Linards Sisenis: “Šogad Meža fakultātē budžeta vietas aizņem jaunieši, kuriem vidējā atzīme ir 7,8–7,9. Vēl pirms dažiem gadiem tie bija studētgribētāji ar vidējo atzīmi seši.”
Linards Sisenis: “Šogad Meža fakultātē budžeta vietas aizņem jaunieši, kuriem vidējā atzīme ir 7,8–7,9. Vēl pirms dažiem gadiem tie bija studētgribētāji ar vidējo atzīmi seši.”
Foto: Timurs Subhankulovs

Linards Sisenis: Mežsaimniecība ir viena no stabilākajām un nozīmīgākajām tautsaimniecības nozarēm! 5

Anita Jaunbelzere, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Šovasar LLU Meža fakultātē liels studēt gribētāju pieplūdums. Dekāns Linards Sisenis šo interesi skaidro ar meža nozares stabilitāti un dinamiku. Turklāt daudz izdarīts, lai Meža fakultātei būtu īpaša aura un iespējas sagatavot labus jaunos speciālistus.

Kā jūs raksturotu jauniešus, kuri vēlas savu dzīvi saistīt ar meža nozari?

CITI ŠOBRĪD LASA

L. Sisenis: Ar katru gadu LLU Meža fakultātē iestājas aizvien motivētāki studenti, jaunieši, kuriem par meža nozari ir liela interese, jo tā ir viena no stabilākajām un nozīmīgākajām tautsaimniecības nozarēm, kurā, pateicoties tehnoloģiju attīstībai, darbs ir interesants, dinamisks un dod iespēju nepārtraukti attīstīties.

Arī meža nozarē aizvien vairāk sāk dominēt starpnozaru aspekts. Mūsdienās speciālists bez izpratnes par jaunām tehnoloģijām nozarē sekmīgi strādāt nevar. Senāk tehnikumā labi sagatavots mežsaimnieks ar savām zināšanām pat vadošā amatā varēja godprātīgi nostrādāt visu savu darba dzīvi. Mūsdienās zirdziņa vietā mežiniekam ir džips, bet blociņa un zīmuļa vietā planšetdators ar GPS sistēmu un atbilstošu programmatūru.

Līdzīgi arī kokapstrādes jomā – kalts un ēvele ir amatnieka darbarīki, bet ražošanā ir jaunākās tehnoloģijas, modernas ražošanas iekārtas un nepieciešami inženieri, kas šīs lietas pārzina.

Tātad gatavs darbam gan mežā, gan internetā, gan uz traktora?

Mēs turpinām iesākto un studiju procesā arvien vairāk integrējam jaunākās tehnoloģijas, kā arī cenšamies tās ne vien parādīt un par tām stāstīt, bet nodrošināt studentiem iespēju ar tām praktiski strādāt. Šogad pēc vairāku gadu darba ir izdevies uz “LVM GEO” informācijas sistēmas bāzes speciāli mācību vajadzībām izstrādāt Meža fakultātes GEO sistēmu, un studenti jau šogad to izmanto, apgūstot meža apsaimniekošanas plānošanu.

Šajā platformā gan datorklasē, gan mežā studenti strādā ar zinātniskās izpētes mežu inventarizācijas datiem, tāpēc šogad vienu datorklasi esam pilnībā aprīkojuši ar jauniem datoriem, arī prakšu atbalsta ietvaros ir saņemti 15 planšetdatori, ko studējošie izmantos mežā.

Šajā gadā fakultātē ir izveidota arī mežizstrādes laboratorija, kas pamatā tiks izmantota Mežinženieru programmas studentu praktiskajām apmācībām un nedaudz arī pārējiem studentiem. Tajā ir uzstādīts speciāli studiju vajadzībām izgatavots pievedēj­traktora simulators – forvardera kopija. Lai studenti izprastu visu tā mezglu darbības principus, tas ir reāli strādājošs ar divu veidu vadības blokiem.

Reklāma
Reklāma

Šajā laboratorijā ir dīzeļmotors un dažādi mašīnu mezgli, kuriem korpusos ir izveidoti griezumi, lai students saprastu zobratu un pārējo detaļu nozīmi un konkrētā mezgla darbības principus. Protams, tie laiki, kad tehnikas operators bija gan traktorists, gan atslēdznieks, ir pagājuši un ne operators, ne mežizstrādes meistars mašīnas neremontē, taču, ja tehnikai gadās kļūme, ir pēc iespējas ātrāk jāsaprot, kur ir problēma un kā to novērst.

Vai jaunie meža inženieri sapratīs arī to, kā strādā harvesters?

Šai laboratorijā ar pasniedzēja Aigara Strūberga aktīvu iesaisti nupat kā dabūjām arī harvestera galvu, kas ir šīs meža mašīnas būtiskākais mezgls, kas koku nozāģē un sagarina sortimentos. Galva tiks pielāgota tā, lai iespēju robežās tās mezgli darbotos un studentiem būtu iespēja saprast, kā notiek šis modernizētais zāģēšanas, uzmērīšanas un sagarumošanas process. Laboratorijā šos meža mašīnu mezglus izprast ir vienkāršāk nekā ražošanas ap­stākļos, kad jebkura mašīnas dīkstāve ir zaudējumi uzņēmējam un nenopelnīta alga operatoram.

Studiju kursa “Meža aizsardzība” pasniedzēja Olga Miezīte kopā ar laboranti Rūtu Kazāku ir izveidojusi Meža aizsardzības laboratoriju, kurā ir apskatāmi dažādi kukaiņi un to bojājumu paraugi, kā arī sēņu bojājumi. Līdz ar to studenti to visu varēs apgūt ne tikai attēlos, bet reāli darbojoties laboratorijā.

Lai eksponātus varētu izvietot apskatei, AS “Latvijas Finieris” rūpnīca “Troja” ir Meža aizsardzības un Medniecības laboratorijām izgatavojusi un fakultātei uzdāvinājusi speciālus skapjus – vitrīnas.

Atdzimusi ir arī Medniecības laboratorija, kur pēc telpu remonta ir izvietotas Latvijā sastopamo pārnadžu trofeju kolekcijas, lai atspoguļotu ragu attīstību, ir apskatāmi dzīvnieku un putnu izbāžņi, visu Latvijā medījamo dzīvnieku galvaskausi un pēdu atlējumi ģipsī reālā izmērā. Nākotnē sadarbībā ar SIA “Ieroči” tiks veidoti vairāki stendi, kas veltīti arī medību aprīkojumam, ieroču uzbūvei, munīcijai.

Vai nozares uzņēmumi palīdz laboratoriju izveidē?

Sadarbībā ar SIA “Husqvarna Latvija” ir panākta vienošanās, ka tā atbalstīs motorinstrumentu laboratorijas izveidi, kurā studenti varēs apgūt visus knifus, kas saistās ar motorinstrumentu uzbūvi un drošu ekspluatāciju, savukārt Dobeles ielā blakus Kok­apstrādes katedrai būvējam jaunu zinātnisko laboratoriju.

Tā būs arī starpnozaru laboratorija, kuru varēs izmantot visu līmeņu studenti savu bakalaura, maģistra un doktora darbu izstrādei, kā arī, protams, zinātnieki. Šai ēkai jābūt gatavai līdz gada beigām.

Cik tālu pavirzījies Meža fakultātes ēkas remonts?

Šajā gadā fakultātē pabeigsim iekštelpu remontu. Šobrīd tiek remontēti pasniedzēju kabineti un ceturtā stāva vestibils, kur jaunā kvalitātē tiks izvietots Koksnes muzejs. Šajā stāvā aktīvi darbojas Jānis Magaznieks un Mareks Millers, kuri, piesaistot nozares atbalstu, šeit izveidos mācību ekspozīcijas.

Esam nopirkuši tā saucamās piekarsistēmas, un auditorijās, lai nebojātu sienas, līdzīgi kā izstāžu zālēs ir iespēja izvietot dažādas izglītojošas planšetes. Šo informāciju var viegli nomainīt. Vienā telpā planšetes ir veltītas meža tipoloģijai, citā dendroloģijai, vēl citā medību saimniecībai utt.

Saviem spēkiem šogad izremontējām arī pirmā stāva vestibilu. Sienās atsedzām tur paslēptās nišas, kur izveidojām LED apgaismojumu un izstādījām izcilā dabas fotogrāfa Andra Eglīša dabas fotogrāfijas. Visu infrastruktūru cenšamies veidot tā, lai studenti un darbinieki fakultātē justos labi un ērti, lai fakultāte būtu mājīga un arī starpbrīžos infrastruktūra būtu piemērota gan studijām, gan atpūtai.

Pirmajā stāvā, piemēram, manis jau pieminētajās nišās būs nelieli dīvāniņi, pie tiem ir nodrošināts gan elektrības pieslēgums, gan bezvadu interneta pieslēgums, tur varēs apsēsties un, ja nepieciešams, padarboties ar datoru. Tas pats būs arī ceturtā stāva vestibilā, Koksnes muzejā.

Tur būs gan ekspozīcija, gan trīs zonas. Vidējā zonā studentiem būs liels apspriežu galds un lielformāta displejs, lai var pastrādāt individuāli vai grupās vai, piemēram, patrenēt prezentācijas prasmes. Savukārt vestibila galos būs divas atpūtas zonas, kurās būs pufi vai ērti sēžamie, kur jaunieši varēs netraucēti ērti atpūsties.

Energoefektivitātes projekta ietvaros esam nomainījuši arī fakultātes apkures sistēmu, tiek izbūvēta ugunsdrošības signalizācija, beidzot ir nomainīti visi logi, turklāt Meža fakultātē visi logi un visas durvis ir koka, izņemot tās četras katlumājai un bēniņiem. Tiek renovētas un siltinātas arī visas četras fasādes, līdz ar to fakultāte arī no ārpuses iegūs jaunu vizuālo veidolu.

Vai studenti Meža fakultātē jūtas kā savās otrajās mājās?

Vadot fakultāti, mana prioritāte ir students. Mans un manas komandas darbs ir orientēts uz studentu, tāpēc arī studiju videi jābūt tādai, lai studentam šeit būtu patīkami, lai viņš te justos labi un fakultātē justos gaidīts.

Pasniedzējam students ir jāatbalsta un jānodrošina, lai mēs sagatavotu darba tirgū pieprasītus un zinošus speciālistus, un, protams, ienākot fakultātē, nepārprotami jāredz, ka te ir Meža fakultāte, pasaulē labākā fakultāte ar savu auru un pasaulē labākajiem studentiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.