Matu transplantācija – populārāka nekā šķiet 6

Matiem jau izsenis ir liela nozīme cilvēka vizuālā tēla un pašapziņas veidošanā, tādēļ par tiem jārūpējas pastāvīgi. Ko darīt, ja mati atkāpjas, kļūst plānāki un tos nav iespējams atjaunot ar procedūrām un ārstnieciskiem līdzekļiem? Iespējams atbilde ir matu transplantācija – mūsdienās arvien efektīvāka un pieejamāka manipulācija, kas var atjaunot ne tikai zudušo matu līniju, bet arī pašapziņu. Par matu transplantācijas būtību un iespējām konsultē “Veselības centrs 4” matu transplantācijas speciāliste Krista Upīte.

Parlamentā ir ievēlēta Rīgā leģendāra prostitūta!”: no partijas “Stabilitātei!” par deputāti kļuvusi sieviete ar apšaubāmu reputāciju 144
Zaudējot pozīcijas kaujas laukā, Putins uz fronti nosūtījis kodolieročus, demonstrējot gatavību tos izmantot
Putins beidzot pats mobilizējies? Cilvēki dalās ar kāda mobilizētā attēlu, kurš ir ļoti līdzīgs Krievijas prezidentam 10
Lasīt citas ziņas

Kas ir matu transplantācija?

Matu transplantācija ir ķirurģiski veikta matu folikulu pārstādīšana no donorzonas uz zonām, kur mati neatgriezeniski izkrituši. Par donorzonu kalpo klienta pakauša daļa – vīriešiem šajā zonā mati nekad nav pakļauti izkrišanai, un tie šo īpašību saglabā arī pēc pārstādīšanas. Pēc pārstādīšanas mats pakāpeniski ieņem konkrētās zonas matu struktūru un pēc laika neatšķiras no pārējiem matiem. Matu transplantāciju veic ķirurgs, izmantojot lokālo anestēziju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kad matu transplantācija ir īstais risinājums?

Matu izkrišanai un plānumam var būt dažādi iemesli, tāpēc pirms matu transplantācijas noteikti nepieciešama konsultācija ar speciālistu. Iespējams, matu izkrišanas problēmu var atrisināt arī terapeitiskā veidā. Mati var izkrist gan iedzimtības, gan dažādu slimību, zāļu, ēšanas paradumu, emocionālu faktoru un mehāniskas iedarbības rezultātā.

Matu transplantācija ir piemērota šādos gadījumos:

 • izteikta androgēnā alopēcija vīriešiem (atkāpjas matu līnija, veidojas pliks galvvidus, parasti iedzimta);
 • sievietēm, kuras cieš no alopēcijas, kas radusies mehāniskas un nehormonālas iedarbības rezultātā (piemēram, matu izkrišana pastāvīgi cieša matu sakārtojuma dēļ);
 • matu augšanas atjaunošana uz rētaudiem, operāciju zonās;
 • uzacu un bārdas kupluma palielināšanai vai tukšo laukumu aizpildīšanai šajās zonās;
 • korekcijas procedūra pēc iepriekš veiktas, nesekmīgas matu transplantācijas.

Matu transplantācijas process?

Vairums matu transplantācijas speciālistu izmanto FUE transplantācijas metodi – transplantējamo matu folikulu iegūšanu graftu veidā (1-4 matiņu kopa) no donorzonas. Tas tiek paveikts ar daudziem sīkiem perforētiem iegriezumiem, izmantojot speciālu ķirurģisku instrumentu. Šādus graftus iespējams pārstādīt ne tikai skalpa daļā, bet arī uzacīs un bārdā..

Graftu iegūšana ar FUE metodi var notikt divos veidos:

 • Manuāli – ķirurgs, izmantojot mikroskopu, ar speciālu instrumentu veic apļveida iegriezumu ap mata folikulu, to izvelkot ar pincetēm. Izmantojot šo metodi, speciālists labāk kontrolē folikulu iegūšanas procesu, novērtē nepieciešamo graftu daudzumu, pielāgojas skalpa stāvoklim un matu augšanas virzienam, garantējot mazāku apgriezto graftu skaitu. Šī metode ir saudzīgākais graftu iegūšanas veids, kas ir mazāk traumatisks arī blakus folikuliem un prasa ilggadēju ķirurga pieredzi.
 • Motorizēti – graftu iegūšanas instrumentu darbina neliels elektromotors – ķirurgam jāpielieto mazāks fiziskais spēks, iegūstot graftus. Šī metode saīsina graftu iegūšanas laiku. Samazinoties ierīces perforējošo uzgaļu diametram, samazinās arī pamanāmu rētu risks donorzonā pēc procedūras.

Pēc graftu iegūšanas tie tiek ievietoti sterilā šķīdumā un īsā laikā transplantēti. Ķirurgs transplantācijas zonā veic mikrogriezumu (atver kanālu), kurā tiek ievietos grafts.  Vienā matu transplantācijas reizē iespējams pārstādīt līdz pat 4000 graftu. Atkarībā no pārstādāmo graftu skaita un izvēlētās metodes (manuālā vai motorizētā) matu pārstādīšana var ilgt no 3 līdz 8 stundām ar pārtraukumiem. Manuālās FUE procedūras laikā pacients atrodas sēdus stāvokli un var lasīt, skatīties televizoru, lietot viedierīces. Motorizētās procedūras laikā pacients atrodas guļus stāvoklī. Procedūras pārtraukumos pacients drīkst ēst un izkustēties. Pēc procedūras donorzonai tiek uzlikts pārsējs, kuru varēs noņemt nākamajā dienā. Uzreiz pēc procedūras  pacients galvā var likt cepuri, lai pasargātu ādu no kairinājuma un saules stariem.

Publicitātes foto

 Kas jāzina pēc matu transplantācijas?

Lai matu transplantāciju padarītu maksimāli efektīvu, procedūru ieteicams papildināt ar PRP (trombocītiem bagātinātas paša pacienta plazmas) injekcijām, kas veicinās pārstrādāto matu augšanu. Uzreiz pēc matu transplantācijas pacients var doties mājās. Darbā iespējams atgriezties jau nākamajā dienā pēc procedūras, taču divas nedēļas jāievēro saudzējošs režīms. Dažas dienas pēc procedūras novērojams apsārtums, iespējams ādas pietūkums un jutība. Gan donorzonā, gan matu pārstādīšanas vietās veidosies krevelītes, kuras nedrīkst kasīt un berzēt.

Pārstādīto folikulu ieaugšanas apjoms ir ļoti atkarīgs no transplantācijas zonas kopšanas pēc manipulācijas, tāpēc speciālisti aicina ievērot sniegtās norādes par atlabšanas periodu, lietot ārsta izsniegtos līdzekļus, atturēties no tiešiem saules stariem, alkohola un paaugstinātas fiziskas slodzes vismaz mēnesi pēc transplantācijas. Jāņem vērā, ka mēnesi pēc procedūras pārstādītie matu grafti sāk izkrist. Tas ir normāli. Pēc tam tie atsāks augt, un jaunie pastāvīgie mati parādīsies apmēram pēc trim mēnešiem, savukārt pilnvērtīgi rezultātu būs iespējams novērtēt gada laikā pēc matu pārstādīšanas.

Kuru metodi izvēlēties?

Pieredzējuša un profesionāla matu transplantācijas speciālista izpildījumā gan manuālā, gan motorizētā FUE metode sniegs efektīvus rezultātus. Konsultācijas laikā speciālists izvērtēs visus faktorus un ieteiks labāko risinājumu.

“Veselības centrs 4” matu transplantācijas komanda piedāvā abas metodes. Dr. Ilze Runce jau 10 gadus strādā ar manuālo FUE metodi, dr. Aleksejs Ņesterenko strādā ar motorizēto FUE metodi. Tas nozīmē labāko piedāvājumu, kas atbilst tieši pacienta vēlmēm, vajadzībām un iespējām.

Matu transplantācija nav ieteicama:

 • Sievietēm ar androgēno alopēciju – gadījumos, kad mati kļūst izteikti plāni vienmērīgi pa visu galvas mataino daļu, donorzonā esošie matu folikuli arī ir pakļauti izkrišanai. Līdz ar to donorzona nav pietiekama, šajos gadījumos jāvēršas pie trihologa.
 • Ja matu izkrišana ir kāda medikamenta vai terapijas blakusefekts, piemēram, ķīmijterapija, hormonālā terapija u.c.
 • Ja donorzonā nav pietiekami daudz pārstādāma materiāla dabiska efekta panākšanai.
 • Matiņus nepārstāda uz keloīdām rētām (uz āru izvirzītas, fibrozas rētas).
Publicitātes foto

Lai noskaidrotu, vai matu transplantācija ir jums piemērotākais risinājums, sazinieties ar “Veselības centrs 4” matu transplantācijas komandu un piesakieties bezmaksas konsultācijai:

Preventīvās medicīnas klīnika “ Anti-Aging Institute
Tālr.: 25418181
E-pasts:  [email protected]
Adrese: Baznīcas iela 18, Rīga
Estētiskās medicīnas klīnika “ 4. Dimensija
Tālr.: 26821593
E-pasts:  transplanta[email protected]
Adrese: Tallinas iela 18, Rīga

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Mirušo Covid-19 pacientu skaits Latvijā pārsniedzis 6000 2
VIDEO. Asā šitake sēņu zupa drēgnajiem rudens vakariem
“Mēs Amerikā nejūtam kovida klātbūtni. Par to vairs nedomā.” Saruna ar profesoru Bertramu Zariņu 1
Tējas sēnes dzēriens – kombuča. Kā to pagatavot un uzglabāt? 1
Parlamentā ir ievēlēta Rīgā leģendāra prostitūta!”: no partijas “Stabilitātei!” par deputāti kļuvusi sieviete ar apšaubāmu reputāciju 144
Zaudējot pozīcijas kaujas laukā, Putins uz fronti nosūtījis kodolieročus, demonstrējot gatavību tos izmantot
Putins beidzot pats mobilizējies? Cilvēki dalās ar kāda mobilizētā attēlu, kurš ir ļoti līdzīgs Krievijas prezidentam 10
“No 2023.gada obligāti vajadzēs eID kartes? Kādus sodus piemēros, ja nepaspēs noformēt?”: jautā lasītāja 39
Šlesers aicinās KNAB un VDD ierosināt kriminālprocesu par izskanējušo informāciju saistībā ar divu miljonu it kā saņemšanu no Putina 118
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
VCA un „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Kas var paaugstināt asinsspiedienu? 4
Par zināšanās balstītu drosmi un klientam palīdzīgiem niekiem farmaceita arsenālā 1
Mēness aptieka: ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju rudens saistās ar slimošanas laika sākumu 8
„Mēness aptieka” desmito reizi atzīta par mīlētāko zīmolu farmācijas nozarē 6
Fermentēto produktu vērtība un nozīme imunitātei un zarnu mikroflorai 2
Nepareizs leņķis vai pārāk īss tīrīšanas laiks? Kādas ir 10 biežākās kļūdas, tīrot zobus 7
„Veselības centru apvienība”: Sabiedrības attieksme pret savu veselību un vakcinācijas nepieciešamību mainās 15
Uzsāk Baltijā lielāko veselības aprūpes lojalitātes programmu 6
“Ar rūpēm par cilvēkiem” – Ķekavas Mēness aptiekas vadītājas Jolantas Bernupes dzīves formula 2
Paliek mazliet vēsi? Iedzer karstu tēju!
Uz skolu – ar zināšanām par higiēnu 7
Samazināt kolagēna ražošanu var arī stress 1
Ārste no Ukrainas ārstē neauglību Latvijā 21
Liela nozīme ir arī vecāku piemēram jeb Padomi pēc garajām brīvdienām 1
Līdztekus slāpju sajūtai ir vairāk nekā 10 norādes, lai padzertos 3
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa pārāk maz – tikai 18% vasarā pilnībā izmantojuši ikgadējo atvaļinājumu 6
No 20 001 “Centrālās laboratorijas” augustā testēta PĶR Covid-19 analīžu parauga 5628 bijuši pozitīvi 7
“Mēness aptieka”: Pēc darba vasarā kāds jaunietis noteikti izvēlēsies kļūt par farmaceitu! 3
Ar sirsnīgu smaidu mūsdienīgā aptiekā 1
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Irbenes – skābas, rūgtas, bet – vērtīgas! Kā tās izmantot tautas medicīnā?
Pēteris Apinis: Latvijas ārstu biedrības divsimtgade 9
Ja ģimenē vismaz divi asinsradinieki slimojuši ar vēzi… Bīstamais mantojums – ļaundabīgs audzējs 3
Indra Noriete: Diabēta pacientiem nepieciešams nodrošināt savlaicīgu un mūsdienīgu ārstēšanu 14
Ar sāpošu vēderu nav joki! Iespējams – apendicīts 1
VIDEO. Gardie vistas salāti ar šitake sēnēm 3
Kurš ar kuru un kādi būs pirmie darbi? Noslēgusies pirmā koalīcijas veidošanas sarunu diena 1
VIDEO. “Mēs nekarojam ar Ukrainas karaspēku. Mēs karojam ar NATO karaspēku,” pašpasludinātās Luhanskas Tautas Republikas līderis
Zaudējot pozīcijas kaujas laukā, Putins uz fronti nosūtījis kodolieročus, demonstrējot gatavību tos izmantot
ASV iznīcinātu visu Krievijas armiju, ja Putins Ukrainā ķertos pie kodolieročiem – brīdina bijušais CIP ģenerālis
Viena otru noveda līdz asarām: grāmatā atklāts, par ko īsi pirms prinča Harija un Meganas kāzām pamatīgi sastrīdējās līgava un Keita Midltone
VIDEO. Pēc atbrīvošanas no krievu gūsta beidzot savas ģimenes satiek “Azov” komandieri
Latkovskis: Latvija nevar atļauties no mobilizācijas bēgošos krievus 1
Kurus krievu karavīrus ukraiņi sauc par “čmobikiem”, kurus par “mobikiem”? 42
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
TIEŠRAIDE. Jaunākais par karu Ukrainā
18:59
Latvijai ir pasaules čempions autosportā!
18:58
NHL paliek pieci Latvijas hokejisti
18:56