Foto – Shutterstock

Pret saaukstēšanos – ar īstā kalibra ieročiem 0

Deguns tek, acis asaro, drīz vien rīkles galā sāk kniest, un uznāk drebulis. Tā vien šķiet, ka līdz ar aukstāka laika atnākšanu pamodušies arī visi slapjās un vēsās sezonas vīrusi! Ja gadījies saslimt, galvenais – tūdaļ nestiept roku pēc zāļu smagās artilērijas, bet arī neizlikties, ka nekas ievērības cienīgs vispār nav noticis: ja slimība trīs dienās nepāriet, jāmeklē ārsta palīdzība.

LA
LA.LV
Ziņas
Tuvojas gada ienākumu deklarācijas iesniegšana: teju puse iedzīvotāju nav informēti par visām iespējām atgūt naudu 6
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Klāt būs aukstuma vilnis!” Bricis par laiku nākamnedēļ 18
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Latviešu tenisista Ernesta Gulbja ģimenē sēras 8
1 diena
Lasīt citas ziņas

Saaukstēšanās slimības jeb akūtas augšējo elpceļu infekcijas izraisa dažādi rinovīrusi. Mainoties gadalaikiem un pazeminoties gaisa temperatūrai, cilvēki pret tiem kļūst uzņēmīgāki. Ja diendienā dzīvo veselīgi, ēd pilnvērtīgi, ģērbjas atbilstīgi laikapstākļiem, šad tad sporto un atrod laiku arī atpūtai, vīrusa izraisīta šņaukāšanās imūnsistēmai nav nopietna pretiniece. “Viens ar saaukstēšanos tiek galā dienas laikā, otrs – dažās stundās,” stāsta ģimenes ārste Līga Kozlovska. Citam turpretī slimība ieilgst un sākas dažādas komplikācijas, piemēram, bronhīts vai pat plaušu karsonis jeb pneimonija.

Ar kumelītēm vai bebru taukiem?

Ikvienam ir savi iecienīti un pārbaudīti līdzekļi pret iesnām un klepu. Vienam universālas zāles šķiet kumelītes, otram – dzērvenes vai ķiploks, trešajam – karsta tēja ar citronu un pamatīga izgulēšanās. Pašlaik ļoti iecienīta tautas metode esot bebru vai āpšu tauki. “Cilvēki internetā izlasījuši un lieto pa karotītei dienā kopā ar karstu dzērienu. Nevaru iedomāties, kā tas garšo! Vai tas ir efektīvi? Protams, nav nopietnu pētījumu, kas apstiprinātu bebru vai āpšu tauku efektivitāti pret rinovīrusiem, bet placebo efekts – tas gan darbojas. Cilvēkam palīdz tas, kam viņš ļoti tic,” nenoliedz pieredzējusī ārste. Tā var teikt par jebkuru tautas līdzekli – ne par kumelītēm, ne ehināciju, ne rutku ar medu nav padziļinātu pētījumu, kā tas ir par aptiekās nopērkamajām zālēm. Tomēr ārsti neiebilst, ja tautas metodes izmanto kā palīgu modernajai medicīnai un organisma paša unikālajām spējām atveseļoties. “Noliegt šos līdzekļus nevar, bet arī pārspīlēt to nozīmi nevajadzētu,” iesaka ģimenes ārste.

Speciālu pretvīrusu zāļu nav!

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja sākušās iesnas, galvenais ir pareizi novērtēt situāciju un nesākt šaut pa zvirbuļiem ar lielgabalu – nevajadzētu uzreiz ķerties pie nopietniem medikamentiem vai pat antibiotikām. Ārstēšanai jābūt simptomātiskai: sāp galva – dzeram visvienkāršāko pretsāpju līdzekli, tek deguns – skalojam ar jūras ūdens šķīdumu, šņaucam vai, ja pavisam grūti elpot, lietojam bezrecepšu pilienus. Ja traucē klepus, jāiedzer pretklepus tēja vai mīkstinošs sīrups. Jāatrod laiks kārtīgai atpūtai, miegam. Jāpārvar sevī vēlme par spīti visam varonīgi doties uz darbu, bet darba devējiem der atcerēties: ir izpētīts un izskaitļots, ka viena darbinieka darbnespēja trīs dienu garumā rada daudz mazākus zaudējumus nekā pamatīgs iekritiens uz divām trim nedēļām un vēl ar iesnām un klepu aplipināts kolektīvs!

Ja slimošana ilgst vairāk nekā trīs dienas un kļūst tikai sliktāk, ieteicams tomēr doties pie ģimenes ārsta.

Rūdīties nav īstais brīdis

“Mūsu garīgā un fiziskā veselība ir saistīta,” atgādina daktere Līga Kozlovska. “Vissmagāk slimo tie, kuri ir pārstrādājušies, ikdienas rūpju nomākti un nelaimīgi. Kad vīruss klāt, vadzis lūst!” Slimība arī nav īstais brīdis, kad sākt veselīgu dzīvesveidu. “Atnāk paciente, kurai ir klepus un subfebrila temperatūra, drusku virs 37 grādiem, un saka – vienmēr paticis peldēt baseinā, vai tagad drīkstot to atsākt? Man diemžēl jāsaka, ka tas nav piemērotākais laiks – vispirms jāizārstējas, un tad var domāt par norūdīšanos.” Arī tveršanās pie uztura bagātinātājiem kā pie glābšanas riņķa ne pie kā laba nenovedīs, jo gan zāles, gan sintētiskie vitamīni un citi plaši reklamētie veselības uzlabotāji rada papildu slodzi aknām un nierēm, mūsu organisma atindēšanas un attīrīšanas stacijām. “Labas veselības pamatā ir veselīgs dzīvesveids. Katru dienu visu gadu, nevis tikai tad, kad klāt slimība!”

Neaizmirsti laika prognozi!

Saslimšanu ar akūtām augšējo elpceļu slimībām veicina laikapstākļu maiņa – biežāk slimojam, kad kļūst aukstāks un mitrāks. Precīzāk, slimībai ir vieglāk ieperināties organismā, ja cilvēks izvēlējies nepiemērotu, plānu apģērbu un apavus. Tad nākas drebināties un organismam jātērē spēki, lai sasildītos, nevis pretotos vīrusiem. Ja par siltu, atkal slikti – ja sasvīst un pārāk strauji atdziest, iesnas klāt! Pret to visvienkāršākās zāles ir laika prognoze: der ieklausīties, ko stāsta vakara vai rīta ziņu raidījumā, vai ieskatīties kādā interneta vietnē. Vai gan vēl jāskaidro, ka tad, ja sola lietu, jāpaņem līdzi lietussargs un kājās jāvelk apavi, kas pasargā no pēdu samirkšanas, bet vējainā laikā galva un ķermenis jāsarga no vēsākām pūsmām! Vienlaikus jāatceras, ka arī pastaigas svaigā gaisā ietilpst visbiežāk ieteikto saaukstēšanās slimību profilakses līdzekļu klāstā. Ja vien negāž kā ar spaiņiem vai vēja stiprums nav klasificējams kā vētra, arī laiks rudenī paretam mēdz būt itin jauks.

Ieteikumi slimniekam

* Neiet uz darbu, palikt mājās, atpūsties, samazināt fizisko slodzi. Taču, ja vien nav ļoti augsta temperatūra, nemitīgi vārtīties pa gultu arī nebūtu ieteicams.

* Vēdināt telpas, dienas patīkamākajā daļā iziet nelielā pastaigā.

* Mērcēt kājas karstā ūdenī – tas mazinās nepatīkamās sajūtas, ko rada iesnas. Šādas pēdu peldes nav ieteicamas, ja ir vēnu kaites vai ļoti augsta temperatūra. Ja krata drudzis, bet rokas un kājas šķiet aukstas kā ledus, jāuzvelk vilnas zeķes, savukārt rokas jāsilda, pabāžot zem segas.

* Ja ir iesnas, degunu ieteicams skalot ar vieglu sālsūdeni, kādu no aptiekā nopērkamajiem jūras ūdens preparātiem. Šie šķidrumi mitrinās un attīrīs deguna gļotādu. Ar deguna šņaukšanu jāuzmanās tiem, kam ir nosliece uz deguna asiņošanu: vīrusu iedarbības dēļ asinsvadu sieniņas var kļūt trauslākas, asiņošanas var sākties drīzāk. Maziem bērniem iesaka degunu nešņaukt vispār.

* Silta kumelīšu tējas vai tikko novārītu kartupeļu tvaika ieelpošana nav ieteicama, ja izdalījumi no deguna ir biezi un zaļgani, jo tad ar sildīšanu iespējams uzsildīt vēl lielākas veselības problēmas.

* Bezrecepšu pilienus pret iesnām nevajadzētu lietot ilgāk par trim dienām. Pretējā gadījumā deguna gļotāda pierod un atrofējas, var sākties hroniskas iesnas.

* Ieteicams veselīgi ēst (tas nenozīmē, ka daudz vai trekni – drīzāk otrādi!) un daudz dzert, lai mazinātu vīrusu koncentrāciju organismā. Uzturā jābūt veselības stiprināšanai noderīgiem, vitamīniem un fitoncīdiem bagātiem produktiem. Tie ir: dzērvenes, ķiploki, zaļie lociņi, citrusaugļi, āboli, kāposti, kivi, cidonijas, pīlādži, mežrozīšu augļi, arī citi sezonas dārzeņi un augļi. Priekšroka dodama zāļu tējām un ūdenim, nevis saldajiem un gāzētajiem dzērieniem. Arī salds ēdiens slimojot nav vēlams.

* Ja moka galvassāpes, turklāt ir paaugstināta ķermeņa temperatūra un ļoti slikta pašsajūta, var iedzert pretsāpju un pretdrudža līdzekli. Ja galvassāpes ir ļoti stipras un neatkāpjas, jāmeklē ārsta palīdzība, negaidot, līdz paies trīs dienas.

Pie ārsta noteikti jāvēršas, ja

– slimība neatkāpjas trīs dienu laikā,

– ir drudzis un temperatūra virs 39 grādiem,

– sāk sāpēt ausis,

– sāk sāpēt acu dobumi,

– deguna izdalījumi ir dzeltenīgi vai zaļgani,

– ir grūti elpot,

– ir mokošs klepus ar dzeltenīgiem vai zaļganiem izdalījumiem.

Uzmanību! Saaukstēšanās un gripa nav viens un tas pats

Saaukstēšanās pazīmes – nelielas iesnas, viegls klepus ar pavisam nedaudz izdalījumiem, sāpes kaklā, iespējams, nedaudz paaugstināta ķermeņa temperatūra un slimības izraisīta nelāga oma.

Gripa turpretī ir smaga vīrusinfekcijas slimība, kam raksturīga ļoti slikta pašsajūta, liels nogurums un nespēks, augsta temperatūra (39–40 grādu), sauss klepus, sāpes kaulos.

Pretvīrusu recepte

Jaudīga ķiploku zupa

Viens no veidiem, kā pretoties saaukstēšanās slimībām, – gādājiet, lai virtuvē pa rokai allaž būtu garšvielas un zaļumi. Ja tos pievieno ēdienam, uzlabojas garša, kā arī terapeitiskās īpašības. Šajā ziņā līdzeklis Nr. 1 ir ķiploks. Visā pasaulē plaši pazīstams kā dabisks pretvīrusu līdzeklis, saukts pat par krievu penicilīnu.

Sastāvdaļas (4 personām)

* 26 nemizotas un 26 mizotas ķiploka daiviņas

* 2 ēdamkarotes olīveļļas

* 2 sviesta pikas (tik, cik var paņemt ar tējkaroti)

* pustējkarote samaltu Kajennas piparu

* 70 gramu svaiga ingvera

* svaigs timiāns

* 300 gramu sīpolu

* 100 ml kokosriekstu piena

* litrs dārzeņu buljona

* citrons

* jūras sāls

Pagatavošana

Uzkarsē cepeškrāsni līdz 175 grādiem. Nemizotas ķiploka daiviņas ievieto karstumizturīgā traukā, uzlej divas ēdamkarotes olīveļļas, apkaisa ar sāli un kārtīgi samaisa. Trauku hermētiski nosedz ar foliju un liek cepeškrāsnī. Cep, līdz ķiploki kļūst zeltaini un mīksti (aptuveni 45 minūtes). Pēc tam ļauj, lai atdziest, un ar pirkstiem izspiež no miziņām.Lielākā katlā uz vidēji karstas uguns izkausē sviestu. Pievieno sakapātus sīpolus, timiānu, sasmalcinātu ingveru un Kajennas piparus un karsē, līdz sīpoli kļūst caurspīdīgi (aptuveni sešas minūtes). Pieber ceptos ķiplokus un 26 nomizotās svaigās ķiploka daiviņas, karsē vēl trīs minūtes. Pielej dārzeņu buljonu, uzliek vāku un vāra aptuveni 20 minūtes. Visu sablendē, līdz masa kļūst viendabīga. Pielej kokospienu un karsē līdz pirmajiem burbulīšiem. Pievieno jūras sāli pēc garšas. Lej traukos un rotā ar ceturtdaļu citrona. Var pasniegt ar maizes grauzdiņiem.

 

SAISTĪTIE RAKSTI

36,6°C konsultante LĪGA KOZLOVSKA, ģimenes ārste, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas prezidente

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Kavējoties vakcīnu piegādei, čehi lūdz palīdzēt Krievijai ar Covid-19 “Sputņik” vakcīnām 23
11 stundas
LE
LETA
Veselam
Sestdien Latvijā ar Covid-19 inficēto skaits cerīgi sarucis, tomēr četri sasirgušie miruši 10
14 stundas
LE
LETA
Veselam
Kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā pagājušajā diennaktī vairāk nekā pusotrs tūkstotis jaunu Covid-19 inficēšanās gadījumu 3
15 stundas
LE
LETA
Veselam
Atmiņas traucējumi, matu izkrišana, milzīgs nogurums un pat sirds mazspēja: ārsti atklāj, kādas sekas var būt pēc Covid-19 izslimošanas 5
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Tuvojas gada ienākumu deklarācijas iesniegšana: teju puse iedzīvotāju nav informēti par visām iespējām atgūt naudu 6
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Klāt būs aukstuma vilnis!” Bricis par laiku nākamnedēļ 18
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Latviešu tenisista Ernesta Gulbja ģimenē sēras 8
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja un režisore Liene Greifāne 11 dienu garumā slimnīcā cīnījusies par savu veselību 31
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No pirmdienas būs dārgāks alkohols un cigaretes. Cik būtiski celsies cenas? 40
3 dienas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Vilciena Lielvārde – Rīga un atpakaļ maršrutā braucis Covid-19 saslimušais: jānovēro veselība 8
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Mēs džinu izlaidām no pudeles ārā! Paši šo vīrusu ievazājām!”: profesors Ivars Kalviņš par Covid-19 “trešo vilni” 97
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. Ārste: “Izārstējot krākšanu, atgriežas seksuālā potence un pazūd liekie kilogrami!” 12
1 diena
LE
LETA
Veselam
Nosauc pilsētu, kurā pagājušajā diennaktī Latvijā ar Covid-19 inficējušies visvairāk cilvēku 2
1 diena
LE
LETA
Veselam
Vakardien Latvijā reģistrēti vairāk kā 800 koronavīrusa inficēšanas gadījumi, 13 cilvēku dzīvības izdzisušas 1
1 diena
LE
LETA
Veselam
Igaunijā ar Covid-19 inficējušies ļoti daudz cilvēku, Lietuvā rādītāji stabilizējas
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Aktieris Andris Keišs par ierobežojumiem: “Es tos lēmumus nesaprotu! Kāda atšķirība ir starp “Narvessen” un kādu Barona ielas medus veikalu?” 21
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Deputāti Sprūdi no jaunās partijas “Likums un kārtība”, Varšavas lidostā pieķer par ekskluzīva “Rolex” pulksteņa nedeklarēšanu 30
7 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Latvijas Pasta vadītājs: “Konfliktsituācijas rodas dēļ rindām pie pasta, darbinieki ir spiesti tās risināt… Ir izaicinājums saglabāt mieru, komunicējot ar klientiem.” 17
13 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Eiropas miljardus pa galvu, pa kaklu pakaisa baložiem un zvirbuļiem.” Saruna Ādažu novada domes priekšsēdētāju 23
18 stundas
AT
Andris Tiļļa
Kokteilis
Latviešu Cepurnieks! Normunds darina cepures no dārgām, reti sastopamām detaļām: rezultāts ir apbrīnojams 7
16 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Krists nedabūja darbu dzimuma dēļ. “Man teica – ja mani pieņems, man jārēķinās, ka būs spiediens no vecāku puses…” 29
16 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Santa Cine vada restorānu un divas viesnīcas Kuldīgā: izturēt palīdz kurzemnieces spīts un valsts atbalsts 5
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Latviešu supermodele Ginta Lapiņa vairs neglabā noslēpumu: viņa gaida bērniņu! 3
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Viņš var uzrūkt! Viņam arī ir savs viedoklis un raksturs!” – Samanta Tīna stāsta par savu suni Skarabeju 8
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No pirmdienas būs dārgāks alkohols un cigaretes. Cik būtiski celsies cenas? 40
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Skaidrīte, Justs un Skaidra
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Krievu estrādes zvaigzne Filips Kirkorovs Latvijas bankai parādā teju vai 2 miljonus eiro: parādu nav atdevis, sākusies tiesa 20
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Acu infekcijas ir ļoti lipīgas, tās izplatās arī “paliec mājās” apstākļos. Kā neieberzt acīs infekciju? 2
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Latvijā atgriežas pavasara vēstneši cīruļi 1
1 diena
SR
Sandra Ruska
Veselam
Vai tiešām lapu izsvīduma medus vērtīgāks? 1
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Harija sieva Megana tikusi vaļā no stingrā karaliskās ģimenes tvēriena: sākusi aizrauties ar pārmaiņām izskatā – “kopē” Kimu Kardašjanu 12
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 27. februāra līdz 5. martam: kādas vēlmes piepildīsies
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Nodzīvo šo dienu tā, it kā tā būtu pēdējā diena tavā dzīvē! Horoskopi 1.martam
21:23
AP
Anita Pirktiņa


Ziņas
“Tie, kas kārklus iestādīja pirms gadiem pieciem, tagad tos pļauj.” Enerģētiskās kultūras un biomasa siltumenerģijas iegūšanai 3
20:22
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Deputāti Sprūdi no jaunās partijas “Likums un kārtība”, Varšavas lidostā pieķer par ekskluzīva “Rolex” pulksteņa nedeklarēšanu 30
19:47