FOTO: Facebook/Lietuvas Bruņotie spēki

Lietuvas Bruņotie spēki: “Šodien kara nebūs. Varam norādīt uz faktiem, kurus zinām” 127

Pēdējo nedēļu laikā mediju telpā un sabiedrībā plaši izskan dažādas spekulācijas par to, vai tuvākajā nākotnē Baltijas valstīs varētu vai nevarētu sākties karš. Tas rada satraukumu.

Reklāma
Reklāma
“Tu padarīji mana desmitgadīgā dēla dienu neaizmirstamu!” Ādažos kāds svešinieks no sirds iepriecinājis zēnu, kurš nupat nopircis makšķeri
“Es nerunāju latviski!” Tūrists no Šveices, kurš apguvis latviešu valodu, sašutis, ka vairākās kafejnīcās nevar veikt pasūtījumu valsts valodā 158
13 noslēpumi, kas franču sievietēm ikdienā ļauj izskatīties tik satriecoši 11
Lasīt citas ziņas

Tikmēr Lietuvas Bruņoto spēku pārstāvji savā “Facebook” kontā publicējuši ļoti īsu, taču ikvienam saprotamu vēstījumu par situāciju. Kamēr Latvijā ko šādu neesam lasījuši, ieklausāmies kaimiņos! Visticamāk, visu teikto varam attiecināt arī uz savu valsti.

“Šodien kara nebūs. Redzam nepieciešamību to rakstīt, jo mūsu pastkastītē viena pēc otras iekrīt vēstules ar pilsoņu jautājumiem, un karavīri jau kādu laiku uzdod jautājumus no ģimenes locekļiem un draugiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savā komunikācijā mēs nekad neparedzam nākotni, bet mēs vienmēr varam norādīt faktus, kurus mēs zinām.

Ievērojami vienkāršojot militārās izlūkošanas izvērtēšanu, lai varētu notikt uzbrukums Lietuvai, ir jāizpilda divi kritēriji: pirmkārt, spējām jābūt koncentrētām pie robežas, otrkārt, ir jāzina ienaidnieka nodoms tās izmantot tieši vai netieši. Ar otro kritēriju var būt nedaudz sarežģītāk, jo ienaidnieks vienmēr saka “tas nav uzbrukums, tas ir vingrinājums”, bet apzināties šo viņa manieri var nebūt tik grūti.

Tāpēc atbilde uz jautājumu “Vai šodien/rīt/parīt Lietuvā būs karš?” ir pietiekami īsa: šodien uz Lietuvas robežām ar ienaidnieka valstīm nav koncentrēta militārā tehnika, attiecīgi otrs kritērijs – nodoms to lietot – arī neizpildās, tāpēc kara nebūs ne šodien, ne rīt.

Cik ilgā laikā var mobilizēt militāro tehniku? Orientēšanās nolūkā atcerēsimies Ukrainas hronoloģiju: iebrukums sākās 2022. gada februārī, bet par militārās tehnikas vākšanu sāka runāt jau 2021. gadā. Septembrī mācību aizsegā tehnika tika pārvietota uz Ukrainas robežām, bet novembrī visa rietumu pasaule pēc spilgtu un skaidru satelīta fotogrāfiju ievietošanas ar Ukrainas pierobežā koncentrētu Krievijas militāro tehniku, tika skaidri informēta par gaidāmo.

Stratēģiskas, ilgtermiņa atziņas neietilpst Lietuvas armijas kompetencē. Tātad, vai Krievija gatavojas karam ar NATO un vai pie apvāršņa ir Trešais pasaules karš – mēs nespriežam, tās ir valsts augstāko amatpersonu, politiķu un lēmumu pieņēmēju ziņā.

Taču mums ir pilnīgs izlūkošanas priekšstats par to, kas šobrīd notiek uz Lietuvas valsts robežām (un daudz tālāk par robežām) un informācija ir tāda, kā minējām – situācija nav mainījusies kopš 2022. gada.

Reklāma
Reklāma

Ir nepieciešams sagatavoties karam. Gatavošanās karam ir militārpersonu un, iespējams, katra valsts iedzīvotāja ikdienas pienākums un tūlītējs uzdevums. Rezerves ritenis automašīnā nav naudas izšķiešana, jo bez tā automašīnas uzkraušana uz sliedēm izmaksās daudz dārgāk. Jauna militārā tehnika, ieroči un ekipējums, kā arī dārgas mācības nav naudas izšķiešana, jo kara laikā bedres bez militārās tehnikas vai bez atbilstošas ​​apmācības piepildās ar karavīru dzīvībām.

Un visbeidzot svarīgākā daļa – gatavošanās karam ir vistiešākais ceļš uz mieru, tā saka ne tikai latīņu sakāmvārds, bet arī veselais saprāts. Sagatavosimies karam, kas nenotiks šodien, lai tas nenotiktu rīt vai parīt.

Un atbalstīsim Ukrainu – šodien tur notiek karš.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.