
Saeimas deputāti konceptuāli atbalsta atteikšanos no krievu valodas kā otrās svešvalodas vidējā izglītībā 9
Saeimas deputāti šodien pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Izglītības likumā, kas paredz atteikšanos no krievu valodas kā otrās svešvalodas vidējā izglītībā.
Grozījumi tiek skatīti steidzamības kārtā.
Ar grozījumiem paredzēts noteikt, ka izglītojamie, kuri 2024./2025. un 2025./2026. mācību gadā uzņemti vispārējās vidējās izglītības, profesionālās vidējās izglītības vai arodizglītības programmās, var atteikties no krievu valodas apguves, ja izglītības iestāde piedāvā citu svešvalodu.
Tāpat ar grozījumiem paredzēts noteikt, ka izglītības iestādes dibinātājs sadarbībā ar izglītības iestādi nodrošina iespēju apgūt citu svešvalodu līdz 2025.gada 1.septembrim.
Grozījumi nepieciešami, lai nodrošinātu pāreju uz Eiropas Savienības oficiālo valodu apguvi visā izglītības sistēmā, teikts likumprojekta anotācijā.
Kā teikts grozījumu anotācijā, izmaiņas ļaus pabeigt jau sākto izglītības satura reformu un nodrošināt vienotu regulējumu attiecībā uz otrās svešvalodas apguvi, kas ir Eiropas Savienības vai Eiropas Ekonomikas zonas oficiālā valoda.
Skolēni, kuri sāks mācības 10.klasē vai 1.kursā vidējās izglītības pakāpē, būs tiesīgi nesākt vai neturpināt krievu valodas apguvi. Savukārt izglītojamie, kuri jau mācās vidējās izglītības pakāpē, varēs līdz šī gada 30.jūnija rakstveidā atteikties no krievu valodas apguves, paredz likumprojekts. Šiem skolēniem būs jānodrošina iespēja apgūt citu svešvalodu.
Tiem, kuri šajā mācību gadā pabeidz apgūt vispārējās vidējās izglītības programmu un būs atteikušies no krievu valoda apguves, vidējās izglītības pakāpes noslēgumā izsniedzamajā dokumentā norādīs vērtējumu, kas noteikts pēc iepriekšējā mācību gadā šajā priekšmetā iegūtajiem summatīvajiem vērtējumiem.
Izglītojamajiem, kuri līdz 2024./2025. mācību gadam uzsākuši krievu valodas kā otrās svešvalodas apguvi, būs iespēja to turpināt līdz vidējās izglītības pakāpes noslēgumam, bet ne ilgāk kā līdz 2026./2027. mācību gada beigām vispārējās vidējās izglītības un arodizglītības programmās un ne ilgāk kā līdz 2027./2028. mācību gada beigām profesionālās vidējās izglītības programmās.
Lai grozījumi Izglītības likumā varētu stāties spēkā, tie jāskata Saeimā vēl galīgajā lasījumā. Plānots, ka grozījumi stāsies spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas.