Koka karkasa siltumnīca “Bitīte” lieliski iederas lauku ainavā.
Koka karkasa siltumnīca “Bitīte” lieliski iederas lauku ainavā.
Publicitātes foto

Plēve, stikls, polikarbonāts. No oranžērijas līdz minisiltumnīcai uz balkona 0

Mūsdienās siltumnīcu izvēle ir tik daudzveidīga, ka var sameklēt gan pilsētas dzīvoklī, gan lauku saimniecībā iederīgu. Turīgi ļaudis pie savrupmājas veido oranžērijas, bet daudzstāvu namā pat uz balkona var novietot miniatūru siltumnīciņu. Arī materiālu piedāvājums ir gana plašs, lai pats uzmeistarotu vajadzīgā izmēra lecekti vai siltumnīcu pat sarežģītā konfigurācijā.

Reklāma
Reklāma

Plēves materiāli

Izrādās, gurķus ar tomātiem nedrīkst ēst kopā! 8 produktu kombinācijas, no kurām labāk izvairīties 3
Putina sabiedrotais brīdina par globālu karu un “traģēdiju visai cilvēcei”
Kokteilis
VIDEO. Personības tests: izvēlies vienu dakšu un atklāj, ko tava izvēle liecina par tevi
Lasīt citas ziņas

Plēves siltumnīcas, salīdzinot ar stikla būvēm, kalpo īsāku laiku. Tomēr gan PE (polietilēna), gan EVA (etilvinilacetāta) plēve ir viens no populārākajiem segumiem tām siltumnīcām, kurās augus audzē tikai no pavasara līdz rudenim, informē averto.lv. Plēves materiāls ir viegls un nodrošina labu gaismas caurlaidību, turklāt tā var būt gan pilnīgi caurspīdīga, gan tāda, kas laiž cauri tikai noteikta garuma gaismas viļņus. PE plēve ir hermētiska, tāpēc zem šāda pārklājuma siltumnīcās gaisa mitrums ir salīdzinoši augstāks nekā zem stikla seguma. Tiesa, šī materiāla kalpošanu vairāk ietekmē sals un saules stari, kuru ietekmē polietilēns noārdās. Tāpēc, lai to novērstu un palielinātu plēves mūžu, ražotāji pievieno stabilizatorus – no to markas un daudzuma tad arī būs atkarīgs plēves kalpošanas laiks.

Izvēloties siltumnīcai plēvi, noteikti jāpievērš uzmanība arī tās biezumam. Latvijas apstākļiem pietiek ar 120 – 180 mikronu biezu stabilizētu PE, taču tirdzniecībā var atrast pat līdz 300 mikroniem biezu plēvi. Augstāka mehāniskā izturība un ilgāka kalpošana ir armētajām plēvēm, kurās iestrādāti polipropilēna diegi, kas turklāt nodrošina arī materiāla mazāku jutību pret ultravioletajiem stariem. Tāpat šāda plēve uzlabo siltumizolācijas īpašības un sargā augus no tiešas saules ietekmes un apdegšanas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Salīdzinot ar PE, elastīgāka ir EVA plēve, kas attiecīgi ir izturīgāka salā (tā pat -40 oC salā saglabā elastību). Ražošanas procesā šim materiālam parasti pievieno arī hidrofilās vielas – tās samazina ūdens kondensāta veidošanos un pilēšanu, veicinot ūdens notecēšanu gar plēves sienu uz leju. EVA plēves kalpošanas laiks ir līdz pat astoņiem gadiem.

Veikalos nopērkamas arī porainās plēves jeb burbuļplēves, kurām starp divām PE kārtām ir apaļas gaisa kameras – “burbuļi”. Jāatceras gan, ka trauslu priekšmetu ietīšanai paredzētā burbuļplēve siltumnīcām neder, jo tām ir pārāk mazas gaisa kameras. Siltumnīcām izmanto tādas, kam “burbuļi” ir apmēram 2 – 3 cm diametrā un 1 cm biezumā, lai nodrošinātu lielāku gaismas caurlaidību. Parasti poraino plēvi mēdz izmantot siltumnīcu sienām, kā arī stikla un plēves siltumnīcu papildu siltināšanai salnu laikā, ziemā vai vasarā, lai pasargātu augus no liela karstuma.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.