Foto – Shutterstock

Oļi mulčas vietā. Kā ierīkot šādu dobi? 0

“Kā ierīkot skuju koku dobi ar oļu segumu?” LĪGA B.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 71
Lasīt citas ziņas

Dobēs var izmantot dažādu frakciju oļus, sākot no smalkām šķembiņām un beidzot ar 50–80 mm lieliem oļiem. Bērumam nevajadzētu pārsniegt 7 cm, jo oļu svars būs papildu slodze augu saknēm. Tāpat tos nedrīkst bērt tuvu auga stumbram, der atstāt nelielu (20–30 cm diametrā) brīvu laukumu. Izmaksas atkarīgas no izvēlētā oļu veida (pulēti vai nepulēti), kā arī no frakcijas, vai tie ir Latvijas karjeros iegūtie skalotie upes oļi.

Latvijā tirgo gan no Ķīnas, gan tepat no Eiropas (Grieķijas, Čehijas) ievestos oļus, kas atbilstīgi krāsām un frakcijām safasēti 20–25 kg maisos. Ja izvēlas vietējos oļus, tie maksās krietni lētāk un var iegādāties pat kubikmetru, bet tad jārēķina klāt transporta izmaksas. Nopērkami dažādu frakciju vietējie oļi, vienīgi to krāsa mēdz būt dažāda, kāda jau Latvijā sastopama.

CITI ŠOBRĪD LASA

Oļus parasti neber uz melnzemes, jo grunts svārstību dēļ tie drīz vien ielīdīs zemē. Turklāt augsnē esošo nezāļu sēklas sāks dīgt un sprauksies cauri oļiem. Izravēt būs ļoti grūti.

Pirms ber oļus, zem tiem jāieklāj pretsakņu ģeotekstils. Tas atdalīs melnzemes slāni no oļiem, labi vadīs mitrumu un neļaus augt nezālēm.

Darbu secība: sagatavo melnzemes slāni, kurā stādīs augus, un izlīdzina virsējo augsnes kārtu. Jāatceras, ka virspusē būs 5–7 cm biezs oļu klājums, tāpēc dobe jāiesēdina dziļāk, nekā ir apkārtējais zemes līmenis (piemēram, zāliens, bruģis). Tad izklāj pretsakņu ģeotekstilu dobes lielumā (klāt vēl pieskaita malu, ko uzlocīt uz augšu). Vietās, kur paredzēti augi, veic krustenisku iegriezumu, atloka un šajās kabatās stāda skuju kokus. Tad attiecīgajā dziļumā ber oļu slāni, atstājot brīvu laukumu pie auga stumbra. Oļi ar savu svaru fiksē ģeotekstilu. Svarīgi rūpīgi piebērt oļus līdz segmateriāla malām. Ja kaut kur spīd ģeotekstila ausis, tās nogriež. Šāds risinājums der, ja oļu josla jāsavieno ar kādu segumu vai ēkas fasādi. Ja robežjosla ir zāliens vai dobe ar mulču, vēlams ielikt kādu norobežojošu materiālu, piemēram, impregnētu dēli, šauru betona apmali vai īpašas šim mērķim domātas elastīgas plastikāta lentes. Tādējādi oļi nenokļūs zālienā, kas varētu apgrūtināt pļaušanu. Norobežojošā mala jāiestrādā tik dziļi, lai netraucētu pļaut zālienu. Ja nepieciešams ģeotekstilu fiksēt pie zemes, izvēlas speciālus balsta spraudņus, ar kuriem ērti veikt šo darbu.

Reklāma
Reklāma

Latvijas klimata apstākļos oļi diemžēl mēdz apsūbēt, uz tiem sāk augt sūnas vai ķērpji, pavasaros nosēžas ziedputekšņi. Īpaši jutīgi ir koši baltie oļi, kas pēc kāda laika apsūbē. Vienīgais, ko var ieteikt, – reizi pa reizei nomazgāt oļus ar augstspiediena strūklu. Ja paredzēta ģenerāltīrīšana, oļus var noņemt un, piemēram, betona maisītājā kopā ar smiltīm un ūdeni nomazgāt. Smiltis būs kā abrazīvs materiāls, kas noberzīs visus nosēdumus. Tas gan ir darbietilpīgs, bet efektīvs process. Ja izmantos Latvijas upes oļus, tiem nekādi apstākļi neskādēs, akmentiņi labi izskatīsies vienmēr.

Lai oļu segums izskatītos perfekts, tas regulāri jāattīra no nobirušām skujām vai vēja atpūstām lapām. Šim nolūkam vislabāk izmantot lapu pūtēju.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.