2019. gada foto, kur breksita aktīvists mudina valsti pēc iespējas ātrāk izstāties no Eiropas Savienības. “Izstāties, tad pievērsties pārrunām!” vēsta plakāts.
2019. gada foto, kur breksita aktīvists mudina valsti pēc iespējas ātrāk izstāties no Eiropas Savienības. “Izstāties, tad pievērsties pārrunām!” vēsta plakāts.
Foto: Amani A/SHUTTERSTOCK

Sarunas par Ziemeļīrijas protokola izmaiņām šoreiz draudzīgā gaisotnē 0

Ilze Kalve, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga” 286
Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs! 23
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
Lasīt citas ziņas

Apvienotā Karaliste (AK) un Eiropas Savienība (ES) ir apņēmušās intensificēt sarunas par izmaiņām Ziemeļīrijas protokolā, par ko savulaik vienojās breksita izstāšanās līgumā, lai šopavasar godam sagaidītu Lielās Piektdienas (Belfāstas) vienošanās 25. gadadienu. Jāatgādina, ka kopš breksita balsojuma pagājuši teju 7, bet kopš AK izstāšanās no ES – 2 gadi.

Šīsnedēļas sākumā, videokonferencē tiekoties Eiropas Komisijas (EK) viceprezidentam Marošam Šefčovičam un AK ārlietu ministram Džemisam Kleverlijam, kā arī Ziemeļīrijas ministram Krisam Hītonam Hariam, tika apspriesti pēdējo gadu izaicinājumi un iespējamie risinājumi saistībā ar Ziemeļīrijas protokola darbību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Abas puses vēlas atrisināt ieilgušo strīdu līdz 10. aprīlim, kas ir Lielās Piektdienas vienošanās 25. gadadiena. Ja izdotos vienoties līdz februāra vidum, tad britiem būs gana laika, lai censtos pārliecināt ieinteresētās puses, piemēram, Ziemeļīrijas Demokrātisko Ūnionistu partiju (DUP) panākto vienošanos atbalstīt. DUP skatījumā viena no lielākajām problēmām ir Eiropas tiesu jurisdikcija strīdos par protokla ievērošanu, kā arī partijas līdera Džefrija Donaldsona draudi neatbalstīt neko, kas neparedz atjaunot Ziemeļīrijas konstitucionālo vietu AK. Iespējams, ka šis arī būs pats grūtākais sarunās risināmais jautājums.

“Politics Home”, atsaucoties uz drošiem avotiem, ziņo, ka Briselē kopā ar britiem tiek apspriestas nepieciešamās līguma izmaiņas, sarunu atmosfēra esot pamatīgi uzlabojusies, ja salīdzina ar atmosfēru iepriekšējā britu premjerministra Borisa Džonsona un bijušā breksita sarunvedēja lorda Frosta laikā. “Tā beidzot bija draugu tikšanās, neko tādu neesam pieredzējuši ilgu laiku,” komentē “Politics Home” uzrunātā Briseles amatpersona, pašam EK viceprezidentam Šefčovičam savā “Twitter” kontā rakstot: “Vienojāmies, ka mūsu darbs iespējamo risinājumu meklēšanā turpināsies konstruktīvā sadarbības garā, rūpīgi ņemot vērā vienam otra likumīgās intereses.”

Pirmie panākumi

Jau panākta vienošanās, ka AK dos reālā laika pieeju tiem tirdzniecības datiem, kas attiecas uz Īrijas jūras šķērsošanu. Ideja par ātru datu apmaiņu no AK puses jau bija iekļauta pagājušā gada priekšlikumā, paredzot “zaļo līniju” precēm, kas paliek Ziemeļīrijā, bet “sarkano līniju” precēm, kas no AK ceļo uz Īrijas Republiku, tātad, ES.

Tiek ziņots, ka sarunvedēji ir tuvu atrisinājumam arī strīdā par tarifiem un kvotām, kas pēc breksita neļāva Ziemeļīrijai izmantot samazinātos AK importa tarifus, piemēram, tēraudam. Pagājušajā gadā starptautiskās kvotas tērauda importam beidzās agrāk, izsaucot pamatīgu britu tērauda ražotāju sašutumu, kuriem nu nācās maksāt tarifu 25% apmērā. Par to bija sašutusi arī partija DUP, jo rezultātā daļa Apvienotās Karalistes tiek diskriminēta.

Ja tiks panākta vienošanās par tarifiem, tad tas varētu būt nākamais nelielais solis Ziemeļīrijas problēmu risināšanā.

Kāpēc nepieciešamas izmaiņas

Ziemeļīrijas protokols bija daļa no breksita vienošanās, to parakstīja 2020. gadā, paredzot izvairīties no “cietās” robežas starp abām Īrijām, tā vietā ieviešot muitas robežu starp Ziemeļīriju un Lielbritāniju. Taču reālā dzīve krasi atšķiras no iecerētā, protokols pamatīgi sarežģī preču kustību AK teritorijā, ciešot gan uzņēmējiem, gan Ziemeļīrijas iedzīvotājiem un apdraudot 1998. gada Lielās Piektdienas miera līgumu, ar ko tika izbeigta desmitiem gadu ilgā vardarbība Ziemeļīrijā.

Īpaši problemātiska ir situācija ar pārtikas produktu piegādi, kam ierobežots derīguma termiņš. Pirms breksita pietika ar vienu pavadzīmi uz 6 lapām, taču tagad vispirms jāievada liels apjoms datu, un tikai tad var sākt gatavot nepieciešamos dokumentus. Galu galā muitas procedūras var aizkavēt kravu par 6–48 stundām, kā rezultātā ne viena vien pārtikas preču krava nonāk nevis Ziemeļīrijā, bet izgāztuvē.

Pagājušgad runas par izmaiņām Ziemeļīrijas protokolā beidzās ar draudiem abās pusēs, britiem pieļaujot, ka tiks vienpusēji izbeigts Tirdzniecības līgums, tā izbeidzot beztarifu tirdzniecību un zvejniecības līgumu, kā arī 90 dienu bezvīzu režīmu un dažādu dienestu sadarbību. ES uz paziņojumiem reaģēja, aizrādot, ka iespējamie atbildes pasākumi no bloka puses neizslēdz nevienu opciju, arī tiesvedību.

Tieši tādēļ pašreizējās divpusējās sarunas ir milzīgs solis problēmu risināšanas virzienā, strīdu un draudu vietā stājoties draudzīgai izpratnei un vēlmei sadarboties.

Pirmais nopietnais eksāmens diplomātijā

Gaidāms, ka Ziemeļīrijas problēmas risināšana būs pirmais nopietnais diplomātiskais eksāmens britu premjeram Riši Sunakam, kuram nāksies sastapties ar pamatīgu pretestību paša mājās, īpaši ar eiroskeptiķiem konservatīvās partijas rindās.

Tikmēr sarunas ar ES nebūt nav visvairāk apspriestais temats britu medijos, labi, ja tas vispār tiek pieminēts. Lielākais iekšpolitiskais izaicinājums ir Sunaka bloķētais Skotijas parlamenta pieņemtais likums par dzimumu atzīšanu, kas citstarp paredz, ka dzimumu juridiski iespējams mainīt jau no 16 gadu vecuma un nav nepieciešams ārsta apliecinājums dzimuma disforijai. Šis ir pimais gadījums vēsturē, kad AK premjers bloķē Skotijas parlamenta pieņemto likumu, un Skotijas premjerministre Nikola Stērdžena sola vērsties tiesā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga”
Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs!
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
TV24
Trampa draudi NATO ir radījuši bažas visā Eiropā, ka amerikāņu kodollietussargs drīzumā var tikt aizvērts
Baltijas valstis neglābs aizsardzības līnija: militārais eksperts par to, kā Krievija rīkosies, ja vēlēsies tām uzbrukt
Lasīt citas ziņas
TV24
Zvejsalnieks: Viennozīmīgi pēc marta Krievijā būs gan mobilizācija, gan vēl stingrāka skrūvju piegriešana
TV24
Latvijā dronus ražo 14 uzņēmumi, taču lielākā daļa no tiem nav piemēroti militārām vajadzībām
TV24
Vai arī privātmāju īpašniekiem obligāti jābūt brūnajam bioatkritumu konteineram?
VIDEO. Vai vari pateikt, ka šis ir mākslīgi radīts? “OpenAI” nāk klajā ar rīku, kas momentā no teksta izveido video
Veselam
8 “nedarīt”, kas palīdzēs uzlabot tavu dzīvi
22:23
Dārzs
Citrusiem ir savas noteiktas prasības. Kā rūpēties par lielveikalā iegādātiem  citruskociņiem?
21:59
VIDEO. Vai vari pateikt, ka šis ir mākslīgi radīts? “OpenAI” nāk klajā ar rīku, kas momentā no teksta izveido video
21:28
Dārzs
Citrusiem ir savas noteiktas prasības. Kā rūpēties par lielveikalā iegādātiem  citruskociņiem?
Veselam
8 “nedarīt”, kas palīdzēs uzlabot tavu dzīvi
Latvijas vīriešu basketbola izlase smagā cīņā pieveic Slovākijas izlasi
Veselam
“Mums bieži šķiet, ka imunitāte darbojas kā viens atsevišķs orgāns,” ārsts skaidro, kā vīrusu laikā stiprināt organismu
TV24
Teterovskis: Skolu tīkla reforma nedrīkst nodarīt netīšu ļaunumu Dziesmu svētku procesam
Ko nākotnē ēdīsim? Pērn Latvijas lauksaimnieki saražojuši līdz pat 40% mazāk
Ukrainas dzīvā spēka zaudējumi kaujas laukā ir piecas reizes mazāki nekā Krievijai
Teologs: Krievija ļoti uzmanīgi klausās sarunas Rietumos
Tartu slimnīcā pacientu ērtībām sāk izmanot robotus vārdā Linda un Kalevs. Kā viņi palīdzēs?
No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga”
Astronomi atklājuši jaunus mazus pavadoņus ap Neptūnu un Urānu
Veiksmīgās laulības skaitlis! Ko par pāra kopdzīvi liecina numeroloģiskā saderība?
TESTS. Vai atpazīsti Latvijā ražotas preces vien pēc to iepakojuma?
TV24
Dmitrijs Gordons: Šodien Ukrainā tiek izlemts ne tik ļoti Ukrainas liktenis, cik pasaules iekārtas nākotne
TV24
Neviens pat nepamanīs, ja 7000 zinātnieku streikos. Viņi paņems koferīti un klusi aizbrauks, skaudrs ir Kalviņš
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
TV24
Skaidrīte Ābrama: “Ar Navaļņija nogalināšanu, aiziešanu, aizgājusi arī pēdējā cerība, ka Krievijā varētu kaut kas mainīties uz labo pusi”
ASV un Lielbritānijas spēki veikuši jaunus uzbrukumus hutiešiem Jemenā
Centies vairāk laika pavadīt vienatnē! Horoskopi 26. februārim
“Galvām ir jāripo!” Mediju uzraugi un sabiedrība pieprasa vērtēt sabiedriskā medija publicēto cūku komiksu
Dārzs
Desmit ziedi, kas harmonizē, nomāc stresu un aizsargā
Krimināls
VIDEO. “Varēja redzēt, ka cilvēks ir labi “paņēmis”,” atjautīgs autovadītājs operatīvi reaģējis un palīdzējis policijai notvert dzērājšoferi
Tramps triumfē Dienvidkarolīnā: uzvara vairāk nekā pārliecinoša
Kokteilis
FOTO. “Es nevaru…” Ainars Mielavs pēc viena no koncertiem atklājis, kāpēc šobrīd neraksta jaunas dziesmas