Anda Krauze

Seksopatologs un sabiedrībā zināmi cilvēki: vai laulība ir veselības garants? 2

Rūpes par sevi citu dēļ

Foto – Shutterstock
Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Lasīt citas ziņas

Konsultants: DAINIS BALODIS, psihiatrs seksopatologs

Londonas universitātes koledža nākusi klajā ar pētījuma rezultātiem – tajā atklāts, ka precējušies vīrieši dzīvo ilgāk un viņiem ir mazāk veselības problēmu nekā vecpuišiem. Dati vēsta – piemēram, vientuļajiem sirdsslimību risks ir par 14% augstāks nekā aizņemtajiem. Viens no šā fenomena skaidrojumiem – vīriešiem ir tendence rūpes par sevi ielikt partneres rokās. Tomēr psihiatrs Dainis Balodis uzskata – esot pāragri apgalvot, ka tieši laulība ir galvenais labās veselības iemesls.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Katram cilvēkam tas ir individuāli – vieni ļoti par sevi rūpējas, bet citus nepieciešams pabakstīt. Man ir pacienti, kuri ēd veselīgi, regulāri veic medicīniskās pārbaudes, bet viņiem nav ilgtermiņa attiecību,” stāsta ārsts. “Ir arī tādi, kuriem ir sieva un bērni, taču viņiem ir pilnīgi vienalga, kāda viņu veselība. Tas atkarīgs no personības, nevis no attiecību statusa.”

Tomēr speciālists pieļauj iespēju, ka individuālos gadījumos laulība var kalpot par ietekmējošu faktoru: “Pieļauju, ka ir divi varianti. Pirmais – kad dzīvesbiedre tev saka, ka jādodas pie ārsta, un tu paklausi aicinājumam. Man arī bieži zvana sievas un mēģina sarunāt konsultācijas saviem vīriem. Otrs variants – attiecības parāda problēmas, piemēram, ja ilgu laiku nesanāk ieņemt bērnu, vīrietis ir spiests doties uz pārbaudēm.”

Papildinot pirmo faktoru, psihiatrs apgalvo, ka rūpes par sevi citu dēļ nav izplatīta tendence. Ja cilvēkam nav izjūtas, ka par sevi jārūpējas, viņš, visticamāk, to nedarīs arī laulātā vai bērnu dēļ. Ģimene var ietekmēt, taču tā negarantē, ka kāds kļūs par veselīga dzīvesveida piekritēju.
Reizēm var gadīties tieši pretēji: “Viņš jau savu ir nomedījis jeb apprecējies, kāpēc gan vēl vajadzētu rūpēties un domāt par sevi? Man taču ir sieva! Ja man kas atgadīsies, viņa sēdēs blakus, bet cilvēki, kuri ir vieni, nevar atļauties tā darīt.”

Pie speciālistiem, kas ārstē fizisko ķermeni, iespējams doties piespiedu kārtā, taču, piemēram, psihologa vai psihiatra gadījumā tas ir bezjēdzīgi: “Te, psihiatra kabinetā, nenotiek nekas patīkams. Emocijas, kas rodas, nebūt nav labas, tāpēc terapija var notikt tikai labprātīgi. Citādi nebūs nekāda efekta – vējā izmests laiks un nauda,” papildina Dainis Balodis.

Ilglaicīgs kontakts tikai ar vienu partneri var sniegt lielāku garantiju nesaslimt ar seksuāli transmisīvajām slimībām un radīt emocionālu stabilitāti. Taču arī tas nav apsolīts, jo pastāv šaubas, sānsoļi, greizsirdība un citi zemūdens akmeņi.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.