Pašreizējais Jēkabpils domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis (no kreisās) varētu zaudēt amatu, un viņa vietā varētu tikt tagadējais mēra vietnieks Aivars Kraps.
Pašreizējais Jēkabpils domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis (no kreisās) varētu zaudēt amatu, un viņa vietā varētu tikt tagadējais mēra vietnieks Aivars Kraps.
Foto: Ivars Soikāns/LETA un Edijs Pālens/LETA

Kurš gūs varu Jēkabpilī? “Zaļie zemnieki” pozīcijas vairs nespēj noturēt 0

Jēkabpils domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis (Latvijas Zaļā partija), kura komandai pirms nepilniem diviem gadiem izdevās gāzt no posteņa ilggadējo pašvaldības vadītāju Leonīdu Salceviču (Jēkabpils Reģionālā partija), otrdien varētu zaudēt mēra amatu.

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Viedoklis
Linda Tunte: “Es dzeru, lamājos, gāžu politiķus un eju prom no darba”
Lasīt citas ziņas
Tādā gadījumā kontrole atgrieztos pie L. Salceviča, kurš gan vairs nepretendē uz priekšsēža vietu, – uz to plānots izvirzīt tagadējo mēra vietnieku Aivaru Krapu.

Taču bijušā pašvaldības vadītāja ietekme Jēkabpilī palielinātos, ņemot vērā arī to, ka viņš ir finanšu ministra padomnieks un no reģionālās partijas, kurai ir sadarbības līgums ar premjera pārstāvēto “Jauno Vienotību”. Savukārt Zaļo un zemnieku savienība Saeimā ir opozīcijā.

CITI ŠOBRĪD LASA

No Jēkabpils domes vēlēšanās 2017. gada jūnijā pieteiktajiem desmit politiskajiem spēkiem pārstāvniecību pašvaldībā ieguva deviņas partijas, bet sešas no tām saņēma tikai pa vienam mandātam. Domē ir 13 deputāti. Iesniegumu par neuzticības izteikšanu priekšsēdim R. Ragainim parakstījuši astoņi domnieki no Jēkabpils Reģionālās partijas (JRP), Nacionālās apvienības (NA), Latgales partijas (LP), “Saskaņas”, “KPV LV” un “Gods kalpot mūsu Latvijai” (“GKML”), kuru pārstāv A. Kraps.

Viņš bija domes priekšsēža vietnieks arī laikā, kad to vadīja L. Salcevičs. Jēkabpils politiķu stāstītais liecina, ka cīņa nav tikai par amatiem, bet arī par ietekmes nostiprināšanu pilsētā, kuru L. Salcevičs ar domubiedriem pamazām zaudējot, jo jaunās varas īstenotās pārmaiņas notika arī pašvaldības uzņēmumos un iestādēs.

Ja viena puse pieļauj, ka pēc vadības maiņas “domi faktiski vadīs Leonīds Salcevičs, bet tikai no blakus kabineta”, tad otra puse uz to atbild, ka tagad arī pašvaldību vadot nevis R. Ragainis, bet gan domnieks un SIA “Ošukalns” valdes priekšsēdis Aigars Nitišs (LZP). (L. Salcevičs varētu būt mēra vietnieks).

Iepriekšējās varas centieni tik viegli nepieļaut jaunās vadības nostiprināšanos pēc vēlēšanām bija jūtami ik pa laikam.

Par to liecināja arī mediju pastiprināta interese par pilsētā notiekošo. Pamanāmākais piemērs bijis asfalta urbumi SIA “Ošukalns” būvniecības objektos, lai pārliecinātos par asfalta kvalitāti. Jāteic, ka pēc 2017. gada izveidotā koalīcija īsti stabila nav bijusi jau labu laiku, vēl trauslāka tā kļuva pēc “Saskaņas” deputāta Andra Rutko aiziešanas mūžībā. Viņa vietā mandātu domē saņēma Broņislavs Ivanovskis, kurš tiek uzskatīts par L. Salceviča domubiedru.

Kraps jūtas atguvis uzticību

Domes priekšsēža kandidāts A. Kraps “Latvijas Avīzei” apstiprināja, ka pretendēs uz šo amatu. Viņš atgādināja notikumus pēc vietējām vēlēšanām, kad varas pārņēmēji viņu un arī Jēkabpils Reģionālās partijas deputātus esot nostūmuši malā. Taču divi no astoņiem jaunās koalīcijas domniekiem – Kristīne Ozola (NA) un tagadējais Saeimas deputāts Kaspars Girģens (“KPV LV”) – tolaik koalīcijas līgumu neesot parakstījuši.

Jāatgādina, ka pēc vēlēšanām K. Ozola izteica vēlmi ieņemt arī algotu padomnieka amatu, kas, kā izrādījās, nebija savienojams ar deputāta pienākumiem. Jūtot grūtības saglabāt stabilu vairākumu, vadība A. Krapam esot piedāvājusi vietnieka amatu, kuram viņš piekritis cerībā plaisu pašvaldībā samazināt. “Pēc laika jutu, ka ar manu viedokli nerēķinās, no manis slēpj informāciju,” stāstīja A. Kraps, kurš tāpēc tagad ar domubiedriem esot “sācis aktivizēties”.

Reklāma
Reklāma

A. Krapa reputācijai par labu varētu nenākt sešus gadus seni notikumi Jēkabpils spēļu zālē, kurā viņš 2013. gada vasarā bija “pieķerts” deputāta statusam neatbilstošā izskatā. Drīz pēc tam viņš izstājās no “Vienotības”, kuras biedrs toreiz bija. Uz vaicāto, vai šis fakts netraucēs viņam ieņemt amatu, A. Kraps atbildēja, ka pēc notikušā esot visiem publiski atvainojies. “Pašvaldību vēlēšanās 2017. gadā man vēlētāji iedeva mandātu. Vēlēšanas ir tas posms, kad dzīve sakārtojas no jauna,” uzskata A. Kraps.

Jēkabpils ziņu portālā “radio1.lv” pieejams A. Krapa un L. Salceviča preses konferences video, kurā L. Salcevičs sacīja: “Man ir apnicis būt neziņā, kas notiek. Priekšsēdētājs varbūt reizes trīs četras ir ar mani komunicējis. Visi deputāti nav iesaistīti domes darbā, un ar mums nenotiek komunikācija. Jēkabpilī cilvēki ir saspringti un nespēj atraisīties.”

Nitiša ietekme esot pārspīlēta

Jēkabpils domes priekšsēdis R. Ragainis padevies neesot un strādāšot līdz brīdim, kamēr viņam būs uzticība.

Tagad svarīgākais esot sagatavoties Nacionālo bruņoto spēku parādei, kas šogad Neatkarības atjaunošanas dienā, 4. maijā, notiks Jēkabpilī. Viņš sarunā ar “LA” min, ka pēc vēlēšanām daudz ko esot izdevies paveikt – sakārtota pilsētas atkritumu saimniecība, Jēkabpils namu pārvalde, pašvaldības uzņēmumi, nomainot to vadību, kā arī nojaukti grausti. “Pilsētā ir ļoti daudz strādīgu cilvēku.

Ja viņiem ļaus strādāt, tad viss notiks,” sacīja R. Ragainis, liekot saprast, ka viņš jau noskaņojies aiziešanai no amata, kā arī paredzot, ka varas pārņēmēji varētu atkal mainīt kapitālsabiedrību vadību.

R. Ragainis nevarot piekrist neuzticības rosinātāju pamatojumam par dialoga trūkumu. “Tās ir muļķības, ka nekomunicēju ar deputātiem. Mana kabineta durvis vienmēr ir vaļā. Jautājums ir, cik viņi paši ir izrādījuši interesi runāt,” sacīja R. Ragainis. Uz vaicāto par A. Nitiša ietekmi priekšsēdis atbildēja, ka abi ir partijas biedri un kolēģi. Pēc vēlēšanām A. Nitišs ir palīdzējis, bet tagad tā uzskatīt esot stipri pārspīlēti, jo A. Nitišs vada lielu uzņēmumu, kurā ir daudz ko darīt. R. Ragainis noraida arī konkurentu apgalvojumu, ka SIA “Ošukalns” uzvar teju visos iepirkumos.

“Tas ir vietējais uzņēmums, kas piedāvā zemāko cenu, un mani tiešām priecē, ka tāds uzņēmums vinnē konkursos, no kuriem neviens nav sarunāts,” skaidroja R. Ragainis.

A. Nitišs “LA” teica, ka domes koalīcija “piekopj caurspīdīgu un saprotamu politiku, pilsēta arī esot sakopta un cilvēki to var novērtēt”.

Reakcija uz paredzamo varas maiņu vietējos medijos liecina, ka tā izsaukusi lielu rezonansi. Jēkabpils ziņu portālā publicēta arī Jēkabpils uzņēmēju biedrības atklātā vēstule, kurā teikts, ka “notikumi Jēkabpils domē var novest pie attīstības kursa maiņas”, uzsverot, ka ar tagadējo domes vadību bijusi teicama sadarbība. Pieminētas arī šaubas par A. Krapa reputāciju.

Turpat arī ir ziņa, ka deputāte K. Ozola, kura atbalsta neuzticības izteikšanu R. Ragainim, paziņojusi par izstāšanos no Nacionālās apvienības, norādot uz to, ka viņas un partijas viedoklis par vadības maiņu Jēkabpilī atšķiroties. Neoficiāli zināms, ka K. Ozolai plānots piedāvāt priekšsēža vietnieces amatu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.