Ja nav iespējas peldēt, var izlīdzēties ar aukstu dušu.
Ja nav iespējas peldēt, var izlīdzēties ar aukstu dušu.
Foto: New Africa/SHUTTERSTOCK

“Labāk ūdenī būt īsāku laiku, bet regulāri.” Kāpēc nepagarināt ledusaukstajā ūdenī pavadīto laiku? 1

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Norūdīšanās ir pakāpenisks un sistemātisks nervu un asinsrites sistēmu treniņš, kurā palielinās organisma izturība pret nelabvēlīgu ārējās vides faktoru iedarbību.

LE
LETA
Ziņas
Ko valdība pēc deviņu stundu ilgām sarunām nolēma par kovida ierobežojumiem? 92
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas uz četrām nedēļām Latvijā spēkā stāsies stingrais “lokdauns” 182
6 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
20 eiro mēnesī – potētajiem pensionāriem, bet ne visiem. Kuriem valsts sola pabalstu? 222
Nedēļa
Lasīt citas ziņas

Tā uzlabo ne tikai organisma fiziskās, bet arī psihoemocionālās aizsargspējas, ļaujot adaptīvi reaģēt uz stresu, slimībām, sliktiem laika apstākļiem.

Viens no veidiem – pagarināt peldsezonu līdz pat vēlam rudenim vai pat kļūt par ziemas peldētāju.

Iziet no komf­orta zonas

Pērn septembrī “Benu” aptiekas sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru “SKDS” veiktais veselības monitorings liecina, ka visaktīvāk rūdās vīrieši (42% aptaujāto vīriešu un 35% sieviešu), seniori vecumā no 64 līdz 75 gadiem un Latgalē dzīvojošie.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijā visiecienītākais rūdīšanās veids ir kontrastduša – 42%, auksts gaiss, piemēram, vēsā laikā velkot plānāku apģērbu – 40%; 34% sporto svaigā gaisā, bet 6% – nodarbojas ar ziemas peldēšanu.

Fizioterapeite Baiba Narvila uzsver, ka norūdīšanās nav tikai kontrastdušas vai peldes ziemā, bet gan vesels pasākumu komplekss – dzīvesveids. Pirms mesties aukstā ūdenī vai izmantot kādas citas radikālas metodes, vajag pārvarēt diskomforta sajūtu prātā, apzināties savas robežas.

“Norūdīšanās jeb ķermeņa mobilizēšanās sākas ar apzinātu un kontrolētu komforta līmeņa samazināšanu. Piemēram, pazeminoties gaisa temperatūrai, varētu nesteigties vilkt ziemas jaku un cimdus, atturēties no liekas tuntulēšanās. Tas, ka mēs uzreiz neapmierinām savu vēlmi pēc siltuma, ļauj organismam pildīt savu funkciju – adaptēties, pielāgoties ārējās vides apstākļiem. Arī pēc dušas kādu brīdi var pastaigāt pa mājokli bez halāta, pavingrot pie atvērta loga,” viņa saka, piebil­stot, ka norūdīšanās ir pakāpenisks un sistemātisks asinsrites un nervu sistēmas treniņš, kas nenotiek komforta apstākļos.

Vispirms jāpieradina sevi pārvarēt nelielu diskomfortu, piemēram, pastaigājoties pa mežu, gar jūru, skrienot vai nūjojot, pārlieku silti nesaģērbties (tomēr tā, lai nav arī jāsalst), jo tā organisms norūdās.

Pēc tam jāaprod ar domu, ka veselības nostiprināšanas nolūkā būs jārūdās regulāri – ejot vēsā vai aukstā dušā, rīvējoties ar mitru dvieli, vingrojot pie atvērta loga, ievērojot mērenību uzturā, izvairoties no lieka stresa, piemēram, meditējot vai neiesaistoties neauglīgās diskusijās.

Ceļš uz ziemas ­peldēšanu

“Peldsezonas pagarināšana līdz oktobra beigām nāk par labu veselībai. Ūdens temperatūra tad jau ir pazeminājusies līdz sešiem septiņiem grādiem un nav lielas atšķirības – vai peld rudenī vai turpina to darīt arī ziemā, kad ūdens temperatūra ir tikai par dažiem grādiem zemāka,” teic fizioterapeite, kura arī pati nodarbojas ar ziemas peldēšanu.

“Brienot aukstajā ūdenī, vajag elpot mierīgi, lai elpa nebūtu saraustīta. Iesācējiem plaukstas vēlams turēt padusēs vai uzvilkt cimdus, jo rokās un kājās aukstuma sajūta saglabājas ļoti ilgi, arī saģēr­bties tad ir grūtāk. Daži peldētāji tikai iegremdējas ūdenī, citi kādu gabalu nopeld. Pēc 3–5 minūtēm (tas ir ļoti subjektīvi), kad parādās izteikta aukstuma sajūta, jālien ārā no ūdens.”

Nekādā gadījumā nevajag uzsvaru likt uz ledusaukstajā ūdenī pavadītā laika pagarināšanu, jo peldētājam jau nav nekas jāpierāda – ne sev, ne citiem.

Labāk ūdenī būt īsāku laiku, bet regulāri, jo ķermenis pierod un gaida atspirdzinošo peldi.

Ja ziemā tomēr nepeldas vai nav iespējams regulāri nokļūt līdz peldvietai, fizioterapeite iesaka to aizvietot ar gaisa peldēm, piemēram, pēc vēsas dušas. Dzīvojot laukos, ziemā var arī izvārtīties sniegā vai ar to norīvēties. Jāņem gan vērā, ka tas ir aukstāks par ūdeni, tādēļ jāuzmanās, lai neciestu āda.

“Vispirms saskarē ar aukstumu ķermeni pārņem šoks, tad atbildes reakcija – karstuma vilnis, bet pēc tam kļūst auksti. Ja cilvēks ir sportisks, šajā brīdī var kādu brīdi pavingrot, apžūt, bet pēc tam saģērbties,” saka fizioterapeite.

Aukstais ūdens iedarbojas uz organismu termoregulāciju. Tā ietekmē sašaurinās ādas asinsvadi, samazinās siltuma atdeve, palielinot iekšējo orgānu asinsriti, nedaudz paaugstinās asinsspiediens un paātrinās sirdsdarbība, tiek tonizēta nervu sistēma, āda kļūst bālāka un vēsāka.

Pēc tam asinsvadi atkal paplašinās, āda kļūst sārta, jūtams spēku un enerģijas pieplūdums.

Vajag atrast ­domubiedrus

“Ja vēlas turpināt peldsezonu, katram pēc savām sajūtām vajag doties peldēt arī aukstajā gadalaikā – optimāli divas trīs reizes nedēļā, neforsēt ūdenī atrašanās laika ilgumu un uzturēt sevi labā formā – pietiekami labi izgulēties, kustēties,” saka Latvijas Ziemas peldēšanas federācijas prezidente Inga Krav­cova.

“Iesācējiem iesaku atrast domubiedrus tuvākajā apkārtnē, jo roņu jeb ziemas peldētāju klubi ir visā Latvijā. “Roņot” vienatnē, it īpaši pirmajā sezonā, nav tik droši, jo var gadīties visādi. Labāk to darīt bariņā, jo tad arī motivācija ir lielāka.”

Arī fizioterapeite Baiba Narvila atklāj, ka iesaistījusies ziemas peldētāju grupā. Ne tik daudz motivējošu, bet praktisku apsvērumu dēļ – lai būtu kāds, kas izcērt āliņģi.

Dodoties peldēt, vajag izvēlēties ērtu apģērbu, vilkt termoveļu, treniņtērpu, kājās – vilnas zeķes.

Tiem, kas peldēm izvēlējušies jūru, kājās vēlams vilkt speciālus termoapavus, kuri aiztur aukstumu un pasargā pēdas no sagriešanās ar aso ledu.

Inga Kravcova iesaka ieklausīties savā ķermenī, jo ir dienas, kad pietiek ar īsu brīdi aukstajā ūdenī, bet citreiz var papeldēt arī ilgāk.

“Nevajag skatīties uz citiem peldētājiem, bet vadīties no savas pašsajūtas. Nevajag arī uzturēties ūdenī līdz pēdējam brīdim, trešdaļa no aukstuma procedūrai paredzētā laika ir jāatvēl tam, lai apģērbtos. Es pati ņemu līdzi termosā siltu ūdeni un, iznākot krastā, uzleju to uz rokām. Tad divas trīs minūtes arī salā var mierīgi ģērbties – sašņorēt zābakus, aizpogāt pogas, jo rokas nesalst,” viņa saka.

Pirms un pēc peldes ieteicams paskriet, pavingrot, palēkāt, lai nejustos nosalis. Pēc peldes noteikti jānoslaukās un silti jāsaģērbjas, var iedzert siltu tēju.

Pēc peldes var iet arī pirtiņā. Ja kaut kādu iemeslu dēļ vienu divus mēnešus ziemā nav peldēts, nav jābaidās to pakāpeniski atsākt, jo organisms atceras šo pieredzi.

Par ziemas peldēšanu

* Informāciju par ziemas peldēšanas klubiem visā Latvijā var atrast interneta vietnē “latvijasronis.lv”.

SAISTĪTIE RAKSTI

* 3. oktobrī plkst. 12 vienlaikus ūdenskrātuvēs Rīgā (Lucavsala), Jūrmalā (Bulduros), Liepājā, Jelgavā, Ventspilī, Saldū un citviet notiks ziemas peldēšanas sezonas atklāšana.

* Pirms gada Latvijas Tautas sporta asociācija uzņēma Latvijas Ziemas peldēšanas federāciju savu biedru rindās, līdz ar to ziemas peldēšana atzīta par tautas sporta veidu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Latvijas veselības budžets kā septiņu aklu indiešu izpratne par ziloni 23
12 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Inovatīvo medikamentu izmantošana Latvijā aug un pietuvojas Igaunijas līmenim 1
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Mēs esam kraujas malā.” Pavļuts atklāj iespējamos risinājumus Covid-19 mazināšanai 293
20 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. Gunita Berķe: “Eiropas valstīs vēzis ar metastāzēm ir hroniska slimība!” 10
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ko valdība pēc deviņu stundu ilgām sarunām nolēma par kovida ierobežojumiem? 92
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas uz četrām nedēļām Latvijā spēkā stāsies stingrais “lokdauns” 182
6 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
20 eiro mēnesī – potētajiem pensionāriem, bet ne visiem. Kuriem valsts sola pabalstu? 222
Nedēļa
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Cilvēki jau sāks mirt uz trepēm, ko tad darīs?”: mediķi un zinātnieki ceļ trauksmi – “lokdauns” jāievieš nekavējoties 152
1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
“Latvenergo” finanšu direktors Guntars Baļčūns: “Latvijas patērētajiem šobrīd ir izdevīgāk veļu mazgāt brīvdienās un naktīs” 47
Intervija 1 diena
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
4 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
5 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē 2
20. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Atnācis pozitīvs rezultāts, bet es šo testu neesmu veicis!”: vai ir iespējamas šādas kļūmes Covid-19 testēšanā 29
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Šī ir dubultslodze, kas situāciju ļoti sarežģī”: Stradiņa slimnīcas ārsti paredz ļoti smagu nākamo nedēļu 31
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidente Daiga Dadzīte: “Jā, es “iebliezu” to poti!… Biju “antivakseru” statusā” 90
1 diena
LE
LETA
Veselam
“Mēs apzināmies, ka pašreizējā situācijā lielākās valsts slimnīcas tiek noslogotas ar Covid-19 pacientu ārstēšanu”: VCA pauž gatavību iesaistīties plānveida operāciju nodrošināšanā 9
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Katru gadu aptuveni 1200 sievietēm Latvijā diagnosticē krūts vēzi, bet skrīningu veic tikai katra trešā paciente 11
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Berķe: “Vēža slimnieku kompensējamo zāļu gaidīšanas sarakstā ir medikamenti no 2013. gada, cenas pat latos norādītas!” 29
3 dienas
LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas uz četrām nedēļām Latvijā spēkā stāsies stingrais “lokdauns” 182
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ko valdība pēc deviņu stundu ilgām sarunām nolēma par kovida ierobežojumiem? 92
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Lokdauna” ieviešanai Latvijai būs jāaizņemas papildus finanšu līdzekļi, atklāj Kariņš 36
5 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Atstādināt var, atlaist – nereāli! Kamēr nav pabeigts kovida likums, darbinieki ir neaizsargāti 45
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Atklāts, kurš Ivo Fomina koncertā ziņoja par viltus spridzekli 33
9 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 10
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
SPKC: Latvija ir pirmajā vietā pasaulē pēc saslimstības ar Covid-19 tempa 94
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mācības lokdaunā: pagarināts brīvlaiks, daži klātienē, daži attālināti 7
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Cilvēki jau sāks mirt uz trepēm, ko tad darīs?”: mediķi un zinātnieki ceļ trauksmi – “lokdauns” jāievieš nekavējoties 152
1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
“Latvenergo” finanšu direktors Guntars Baļčūns: “Latvijas patērētajiem šobrīd ir izdevīgāk veļu mazgāt brīvdienās un naktīs” 47
Intervija 1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai patiešām banānus? Noskaidrots, pēc kā garajās rindās “Lidl” veikalos Latvijā stāvējuši pircēji 103
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Speciālists skaidro, kāpēc šobrīd tik strauji pieaug gāzes un elektrības cenas. Cik ļoti tās vēl kāps? 40
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidente Daiga Dadzīte: “Jā, es “iebliezu” to poti!… Biju “antivakseru” statusā” 90
1 diena
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Pašiem savs “citplanētietis”: trausls, bet plēsējs – ūdens iemītnieks aksolotls 5
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Spridzeklis kultūras namā, jāevakuējas!”: Ivo Fomina koncerts Tukumā noslēdzas neplānoti. Aizdomas par apzinātu kaitniecību 40
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Šī ir dubultslodze, kas situāciju ļoti sarežģī”: Stradiņa slimnīcas ārsti paredz ļoti smagu nākamo nedēļu 31
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ir tiešām cilvēki, kas profesionāli pelna ar to naudu”: kā tiek “ražota” dezinformācija par Covid-19 160
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Lokdauna” ieviešanai Latvijai būs jāaizņemas papildus finanšu līdzekļi, atklāj Kariņš 36
23:26
LE
LETA
Ziņas
Valdība pagaidām nav spriedusi par iespēju “lokdaunu” atcelt pirms 15.novembra 2
23:16
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Pagaidām nav gaidāmi kādi būtiski ceļošanas ierobežojumi 12
23:13