Foto: Valdis Semjonovs

Padoms piensaimniekam. Grūsnības norise govīm 0

Ražojošā saimniecībā jaunās dzīvības gaidīšanas periods vairāk saistās ar saimnieciskiem jautājumiem – dzīvnieka produktivitātes izmaiņām, pārgrupēšanu, barības maiņu. Taču stāsts šoreiz būs ne par saimniecisko jautājumu risinājumiem, bet par jaunās dzīvības attīstību. Vairāku rakstu sērijā Agro Topa lasītājs secīgi tiks iepazīstināts ar grūsnības norisi govīm no apaugļošanās brīža līdz dzemdībām. Ir svarīgi izprast grūsnības norisi, zināt, kas katrā grūsnības mēnesī var apdraudēt vēlamo iznākumu. Šīs zināšanas var palīdzēt laikus veikt nepieciešamos pasākumus, lai grūsnība sekmīgi noslēgtos ar dzīva pēcnācēja piedzimšanu un dzemdētājas turpmāku izmantošanu ganāmpulkā.

Reklāma
Reklāma

Grūsnības ilgums govīm

Kokteilis
5 datumi, kuros dzimst vislielākie egoisti 3
VIDEO. Lizuma puses autoavārijā bojā gājušās meitenes klases audzinātāja: “Visi esam dziļās sērās…” 38
Veselam
Aizmirsti par brīnumdiētām! Pētījums atklāj 6 pavisam vienkāršus noslēpumus efektīvai svara zaudēšanai
Lasīt citas ziņas

Tā kā pats apaugļošanās process nav redzams, par grūsnības ilgumu tiek uzskatīts laiks no dzīvnieka aplecināšanas vai mākslīgās apsēklošanas līdz dzemdībām. Govīm grūsnība vidēji ilgst 280–285 dienas, kas ir deviņi ar pusi mēneši. Kādreiz ir noderīgi atcerēties vienkāršo formulu, pēc kuras aprēķināt aptuveno dzemdību laiku. Tā ir: no apsēklošanas datuma atņem trīs mēnešus un pieskaita 13 dienas. Piemēram, ja apsēklošana notikusi 1. aprīlī, tad, atņemot 3 mēnešus, iegūstam 1. janvāri un, pieskaitot 13 dienas, – 14. janvāri. Tātad dzemdības gaidāmas nākamā gada 14. janvārī.

Apaugļošanās

Govīm (arī telēm) olnīcās katra dzimumcikla laikā pilna attīstība notiek vienam (retāk diviem vai vairāk) folikuliem – struktūrām, kas satur olšūnu. Folikuliem augot, tajos veidojas estrogēnie hormoni – dzimumhormoni, kas nosaka dzīvniekam raksturīgo seksuālo uzvedību jeb meklēšanās pazīmes. Meklēšanās pazīmes ir vairākas: kaunuma apsārtums, pietūkums, dzidru gļotu izdalīšanās, samazināta apetīte, samazināts izslaukums, nemiers, vokalizācija jeb maušana, zoda berzēšana un atbalstīšana pret citu dzīvnieku krustu apvidu, lēkšana uz citiem dzīvniekiem un citas, taču šīs pazīmes var būt arī citu cēloņu rosinātas vai sākties pirms īstās meklēšanās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nepārprotama īstās meklēšanās pazīme, kas norāda, ka dzīvnieks ir gatavs dzimumaktam, ir tā sauktais nekustīguma reflekss jeb ļaušana tikt aplektam. Īstā meklēšanās Holšteinas šķirnes govīm ilgst vidēji 7 stundas, pieļaujot vidēji 7 uzlēcienus, telēm – 11 stundas, pieļaujot vidēji 19 uzlēcienus. Šajā laikā veicama dzīvnieka lecināšana vai mākslīgā apsēklošana.

Meklēšanās pazīmju saīsināšanos vai iztrūkumu dzīvniekiem izraisa stress, klibums, vājš barojums, mastīti, nepietiekama dzimumhormonu sintēze. Meklēšanās beigās olnīcā notiek izaugušā, nobriedušā folikula plīšana jeb ovulācija. Ovulācija var nenotikt līdz 10% govju un 1% teļu, kas visbiežāk ir saistīts ar nepietiekamu dzimumhormonu līmeni. Ja ovulācija sekmīgi notikusi, atbrīvotā olšūna nonāk olvadā, kur sāk ceļu virzienā uz dzemdi, pretī spermatozoīdiem. Olšūnas satikšanās ar spermatozoīdiem un apaugļošanās, saplūstot olšūnas un viena spermatozoīda ģenētiskajiem materiāliem jeb DNS, notiek olvadā. Apaugļošanās notiek vidēji 85% govju un 95% teļu.

Apaugļošanās ir traucēta vai nenotiek, ja:

– olšūna ir sliktas kvalitātes (visbiežāk, ja dzīvnieks cietis no karstuma stresa vai smaga enerģijas deficīta, turklāt negatīvās sekas uz olšūnu kvalitāti var būt jūtamas līdz pat trim mēnešiem pēc kaitīgā faktora ietekmes pārtraukšanās);
– netiek ievērota pareiza biomateriāla (spermas) sagatavošana, apsēklošanas tehnika, izvēlēts nepiemērots vaislinieks;
– olvadā nav apaugļošanās norisei optimāla vide (iekaisumi, salipumi).

Ja apaugļošanās sekmīgi notikusi, apaugļotā olšūna pa olvadu turpina virzīties uz dzemdi un šīs virzīšanās laikā piedzīvo vairākas izmaiņas. No sākotnējās vienas šūnas, kurā saplūst sievišķais un vīrišķais ģenētiskais materiāls, izveidojot jaunu, unikālu DNS kombināciju, izveidojas divas jaunas šūnas, no kurām katra nākamā atkal sadalās vēl divās, tādējādi šūnu skaits nepārtraukti dubultojas.

Embrija kontakts ar dzemdi

Triju četru dienu laikā jaunais embrijs sasniedz dzemdi. Sākotnēji ietverts olšūnas caurspīdīgajā apvalkā, aptuveni astoņu dienu vecumā embrijs no tā atbrīvojas jeb izšķiļas. Šajā laikā arī notikusi embriju veidojošo šūnu diferencēšanās – daļa šūnu izveido apvalku jeb trofoblastu, kas strauji pagarināsies un no kā tālāk attīstīsies augļa segas jeb placenta, daļa šūnu paliek sakopotas iekšējā šūnu masā – mezgliņā, no tām attīstīsies pats dīglis. Tā kā embrijs satur jaunu, unikālu, mātes organismam it kā svešu DNS, dzemde embriju var uztvert kā svešķermeni un censties no tā atbrīvoties.

Reklāma
Reklāma

Lai tas nenotiktu, embrijs mātes organismam nepārtraukti sūta ziņas ķīmisku savienojumu formā, signalizējot par nepieciešamību tikt saglabātam. Šīm ziņām jābūt nepārprotamām un pietiekami pārliecinošām. Ja embrija sūtītās ziņas ir vājas, ja dzemdes vide iekaisumu vai nepietiekamas hormonu sintēzes dēļ nespēj tās pareizi uztvert un interpretēt, embrijam nav izredžu tikt saglabātam. Tāpēc gan embrija kvalitāte, gan dzemdes veselība grūsnības saglabāšanā ir kritiski svarīgas. Ja mātes organisms embrija ziņas sekmīgi uztvēris un pareizi interpretējis, embrijs var piestiprināties dzemdes sienai un turpināt attīstību. Piestiprināšanās dzemdes sienai notiek 12.–13. dienā pēc apaugļošanās.

Pirmais grūsnības mēnesis

Lai grūsnība saglabātos, ir svarīgs ne tikai embrija un dzemdes dialogs, bet arī olnīcu funkcionālā spēja. Olnīcā ovulējušā folikula vietā ir izveidojies dzeltenais ķermenis, kas ražo hormonu progesteronu – nozīmīgāko grūsnības saglabātāju. Tas atslābina dzemdes muskulatūru, sekmē dzemdes gļotādas dziedzeru sekrēciju, lai nodrošinātu grūsnībai vēlamo vidi un embrijam nepieciešamās barības vielas dzemdē, un samazina dzīvnieka seksuālo aktivitāti.

Ja hormons progesterons netiek ražots pietiekami, ja vielmaiņas procesu laikā notiek strauja tā sadalīšana aknās vai nejaušības dēļ dzīvniekam injicēti medikamenti, kas izraisa dzeltenā ķermeņa noārdīšanos, embrijs aiziet bojā – notiek agrīns mikroaborts. Ja mātes organisms sekmīgi atpazīst grūsnību un progesterona līmenis ir pietiekams, embrija attīstība strauji turpinās. Trofoblasta šūnas sāk izdalīt grūsnības specifisko glikoproteīnu (PAG), kas nosakāms gan asins serumā, gan pienā, sākot no 24.–28. dienas pēc apsēklošanas, un der kā agrīnas grūsnības diagnostikas metode.

No daļas embrija šūnu veidojas papildu membrānas, kas, kopā ar trofoblastu izliecoties un savienojoties, sāk veidot augļa segas. Starp tām un embriju paliek pūslītis, kas sāk piepildīties ar augļūdeņiem jeb amnija šķidrumu, lai pasargātu augošo embriju no mehāniskiem triecieniem un novērstu tā salipšanu ar augļa segām. Vienlaikus formējas maisveida ieliekums embrija pakaļējā daļā, kas visas grūsnības laikā savāks vielmaiņas galaproduktus saturošu šķidrumu (alantoja šķidrumu), kas izdalīsies no augošā organisma.

Pirmā grūsnības mēneša beigās embrijs ir sasniedzis aptuveni viena centimetra garumu, tam jau ir mutes un acu aizmetņi, žaunu spraugas un ekstremitāšu izciļņi. Augļa segas ir ievērojami garākas par amnija pūslīti, kurā ir embrijs. Augļa segu garums tuvojas 40 cm, platākās vietas diametrs tuvojas 4 cm. Augļa segas piepilda grūsno dzemdes ragu un ietiecas arī negrūsnajā. To ārējā virsma, kas ir kontaktā ar dzemdes gļotādu, vēl gluda. Tā kā starp augļa segām un dzemdes gļotādu vēl nav izveidojusies asins apgāde, embrija barošanās notiek ar tā saukto dzemdes pienu, ko ražo dzemdes gļotāda un kas pie embrija nonāk, izsūcoties caur augļa segām un nokļūstot amnija šķidrumā. Lai pasargātu grūsnās dzemdes saturu no ārējā piesārņojuma (piemēram, baktēriju) iekļūšanas, dzemdes kakls ir cieši noslēgts un tā kanāls pildīts ar gļotu korķi. Hormons progesterons kavē jaunu folikulu augšanu, tādējādi olnīcu cikliskā aktivitāte ir zemāka un grūsnais dzīvnieks meklēšanās pazīmes visbiežāk neizrāda.

Īss rezumējums

par svarīgākajiem faktoriem sekmīgai apaugļošanai, embrija saglabāšanai un attīstībai pirmajā grūsnības mēnesī:
– pietiekams dzimumhormonu līmenis;
– olšūnas, spermas kvalitāte;
– pareiza apsēklošanas laika izvēle;
– embrija kvalitāte;
– dzemdes veselība.

Gandrīz visi šie punkti izpildāmi ar atbilstošu dzīvnieku ēdināšanu un labturību, kas turklāt nodrošināmi laikus, nevis īsi pirms grūsnības plānošanas. Lai izdodas!

Turpinājums nākamajā Agro Topa numurā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.