Latvijas Eksportētāju asociācijas “The Red Jackets” valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Tiknuss: “Ar atbalstu eksportam ir tāpat kā ar sējas kartupeļiem, kurus nedrīkst apēst, domājot par nākamā gada ražu. Ir jāplāno, kur valsts, ieguldot vienu eiro, varētu atpakaļ saņemt divus, trīs vai pat četrus eiro.”
Latvijas Eksportētāju asociācijas “The Red Jackets” valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Tiknuss: “Ar atbalstu eksportam ir tāpat kā ar sējas kartupeļiem, kurus nedrīkst apēst, domājot par nākamā gada ražu. Ir jāplāno, kur valsts, ieguldot vienu eiro, varētu atpakaļ saņemt divus, trīs vai pat četrus eiro.”
Foto: Timurs Subhankulovs

Mārtiņš Tiknuss: “Ar atbalstu eksportam ir tāpat kā ar sējas kartupeļiem, kurus nedrīkst apēst, domājot par nākamā gada ražu. Ir jāplāno!” 1

Kristīne Stepiņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Latvijas Eksportētāju asociācijas “The Red Jackets” valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Tiknuss organizāciju vada otro gadu – kopš tās pirmsākumiem. Viņš ir arī eksporta konsultāciju uzņēmuma “Gateway & Partners” vadītājs. Intervijā “Latvijas Biznesam” viņš stāsta par asociācijas galvenajiem mērķiem un Latvijas eksporta attīstības potenciālu.

 

LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spēcīgs vējš no ceļa nopūš automašīnu 25
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
1 diena
Lasīt citas ziņas

Ar ko nodarbojas Latvijas Eksportētāju asociācija “The Red Jackets”? Kāpēc sevi dēvējat par sarkanajām žaketēm, nevis zilajām vai dzeltenajām? Kāpēc vispār par žaketēm?

M. Tiknuss: Asociācijas galvenais uzdevums ir rūpēties par Latvijas eksportētājiem, pārstāvot viņu intereses, būt eksportētāju ruporam un lobijam valsts iestādēs, kā arī veicināt uzņēmumu eksportspēju, organizējot dažādus izglītojošus seminārus, nodrošinot mentoringu, motivējot un atbalstot. Esam radījuši platformu, kurā uzņēmumi var dalīties ar savu pieredzi un zināšanām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Asociācija “The Red Jackets” izveidojās 2020. gada sākumā, tā ir samērā jauna organizācija, bet šobrīd viena no straujāk augošajām – šobrīd asociācijā jau ir iestājušies 38 eksportējoši uzņēmumi, kuru kopējais apgrozījums pārsniedz vienu miljardu eiro. Kāpēc nosaukumā minētas žaketes?

Asociācija ir izveidojusies no eksportētāju kustības ar tādu pašu nosaukumu, kuras patronese bija eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga. 2002. gada Rīgas NATO samita dalībnieku kopbildē uz kopējā pelēko uzvalku fona V. Vīķe-Freiberga izcēlās ar sarkanu žaketi.

Tieši no tā arī radies asociācijas nosaukums. Kopš 2013. gada eksportētāju kustība organizē pētījumu par uzņēmumiem, kuru eksporta apjoms pārsniedzis vienu miljonu eiro, izvērtējot to finanšu un zīmola pratību, un reizi divos gados piešķirot labākajiem eksportētājiem 25 sarkanas žaketes, kuras bija radījuši Latvijas dizaineri.

 

Kā asociācija piesaista finansējumu?

Asociācijas darbību pamatā nodrošina biedru naudas, kas ir no 600 līdz 960 eiro gadā, ņemot vērā uzņēmuma apgrozījumu.

 

Kādi ir asociācijas sasniegumi?

Šobrīd Latvijas eksportētājiem ir daudz un dažādi atbalsta instrumenti, turklāt mūsu valstī eksportam ir viens no lielākajiem Eiropas Savienības (ES) fondu līdzfinansējumiem. Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras administrētā Starptautiskās konkurētspējas veicināšanas programma paredz ļoti plašas atbalsta iespējas mazajiem un vidējiem komersantiem. “The Red Jackets”, ņemot vērā eksportētāju vajadzības, aktīvi piedalījās šī piedāvājuma izstrādē.

Tā kā ES regula neparedz finansiālu atbalstu lielajiem uzņēmumiem, kuru apgrozījums pārsniedz 50 miljonus eiro vai kuros strādā vairāk nekā 250 darbinieku, šobrīd turam rūpi tieši par tiem, meklējot iespējas lielajiem uzņēmumiem piesaistīt finansējumu eksportspējas veicināšanai no valsts budžeta. Ar atbalstu eksportam ir tāpat kā ar sējas kartupeļiem, kurus nedrīkst apēst, domājot par nākamā gada ražu.

Ir jāplāno, kur valsts, ieguldot vienu eiro, varētu atpakaļ saņemt divus, trīs vai pat četrus eiro. Ieguldīt lielajos un pieredzējušajos eksportējošajos uzņēmumos valstij ir ne tikai daudz drošāk, bet arī lielākas iespējas ātrāk atpelnīt investīcijas. Ir jāspēj atrast tos labākos sējas kartupeļus un jāsaprot kādā zemē tos ir izdevīgāk stādīt. Tajās valstīs, kuras neietilpst ES un uz kurām neattiecas ES regulas, piemēram, Turcijā, eksporta atbalsta politika tiek veidota, nedalot uzņēmumus mazajos, vidējos un lielajos.

Arī daudzās Eiropas valstīs, tostarp mūsu kaimiņvalstīs, tiek meklēti veidi, kā atbalstīt lielos uzņēmumus. Gan Lietuvā, gan Igaunijā pēdējo pāris gadu laikā tiek īstenotas atbalsta programmas lielajiem eksportētājiem, nozaru ministrijas no valsts budžeta piešķir tiem finansējumu. Piemēram, Lietuvā Ekonomikas ministrija lielajiem pārtikas nozares uzņēmumiem sedza mārketinga un klientu piesaistes izdevumus.

 

Eksporta barometra novērtējumā, kuru “The Red Jackets” veido sadarbībā ar “Lursoft”, Latvijas Darba devēju konfederāciju, Ekonomikas ministriju (EM) un Latvijas Banku (LB), tiek prognozēts, ka Latvijā eksporta izaugsme turpināsies arī nākamajos gados, un valsts noteiktais mērķis līdz 2027. gadam kāpināt eksporta apjomu līdz 27 miljardiem eiro tiks sasniegts. Vai tas ir iespējams, ņemot vērā, ka 2020. gadā eksporta apjoms bija 18 miljardi eiro?

Izvērtējot EM un LB pro­gnozes, teorētiski ir iespējams, ka eksporta apjoms – 27 miljardi eiro – tiks sasniegts 2025. gadā. Protams, tas ir atkarīgs no tā, vai pēdējo gadu eksporta apjomu pieauguma tendences turpināsies. Dažādu preču cenu kāpums pasaules tirgos šobrīd palīdz audzēt ieņēmumus. Tomēr Eksporta barometrs rāda arī to, ka eksportētāju peļņas līmenis attiecībā pret aktīviem un apgrozījumu ir zemāks nekā neeksportējošiem uzņēmumiem. Tas norāda, ka eksportētājiem ir nepieciešamas jaunākas, modernākas, efektīvākas un dārgākas iekārtas un risinājumi, lai spētu konkurēt globālajā tirgū.

Turklāt reālais efektīvais valūtas kurss rāda, ka Latvijā ražoto preču un pakalpojumu pašizmaksa aug straujāk nekā konkurentiem, kas būtiski ietekmē konkurētspēju. Latvijā ir aptuveni 90 tūkstoši uzņēmumu, no tiem tikai 1777 uzņēmumu eksporta apjoms 2020. gadā bija virs viena miljona eiro. Kopējas eksporta apjoms 2020. gadā bija aptuveni 18 miljardi eiro, no tiem 12 miljardus jeb 60% veidoja šie 1777 uzņēmumi, kas ir tikai 2% no kopējā Latvijas uzņēmumu skaita. Latvijas eksporta īpatsvars pēdējo desmit gadu laikā ir bijis aptuveni 60% no iekšzemes kopprodukta (IKP), tomēr tas ir zemākais Baltijas valstīs. Kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā eksporta apjoms pārsniedz 70% no IKP. Latvijai šis rādītājs ir jāuzlabo.

 

Vai un kā Covid-19 ir ietekmējis eksporta apjomu pieaugumu?

Latvijas eksportam pandēmijas laiks vairāk ir palīdzējis nekā nodarījis ko ļaunu. Sagaidāms, ka 2021. gadā Latvijas eksporta apjomi sasniegs 20 miljardus eiro, kas būs jauns Latvijas rekords. Latvijas uzņēmumi spēja pielāgoties tirgus prasībām krīzes apstākļos un nodrošināt biežākas preču piegādes mazākos apjomos. Šobrīd lielākie izaicinājumi ir izejmateriālu un cilvēkresursu pieejamība, lai varētu nodrošināt nepieciešamos ražošanas apjomus.

 

Kuras nozares šobrīd nosaka toni eksportā, kuras tieši pretēji – bremzē tā apjomu pieaugumu?

Eksportspējīgākās ir mežiz­strādes un kokapstrādes nozares. 2020. gadā koksne un tās izstrādājumi ārpus mūsu valsts robežām – Eiropas valstīs, uz kurām aizceļo puse no kopējiem eksporta apjomiem, – tika pārdoti par 2,1 miljardu eiro, veidojot 21,2% no kopējā eksporta apjoma. Tām seko mašīnbūve (1,5 milj. eiro) un metālapstrāde (1,15 milj. eiro). Tūrisma nozares un viesmīlības biznesa pakalpojumu, kā arī transporta pārvadājumu īpatsvars saruka Covid-19 pandēmijas iespaidā, toties loģistikas jomu ietekmēja politiski lēmumi, proti, Krievijas tranzīta kravu pārvirzīšana uz citām ostām, kas eksporta apjomus deldēja.

 

Šobrīd eksportē vien 2% no Latvijas uzņēmumiem. Kāpēc to ir tik maz? Vai pastāv kādas psiholoģiskas barjeras, kuras uzņēmēji nevar pārvarēt?

SAISTĪTIE RAKSTI

Eksportēt nav vienkārši, tas ir sarežģīti. Pasaulē ik gadu notiek vairāk nekā 30 tūkstoši dažādu starptautisku izstāžu, kurās piedalās aptuveni pieci miljoni uzņēmumu. Konkurence ir milzīga. Turklāt naudas apjoms, kas ir nepieciešams, lai Latvijas uzņēmumu pamanītu pasaulē, ir krietni vien lielāks, nekā tas ir nepieciešams, strādājot tepat vietējā tirgū un preces vai pakalpojumus reklamējot latviešu valodā. Protams, pastāv arī psiholoģiska barjera – bažas un pat bailes mesties iekšā nezināmā tirgū. Taču jebkura uzņēmēja ambīcija ir augt un attīstīties, un ir jāsaprot, ka vietējais tirgus ir par mazu, lai uzņēmums varētu kļūt liels.

 

Kā uzņēmējus iedrošināt?

Ar labiem piemēriem. Tas ir mūsu asociācijas viens no galvenajiem uzdevumiem. Mēs rādām, ka “Printful” vai “Primekss” ir izdevies. Mēs stāstām veiksmes stāstus. Tas ir līdzīgi kā sportā, kolīdz pludmales volejbolā tiek izcīnītas medaļas starptautiskā arēnā, uzreiz Latvijā parādās daudzi pludmales volejbola laukumi un šis sporta veids kļūst populārs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spēcīgs vējš no ceļa nopūš automašīnu 25
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: izvēlies visskaistāko guļamistabu un uzzini, ko tas liecina par tavu personību
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Karantīnā vairs nebūs jāsēž! Jauna kārtība, kas jādara, ja esi nonācis kontaktā ar kovida slimnieku 4
1 stunda
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Karantīnā vairs nebūs jāsēž! Jauna kārtība, kas jādara, ja esi nonācis kontaktā ar kovida slimnieku 4
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Ar skaistām auduma maskām veikalā vairs neielaidīs! Atklāj, kā turpmāk drīkstēs atrasties publiskās vietās
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Mīļotā dēļ atdeva uzkrājumus, aizņēmās naudu no draugiem, pārdeva ģimenes īpašumus! Rēzeknietis pēc pāris randiņiem izkrāpj 20 000 eiro
5 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Holivudas kino zvaigzne Džons Malkovičs kāps uz Dailes teātra skatuves
43 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Stacionēto Covid-19 pacientu skaits sarucis līdz 645
17:12
LE
LETA
Ziņas
Mīļotā dēļ atdeva uzkrājumus, aizņēmās naudu no draugiem, pārdeva ģimenes īpašumus! Rēzeknietis pēc pāris randiņiem izkrāpj 20 000 eiro
17:05
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka”: individuāli veicamos Covid-19 antigēnu testus iedzīvotāji vairāk izmanto, lai testētos pirms ģimenes vai citiem pasākumiem
16:53
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvietis norīs un nomaksās.” Diskusija par to, cik ilgi latvieši spēj ciest un panest?
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Uz laiku darba devējam ļaus nodarbināt darbinieku bez obligātās veselības pārbaudes veikšanas
53 minūtes
MN
Māris Niklass
Ziņas
Māris Niklass: Kas mūs kā “homo sovieticus” noveda līdz barikādēm?
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Trešdien visā valstī atgriezīsies atkusnis
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas vienkārši daudziem cilvēkiem būs nepanesami!” Deputāts par to, ka šī ir lielākā enerģētikas krīze, kādu Latvija ir piedzīvojusi
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tad jau laikam kaut ko izdarījām pareizi!” Una Ulme stāsta par veiksmīgu darbošanos uzņēmējdarbībā
59 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Laima Vaikule pastāsta, kur Rīgā viņa strādāja tad, kad vēl nebija populāra dziedātāja
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Saslimstība kāpj: pirmdien atklāts līdz šim lielākais jauno Covid-19 gadījumu skaits 45
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tieslietu ministrs rosina par rupju kārtības traucēšanu ar nepatiesu ziņu izplatīšanu sodīt ar dažiem gadiem cietumā
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Apledojis ceļš sagādā grūtības alnim nostāvēt kājās
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valmierā par vīrieša nosišanu apcietināti divi jaunieši 2
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Stāvoklis ir smags. Viņš ir reanimācijā”: brāļi pastāsta, kāds ir šefpavāra Mārtiņa Rītiņa veselības stāvoklis 22
8 stundas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Pārklāj podiņu, kur iesētas sēkliņas – mini siltumnīca gatava! Plus vēl 8 lieliski veidi, kā izmantot pārtikas plēvi
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spēcīgs vējš no ceļa nopūš automašīnu 25
22 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Cik ilgi Latvijā būs derīgs vakcinācijas sertifikāts? Izmaiņas stāsies spēkā jau 15.februārī 81
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
1 diena
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Mani biedē, ka šajā robotu, telefonu laikmetā pazūd un izslīd mūsu cilvēcīgās attiecības.” Saruna ar mākslinieci Andu Munkevicu 6
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pagaidām tiksim galā, bet kā būs tālāk?” Rīdzinieks dalās ar pieaugošajiem rēķiniem 19
1 diena
LA
LA
Ziņas
Viktors Runtulis: “Antikovidnieki” ir kā ticība un ticīgu cilvēku tu nepārliecināsi! 113
1 diena
Pannā gatavoti siera plācenīši
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Olga Kambala pārliecināta, ka ārējais skaistums jāsaglabā arī mākslīgi: “Lai justos labi, priecētu apkārtējos un iedvesmotu citus!”
1 diena
Inita Šteinberga
Ziņas
“Nav ko kavēties ar sēšanu, ja vēlas agri pavasarī tikt pie pašu audzētiem zaļumiem!” Uz rosību dārzā mudina garšaugu audzētāja 1
10 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šonedēļ tev ir lieli nodomi un plāni, un tu esi gatavs savus sapņus arī īstenot! Horoskopi no 17. līdz 23. janvārim
1 diena