Publicitātes foto

Samazinot cukura patēriņu, organismam C vitamīna tiks vairāk 1

«Nebūs pārspīlēts, ja apgalvosim, ka C vitamīns ir vispazīstamākais vitamīns,» atzīst „Mēness aptiekas” pieaicinātā eksperte interniste un ortomolekulārās medicīnas speciāliste Antra Briede, kopā ar farmaceitu Vadimu Brižaņu sīkāk izklāstot C vitamīna lomu mūsu veselībai. Tas ir drošs un efektīvs, un, kaut gan neaizvieto zāles, ir izcils profilakses līdzeklis un labs palīgs dažādu slimību ārstēšanā.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu 88
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas tur nāk laukā, tie ir murgi!” Pēteris Apinis par Veselības ministriju 108
8 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Tiesa lauza galvu, vai un kā sodīt 84 gadus veco kolekcionāru, kura pagrabā Heikendorfā atrada Otrā pasaules kara ieroču arsenālu 43
14 stundas
Lasīt citas ziņas

Nu jau gandrīz gadsimtu zinātnieku starpā notiek spraiga diskusija, vai un cik ļoti iedarbīgs ir C vitamīns. Tā popularitāte īpaši pieauga pagājušā gadsimta 70. gados, kad Nobela prēmijas laureāts Līnuss Paulings nāca klajā ar pētījumu par C vitamīna spēju pasargāt no gripas un atvieglot tās simptomus. Šis priekšstats saglabājies vēl šobaltdien.

Tomēr kopš tā laika visā pasaulē veikti daudzi jauni pētījumi, fokusējoties uz vissīkākajiem C vitamīna aspektiem – sākot no tā iespaida uz retām slimībām līdz vitamīna lomas salīdzinājumam fiziski aktīvu un neaktīvu cilvēku veselības stāvoklī. Ik pa laikam zinātnieki apkopo vairākus mazākus pētījumus, lai ar apvienoto datu apjoma palīdzību varētu labāk izprast C vitamīna nozīmi.

Ko vēsta pētījumi?

CITI ŠOBRĪD LASA

Vienu no pētījumiem veica Harī Hemila no Helsinku universitātes Somijā. Viņas komanda secināja, ka C vitamīna lietošana profilaksei ir nenozīmīga (3%), kas nozīmē, ka pasargāt no gripas C vitamīns nepalīdzēs.

Pārsteidzošs izņēmums bija fiziski ļoti aktīvi cilvēki, kuriem C vitamīns risku saslimt samazināja uz pusi (52%)! Savukārt, jau esot slimam, C vitamīns kļūst par labu draugu – atvieglojot simptomus un saīsinot slimošanas laiku vidēji par 8% pieaugušajiem un bērniem līdz pat 18%.

Kopsavilkumā pētījuma autori izteicās: «Ņemot vērā C vitamīna efektu uz saaukstēšanās gaitu, kā arī tā zemo cenu, drošību un pieejamību, slimniekiem ir vērts izmēģināt, cik lielā mērā C vitamīns palīdz tieši viņu gadījumā.»

Cits vairāk nekā 100 pētījumu apkopojums lielāku uzmanību pievērsa palielinātām C vitamīna devām – dalībnieki dienā lietoja līdz pat 10g C vitamīna. Pētījuma vadītājs Marks Mojāds secināja, ka pozitīvs efekts parādās tikai pie aptuveni 500mg C vitamīna dienā, kas ir ļoti daudz, salīdzinot ar pašlaik pieņemto, pieaugušajam ieteicamo 75–90mg dienas devu.

Viņš piebilda, ka blakusefekti (piemēram, vieglas vēdergraizes) parādās tikai pie 2g C vitamīna dienā – kas arī ir maksimālais pieļaujamais daudzums. Tāpēc, viņaprāt, nekādu ļaunumu dienas devas palielināšana nenodarīs.

Pārsteidzošs atklājums, kā vairot C vitamīnu!

Protams, vitamīnus un mikroelementus vislabāk būtu uzņemt ar uzturu. Veselam cilvēkam un, vēl jo vairāk, bērnam vitamīnus lietot papildus nav vajadzības – gan ar noteikumu, ka tiek apēstas ieteicamās 5–7 saujas jeb porcijas dārzeņu un augļu dienā.

Savukārt augu valsts produktus lietojot maz, kā arī hronisku slimību gadījumā un novecojot, vajadzība pēc papildu vitamīnu devas palielinās. Ja uzturā neizdodas iekļaut tik daudz augļu un dārzeņu, paaugstināto vajadzību pēc vitamīniem varētu nodrošināt dabiskā ceļā, un ir vērts izvēlēties kādu uztura bagātinātāju.

Vai zināt, kā varat palīdzēt uzņemt nepieciešamo C vitamīna daudzumu? Jāsamazina cukura patēriņš! Kādēļ tā? Cilvēks kā visēdājs evolūcijas gaitā zaudējis spēju pats sintezēt C vitamīnu, kamēr daudzi dzīvnieki papildina tā rezerves šūnās, «ražojot» C vitamīnu no glikozes jeb cukura.

Problēma rodas tajā, ka cilvēka šūnās C vitamīns nonāk pa tiem pašiem ceļiem, pa kuriem turp dodas glikoze. Ja glikozes ir par daudz, tā «noslāpē» C vitamīnu, neļaujot nokļūt šūnās, un tas vienkārši tiek izvadīts. Lūk, iemesls, kādēļ ir vēlams piebremzēt ar saldumiem un, jā, arī baltmaizi, kas ir varena glikozes ražotāja.

Kā zināt, ka trūkst C vitamīna, un kā to papildus uzņemt?

Viduslaikos pazīstama kā jūrnieku slimība (ilgajos ceļojumos uz kuģa nebija pieejami svaigi augļi un dārzeņi), cinga jeb skorbuts ir akūts C vitamīna trūkums. Savārgušie jūrnieki zaudēja spēkus, cieta iekaisušu, jutīgu smaganu un kustīgu zobu dēļ, tiem parādījās izsitumi, locītavu sāpes, un smagajā darbā neizbēgami iegūtie ievainojumi dzija ārkārtīgi lēni.

Slimībai progresējot, pievienojās depresija, smaganu asiņošana, zobu un matu izkrišana un visbeidzot iestājās nāve. Tikai 18. gadsimta vidū tika pierādīts, ka, ceļojumā regulāri ēdot, piemēram, citronus vai sīpolus, no skorbuta var izvairīties. Par laimi, mūsdienās tik smagi skorbuta gadījumi nepilnvērtīga uztura dēļ ir reti, galvenokārt sastopami tikai trešās pasaules valstīs.

„Mums C vitamīns galvenokārt ir profilaktisks līdzeklis, un tādēļ visbiežāk to lietojam saaukstēšanās un gripas sezonā. Simptomi, kas tomēr varētu liecināt par C vitamīna nepietiekamību, būtu smaganu asiņošana zobu mazgāšanas laikā, zilumu rašanās pat pie viegliem sasitumiem un piepeša deguna asiņošana,” skaidro „Mēness aptiekas” farmaceits Vadims Brižaņs.

Domājot par C vitamīnu, vispirms vajadzētu minēt citrusaugļus, piemēram, apelsīnus un greipfrūtus – gan svaigā veidā, gan sulas. Citi tā avoti ir brokoļi, zemenes, tomāti un zaļie pipari.

Ja nav vēlmes notiesāt lielus termiski neapstrādātu zaļumu kalnus (C vitamīnam nepatīk, ja to cep vai vāra!), C vitamīns ir viens no populārākajiem uztura bagātinātājiem – pieejams gan multivitamīnu salikumā, gan koncentrētā veidā askorbīnskābes formā.

Kas ir antioksidanti, un kā tie darbojas?

C vitamīns mūsu ķermenī galvenokārt darbojas kā antioksidants. Lai saprastu antioksidantu lomu veselībā, nepieciešams uz brīdi atgriezties vidusskolā un atcerēties, kas ir oksidēšanās un reducēšanās.

Katram atomam un molekulai pieder noteikts elektronu skaits – dažas ir ar šo skaitu mierā, dažas vēlas vairāk elektronu, bet citām to ir par daudz, kā rezultātā visas iesaistās ķīmiskās reakcijās. Oksidācija nozīmē elektronu zaudēšanu, un reducēšanās nozīmē, ka atoms vai molekula elektronus iegūst.

Molekulas, kas agresīvi vēlas iegūt sev vairāk elektronu, sauc par brīvajiem radikāļiem. Brīvais radikālis uzbrūk apkārt esošajām molekulām un atņem tām elektronus, padarot tās pašas par līdzīgiem izsalkušiem brīvajiem radikāļiem.

Šādu ķēdes reakciju sauc par oksidatīvo stresu. Antioksidanti palīdz šo procesu apturēt, dāsni dāvājot brīvajam radikālim savus liekos elektronus, paskaidro ārste Antra Briede.

Brīvie radikāļi mūsu ķermenī pastāvīgi rodas kā pavisam normālu bioloģisku procesu blakusprodukti, un mēs vairāk vai mazāk ar tiem paši tiekam galā, ar ikdienas uzturā uzņemtiem antioksidantiem (atceramies – atšķirībā no daudziem dzīvniekiem, mūsu ķermenis C vitamīnu neražo!).

Tomēr apkārtējās vides iespaidā brīvo radikāļu skaits var pārsniegt daudzumu, ar ko organisms spēj tikt galā. Ultravioletais starojums (pārāk ilgi sauļojoties), gaisa piesārņojums, intensīva fiziskā slodze un smēķēšana ir tikai daži no daudzajiem brīvo radikāļu ražotājiem mūsu ikdienā.

Zinātnieki uzskata, ka brīvo radikāļu radītais oksidatīvais stress palielina dažādu slimību, piemēram, vēža, Alcheimera, Parkinsona un sirds slimību risku. Un ne tikai – tas ir viens no galvenajiem ķermeņa novecošanas paātrinātājiem!

Tomēr jāatceras, ka «kas par daudz, tas par skādi» un arī antioksidantus nevajag pārdozēt. Viens pats C vitamīns nevar pilnībā aizsargāt pret visiem brīvajiem radikāļiem – tie ir dažādi, un attiecīgi nepieciešami dažādi vitamīni un citas uzturvielas.

Pārspīlēšana ar kādu atsevišķi ņemtu sistēmas elementu var izjaukt ķermeņa līdzsvaru. Tādēļ pilnvērtīgs uzturs vienmēr būs labāks par ēdienkartes «sadiegšanu» ar vitamīnu palīdzību, bet, ja šāda palīdzība tomēr ir vajadzīga – vēlams konsultēties ar savu ārstu!

 

Avoti:
http://lpi.oregonstate.edu/mic/vitamins/vitamin-C
Hemilä H, Chalker E. Vitamin C for preventing and treating the common cold. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 1. Art. No.: CD000980.
Mark A. Moyad, Vitamin C Dietary Supplements: An Objective Review of the Clinical Evidence, Seminars in Preventive and Alternative Medicine, vol. 3, iss. 1, pp. 25–35

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
10 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 4
13 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Siltums veicina kaitīgu baktēriju vairošanos pārtikas produktos. Kā tikt pie vasarīgas maltītes bez vēdergraizēm? 7
14 stundas
SS
Santa Sergejeva
Veselam
Kāpēc valsts jau 12 gadus nesadzird izmisīgos krūts vēža pacienšu un ārstu saucienus? Atbild Pavļuts 18
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu 88
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas tur nāk laukā, tie ir murgi!” Pēteris Apinis par Veselības ministriju 108
8 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Tiesa lauza galvu, vai un kā sodīt 84 gadus veco kolekcionāru, kura pagrabā Heikendorfā atrada Otrā pasaules kara ieroču arsenālu 43
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 76
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 284
1 diena
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
10 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 4
13 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
Nedēļa
LA
LA.LV
Veselam
Aizpampušas acis, pietūkušas potītes… Kā tikt galā ar tūsku? 6
22. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Laboratorisko izmeklējumu attīstības virziens – diagnosticēt slimību agrīnajā stadijā 1
19. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kondicionieris – kā glābiņš var būt arī nedraugs… 2
16. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc veldzei ir vērts izvēlēties kārdinošo arbūza šķēli 2
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc mūs traucē nemierīgie muskuļi…
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ var paaugstināties asinsspiediens? 1
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Avārijas kontracepcija – kad tas ir glābiņš un kad kaitējums 3
7. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
mazināt kukaiņu kodumu un apdegumu radītās raizes 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsdienīga privāta klīnika nodrošina pasaules līmeņa ķirurģiju 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 soļi, lai mazinātu pārāk augstu sliktā holesterīna līmeni 4
28. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 9
22. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Atceries – ir jāpadzeras! 4
18. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Lai nāktu pie sava farmaceita…
15. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Palīgi, ko izvēlas sirds 1
14. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
efektīvi var ārstēt atvilni? 5
9. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kad tava sirds signalizē jeb 12 sirds signālu katalogs 6
9. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ar emocionālu uzrunu „Lai tava sirds skan veselīgi!” „Mēness aptieka” uzsāk sirds mēnesi farmaceitiskajā aprūpē 1
2. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kovidsomnija arī bērniem jeb kā pandēmija kaitē bērnu un pusaudžu miega kvalitātei 10
1. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Laimīgs un bez Laimas slimības 2
31. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Dažādas sāpes ķermenī un taktika pareizai rīcībai 1
27. maijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Farmaceite: Strādāju ar prātu un sirdi izvēlētu darbu 3
21. maijs, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Centrālā laboratorija” investē 1 miljonu eiro molekulārās bioloģijas iekārtās 2
20. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Jūti sāpes vai smagumu kājās? Pārbaudi potītes brahiālo indeksu! 1
20. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Jau atkal tās nejaukās tulznas un tulzniņas! Pēdu kopšanas ABC jaunas vasaras sezonai 1
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trokšņa audio austiņās var būt par daudz! 1
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ satraukties par ilgāku nekustīgu sēdēšanu? 2
14. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
„Veselības centru apvienība” vakcinē Rīgas Stradiņa universitātē
7. maijs, 2021
SM
Signe Mengote
Ziņas
“Satikties vajag gandrīz tāpat kā elpot!” Kā kovida laikā bērnu nometnes var uzlabot emocionālo stāvokli
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
“Ir būtiski domāt par starptautiskās solidaritātes aspektu!” Juhņēviča par vakcīnu ziedošanu citām valstīm un krājumiem Latvijā 37
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Patiesība par kolagēnu: reāls palīgs skaistumkopšanā un sportā vai tikai modīgs trends? 4
3 dienas
LE
LETA
Veselam
Iedzīvotājs Latvijā prasījis kompensēt Covid-19 vakcīnas radītās blaknes 55
4 dienas
LE
LETA
Veselam
Spēkā stājas izmaiņas mediķu piemaksās par darbu Covid-19 apstākļos 11
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Profesors Kaspars Kovaļenko: “Nākas secināt, ka pašnāvība nošaujoties arī ir reģistrēta kā vakcīnas blakne… “ 122
5 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO, VIDEO. Latvijā atgriežas olimpiskie čempioni 3×3 basketbolā 23
5 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Nepareizās krāsas pildspalva aptur eksportu… Problēmu Ziemeļīrijā pēc breksita ir daudz 4
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
VID masveidā pamet IT speciālisti: brīdina, ka tas var ietekmēt EDS darbu 5
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas tur nāk laukā, tie ir murgi!” Pēteris Apinis par Veselības ministriju 108
8 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Līdz A finālam pietrūka septiņas sekundes… Latviete, kura pārstāv Īriju, nu cīnīsies par septīto vietu
41 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kombaina šoferim Smiltenes pusē vairākas reizes izdodas satikt pasakaini skaistu briedi 27
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja nav tevis, nav arī manis…” – juriste un deputāte Ieva Brante piedzīvo kārtējo smago zaudējumu 88
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā sākta 12 līdz 17 gadus vecu pusaudžu vakcinācija ar “Moderna” 62
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 104
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc tas nabaga skolotājs ir “jānošpricē”? Petraviča par ieceri noteikt obligāto vakcināciju pedagogiem 179
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 76
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam spiesti paaugstināt.” Rīdziniekiem no 1. septembra būtiski pieaugs maksa par siltumenerģiju 74
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 284
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Nav pagājis vēl mēnesis, bet mēs saprotam – labi nebūs…” Egle par izmaiņām nodokļos 47
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Noslēdza daudzmiljonu darījumus, pēc tam atteicās no pienākumiem karaliskajā ģimenē: princis Harijs un Megana plānoja savu “neatkarību” jau pirms kāzām? 20
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Visam pieeju ar vieglu smaidu, kam paredzēts mirt, tas nomirs, kam jādzīvo, tas dzīvos,” Maestro Raimonds Pauls par uzkurināto tautu 99
1 diena
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Režisore Aija Strazdiņa laulības ostā iestūrējusi otro reizi: “Ir jāļauj vīrietim būt. Sievietes gudrība ir saprast, ka mēs visu varam, bet ne vienmēr visu vajag.” 11
Intervija 1 diena
GN
Gints Narogs
Ziņas
Līdz A finālam pietrūka septiņas sekundes… Latviete, kura pārstāv Īriju, nu cīnīsies par septīto vietu
22:54
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Nav pareizi būvēt nometnes nelegālajiem imigrantiem
22:23
LE
LETA
Ziņas
VID masveidā pamet IT speciālisti: brīdina, ka tas var ietekmēt EDS darbu 5
21:46