Foto – LETA

Nezāles – slimību pārnēsātājas kviešu sējumos 0

Jebkurā kultūraugu audzēšanas agrotehnikā tiek uzsvērta nezāļu ierobežošanas nepieciešamība. Līdz šim nezāles galvenokārt uzlūkotas no augu konkurences aspekta kā faktors, kas būtiski samazina kultūraugu ražu. Tomēr pietiekama vērība ir jāvelta arī otram aspektam – nezāles ir dažādu augu slimību pārnēsātājas. Ar nezālēm dažādu augu slimību patogēnu gan tieša, gan netieša pārnešana uz kultūr­augiem notiek no gada uz gadu. Daudzviet norādīts, ka nezāles ir saimniekaugi dažādām slimībām, bet līdz šim nav aplūkotas nezāļu sēklas kā kultūraugu slimību pārnēsātājas.

LE
LETA
Ziņas
Ielās patrulēs karavīri, par ierobežojumu neievērošanu – kriminālatbildība. Jauni plāni Covid-19 apturēšanai? 73
23 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Šobrīd tā ir vienīgā koronavīrusa neskartā pašvaldība Latvijā. Kā tur izdevies izvairīties no vīrusa izplatības? 4
11 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Esi šodien ļoti, ļoti uzmanīgs! Horoskopi 2.decembrim
14 stundas

Nezāļu skaits kviešu sējumos
Latvijas Augu aizsardzības pētniecības centra (LAAPC) un citu Latvijas pētniecības iestāžu zinātnieki nezāļu monitoringa apsekojumos konstatējuši, ka ziemas kviešu sējumos no visām konstatētajām nezāļu sugām kopējais nezāļu skaits bijis no 31,1 līdz 87,2 augiem uz kvadrātmetru, bet vasaras kviešu sējumos no 21 līdz 115 augiem uz kvadrātmetru. LAAPC monitoringa apsekojumā konstatēja, ka graud­augu sējumos no īsmūža viendīgļlapju nezālēm pieaug parastās rudzusmilgas un vējauzas īpatsvars un tās ir sastopamas visu Latvijas reģionu graudaugu sējumos, kas liecina par nepietiekamu šo nezāļu sugu ierobežošanu. Tā kā šīs nezāļu sugas visbiežāk ir saistītas ar konkrētām saimniecībām, ir nepieciešams pievērst uzmanību šo nezāļu izplatīšanās veidam (ar sēklas materiālu, ar lauksaimniecības tehniku, mazākas sēklas var izplatīties arī ar vēju un ūdeni).

Parastā rudzusmilga ir bīstama graudzāļu dzimtas nezāle. Dažādās valstīs, tostarp Eiropā, ir konstatēti vairāki gadījumi, kad parastā rudzusmilga bija izturīga pret herbicīdiem, tāpēc ir ļoti svarīgi nepieļaut tās savairošanos laukā. Parastā rudzusmilga dīgst rudenī un pārziemo, kad augi ir sasnieguši divu trīs lapu stadiju. Ja sēklas nonāk augsnē dziļāk nekā 2 mm, dīgšana būtiski samazinās. Parastās rudzusmilgas biezībai sasniedzot 200 augu uz kvadrātmetru, ziemas kviešu raža var samazināties par 27–50%; ziemas rudzu ražas zudumi ir krietni mazāki – 4–11%. Pēdējo 20 gadu laikā Latvijas teritorijā ir palielinājusies lāčauzu ģints sugu, piemēram, rudzu lāčauzas sastopamība, kas liecina, ka šīs sugas ierobežošanai ir nepieciešams piemērots herbicīds augu aizsardzības līdzekļu tirgū.

Pētījumi Latvijā par slimībām nezālēs
Skrīveros, LLU Zemkopības institūtā, Andris Lejiņš savā pētījumā par kultūraugu slimību prognozēšanu un ierobežošanu konstatēja, ka pētījumu par slimību daudzveidību nezālēs un visvairāk slimojošām nezāļu sugām ir ļoti maz vai arī tie ir netieši. Viņš izvirzīja pieņēmumu, ka viens no kultūraugu slimību un masveida savairošanās avotiem varētu būt nezāles, uz kurām slimības attīstās un saglabājas. Izmantojot Jūlija Smaroda mikoloģisko herbāriju, A. Lejiņš noskaidroja, kuras slimības uz nezālēm ir visvairāk izplatītas un kuras no plašāk sastopamajām nezālēm visvairāk slimo. Nezāļu herbārijā visplašāk pārstāvētas bija rūsu sēnes, t. sk. Puccinia ģints uz 116 nezāļu sugām un Uromyces – uz 35 nezāļu sugām, tad sekoja neīstā miltrasa no Peronospora ģints – uz 91 nezāļu sugas, lapu plankumainības jeb septoriozes no nepilnīgi pazīstamo sēņu grupas ar ģinti Septoria – uz 71 nezāļu sugas, miltrasas galvenokārt pārstāvētas ar Erysiphe ģinti – uz 69 nezāļu sugām un Oidium – uz 9 nezāļu sugām, melnplaukas pārstāvētas ar divām ģintīm – putošā melnplauka Ustilago – uz 39 nezāļu sugām un Tilletia – uz piecām nezāļu sugām, melnie graudi Claviceps – uz četrām nezāļu sugām.
Pēc herbārija materiāliem, no plašāk sastopamajām nezālēm visvairāk slimo parastā vībotne Artemisia vulgaris L., jo uz tās konstatētas 24 slimību sugas, dažādas kumelītes Matricaria spp. – 16 slimības, parastā skābene Rumex acetosella L. – 15 slimības, dažādi akļi Galeopsis spp. – 14 slimības, dažādas balandas Chenopodium spp. – 11 slimības, tīruma usne Cirsium arvense un tīruma mīkstpiene Sonchus arvensis L. – 10 slimības, ložņu vārpatas Elytrigia repens (L.) Nevski. – 9 slimības, lielā ceļteka Plantago major un ķeraiņu madara Galium aparine L. – 5 slimības. Iegūtie pētījuma rezultāti parādīja, ka nezāles var būt potenciāls dažādu kultūraugu slimību avots, it sevišķi inficējoties ar rūsu, neīsto miltrasu un septoriozi.

Līdz šim nav veikti pētījumi par nezāļu sēklām kā slimību pārnēsātājām, tādēļ LAAPC speciālisti izdalīja slimības ierosinātājus no divām izplatītākajām nezālēm kviešu sējumos – parastā rudzusmilga un rudzu lāčauza. Pirms tam nezāļu sēklas un augi tika ievākti dažādās Latvijas vietās, vēlāk tos diedzēja un audzēja laboratorijas apstākļos. No izaudzēto nezāļu augu daļēji atmirušajām vai pilnībā atmirušajām lapām un augu daļām tika izdalīti slimību ierosinātāji. Slimību ierosinātājus identificēja pēc to morfoloģiskajām pazīmēm. No parastās rudzusmilgas analizētajiem paraugiem izdalīja kviešu slimību ierosinātājus, no kuriem lielākā daļa bija no Fusarium ģints. Fusarium ģints ir augsnes sēnes un augu patogēni, kas izraisa sakņu puvi un vārpu fuzariozi. Vārpu fuzarioze ir bīstama slimība, jo Fusarium ģints sēnes producē graudos mikotoksīnus. Infekcijas izplatība ir atkarīga no daudziem faktoriem, t. sk. audzēšanas tehnoloģijas, šķirnes, klimatiskajiem apstākļiem. Toksīnu uzkrāšanās ir atkarīga gan no inficēšanās laika, gan patogēna sugas. Pieaugot kviešu platībām, kā arī kviešus sējot gadu no gada atkārtoti, augsnē uzkrājas inficēto augu atliekas, kas labvēlīgos apstākļos sekmē masveida sējumu inficēšanos.

Uz parastās rudzusmilgas izdiedzētajiem sēklu dīgstiem tika izdalīti pieci kviešu slimību ierosinātāji. Iegūtie rezultāti rāda, ka kviešu slimību avots ir ne tikai bojāts rudzusmilgas augs, bet par slimību avotu kalpo arī tās sēklas, kur saglabājas infekcija. Parastās rudzusmilgas un rudzu lāčauzas dīgstos atrastais slimību ierosinātājs no Bipolaris ģints ierosina lapu plankumu un sakņu puves slimības. Bipolaris ģinti galvenokārt sastop graudzāļu dzimtas augiem, ieskaitot kviešus.

Pilns raksts žurnāla “Agrotops” 2016.g.maija numurā

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Laukos
Alojas novadā decembrī aizliegta spiningošana un mušiņmakšķerēšana ar mākslīgo ēsmu Salacā
14 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Prognozēja, ka cenas pandēmijas dēļ kritīsies, taču Latvijā notika pretējais 7
2 dienas
LA
LA.LV
Laukos
Palīdzēt Latvijai augt
2 dienas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Latvija kļūst par izmēģinājuma vietu urbānai fermai, kurā zaļumi tiek izaudzēti rekordtempos 21
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Ielās patrulēs karavīri, par ierobežojumu neievērošanu – kriminālatbildība. Jauni plāni Covid-19 apturēšanai? 73
23 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Šobrīd tā ir vienīgā koronavīrusa neskartā pašvaldība Latvijā. Kā tur izdevies izvairīties no vīrusa izplatības? 4
11 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Esi šodien ļoti, ļoti uzmanīgs! Horoskopi 2.decembrim
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sākta pārbaude saistībā ar premjera Kariņa nopludinātajiem attēliem no videonovērošanas ierakstiem 46
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas ir ar vienu konkrētu mērķi.” Jaunups norāda, kam bija izdevīgi gāzt Juri Pūci 25
16 stundas
LA
LA.LV
Laukos
Zīmols O’Wood ar Ošukalna identitāti
3 dienas
LA
LA.LV
Laukos
Dānijas kažokādu uzņēmumā Covid-19 izslimojuši Latvijas viesstrādnieki
4 dienas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Latvijā šogad saražots vairāk siera un biezpiena nekā pērn 2
6 dienas
LE
LETA
Laukos
Koronavīruss atklāts ūdeļu fermā Lietuvā 1
5 dienas
IR
Ilmārs Randers
Laukos
Latvijā kūdras ieguvei izmanto tikai 4% no visām kūdrāju platībām. Vai jaunā stratēģija veicinās platību apguvi?
6 dienas
LE
LETA
Laukos
Zivju pārstrādes uzņēmumā “Brīvais vilnis” saslimšana ar Covid-19 konstatēta 77 darbiniekiem
6 dienas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Ārkārtējās situācijas laikā ārsti tiekas kongresā – mikrofons ceļo no rokas rokā, starpbrīdis bez diviem metriem un sejas maskām
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Ārkārtējo situāciju pagarina līdz 11.janvārim. Kādi ierobežojumi mūs sagaida? 7
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Trešdien Latvijā būs sauss laiks: Austrumos iestājusies meteoroloģiskā ziema
56 minūtes
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Reorganizēs mikrouzņēmuma nodokļa režīmu. Kas drīkstēs to izmantot? 1
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO, FOTO. Trīs meitu tētis, talantīgais sportists Mārtiņš Pļaviņš TV šovā paziņo: nedomājot mainītu zelta medaļu pret dēlu
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Viens trieciens pēc otra: princis Harijs zaudējis tuvu cilvēku 1
2 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: “Drosminieku” tiesības inficēt citus pie Brīvības pieminekļa 1
1 stunda
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: Draugi, nav labi ar valdību. Tātad – ko pateica premjers?
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Krišjānis Kariņš komentē fotogrāfijas, kurās viņš “pieķerts”, iepērkoties lielveikalā bez maskas 14
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Deputātu stāvvietu karšu “epopeja” turpinās: Krauze un Gobzems vēršas KNAB
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas ir ar vienu konkrētu mērķi.” Jaunups norāda, kam bija izdevīgi gāzt Juri Pūci 25
16 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Vakcīnas pret Covid-19. Ko mēs zinām par šo vakcīnu drošību? 38
1 diena
ML
Māra Libeka
Stāsti
Ja statistiku par mirušo skaitu sāktu detalizēti analizēt, aina nebūtu tik dramatiska? Saruna ar infektoloģi Ludmilu Vīksnu 26
21 stundas
MB
Madara Briede
Ziņas
Valmierā no PET pudelēm un zvejas tīkliem top ekoloģiski peldkostīmi 7
1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Paziņo, cik liela ir vidējā pensija Latvijā un, cik vidēji saņem pensionārs ES 46
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Piecgadīgā princese Šarlote nebeidz pārsteigt ar savu uzstājību: pati izlēmusi aprunāties ar karalieni Elizabeti II 7
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Uzlidot debesīs ar mirdzošu gaisa balonu! Kā Liepāja gatavojas Ziemassvētkiem 1
17 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
FOTO. VIDEO. Viena bilde svarīgāka par veselību? Ogrēnieti satrauc iedzīvotāju bezatbildīgā drūzmēšanās
08:44
LE
LETA
Ziņas
Trešdien Latvijā būs sauss laiks: Austrumos iestājusies meteoroloģiskā ziema
07:47
LE
LETA
Ziņas
ASV zinātnieki izstrādā deguna aerosolu pret Covid-19
07:38