Kultūra
Literatūra

Paziņoti grāmatu mākslas konkursa “Zelta ābele 2019” laureāti; gada mākslinieks – Aleksejs Muraško0

Foto – Leta/ZaneBitere

Šogad grāmatas mākslas konkursā “Zelta ābele” par gada labāko mākslinieku atzīts grafiskais dizainers Aleksejs Muraško, aģentūru LETA informēja konkursa organizētāja, Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas pārstāve Līva Ostupe.

Šajā gadā Muraško bija nominētas septiņas grāmatas dažādās kategorijās, no kurām divas – “Stikla Strenči” un “Valdis Āboliņš. Avangards, meilārts, jaunais kreisums un kultūras sakari aukstā kara laikā” arī saņēma gada balvu.

Savukārt mūža balvu par ieguldījumu grāmatniecībā saņēma Aija Reņģe, kura vairāk nekā 60 gadus ir strādājusi un vadījusi Smiltenes grāmatnīcu.

Par gada labāko grāmatu kategorijā “Dzejas” atzīta Toma Treiberga “Biezoknis”. Grāmatas māksliniece un ilustrāciju autore ir Evija Pintāne. Grāmata izdota Jelgavas tipogrāfijā, bet tās izdevējs ir “Neputns”.

Kategorijā “Proza” par uzvarētāju atzina Noras Ikstenas un Aivara Vilipsōna darbu “Suņa dzīve”. Grāmatas māksliniece ir Katrīna Vasiļevska, ilustrāciju autors – Vilipsōns. Grāmata izdota Jelgavas tipogrāfija un tās izdevējs ir “Zvaigzne ABC”.

Par gada labāko dokumentālo izdevumu atzīts sastādītājas Ieva Astahovska darbs “Valdis Āboliņš. Avangards, meilārts, jaunais kreisums un kultūras sakari aukstā kara laikā”. Grāmatas dizaina autors Aleksejs Muraško. Grāmata izdota tipogrāfijā “PNB Print”, to izdevis Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs.

Kategorijā “Zinātniskajā literatūrā” uzvaras laurus plūca Kristīnes Zaļumas “Neredzamā bibliotēka. Latvijas Nacionālās bibliotēkas 14 vēsturiskās kolekcijas”. Grāmatas māksliniece ir Tatjana Raičiņeca, fotogrāfiju autore – Madara Gritāne. Grāmata izdota tipogrāfijā “IBC Print Baltic” un tās izdevējs ir Latvijas Nacionālā bibliotēka.

Gada balvu kategorijā “Uzziņu literatūra” saņēma Latvijas Nacionālās bibliotēkas izdevums “Baltijas grāmata / 1918-1940”, kuru sarakstījusi Aile Moldre, Andris Vilks, Viesturs Zanders un Tomas Petreikis. Grāmatas māksliniece ir Tatjana Raičiņeca, tā izdota Jelgavas tipogrāfija.

“Mākslas izdevumu” kategorijā uzvarēja sastādītājas Annas Volkovas “Stikla Strenči’. Grāmatas mākslinieks ir Aleksejs Muraško. Tā izdota Jelgavas tipogrāfijā un grāmatas izdevējs ir “Orbīta”.

Gada balvu kategorijā “Dzeja bērniem un jauniešiem” saņēma Lotes Vilmas Vītiņas “Dzejnieks un smarža”. Grāmatas māksliniece ir Vītiņa; tā izdota Jelgavas tipogrāfijā, bet izdevējs – “Aminori”.

Savukārt “Prozas bērniem un jauniešiem” kategorijā par laureātu atzīta pēc Edmunda Jansosa animācijas filmas “Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi” motīviem sarakstītā grāmata “Runājošie suņi”. Dizaina autore Elīna Brasliņa, Artis Briedis, ilustrāciju autore – Brasliņa. Grāmata izdota Jelgavas tipogrāfija un tās izdevējs ir “Liels un mazs”.

Šogad konkursam “Zelta ābele” pieteiktas 137 grāmatas no 44 izdevējiem, kas ir līdz šim lielākais pieteiktais grāmatu skaits, pastāstīja Ostupe.

Grāmatu mākslas konkursa “Zelta ābele” pamatā ir ideja par grāmatu kā daudzu nozaru speciālistu veidotu mākslas darbu, kas atklāj grāmatas satura un formas māksliniecisko veselumu. Grāmatas noformējums atspoguļo sava laika māksliniecisko izpratni, poligrāfijas un papīra ražotāju iespējas grāmatas satura pilnīgākai atklāsmei. Konkursa mērķis ir veicināt grāmatizdošanas profesionālā un mākslinieciskā līmeņa izaugsmi un attīstīt lasītāju izpratni par grāmatu mākslu.

“Zelta ābele” ir stilizēta un vārdiska preču zīme, kas ir reģistrēts patents un pieder Miķeļa Goppera izdevniecībai “Zelta ābele”.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Kultūra
Arī leģendārajai kafejnīcai “Kaza” veltīto filmu var iznomāt internetā
2 dienas
LE
LETA
Kultūra
Maina noteikumus filmu izvirzīšanai “Zelta globusa” balvām
2 dienas
LE
LETA
Kultūra
Latvijā dzimušā čellista un komponista Davidova vārdā nosauktais konkurss pārcelts uz 2021.gadu
2 dienas

Lasītākie

IR
Ilmārs Randers
Ekonomika
Autobusiem jābūt pustukšiem. Sabiedriskajam transportam reisu mazāk, ierobežojumu vairāk
21 minūtes
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Kompromisu māksla epidēmijas laikā
26 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
VIDEO. “Divi un divi”. Publiskās vietās turpmāk – uzturēšanās ierobežojums 1
14 stundas
LE
LETA
Ekonomika
“airBaltic” atlaižamo saraksts kļūst garāks; Gauss sola visus paņemt atpakaļ
9 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Pietuvosies plašs ciklons, gaidāms nokrišņiem bagāts laiks: prognoze nedēļai
26 minūtes