Taivānas pārstāvniecības Viļņā vadītājs Ēriks Huangs (trešais no labās) paziņojis, ka Lietuva varētu būt ceļš uz iekļūšanu Eiropas pusvadītāju tirgū.
Taivānas pārstāvniecības Viļņā vadītājs Ēriks Huangs (trešais no labās) paziņojis, ka Lietuva varētu būt ceļš uz iekļūšanu Eiropas pusvadītāju tirgū.
Foto: AFP/SCANPIX

Taivāna “izspēlē savas ekonomiskās kārtis ļoti gudri”, Lietuva cer uz sadarbību 21

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Ukraina palaiž raķešu “viesuļvētru” pret Krievijas spēkiem
FOTO. Ap māju iestādīti košumkrūmi, arī augļu kociņi! Kā Iveta piecos mēnešos uzcēla savu sapņu māju
Septiņu 14.Saeimas deputātu kandidātu vārdi atrodas VDK kartotēkā 64
Lasīt citas ziņas

 

Apturot dalību Ķīnas un Austrumeiropas sadarbības plānā “17+1” un atverot Taivānas pārstāvniecību Lietuvā, Viļņa ir izraisījusi asu Pekinas pretdarbību. Atbalstot savu partneri Eiropā, Taivāna paziņojusi par 200 miljonu dolāru ieguldījumu plānu Lietuvā, kas paredz sadarbību arī pusvadītāju ražošanā.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Taivāna ir pasaules līdere pusvadītāju ražošanā

Taivāna, salu valsts ar 23 miljoniem iedzīvotāju, kuras teritorija ir gandrīz divreiz mazāka par Latviju, ir viena no pasaules līderēm pusvadītāju ražošanā. Taivānas pusvadītāju ražošanas firmas “TSMC” ienākumu daļa pasaules pusvadītāju tirgū 2020. gadā bija 54 procenti, daudzām valstīm iesakot Taivānai diversificēt ražošanu. Līdz šim Taivāna izskatījusi šos piedāvājumus ar lielu piesardzību, gādājot, lai tikai tādi stratēģiskie partneri kā ASV un Japāna, kas varētu palīdzēt aizsargāt salu valsti kara gadījumā, saņem pusvadītājus.

Eiropā ir asi jūtams pusvadītāju iztrūkums, īpaši koronavīrusa pandēmijas laikā, kad daudzās nozarēs, piemēram, Vācijas autobūvē, trūkst elektronikas detaļu. Taivānas plānotais ieguldījums Lietuvā ir niecīgs, salīdzinot ar summu, kāda būtu vajadzīga pilna mēroga pusvadītāju uzņēmuma izveidei.

ASV Arizonas štatā firmas “TSMC” rūpnīcā, kas sāks strādāt 2024. gadā, ir ieguldīti 12 miljardi dolāru. Kāds Eiropas Komisijas ierēdnis apšaubījis Lietuvas spēju nodrošināt šāda uzņēmuma darbību, jo vajadzīga lēta elektroenerģija un ūdens piegāde. Lai gan vairākas Eiropas lielvaras ir centušās veidot sadarbību elektronikas jomā ar tādām ekonomiski attīstītām un demokrātiskām valstīm kā Taivāna un Dienvidkoreja, šie pūliņi pagaidām ir devuši niecīgus rezultātus. Lietuva cer, ka ar laiku sadarbība ar Taivānu varētu atsvērt sakarus ar Ķīnu.

 

Taivāna izspēlē savas ekonomiskās kārtis ļoti gudri

Taivānas uzņēmēju delegāciju, kas bija ieradusies Eiropā un apmeklēja arī Lietuvu, vadīja Nacionālās attīstības padomes ministrs Guns Minšins, kurš ir arī pusvadītāju ražošanas firmas “TSMC” valdes loceklis. Taivānas eksperti tuvākajos mēnešos paredz konkretizēt ieguldījumu plānus Lietuvā. Taivānas pārstāvniecības Viļņā vadītājs Ēriks Huangs paziņojis, ka Lietuva varētu būt ceļš uz iekļūšanu Eiropas pārējā pusvadītāju tirgū. “Taivānas valdība pirmo reizi veido šādu investīciju fondu,” teica Huangs intervijā “Polirico”.

“Izvērtējot iespēju ieguldīt pusvadītāju nozarē Lietuvā, mēs apsvērsim šo jautājumu ES tirgus kontekstā, jo tad tā būs ilgtspējīgāka un dos peļņu,” viņš teica. Huangs atzina, ka jebkurai ES valstij vienai pašai būtu grūti atveidot Taivānas modeli ar pilnu piegādes ķēdi pusvadītāju ražošanai, ko salu valsts izveidojusi pēdējos četros gadu desmitos. Viņaprāt, katrai valstij sadarbības plānā ir jāattīsta savas stiprās puses.

Taivāna sola palīdzēt Lietuvai koncentrēties uz ļoti svarīgu jomu: talantu attīstīšanu. Ekspertu vērtējumā Eiropa atpaliek no ASV un Ķīnas ļoti svarīgajā pusvadītāju ražošanas nozarē. “Taivāna izspēlē savas ekonomiskās kārtis ļoti gudri,” uzskata Francijas Monteņa institūta Āzijas programmu direktors Matjē Dišatels. “Taivānai ir ko piedāvāt, lai stiprinātu pusvadītāju nozari Eiropā, un šis vēstījums ir saistīts ar Taivānas globālās telpas paplašināšanu un vērtējams kā ekonomikas vadības māksla.”

 

Ķīna izdara spiedienu uz Lietuvu

Ķīna ir vērsusi tirdzniecības embargo pret Lietuvu, boikotējot ne tikai tās eksportu, bet arī citu ES valstu preces, kurās ir Lietuvā ražotas detaļas.

Pirms dažiem mēnešiem Ķīna apturēja kravas vilcienu satiksmi uz Lietuvu un pārtrauca pārtikas eksporta atļauju izsniegšanu Lietuvas uzņēmumiem, kā arī samazināja kredītlimitu un paaugstināja cenas Lietuvas kompānijām. Decembra sākumā Ķīna izdzēsa Lietuvu no savām muitas sistēmām. Pēc laika problēmas šķietami tika atrisinātas, tomēr Lietuvas uzņēmumiem jo­projām ir sarežģīti deklarēt savas preces Ķīnā.

Pekina izdara uz Lietuvu ekonomisko un diplomātisko spiedienu, reaģējot uz Viļņas lēmumu atļaut Taivānai atklāt pārstāvniecību Lietuvā, tās nosaukumā lietojot vārdu “Taivāna”, jo Ķīna cenšas nepieļaut nekādus Taivānas mēģinājumus darboties kā neatkarīgai valstij.

SAISTĪTIE RAKSTI

Citviet pasaulē šādu pārstāvniecību nosaukumos tiek izmantots Taivānas galvaspilsētas nosaukums “Taipeja”, respektējot Pekinas īstenoto “vienas Ķīnas” politiku, kas neļauj Taivānu uzskatīt par atsevišķu valsti. Lietuvas prezidents Gitans Nausēda aicinājis ārlietu ministru Gabrieļu Landsberģi piedāvāt plānu, kā deeskalēt spriedzi attiecībās ar Ķīnu, kas radusies saistībā ar Taivānas pārstāvniecības atvēršanu Viļņā. Landsberģis paskaidrojis ka Lietuvas pozīcija ir stingra un Lietuva nav izdarījusi nekādus pārkāpumus. Viņaprāt, darbības, kas tiek vērstas pret Lietuvu, ir pārkāpums un Lietuvai nācies ciest par savu vērtībām uzticīgo pozīciju, sacīja ārlietu ministrs.

“ASV atbalsta Lietuvu, pret kuru Ķīna īsteno ekonomisku šantāžu,” sarunā ar Landsberģi teica ASV tirdzniecības pārstāve Ketrīna Tai. Ķīna kritizēja ASV par to pausto atbalstu Lietuvai strīdā ar Pekinu par Taivānas pārstāvniecības atvēršanu Viļņā, izmantojot salas nosaukumu. Lietuvas ekonomikas un inovāciju ministre Aušrine Armonaite un ārlietu ministrs Gabrieļus Landsberģis saņēmuši Vācijas uzņēmēju asociāciju vēstuli, kurā tās informē par Ķīnas izdarīto spiedienu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Ukraina palaiž raķešu “viesuļvētru” pret Krievijas spēkiem
FOTO. Ap māju iestādīti košumkrūmi, arī augļu kociņi! Kā Iveta piecos mēnešos uzcēla savu sapņu māju
Septiņu 14.Saeimas deputātu kandidātu vārdi atrodas VDK kartotēkā 64
Balagāns jau sen bija jāver ciet. Advokāts neizpratnē, kā var sabojāt tik vienkāršu lietu kā pieminekļa nojaukšanu
Krievijā “tautas ienaidnieku” raganu medības sasniegušas vēl nebijušus apmērus: vajā gan uzņēmējus, gan radošās inteliģences pārstāvjus 37
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
EM: Inčukalnā ir rezervēts pietiekams dabasgāzes apjoms mājsaimniecību vajadzībām 15
FOTO. Kubas ostas pilsētā Matansasā izcēlies katastrofāls ugunsgrēks 15
Arī ceturtdien gaidāma svelme. Līdz cik grādiem iesils gaiss?
Par vairāk nekā divus miljonus eiro piesavināšanos apsūdz bijušo LOK prezidentu un tagadējo LHF valdes locekli
Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1922. gada 10. augustā
23:30
1792. gada 10. augustā. Asiņaina diena Tilerī pilī
22:00
“Ukraiņu ģenerālštābs par to klusē, bet tas ir apzināti!” Slaidiņš komentē pēdējās 24 stundās notikušo 14
21:40
FOTO. Koši, drosmīgi un radoši! Kurš šogad bija stilīgākais “Summer Sound” apmeklētājs?
VIDEO. Lidmašīna nogāžas uz noslogotas maģistrāles Kalifornijā un aizdegas
Iedzīvotājiem atlīdzinās pusi apkures sadārdzinājuma, bet rodas diskusijas par malkas iegādes pierādīšanu
Bunkus slepkavības lietā aizturēts vēl viens cilvēks 4
Pārstāda avenes, laista un mēslo rododendrus. Kādi darbi dārzā jāpaspēj paveikt augustā?
“Latvieši ir iedzimti pesimisti.” Lejiņš par iedzīvotāju šaubām, vai krīzes gadījumā NATO Latviju aizstāvēs
FOTO. Ap māju iestādīti košumkrūmi, arī augļu kociņi! Kā Iveta piecos mēnešos uzcēla savu sapņu māju
VIDEO. Ukraina palaiž raķešu “viesuļvētru” pret Krievijas spēkiem
Kovids kļūst lipīgāks. Kas notiks rudenī?
Rajevskis: Ja negribat idiotus Saeimā, ejiet uz vēlēšanām! 24
Septiņu 14.Saeimas deputātu kandidātu vārdi atrodas VDK kartotēkā 64
Krievijā “tautas ienaidnieku” raganu medības sasniegušas vēl nebijušus apmērus: vajā gan uzņēmējus, gan radošās inteliģences pārstāvjus 37
Balagāns jau sen bija jāver ciet. Advokāts neizpratnē, kā var sabojāt tik vienkāršu lietu kā pieminekļa nojaukšanu
Pastrādājis smalkos ārzemju restorānos, šefpavārs Artūrs Taškāns “uzmet tvaiciņu” Valmierā
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs