskā alkohola akcīzes palielināšana – nelegālā alkohola tirgum, odekolona biznesam? Vai varbūt tas ir vienkārši – stulbums? Tādēļ, mēs 13.novembrī pulcēsimies pie Saeimas un protestēsim. Pret stulbumu un pret bezdarbu reģionos,” sola Vidzemes pierobežas iedzīvotāju pārstāvis.

Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļas projektu koordinatore Aira Šmelde aģentūrai LETA apstiprināja, ka 13.novembrī no plkst.11 līdz 13 ir pieteikts pikets Jēkaba ielā 11, lai protestētu pret alkohola akcīzes palielināšanu.

Kā ziņots, Latvijas Alkohola nozares asociācijas izpilddirektors Dāvis Vītols prognozēja, ka nākamais gads alkohola nozarei solās būt sliktāks nekā šis – ja saglabāsies 2020.gadā plānotās akcīzes nodokļa likmes, pierobežas tirdzniecība iznīks. Latvijā grādīgo dzērienu cenas tādā gadījumā pieaugs par 3-4 eiro litrā, kas negatīvi ietekmēs vietējo patēriņu.

Asociācija lēš, ka apmēram 15% no Latvijas iedzīvotājiem izvērtēs alkohola pirkumus un varētu, piemēram, doties iegādāties alkoholu uz kaimiņvalstīm vai pirkt to internetā. Līdz ar to saruks arī akcīzes ieņēmumi valsts budžetā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.