Protesta akcijas un grautiņi ASV
Protesta akcijas un grautiņi ASV
Foto: AP/Scanpix/LETA

Ronalds Siliņš: “Melnādaino dzīvībām ir nozīme” – vai kustība tiešām ir pamatota? Zinātnisks skatu punkts 14

Autors: Ronalds Siliņš, mikrobiologs

“Vai lidmašīnā ir kāds ārsts?” Skride lidmašīnā, kas bija ceļā no Amsterdamas uz Bostonu, izglābis kāda pasažiera dzīvību 15
FOTO. Nevar ne pazīt! Mūziķis un komponists Guntars Račs pārvērties līdz nepazīšanai
Ja uz ielas piedzīvota epilepsijas lēkme un izsaukta “ātrā” palīdzība, pēc tam par izsaukumu būs jāmaksā?
Lasīt citas ziņas

“Melnādaino dzīvībām ir nozīme” jeb “Black Lives Matter” (BLM) protesti notiek visā pasaulē; neliels protests notika pat tepat Latvijā [1]. Manuprāt, medijos uzmanība pārāk bieži tiek pievērsta individuāliem gadījumiem un protestiem, nevis pašai kustībai un tās cēloņiem.

Tādēļ vēlos apskatīt šo tēmu no zinātniska skatu punkta, balstoties uz pētījumiem par rasismu saistībā ar ASV policiju.
CITI ŠOBRĪD LASA

Salīdzinot ar pārējo ASV sabiedrību, melnādaino kopienās noziedzība ir plašāk izplatīta [50]. Noziedzības līmeni ietekmē dažādi sociālie un ekonomiskie apstākļi. Tādēļ zinātnieki ir veikuši pētījumus, lai noskaidrotu, kas visvairāk paredz, ka noteiktā sabiedrībā vai vietā, būs augstāka noziedzība [2-4].

Viņu darbi parāda, ka šie apstākļi ir nabadzība vairākās paaudzēs, zemas kvalitātes skolas, bezdarbs, disfunkcionālas ģimenes un cietumsodi par nelieliem noziegumiem. Diemžēl šo apstākļu izplatību melnādaino kopienās vēstures gaitā ir veicinājuši dažādi valdības, banku un policijas lēmumi [5-11].

Piemēram, neilgi pēc lielās depresijas, trīsdesmito gadu vidū, ASV valdība izveidoja “Nacionālo Mājokļu Aktu” un “Federālo Mājokļu Administrāciju”.

To mērķis bija glābt būvniecības un finanšu industrijas, apdrošinot banku un aizdevumu firmu sniegtos hipotekāros kredītus [12-14]. Šī aizdevumu apdrošināšana ļāva miljoniem amerikāņu kļūt par māju īpašniekiem, bet tikai 2% no šiem aizdevumiem tika piešķirti melnādainajiem [15-16].

Turklāt, mājokļu administrācijas kritēriji tieši liedza melnādainajiem amerikāņiem saņemt aizdevumus, lai iegādātos mājas “balto” rajonos [17].

Bez valdības atbalsta un privātu banku aizspriedumu dēļ melnādainajiem amerikāņiem nācās paļauties uz īpaši neizdevīgiem aizdevumiem un dzīvot zemas kvalitātes rajonos.

Amerikā valsts skolas galvenokārt saņem finansējumu no vietējiem nekustamo īpašumu nodokļiem, ko tieši ietekmē šo īpašumu vērtība [18].

Līdz ar to skolas “melno” rajonos saņem mazāku finansējumu. Lai gan mūsdienās aizdevumu diskriminācija ir aizliegta, melnādainie amerikāņi joprojām jūt šī un līdzīgu lēmumu sekas.

“Melnādaino dzīvībām ir nozīme” kustības atbalstītāji uzskata, ka ASV policijas un tieslietu sistēmas nevienlīdzīgajā attieksmē pret melnādainajiem nozīmīgu lomu spēlē ne tikai paaugstinātā noziedzība, bet arī uz rasi balstīta diskriminācija [19-20]. Lai noskaidrotu, vai tiešām nevienlīdzība pastāv, ir jāapskata pētījumi, kuros cilvēka rase ir galvenais atšķirīgais faktors.

Šāda veida pētījumi tiek publicēti recenzētos zinātniskos žurnālos vai valdības iestāžu ziņojumos.

Vispirms apskatīsim, vai rase ietekmē varbūtību tikt arestētam. Kriminoloģes Temijas Kočelas grupa 2011. gadā veica pētījumu apkopojumu, kurā tika analizēti 40 pētījumi par ASV policijas arestiem [21].

Grupa izmantoja šo pētījumu datus un ņēma vērā vairākus faktorus – aizdomā turamā uzvedību, uz vietas pieejamos pierādījumus un lieciniekus, nozieguma nopietnību, kriminālo vēsturi u.c.

Izpēte parādīja, ka situācijās ar līdzīgiem apstākļiem melnādainie aizdomās turamie tiek arestēti 1,3 reizes biežāk nekā baltādainie. Jaunāki, bet mazāka apjoma, pētījumi arī apstiprina šo nevienlīdzību [22-24].

Citos pētījumos atklāts, ka melnādainie amerikāņi biežāk tiek pakļauti piespiedu pārmeklēšanai, lai gan baltādainajiem vienlīdz bieži atrod nelegālus priekšmetus vai vielas [25-27].

Šī atšķirība pārmeklēšanu biežumā arī palielina arestu skaitu. Amerikas tieslietu sistēmas specifisko īpašību dēļ aresti pat nevainīgiem cilvēkiem rada smagas ilgtermiņa sekas un dažkārt noved pie nepatiesas vainas atzīšanas [49].

Vai rase ietekmē, kā apcietinātie tiek sodīti? Pētījumi parāda, ka par vieniem un tiem pašiem noziegumiem melnādainie amerikāņi saņem smagākus un 10-20% garākus cietumsodus nekā baltādainie [28-31].

Melnādainajiem ir arī lielāka varbūtība tik notiesātiem ar nāves sodu nekā baltādainajiem, kas veikuši to pašu noziegumu un ir ar līdzīgu kriminālo vēsturi [32]. Interesanti, ka varbūtība saņemt nāves sodu ir augstāka, ja nozieguma upuris ir baltādains.

Bieži medijos tiek pievērsta uzmanība tam, ka melnādainajiem amerikāņiem ir 2 līdz 3 reizes lielāka varbūtība, ka viņus mūža laikā nogalinās policists [34-35].

Šis skaitlis ir iegūts, salīdzinot policistu nogalināto cilvēku skaitu pret dažādu rasu pārstāvju skaitu populācijā.

Šādi apskatot situāciju, netiek gūta skaidra informācija, jo vērā netiek ņemti divi svarīgi faktori – cik bieži katras rases pārstāvji mijiedarbojas ar policistiem un katras rases relatīvais noziegumu skaits.

Par laimi eksistē pētījumi, kas to tomēr ņem vērā [37-43]. Diemžēl šo jautājumu pētīt sākuši tikai pēdējo gadu laikā un rezultāti joprojām ir strīdīgi vai variē ģeogrāfiski.

Piemēram, policisti melnādainos amerikāņus neproporcionāli daudz nogalina Kalifornijā, bet ne Teksasā [43].

Mēģinot iegūt skaidrāku priekšstatu, antropologa Koudija Rosa grupa šogad publicēja valsts mēroga pētījumu, kurā tika iekļauts vēl viens faktors – vai noslepkavotais aizdomās turamais bija bruņots [37].

Izpētē tika atklāts, ka situācijās, kad aizdomās turamais bija bruņots un pašam policistam draudēja tikt nošautam, rase neietekmēja vai policisti nogalināja aizturamo. Kad policisti nebija tiešā riskā, viņi vairāk nogalināja melnādainos amerikāņus.

Policijas veiktās slepkavības pētīt nav viegli. Policija bieži nevēlas sadarboties un datu bāzes mēdz būt nepilnīgas. Džastina Feldmana pētniecības grupa 2017. gadā atklāja, ka ASV federālajā datu bāzē “Nacionālā Vitālo Statistiku Sistēma” (NVSS) tikai 45% policistu veiktās slepkavības ir oficiāli dokumentētas kā slepkavības [44].

Nāve nav vienīgais drauds, saskaroties ar ASV policiju. Policijas vardarbība un tās slēpšana ir nopietnas problēmas un no tām vērā ņemami vairāk ciešs melnādainie amerikāņi [45-47].

Pētījumi parāda, ka melnādainajiem ir lielāka varbūtība būt policistu vardarbības upuriem gan vienkārši saskarē ar policiju, gan izmeklēšanas un arestu laikā [33,36].

Turklāt ir novērota sakarība – pret melnādainiem amerikāņiem policija biežāk izmanto smagākus vardarbības veidus (stekus, elektrošoku un piparu gāzi) [36].

Vai “Melnādaino dzīvībām ir nozīme” kustība ir pamatota?

Manuprāt, jā, jo pētījumi apstiprina, ka cilvēka rase vērā ņemami ietekmē to, kā ASV policija un tieslietu sistēma mijiedarbojas ar civiliedzīvotājiem.

Beigās vēlos pieminēt argumentu, ka maijā nogalinātais Džordžs Floids pirms nāves bija lietojis narkotikas vai agrāk veicis noziegumus.

Ir ļoti svarīgi saprast, ka protesti nav tikai par Džordžu Floidu, bet tūkstošiem melnādaino amerikāņu, kuru tiesības ASV policija nepiedodami ignorē.

Floida slepkavība nejauši kļuva par pēdējo pilīti krūzē, kura jau sen bija līdz malām pilna. Viena policijas upura personīgo trūkumu regulāra pieminēšana vai sazvērestības teoriju popularizēšana, liecina par kopējās ainas neizpratni vai mērķtiecīgu maldināšanu [48].

Šādi tiek novērsta uzmanība no BLM kustības un protestu mērķa – samazināt melnādaino amerikāņu nevienlīdzību policijas un tieslietu sistēmas priekšā.

SAISTĪTIE RAKSTI

Atsauces

Saite, kas ved uz sarakstu ar visām atsaucēm: https://pastebin.com/nxtTsn1L

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Vai lidmašīnā ir kāds ārsts?” Skride lidmašīnā, kas bija ceļā no Amsterdamas uz Bostonu, izglābis kāda pasažiera dzīvību 15
FOTO. Nevar ne pazīt! Mūziķis un komponists Guntars Račs pārvērties līdz nepazīšanai
Ja uz ielas piedzīvota epilepsijas lēkme un izsaukta “ātrā” palīdzība, pēc tam par izsaukumu būs jāmaksā?
VIDEO. Jauna latviešu sieviete veikusi eksperimentu, vai var izdzīvot ar 100 eiro mēnesī: “Es ļoti gribu ēst!” 137
FOTO, VIDEO. Krievu propagandas mediji Lielvārdes Ziemassvētku eglītē saskata svastiku 72
Lasīt citas ziņas
Cietusī spriedumu nesagaida… Paziņoti tiesas spriedumi rekordsenās – pirms 30 gadiem ierosinātās – krimināllietās
“Vai lidmašīnā ir kāds ārsts?” Skride lidmašīnā, kas bija ceļā no Amsterdamas uz Bostonu, izglābis kāda pasažiera dzīvību 15
Saldus novadā grāvī ieslīdējis autobuss 4
Ja uz ielas piedzīvota epilepsijas lēkme un izsaukta “ātrā” palīdzība, pēc tam par izsaukumu būs jāmaksā?
Saldus novadā grāvī ieslīdējis autobuss 4
20:48
Lietuva izraida Krievijas vēstniecības darbinieku
20:47
Valstij nodarīti zaudējumi teju miljona eiro apmērā: uzņēmuma vadītāju tiesās par izvairīšanos no nodokļu nomaksas
20:11
Bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga šodien svin 85. dzimšanas dienu 3
Latviju šķērsos jaunas nokrišņu zonas. Kurās dienās snigs visvairāk? Prognoze nākamajai nedēļai
Mūžībā devies latviešu dziesminieks un jumiķis Haralds Sīmanis
“Nešaubījos, ka došos karot!” Jurko stāsts par kaujām līdz spēku izsīkumam un ko karam nodarīja korupcija 74
FOTO. Nevar ne pazīt! Mūziķis un komponists Guntars Račs pārvērties līdz nepazīšanai
Ar 52 balsīm “par” – nolemts! Tiks no jauna veidots klimata un enerģētikas ministra amats 109
Krievi atvelk karaspēku no pilsētām iepretim Hersonai. Vai Ukrainas karavīri jau šķērsojuši Dņepru?
VIDEO. Rumānijā aizdedzies slavenais “Coca-Cola” Ziemassvētku auto
“No Kariņa neesmu dzirdējis nevienu vārdu par darbiem, kas valdībai būtu svarīgi,” norāda Jaunups
Valstij nodarīti zaudējumi teju miljona eiro apmērā: uzņēmuma vadītāju tiesās par izvairīšanos no nodokļu nomaksas
Kam jāatmaksā dēla ņemtais kredīts, ja pats to vairs nevar izdarīt? Vai vecākiem?
Novembrī Ukrainas armija iznīcinājusi rekordlielu iebrucēju skaitu
“Mums jānodrošina, lai viņi uzvarētu!” Sabiedrotie palīdz Ukrainai
VIDEO. “Man likās – ja es to somiņu nenopirkšu, es nomiršu”: Elita Patmalniece ceļojumā tiek pie kārotā zīmola somas 3
Tomēr pieņem Juridiskās komisijas neatbalstītos grozījumus – veidos arī ministru biedru amatus
Līcīša feļetons: Šalom aleihem, Izraēla! Vai prezidenta Levita vizīte tur nebija untums?
Kur patiesībā tiek ražots jaunais Moskvičs, vai to vairs var saukt par krievu auto? 10
Sen nav zvanījis: Makrons cer tuvākajās dienās runāt ar Putinu 4
Beness Aijo kļuvis par Krievijas pilsoni. PMLP vērtēs Latvijas pilsonības atņemšanu viņam 62
VIDEO. “Liela daļa gan palika aiz svītras…” – grupas “Dzelzs vilks” solists Juris Kaukulis nāk klajā ar jaunumiem
Dabasgāzes lielvalsts Krievija paaugstina iedzīvotājiem gāzes un elektrības cenas jau otro reizi šogad 4
Vēstuļbumbu saņēmis arī Spānijas uzņēmums, kas ražo ieročus piegādēm Ukrainai 3
VIDEO. “Iespēra pa kājām, pa vēderu, pa galvu!”: kāds tētis pie Juglas vidusskolas, gribot pārmācīt sava bērna pāridarītājus, iekuļas lielās nepatikšanās 3
“To šuvu pati”: politiķe Sandra Kalniete pastāsta par savu tērpu, kas tika “karstasinīgi” apspriests soctīklos 9