Dārza pipariem izvēlas siltāko, gaišāko aizvēja vietu.
Dārza pipariem izvēlas siltāko, gaišāko aizvēja vietu.
Foto: SHUTTERSTOCK

3 dārznieces padomi, kā izaudzēt papriku uz lauka 0

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

“Siltumnīcā vietas maz, bet gribētos saaudzēt pietiekami daudz piparu – saldo un aso. Vai var izaudzēt uz lauka, un kad šim nolūkam tos sēt? Kuras šķirnes ir labākās?” – jautā Valdis Saldū.

“Vienas un tās pašas paprikas un aso piparu šķirņu sēklas var audzēt gan uz lauka, gan siltumnīcā,” praksē pārbaudījusi dārzeņu kolekcionāre Mirdza Bogdanova. Vienīgi siltumnīcā raža ienākas agrāk. Protams, pērkot sēklas veikalā, var izvēlēties tieši tādas, kuras var audzēt arī dārzā. Taču kolekcionāre savus piparus pēc šāda parametra nešķiro.

Pasteidzina dīgšanu

CITI ŠOBRĪD LASA
Piparu sēklas pasteidzina, dažas dienas paturot mitrā drāniņā.
Foto: Inita Šteinberga

Ja piparus plānots stādīt uz lauka vai neapkurināmā siltumnīcā, tos vēl var pagūt iesēt un izaudzēt stādus.

Paprika un asie pipari diezgan ilgi dīgst, tāpēc šo procesu var pasteidzināt. Vispirms uz pāris dienām sēklas patur mitrā drāniņā. Kad tās jau piebriedušas, novieto siltā vietā (paliktnītī uz apkures radiatoriem). Uzmana, lai sēklas neiekalst. Kad parādījušies mazi dīgsti, sēj kastītē vai podiņos. Pirms tam sēkliņas ar dīgstiem var likt norūdīties ledusskapī – uz diennakti ievieto sakņu nodalījumā (ne saldētavā!).

Kad no augsnes parādīsies pirmie asni, kastītes tur siltā vietā (ap 25 °C), piemēram, uz tiem pašiem apkures radiatoriem. Pēc tam pārvieto pēc iespējas gaišākā, taču vēsākā vietā, lai stādi neizstīdz (ap 18 °C), bet veido plašu sakņu sistēmu. Mājas kārtībā audzējot – vienkārši noliek uz gaišākās palodzes.

Kolekcionāre audzē tikai šķirnes piparus, lai no tiem varētu atkal ievākt sēklas (nevis hibrīdus, ko apzīmē ar F). Ja sēklas nav svarīgas, var izmēģināt arī dažādus hibrīdus, kuri nereti ir ražīgāki par šķirnēm.

Stādus palutina

Foto: SHUTTERSTOCK

Ja siltumnīcas nav, stādus vajadzēs turēt uz palodzes diezgan ilgi, kamēr beidzas salnas. Tad ir liels risks, ka augi izstīdzēs. Daudz labāk, ja ir kāda segtā platība, kur stādus iznest vismaz pasauļoties.

Reklāma
Reklāma

Lai paātrinātu dārzā augošo piparu ražas laiku, tos var izpiķēt lielākos podos un izvietot starp siltumnīcā iestādītajiem tomātiem. Kad salnu periods būs garām, uz lauka jau varēs izstādīt krietni sakuplojušus stādus. Ja piparus dēsta 5–10 litru traukos, tos var atstāt un audzēt tajos, nepārstādot augsnē. Sevišķi asie pipari ir efektīgi dekori, salikti uz balkona vai terases.

Gādā siltas kājas

Augu attīstībai svarīgi, lai augsne būtu silta. Zem seguma tā, protams, iesilst agrāk. Taču dārzā tas notiek lēni, sevišķi pēdējos pavasaros. Tāpēc, tiklīdz laika apstākļi ļauj, stādīšanai paredzētajās vietās kolekcionāre rok grāvīšus. Tos pilda ar kompostu, sagrābtajām lapām, trūdējušiem kūtsmēsliem. Līdz stādīšanas laikam arī zāle būs pļaujama. Tā lieliski der šajās tranšejās (radīsies silšanas procesi). Ja zāles nav un savāktais irdenais materiāls vējā apžuvis, visu salaista, citādi sadalīšanās notiks lēni. Tad uz pildījuma uzber augsni, lai stāda saknes nesaskaras ar trekno pakojumu, un dēsta piparus. Grāvja apakšā notiks organisko vielu sadalīšanās, un pipari ar siltām kājām augs lieliski. Lai siltums saglabātos, papildus segumam var uzklāt mulčas slāni no pļautās zāles vai zāģskaidām. Saulē labi uzsilst arī melnās plēves segums, taču to vajadzētu regulāri pacilāt, vai apakšā nav salīduši gliemeži.

Labākā vieta augšanai ir piekalnīte, kurā augsne iesilst ātrāk. Ielejas paprikai nederēs, jo mitra un smaga augsne iesilst ļoti lēni.

Pipariem pozitīvais – tos nebojā fitoftora, kas āra tomātus noposta jau augustā, tādēļ tie var ilgāk augt un ražot siltajos rudeņos.