Foto: In Green/SHUTTERSTOCK

Vai aukstajā sezonā suns, kas dzīvo ārā, jābaro ar treknāku ēdienu? 6

Indulis Burka, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos 25
Seni un spēcīgi ticējumi: šīs lietas nekad nedrīkst ne aizņemties, ne aizdot
4 ikdienišķas un efektīvas lietas: tās palīdz tikt vaļā no liekā svara, ja tev nepatīk sportot 7
Lasīt citas ziņas

Vai aukstajā sezonā suns, kas dzīvo ārā, jābaro ar treknāku ēdienu? ANNA PIERĪGĀ

Atbilstīga barība un ūdens

Atkarībā no šķirnes suņu vajadzības var būtiski atšķirties. Piemēram, suņiem, kas ziemā dzīvo voljērā vai būdā, sevi jāsasilda. Tāpēc papildu enerģijai tiem nepieciešams vairāk olbaltumvielu un taukvielu. Arī darba suņiem, piemēram, ganu vai dienesta, nepieciešama enerģētiski spēcinošāka barība.

CITI ŠOBRĪD LASA
Ziemā suni var piebarot ar subproduktiem, piemēram, aknas ir ļoti labs B grupas vitamīnu un dzelzs avots.

Tomēr subproduktos ir arī vielmaiņas galaprodukti, kas lielos daudzumos ir kaitīgi. Tāpēc ilg­stoša to izbarošana var sunim kaitēt. Subprodukti nedrīkst kļūt par pamatēdienu.

Svarīgi nepieļaut, ka ēdiens ziemā sasalst, jo sunim nebūs iespējas to uzņemt pilnvērtīgi, sasalušu to vispār neēdīs.

Aukstā laikā barību labāk sadalīt mazākās porcijās un pasniegt biežāk. Tādējādi suns būs biežāk pieskatīts.

Barībai var pievienot vitamīnus un minerālvielas. Par to, kādas tieši piedevas izvēlēties, vislabāk konsultēties ar veterinārārstu.

Savukārt klēpja sunīšiem kaloriju daudzums vispār nav jāpalielina. Nelielas pastaigas svaigā gaisā nerada nepieciešamību pēc treknākas un enerģētiski bagātākas barības.

Svarīgi atcerēties, ka barībai jābūt koncentrētai un sabalansētai ne tikai ziemā, bet arī vasarā, lai dzīvniekam būtu enerģija sevi arī dzesēt. Ziemā pietiekami bieži jāno­drošina remdens dzeramais ūdens. Jāpārliecinās, ka tas nav sasalis, jo ledus graušana dzīvniekam var kaitēt. Atbilstīgas temperatūras svaiga ūdens pieejamība vienlīdz svarīga gan ziemā, gan vasarā.

Īpaša uzmanība medību suņiem

Ja jums ir medību suns, tas medībām jāsagatavo savlaikus, pirms medību sezonas pamazām palielinot fizisko slodzi. Sagatavošanās laiks ilgst aptuveni mēnesi. Pēc lielas slodzes šādam sunim var piedāvāt mazliet (kādu tējkaroti) medus enerģijai, lai neiestājas hipoglikēmija. Taču jārīkojas ar prātu, lai nekaitētu dzīvnieka veselībai!

Ar īsu apmatojumu – tikai telpās

Protams, jāapzinās mīluļa jutīgums pret aukstumu. Arī suņiem ar kažoku var būt dažāda tolerance pret aukstumu. Piemēram, laikām un haskijiem papildu jakas vai mētelīši nav vajadzīgi. Bet basendži un vipetiem tādu vajadzētu jau pie 5 grādiem.

Reklāma
Reklāma

Pagalmā drīkst dzīvot suņi, kuru kažoks tam ir piemērots. Kaukāziešiem nav karsti, kad gaisa temperatūra pazeminās zem 10 grādiem. Ārā labi jutīsies arī vācu aitusuns, Vidusāzijas aitusuns, visas laiku šķirnes un citi suņi ar atbilstīgu kažoku.

Taču ārā noteikti nedrīkst palikt dobermaņi, Veimāras putnu suņi, vācu medību terjeri, takši, Bavārijas asinspēdu dzinējsuņi, Latvijas dzinējsuņi, visi, kuriem ir īsa spalva bez izteiktas pavilnas. Arī kucēnus nekādā gadījumā nedrīkst turēt ārā!

Nav vēlams gājiens uz istabu un atpakaļ ārā

Bieži dzirdēts, ka suņus, kurus ikdienā tur ārā, mēdz pa nakti – īpaši sala laikā – ielaist siltā istabā. Sunim jau laikus ir uzaudzis biezāks kažoks. Siltā istabā viņš sasvīdīs, un no rīta, kad jāatgriežas pagalmā, var gluži vienkārši apsaldēties. Ja suni laiž telpās, tām jābūt tikai nedaudz siltākām nekā ārā. Derēs, piemēram, neapkurināma veranda, garāža vai šķūnis.

Ja dzīvnieks ir labi paēdis un vesels, aukstums viņam nekaitēs. Rūpīgi jāpārbauda dzīvnieka ķepas un kažoks, īpaši lielajiem suņiem, lai tajā neveidotos vilnas kunkuļi. Tie sasalst un var izraisīt nepatīkamus noberzumus.

UZZIŅA

Foto: Erik Lam/SHUTTERSTOCK

• Ministru kabineta noteikumu nr. 266 Labturības prasības mājas (istabas) dzīvnieku turēšanai, tirdzniecībai un demonstrēšanai publiskās izstādēs, kā arī suņa apmācībai 17.–19. punkts nosaka: ja suni pastāvīgi tur ārpus telpām, dzīvnieka īpašnieks vai turētājs nodrošina sunim:

• pilnvērtīgu ēdināšanu ne retāk kā reizi dienā,

• vienmēr brīvi pieejamu svaigu ūdeni,

• vismaz 30 minūtes ilgu pastaigu ne retāk kā reizi diennaktī,

• suņa augumam atbilstīgu būdu vai mītni (kas garumā, augstumā un platumā pārsniedz suņa izmērus ne mazāk kā par 30 cm), kur patverties nelabvēlīgos laika apstākļos un kur ir pakaiši vai cits silts grīdas segums,

• tīrību suņa būdā vai mītnē un laukumā, kur suns uzturas.

• Suni atļauts pastāvīgi turēt ārā, ja pēc tā genotipa (organisma iedzimtības faktoru kopuma) vai fenotipa (organisma ārējo un iekšējo pazīmju kopuma) var paredzēt, ka tas piemērots turēšanai āra apstākļos, nekaitējot suņa veselībai un labsajūtai.

KONSULTĒJIS VETERINĀRĀS KLĪNIKAS DK VETMED VEtErINĀRĀRSTS DĀVIDS KLEIMANIS

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.