Foto: FOTOLIA

Mazajiem draud bankroti 0

“Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Piena pārstrādes nozarē martā pastiprinājusies jau gada sākuma tendence, kas var rezultēties ar vairāku uzņēmumu dīkstāvi un tam sekojošiem bankrotiem.

Reklāma
Reklāma
7 produkti, kurus nedrīkst otrreiz sildīt: tie var nodarīt būtisku kaitējumu veselībai
TV24
Ar ko Lukašenko uzjautrinājis Slaidiņu: “Tur veči stūma ezi ārā ar visām adatām!” 12
TV24
“Mēs ceram uz taisnību!” Sabiedrība sašutusi par soda apmēru ārstam, kura dēļ mira jauna sieviete 50
Lasīt citas ziņas

Iemesli situācijai ir vairāki. Pirmkārt, pārstrādei trūkst piena. Pēdējās trīs nedēļās pie Latvijas zemniekiem lielā skaitā brauc Lietuvas piena pārstrādes uzņēmumu pārstāvji un masveidā izpērk pienu.

Zemnieki, kurus nesaista ilgtermiņa līgumi ar vietējo iepircēju, pienu nekavējoties pārdod, jo lietuvieši maksā vismaz par 10% vairāk, turklāt norēķinās skaidrā naudā. Otrs situācijas iemesls ir tas, ka lietuviešu pienrūpniekiem bija ievērojams eksports uz Ukrainu. Taču pēc karadarbības sākšanās šī produkcija tiek novirzīta Latvijas tirgū.

CITI ŠOBRĪD LASA

Līdz ar to patlaban Latvijas veikalos lietuviešu piena produkcija salīdzinoši demokrātiskās cenas dēļ ieņem jau 60% tirgus daļu salīdzinājumā ar 30% vēl pirms mēneša. Savukārt trešais iemesls saistīts ar degvielas un energoresursu cenām. Lietuvas uzņēmumi atšķirībā no latviešiem joprojām spēj strādāt virs pašizmaksas.

Tas iespējams tādēļ, ka sakarā ar valstī izsludināto ārkārtas situāciju valdība radusi iespēju finansiāli atbalstīt ne tikai zemniekus, bet arī piena pārstrādātājus. Kā atzīst mazo piena pārstrādes uzņēmumu pārstāvji, izeja no smagās situācijas ir meklējama ārkārtas situācijas ieviešanā pārtikas apgādē.

Tas ļautu, piemēram, uzlikt ierobežojumus lielveikaliem uzcenot iepirkto produkciju pat par 67%, kā tas esot šobrīd. Tāpat šāda situācija ļautu aktualizēt ne tikai atbalsta jautājumu pārstrādātājiem, bet arī sasāpējušo jautājumu par samazināto 5% PVN piena un citiem ātrās aprites produktiem.