Publicitātes foto

Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme 0

Kristīne Čakstiņa,
vispārējās aprūpes māsa, SIA «Essity Latvia» Lielo klientu vadītāja

Izskan ziņas, ka Lukašenko pēc tikšanās ar Putinu smagā stāvoklī nogādāts slimnīcā
VIDEO. “Es pavisam cits cilvēks tagad būšu…” Olga Kambala Turcijas klīnikā piepilda savu sapni
FOTO. Patiešām sirsnīgi un patiesi! Hokejists Mārtiņš Dzierkals pēc svinīgās sagaidīšanas Rīgā izdara mīļu sirdsdarbu
Lasīt citas ziņas

Gadu gaitā ikdienas darbā ar sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas centriem redzami ieguvumi pacientu aprūpē, ikdienā lietojot augstas kvalitātes izstrādājumus un ievērojot izgulējumu profilakses noteikumus. Tas ļauj gudri ietaupīt finanšu līdzekļus un laiku.

Ikvienam mazkustīga/guloša cilvēka aprūpētajam īpaša uzmanība ir jāpievērš spiediena čūlām jeb izgulējumiem. Tā ir izplatīta un nopietna problēma pacientiem, kuri nespēj patstāvīgi mainīt ķermeņa pozīcijas gultā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kas ir spiediena čūla

Tā ir ādas un zemādas audu bojājums, kuru rada ilgstošs spiediens vai berze, kas kavē pacienta asinsriti. Ja asinis nesasniedz audus, ādas šūnas mirst, radot nekrozi un izgulējumus. Parasti izgulējumi veidojas vietās, kur guļot balstās ķermeņa svars.

Guļot uz muguras:

 • pakauša daļa;
 • lāpstiņas;
 • elkoņi;
 • krustakauls;
 • papēži;

Guļot uz sāniem:

 • ausu gliemežnīca;
 • pleci;
 • gurnu kauli;
 • vieta, kur saskaras abi ceļgali;
 • vieta, kur saskaras potītes.

Sākumā izgulējumi izskatās pēc vienkārša ādas apsārtuma, kas, piespiežot ar pirkstiem, izzūd. Taču, ja ilgstošais spiediens/berze turpinās, bojājums progresē. Ādas apsārtums kļūst gaišāks, rodas ādas pietūkums, veidojas plaisas ādā un vēlāk jau rodas čūlas. Čūla kļūst arvien dziļāka, izplešoties muskuļos, kaulos un locītavās. Tāpēc ir ļoti svarīgi laikus pamanīt izmaiņas un censties tās novērst. Izgulējuma profilakse prasa laiku un pacietību.

Kāpēc ir svarīgi novērst izgulējuma rašanās riskus

Izgulējumi ir bīstami veselībai un dzīvībai. Tie var radīt neatgriezeniskas izmaiņas. Ārstēšana ir sarežģīta un laikietilpīga, tas prasa papildu finansiālus ieguldījumus, smagākos gadījumos ir pat nepieciešama ārstēšanās stacionārā.

Faktori, kas palielina izgulējumu/spiediena čūlu veidošanās risku

 • Vecums (āda ir maiga, plāna, sausa).
 • Urīna un/vai fēču nesaturēšana.
 • Nepietiekams un nesabalansēts uzturs.
 • Nepietiekama šķidruma uzņemšana.
 • Hroniskas slimības, piemēram, cukura diabēts, sirds un asinsvadu slimības u. c.

Desmit darbības izgulējumu novēršanā

1. Regulāra pozas maiņa
Regulāri ik pēc 1,5–2 stundām mainiet aprūpējamā pozu. Ja viņam ir grūti saglabāt sānu stāvokli (apmēram 30 grādu leņķī), atbalstiet muguru ar spilvenu. Ja pacients var patstāvīgi kaut nedaudz mainīt pozu, periodiski atgādinot, mudiniet viņu to darīt atkal un atkal.

2. Pareiza ķermeņa pozīcija
Papildus tam, ka regulāri maināt aprūpējamā stāvokli gultā, ir jāpārliecinās, ka aprūpējamais jūtas ērti. Vērojiet, vai, atrodoties guļus stāvoklī uz muguras, ķermenis neslīd uz leju, kā rezultātā tiek stiepta āda un rodas papildu risks. Ja pacients atrodas guļus uz sāniem – vai nesaskaras ceļi, potītes, vai rokas ir viņam ērtā pozā. Starp ceļiem un potītēm ir jāievieto mīksts materiāls (dvielis, sega u. tml.); arī padusē, zem elkoņa, plaukstām – var izmantot mājās pieejamus palīgrīkus. Medicīnas preču veikalos ir iespējams iegādāties specializētos veltņus, putu diskus, aizsargus. Plašāka informācija pieejama medicīnas preču veikalu tīmekļa vietnēs.

3. Saudzīga kustināšana
Izvēlētajai pozai ir jābūt aprūpējamajam cilvēkam ērtai un drošai. Nepieļaujiet ādas stiepšanu un berzi pret matraci, palagu. Ja vien aprūpējamais pats var mainīt pozu vai palīdzēt jums, aiciniet viņu to darīt. Mazkustīgiem pacientiem ir ieteicams atrasties nedaudz platākā gultā, jo tajās ir ērtāk izvērst kustību amplitūdu.

4. Pretizgulējumu matracis
Medicīnas preču veikalos ir pieejami dažādi specializēti izstrādājumi mazkustīgu/guļošu pacientu aprūpei. Tie ir paredzēti, lai mazinātu spiedienu un likvidētu ķermeņa slodzi tajās ķermeņa vietās, kas visvairāk ir pakļautas izgulējumu (spiediena čūlu) veidošanās riskam. Ir vairāki pretizgulējumu matraču veidi, kas atšķiras pēc to darbības, efektivitātes un cenas. Ņemiet vērā – tas ir tikai papildaprīkojums, kas atvieglo izgulējumu profilaksi, taču neaizstāj regulāru pozīciju maiņu!

5. Rūpes par ādu cilvēkam ar urīna/fēču nesaturēšanu
Palielināts ādas mitrums un ādas jutīgums – biežas urīna/fēču nesaturēšanas sekas – palielina izgulējumu veidošanās risku. Ir ļoti svarīgi rūpēties par ādu – izvēlēties atbilstoša izmēra, uzsūktspējas, augstas kvalitātes absorbējošo produktu (uzsūcošās bikses, jostiņbikses vai autiņbikses), regulāri mainīt to, kā palīgu izmantojot mitruma indikatora līniju; autiņbikšu nomaiņas laikā ik reizi jāapmazgā intīmā zona ar īpašiem ādu kopjošiem, aizsargājošiem un mitrinošiem līdzekļiem.

6. Ķermeņa kopšana
Ikdienas ķermeņa higiēnas nodrošināšanai var izmantot gan ar ūdeni noskalojamus mazgāšanās līdzekļus, gan arī specializētus krēmus, kas nav jānoskalo. Jāņem vērā, ka palielināts mitruma daudzums mazkustīgam pacientam var veicināt izgulējumu veidošanās risku.

7. Uzturs
Mazkustīgi/guļoši cilvēki bieži zaudē apetīti un svaru. Nepietiekams uzturs veicina arī ādas bojājumu rašanos, jo ar laiku aprūpējamajam mazinās zemādas tauku slānis, āda kļūst trausla un viegli ievainojama. Mazkustīgiem/guļošiem pacientiem ir ieteicams ikdienas uzturā lietot ar olbaltumvielām un kalorijām bagātinātus ēdienus.

8. Šķidruma uzņemšanas paradumi
Lietojot ikdienā pārāk maz šķidruma, tiek traucēta asins cirkulācija. Mudiniet aprūpējamos dzert pēc iespējas vairāk ūdeni, sulu. Diemžēl tēja un kafija nav labākais šķidrums, kuru lietot lielos daudzumos. Papildu šķidrumu var arī uzņemt ar zupu vai citiem šķidriem ēdieniem.

9. Citu slimību kontrole
Nekontrolēts cukura diabēts un sirds un asinsvadu slimības palielina izgulējumu veidošanās risku. Tāpēc sazinieties ar savu ģimenes ārstu, ja ir aizdomas par slimību paasinājumu.

10. Ikdienas novērošana
Apskatiet aprūpējamā ādu katru dienu, ik reizi, kad viņu apgrozāt vai mazgājat. Sākotnēji izgulējums izskatās visnotaļ nevainīgi – mazs apsārtums, kas izzūd, piespiežot ar pirkstu.

Ko darīt, ja rodas izgulējums

Reizēm, pat veicot visu iepriekšminēto, pacientam tomēr rodas izgulējums. Ja izgulējums veidojas tipiskā vietā, pamanīsiet apsārtumu, nelielu pietūkumu. Vērsieties pēc padoma pie ģimenes ārsta, medicīnas māsas vai farmaceita. Iespējams, ir nepieciešami specializēti plāksteri vai cita specializēta ārstēšana.

Pirmās palīdzības aprīkojums mazkustīga pacienta aprūpē

Uzsūcošo autiņbikšu izvēle
Visi TENA uzsūcošie izstrādājumi ātri uzsūc un aiztur šķidrumu izstrādājuma iekšējos slāņos, tādējādi saglabājot virsmu sausu un ādu veselu. To izgatavošanā izmantoti gaisa caurlaidīgi materiāli un iestrādātas mīkstas barjeras papildu aizsardzībai pret noplūdēm.

Ja pacients ir sociāli aktīvs vai kustas patstāvīgi un tikai dažreiz vajadzīga aprūpētāja palīdzība, izvēlieties TENA Pants bikses vai TENA Flex jostiņbikses. Ja pacients ir guļošs vai kustas minimāli un ir vajadzīga aprūpētāja palīdzība, izvēlieties TENA Flex jostiņbikses vai TENA Slip autiņbikses.

Kompensējamās medicīniskās ierīces: TENA Pants, TENA Flex un TENA Slip izstrādājumi ir iekļauti valsts kompensējamo medicīnisko ierīču sarakstā. Jautājiet savam ģimenes ārstam.

Līdzekļi ķermeņa mazgāšanai
TENA mazgāšanas krēms vai mazgāšanas putas – ķermeņa un intīmās zonas aprūpei. Maigi attīra, aizsargā un atjauno ādu. Uztur ādas dabīgo pH līmeni un novērš nepatīkamo aromātu. Lietojami kopā ar TENA mazgāšanas cimdiem. Uz samitrināta cimda uzklāt mazgāšanas krēmu vai uzpūst putas un veicot vieglu masāžu nomazgāt aprūpējamo, mainot viņa pozīciju. Nav jānoskalo. Tāpat ir pieejamas TENA mitrās salvetes vai cimdi.

Līdzekļi ādas kopšanai
Lai āda būtu mīksta, gluda un tiktu novērsta nieze, svarīgi ikdienā aprūpējamā sausos ķermeņa laukumus vai visu ķermeni mitrināt ar krēmu vai losjonu. (TENA Body Cream, TENA Body Lotion). TENA Body Cream ķermeņa krēms mitrina ādu un uztur tās dabisko mitruma līmeni. Sastāvā ir barojošas eļļas un E vitamīns. Ķermeņa krēms piemērots ļoti sausai ādai, sausiem ādas plankumiem vai visam ķermenim. Paredzēts ikdienas lietošanai. TENA Body Lotion ķermeņa losjons mitrina ādu un uztur tās dabīgo mitruma līmeni. Sastāvā ir barojošas eļļas un E vitamīns. Losjons piemērots normālai un sausai ādai. Paredzēts ikdienas lietošanai.

Ādas aizsardzības līdzekļi
Ādas papildu aizsardzībai izmantojiet aizsargkrēmu. TENA Barrier Cream aizsargkrēms izveido uz ādas papildu kārtiņu, kas pasargā ādu no mitruma liekā mitruma un kairinātājiem (urīna un fēcēm). Savukārt TENA Zinc Cream cinka krēms ir izcili piemērots kairinātai, apsārtušai un jutīgai ādai. Sausina, veicina dzīšanu un mīkstina ādu.

Raksts tapis sadarbībā ar TENA

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Izskan ziņas, ka Lukašenko pēc tikšanās ar Putinu smagā stāvoklī nogādāts slimnīcā
VIDEO. “Es pavisam cits cilvēks tagad būšu…” Olga Kambala Turcijas klīnikā piepilda savu sapni
FOTO. Patiešām sirsnīgi un patiesi! Hokejists Mārtiņš Dzierkals pēc svinīgās sagaidīšanas Rīgā izdara mīļu sirdsdarbu
FOTO. “Būt hokejista sievai nav viegli” talantīgais vārtsargs Artūrs Šilovs mīļoto sievieti apprecēja 18 gadu vecumā
FOTO. “Bet neviens neievēroja, kā esmu mainījies…” kas noticis ar populāro aktieri Jāni Jarānu?
Lasīt citas ziņas
“Kāds padzīvojis ārzemēs un izvilkts no cilindra kā zaķītis pēc ausīm…” Puče komentē Pinto kandidatūru uz Valsts prezidenta amatu
“Pēkšņā” brīvdiena? Pēc uzvaras pār Šveici Saeima piesardzīgi jau varēja sagatavoties visādiem lēmumiem
“Es runāju ar Erdoganu.” Baidens ar Turcijas prezidentu apspriedis Zviedrijas iestāšanos NATO
“Pirmkārt, mēs bijām kā viena liela ģimene. Otrkārt, neapšaubāmi Rīga bija fantastika, atbalsts – vienreizējs!” Intervija ar Ralfu Bukartu
No Rīgas parka aizvākta krievu dzejnieka Puškina skulptūra
18:22
VIDEO. ASV viens otru sašauj autobusa vadītājs un uzmācīgs pasažieris
18:00
“Kāds padzīvojis ārzemēs un izvilkts no cilindra kā zaķītis pēc ausīm…” Puče komentē Pinto kandidatūru uz Valsts prezidenta amatu
17:33
PVD pieļauj, ka Liepājas piekrastē vairāki roņi miruši no durtām brūcēm
FOTO. “Būt hokejista sievai nav viegli” talantīgais vārtsargs Artūrs Šilovs mīļoto sievieti apprecēja 18 gadu vecumā
FOTO. Patiešām sirsnīgi un patiesi! Hokejists Mārtiņš Dzierkals pēc svinīgās sagaidīšanas Rīgā izdara mīļu sirdsdarbu
Slinkais mājas rasoliņš: viens divi un gatavs!
Izskan ziņas, ka Lukašenko pēc tikšanās ar Putinu smagā stāvoklī nogādāts slimnīcā
Summa ir iespaidīga: aprēķināts, cik miljonus valsts ekonomikai izmaksāja “hokeja brīvdiena”
FOTOREPORTĀŽA. “Lejaslīvēs” sparģeļu sezona: “Sākām pirms 8 gadiem ar 2 sparģeļu vagām, nu mums ir ap 20 tūkstošiem stādu”
VIDEO. Hokejista Kaspara Daugaviņa pirmie vārdi pēc uzvaras spēles liek pasmaidīt
VIDEO. ASV viens otru sašauj autobusa vadītājs un uzmācīgs pasažieris
Trešdien pēc dzestras nakts gaidāma saulaina un vējaina diena
VIDEO. “Es pavisam cits cilvēks tagad būšu…” Olga Kambala Turcijas klīnikā piepilda savu sapni
Latvijā mazākā vidējā darba alga Baltijas valstīs – arī algu pieaugums salīdzinoši lēnāks nekā kaimiņos
Krastiņš uzskaita absurdas situācijas valsts pārvaldē: Cenas ceļ tur, kur varēja ietaupīt – tas ir normāli?
Sportojot izdalās endorfīni – laimes hormoni! Padomi veselīgām aktivitātēm visai ģimenei
Viedo elektrības skaitītāju ieviešana Latvijā noslēgusies – ikmēneša skaitītāju rādījumu iesniegšana paliek pagātnē
FOTO. Nakts pārgājiens gar Gauju: latviešu fotogrāfs kadros iemūžina pasakaino Latvijas dabu
“Par to maz publiski zināms, bet blakus Sanda Ozoliņa vārdam uz Stenlija kausa iegravēts arī Edvards Smiltēns,” soctīklos uzjautrinās par politiķa izgājieniem hokejistu sagaidīšanā
VUGD 31. maijā veiks trauksmes sirēnu pārbaudi
Armands Puče par prezidenta nepieciešamību: Vai ronim vajag zeķbikses? Vai Latvijai vajag karali?
FOTO. Mīlīguma paraugstunda. Jelgavā aizvadīts mazuļu rāpošanas čempionāts
Zelenskis: Pieņemts lēmums par karaspēka kustības termiņiem
Britu izlūki: Krievija cenšas noslepenot militāro izdevumu pieaugumu
7 sāpīgi fakti par attiecībām, kuriem atsakās ticēt daudzi pāri
Ēnu ekonomika kopumā pērn Latvijā samazinājusies, taču aplokšņu algu apmērs palielinājies