Aptuveni 80 cilvēku pie VARAM prasa atlaist Ogres mēru Helmani

Ogres attiecību kārtošanā iesaistās valdība 60

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga” 14
Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs!
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
Lasīt citas ziņas

Spēkošanās starp Ogres novada priekšsēdi Egilu Helmani (NA) un Ogres Vēstures un mākslas muzeju, kura pusē ir nostājusies domes opozīcijā esošā “Kustība Par” un vairākas nevalstiskās organizācijas, ir ieguvusi diezgan stabilu vietu mediju virsrakstos.

Visu šo laiku vairāk no vērotāja pozīcijām uz notiekošo ir noskatījies arī vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Māris Sprindžuks (“AS”). Taču otrdien, atsaucoties premjera Krišjāņa Kariņa (“JV”) aicinājumam, viņš ir uzdevis ministrijas darbiniekiem pieprasīt informāciju no Ogres novada domes, lai vērtētu situācijas tiesiskos apstākļus.

CITI ŠOBRĪD LASA

K. Kariņš aicinājis ministru meklēt risinājumu pēc pēdējiem notikumiem nedēļas sākumā, kad dome no amata uz trīs mēnešiem atstādināja muzeja direktori Eviju Smiltnieci, kā pamatojumu minot iespējamo dokumentu viltošanu par pārcelšanu vecākā vēsturnieka amatā Arno Smiltnieku. Tiesa, pirms domes sēdes E. Smiltniece, kuras kabinets iepriekš jau bija aizzīmogots un pie tā dežūrēja pašvaldības policija, bija uzteikusi darbu. Viņa aiziešanu no amata pamatoja ar apstākļiem, kas liedz to turpināt.

Intervijās E. Smiltniece lika saprast, ka runa ir par piedzīvoto mobingu.

K. Kariņš pirmdien preses konferencē, lūgts to komentēt, teica: “Ogres pašvaldībā notiekošais man nav saprotams, bet, cik es to saprotu, man nav arī pieņemams. Ministram būtu jāiesaistās pēc būtības. Mēs esam demokrātiska valsts, un ir zināma lietu kārtība – ir lietas, kurām vajag notikt, un ir lietas, kurās nav vēlamais virziens.”

Referendums Ogres novadā maz ticams

Šī nav pirmā reize, kad M. Sprindžuku atsevišķas sabiedrības grupas un politiķi, tajā skaitā bijušais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs, “Latvijas attīstībai” līdzpriekšsēdētājs Juris Pūce, aicina aktīvāk īstenot ministram likumā paredzēto pašvaldību uzraudzību.

Arī tagad J. Pūce “Latvijas Avīzei” teica: “Manā izpratnē te ir jautājums, vai domes priekšsēdētājs, vēršoties pret muzeja vadību, ir ievērojis labas pārvaldības principu, kas ir Satversmes līmeņa princips. Ministram ir jāuzrauga, vai pašvaldībā ir ievērota laba pārvaldība. Likumā noteikts, ka viņam ir pienākums reaģēt.”

J. Pūce te saredzot riskus, ja kaut kas tāds notiktu, piemēram, Daugavpils vai Rēzeknes domēs. J. Pūces paša iepriekšējā pieredze liecinot, ka vairumā gadījumu, kad ministrs ir lūdzis domei paskaidrojumus, tā pēc tam ir novērsusi iespējamos likuma pārkāpumus. J. Pūcem arī nebija saprotams, kāpēc pie muzeja direktores kabineta atradās pašvaldības policija, kuras kompetencē ir nodrošināt domes saistošo noteikumu ievērošanu, bet iespējamā dokumentu viltošana ir citu tiesībsargājošo iestāžu ziņā.

Savukārt M. Sprindžuks savu nostāju nemaina – viņaprāt, bez tiesiska pamatojuma Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM) nav jāiejaucas pašvaldības demokrātiskos procesos.

Šajā gadījumā viņš ir uzdevis pieprasīt no Ogres novada domes paskaidrojumus, lai vērtētu tās rīcības pamatotību.

Tas, kāpēc sēdes vadītājs nedeva vārdu tajā klātesošajai E. Smiltniecei, nebija saprotams arī M. Sprindžukam. Pēc saņemto dokumentu izvērtēšanas viņš informēs premjeru un koalīciju.

Ministrs pastāstīja, ka iedzīvotāji bieži vēršas VARAM ar dažādiem iesniegumiem, piemēram, cilvēki nebija apmierināti ar bibliotēkas slēgšanu Jūrmalā. Taču ministrs nevar visos gadījumos iesaistīties konflikta risināšanā, jo, viņaprāt, ir jāizmanto iespēja vērsties tiesā. Viņš atgādināja gadījumu ar Rīgas teritorijas plānojumu, ko apturēja priekšgājējs Artūrs Toms Plešs (“LA”), kura rīcība radījusi pašvaldībai zaudējumus. M. Sprindžuks uzskata, ka vēlēto deputātu darbība ir vispirms jāuzrauga iedzīvotājiem, kas no 2024. gada 1. janvāra varēs rosināt arī vietējos referendumus par domes atlaišanu.

Tiesa, to nevarēs darīt gadu pirms vēlēšanām, tātad iedzīvotājiem būs tikai daži mēneši referenduma rosināšanai, bet, ja tas izdodas, tad referendumu varētu pagūt sarīkot reizē ar Eiropas Parlamenta vēlēšanām. Lai ierosinātu domes atlaišanu, par to ir jāparak­stās 30% no iedzīvotāju skaita, kas pēdējās vēlēšanās iekļauti attiecīgās pašvaldības vēlētāju sarakstā.

Ogres novadā 2021. gadā bija reģistrēti 45 133 vēlētāji, no kuriem vēlēšanās piedalījās 38,2% balsstiesīgie. Taču iespēja, ka iedzīvotāji varētu prasīt domes atlaišanu, ir visai niecīga ne tikai sasprin­gtā laika grafika dēļ, bet arī tāpēc, ka E. Helmanis ir populārs mērs – ar Nacionālās apvienības atbalstu viņš ir īstenojis daudzus projektus, kas iedzīvotājus interesē vairāk nekā juridiskas detaļas par mēra konfliktu ar iestādes vadītāju.

Dombrava saredz politisku nokrāsu

Par Ogres novada priekšsēža E. Helmaņa komandu 2021. gadā nobalsoja 48,9% vēlētāju un tā ieguva 13 no 23 mandātiem domē, kas nozīmē, ka tā viena var nodrošināt vairākumu, bet ar to sadarbojas arī citi politiskie spēki. Domē ir pārstāvētas astoņas partijas, no kurām divas – Latvijas Zaļā partija un Latvijas Zemnieku savienība – veidoja kopīgu sarakstu ar Nacionālo apvienību.

Ogres novada domē ir arī valdībā pārstāvētā Latvijas Reģionu apvienība, no kuras ir M. Sprindžuks, un “Jaunā Vienotība”. Zināms, ka “JV” deputāti objektīvu iemeslu dēļ pirmdien nepiedalījās domes sēdē, kurā lēma par E. Smiltnieces atstādināšanu. Par to nobalsoja 13 domnieki, bet E. Helmanis nebija starp tiem, jo bija devies komandējumā.

Vienīgā, kas domes sēdē uzdeva jautājumus un iebilda pret lēmumu, bija Santa Ločmele (“Par”). “Latvijas Avīze” jau rakstīja, ka, iespējams, daļa deputātu un darbinieku baidās nostāties pret mēru, jo tas var atsaukties uz viņu karjeras iespējām pašvaldībā, bet publiski neviens nav gatavs par to runāt.

Nacionālā apvienība jo­projām negrasās izvērtēt tās valdes locekļa E. Helmaņa rīcību, neraugoties uz to, ka ikreiz, kad mediji ziņo par E. Helmaņa konfliktu ar muzeju, sabiedrībai tie atgādina arī par strīda pirmsākumiem, kad Ogres novada priekšsēdis vēlējās muzejā redzēt sankcijām pakļautā Pjotra Avena privātkolekcijā esošā porcelāna izstādi.

Viens no NA līderiem Jānis Dombrava sacīja, ka tādas domstarpības starp mēru un kādas iestādes vadītāju esot daudzās pašvaldībās, bet šajā gadījumā tas ir uztaisīts par valsts līmeņa jautājumu.

“Pēdējiem notikumiem neesmu pasekojis līdzi, bet jau pirms diviem mēnešiem varēja just, ka tam ir lielās politikas nokrāsa,” teica J. Dombrava. Uz jautājumu, vai veids, kādā E. Helmanis kārto attiecības ar muzeju, izskatās labi, J. Dombrava atbildēja: “Piekrītu, ka kādas lietas neizskatās labi, bet zinu – kā tikai nav gājis citās pašvaldībās, kur bija jālemj, piemēram, par izpilddirektora atbrīvošanu. Lokāla rakstura konflikti ir daudzās vietās,” teica J. Dombrava.

Latvijas Zemnieku savienības priekšsēdētājs Viktors Valainis arī pilnībā uzticas LZS deputātiem Ogres novada domē. Tāpat viņš ir vienisprātis ar M. Sprindžuku, ka ministram dotās tiesības uzraudzīt pašvaldību darbu nevar kļūt par instrumentu, lai piedraudētu pašvaldībām, kā tas noticis 13. Saeimas laikā.

Jau Pašvaldību likuma pieņemšanas laikā V. Valainis bija iesniedzis priekšlikumu, ka nevis ministrs, bet Ministru kabinets var lemt par pašvaldības darbības likumību, ko neatbalstīja. V. Valainis ir sazinājies gan ar LZS deputātiem, gan cilvēkiem, kas strādā Ogres novada pašvaldības iestādēs. Viņš neredzot pamata neuzticēties vietējiem domniekiem, jo esot jūtams, ka politiskie spēki, kas palikuši mazākumā, izmanto šo situāciju, lai diskreditētu novada vadību.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga”
Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs!
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
TV24
Trampa draudi NATO ir radījuši bažas visā Eiropā, ka amerikāņu kodollietussargs drīzumā var tikt aizvērts
Baltijas valstis neglābs aizsardzības līnija: militārais eksperts par to, kā Krievija rīkosies, ja vēlēsies tām uzbrukt
Lasīt citas ziņas
TV24
Dmitrijs Gordons: Šodien Ukrainā tiek izlemts ne tik ļoti Ukrainas liktenis, cik pasaules iekārtas nākotne
Teologs: Krievija ļoti uzmanīgi klausās sarunas Rietumos
Tartu slimnīcā pacientu ērtībām izmanto navigācijas robotus vārdā Linda un Kalevs
Veiksmīgās laulības skaitlis! Ko par pāra kopdzīvi liecina numeroloģiskā saderība?
Tartu slimnīcā pacientu ērtībām izmanto navigācijas robotus vārdā Linda un Kalevs
17:18
Teologs: Krievija ļoti uzmanīgi klausās sarunas Rietumos
16:53
Centies vairāk laika pavadīt vienatnē! Horoskopi 26. februārim
16:48
No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga”
TV24
Skaidrīte Ābrama: “Ar Navaļņija nogalināšanu, aiziešanu, aizgājusi arī pēdējā cerība, ka Krievijā varētu kaut kas mainīties uz labo pusi”
TV24
Neviens pat nepamanīs, ja 7000 zinātnieku streikos. Viņi paņems koferīti un klusi aizbrauks, skaudrs ir Kalviņš
ASV un Lielbritānijas spēki veikuši jaunus uzbrukumus hutiešiem Jemenā
Centies vairāk laika pavadīt vienatnē! Horoskopi 26. februārim
TESTS. Vai atpazīsti Latvijā ražotas preces vien pēc to iepakojuma?
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
“Galvām ir jāripo!” Mediju uzraugi un sabiedrība pieprasa vērtēt sabiedriskā medija publicēto cūku komiksu
Dārzs
Desmit ziedi, kas harmonizē, nomāc stresu un aizsargā
Krimināls
VIDEO. “Varēja redzēt, ka cilvēks ir labi “paņēmis”,” atjautīgs autovadītājs operatīvi reaģējis un palīdzējis policijai notvert dzērājšoferi
Tramps triumfē Dienvidkarolīnā: uzvara vairāk nekā pārliecinoša
Kokteilis
FOTO. “Es nevaru…” Ainars Mielavs pēc viena no koncertiem atklājis, kāpēc šobrīd neraksta jaunas dziesmas
Pētnieks: “Putins ļoti baidās no tautas revolūcijas, kādu mēs esam redzējuši citās valstīs”
TV24
Teterovskis: Gaidu, kad būs Brāļu Kokaru iela. Ceru, ka ne kaut kādā jaunajā mikrorajonā
Rietumi mēģināja sagraut Krievijas ekonomiku. Kāpēc tas nav izdevies?
TV24
Trampa draudi NATO ir radījuši bažas visā Eiropā, ka amerikāņu kodollietussargs drīzumā var tikt aizvērts
VIDEO. Sieviete grasās precēties ar MI radītu hologrammas vīrieti
TV24
Ministrs: Mūsu pašu iedzīvotāji varētu vairāk izvēlēties vietējā ražotāja medikamentus
“Viņa viņam bija nekas” – atklājas, ka divus gadus pazudušu meiteni nogalinājis pašas tēvs
“Optiskās ilūzijas” velojosla atkal jāmaina, jo cilvēki nemitīgi krīt
Putins “ir uz jaunas zemes sagrābšanas sliekšņa”: brīdina, ka Krievija jau tuvākajās dienās var anektēt Piedņestru
TV24
Smiltēns: Pat tantei ar gurķu burku ir sava loma valsts aizsardzības mehānismā
Februāra pēdējā svētdiena būs lielākoties mākoņaina, naktī pūtīs stiprs vējš
Kokteilis
VIDEO. Madonna dejotāja dēļ nokrīt no krēsla uzstāšanās laikā: viņas reakcija pārsteidz pūli