Foto: Unsplash

Pārsteigums dārzā: ķiploki aug divos stāvos – kāpēc tā? 0

Inita Šteinberga, “Praktiskais latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

Reklāma
Reklāma
“Tu padarīji mana desmitgadīgā dēla dienu neaizmirstamu!” Ādažos kāds svešinieks no sirds iepriecinājis zēnu, kurš nupat nopircis makšķeri
“Es nerunāju latviski!” Tūrists no Šveices, kurš apguvis latviešu valodu, sašutis, ka vairākās kafejnīcās nevar veikt pasūtījumu valsts valodā 158
13 noslēpumi, kas franču sievietēm ikdienā ļauj izskatīties tik satriecoši 11
Lasīt citas ziņas

“Šogad daudzi ķiploki izauguši divos stāvos. Kāpēc tā? Kas par šķirni? Nezinu, vai mazās daiviņas var izmantot stādīšanai.” Jautā Anita no Babītes.

Konsultē ķiploku audzētāja Sintija Rude.

Ieceļojis ārzemnieks

Ķiplokiem pasaulē ir milzum daudz šķirņu un klonu. Dažādos reģionos ar laiku atlasīti tie, kas vietējā klimatā padodas vislabāk. Šādi divstāvu ķiploki raksturīgi tā sauktajiem franču ķiplokiem. Arī Ukrainā un citviet siltākās zemēs audzē līdzīgus. Šiem ķiplokiem neveidojas zieds augšpusē, bet gan stumbrā līdz ar zemi vai sprīdi virs tās. Turklāt sēkla – mazie sīpoliņi – ir daži un daudz lielāki nekā pie mums populārākajiem ķiplokiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirms kāda laika franču ķiplokus sāka audzēt arī lielaudzētāji Latvijā. Firma, kas piedāvāja stādmateriālu, deva garantiju, ka ķiploki būs skaisti un lieli. Pirmajā gadā arī bija, taču nākamajā gadā, kad audzētāji mēģināja tos pavairot no pašu ataudzētā materiāla, nekas dižs vairs neizauga. Tāpēc pamazām audzētāji atteicās no šīs šķirnes, paliekot pie pārbaudītajām vērtībām.

Daudzi izpārdeva savus ķiplokus, un tā tie nonāca arī mazdārziņos. Iespējams, tos ievedis un pavairojis kāds ķiploku kolekcionārs. Tad par šķirni vispār nevar būt runa.

Atlasa labākos

Šķirnes nosaukumu pēc vairāku gadu audzēšanas mazdārziņā gan noteikt grūti pat tiem ķiplokiem, kuri iegādāti kā šķirne. Tas tāpēc, ka katru gadu no ražas atstādīšanai saimnieks atlasa savām vajadzībām piemērotāko ķiploku (kādam patīk mazas daiviņas, citam lielas), nevis šķirnei tipiskāko. Tas, kāds veidojas ķiploks, atkarīgs arī no audzēšanas vietas, augsnes, mēslošanas, laistīšanas. Piemēram, pat viena un tā pati šķirne dažādās vietās var izskatīties atšķirīgi: vienā vietā aug ar baltām galvām, citā – ķiplokā ir violetie toņi.

Arī ražas ziņā dažādos reģionos katru gadu ir atšķirības. Piemēram, Vidzemē ķiploki šogad izdevušies ļoti labi bez sevišķas piepūles, bet kurzemniekiem nācies laistīt vairākas reizes.

Sīpoliņus sēj

Ja divstāvu ķiploki dārzā ziemo labi un raža ir gana liela, ķiplokus var turpināt pavairot gluži kā parastos ziemas ķiplokus. Mazos sēklu bumbulīšus tiešām vērts sēt, jo no tiem jau nākamgad izaugs diezgan liels ķiploka bumbulis. Tāds labi noder, ja vajag lielāku ķiploku daudzumu (viegli satīrīt). Taču daļu ieteicams pārstādīt. Nākamgad tam jau būs daiviņas kā visiem normāliem ķiplokiem. Šādi var atjaunot sēklas materiālu. Tas svarīgi arī slimību profilaksei, jo atjaunotie ķiploki ir veselīgi.

Reklāma
Reklāma

Ik pēc gada vai katru gadu pa druskai ieteicams sēt arī parastos dārza ķiplokus, lai atjaunotu klonu. Tas sevišķi svarīgi, ja izdevies dārzā dabūt un saglabāt kādu sevišķi ražīgu un audzelīgu ķiploku. Tā būtu jādara arī ar tā sauktajiem vecmāmiņu ķiplokiem. Ja kāds ar ziedu vēl palicis nenovākts, tas labi noderēs ķiploka ģimenes genofonda uzlabošanai.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.