Anda Krauze

Seksopatologs un sabiedrībā zināmi cilvēki: vai laulība ir veselības garants? 2

Rūpes par sevi citu dēļ

Foto – Shutterstock

Konsultants: DAINIS BALODIS, psihiatrs seksopatologs

AR
Anda Rožu
kalne
Ziņas
Viņi runā citā valodā? Viņi negrib runāt latviski! Viņi ēd kaut ko citu… Rožukalne vērtē raidījumu “Kāpēc viņi dara tā?” 14
14 stundas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Dzimst aizvien vairāk dvīņu. Izskan versija, ar ko tas saistīts 13
1 diena
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 132
1 diena
Lasīt citas ziņas

Londonas universitātes koledža nākusi klajā ar pētījuma rezultātiem – tajā atklāts, ka precējušies vīrieši dzīvo ilgāk un viņiem ir mazāk veselības problēmu nekā vecpuišiem. Dati vēsta – piemēram, vientuļajiem sirdsslimību risks ir par 14% augstāks nekā aizņemtajiem. Viens no šā fenomena skaidrojumiem – vīriešiem ir tendence rūpes par sevi ielikt partneres rokās. Tomēr psihiatrs Dainis Balodis uzskata – esot pāragri apgalvot, ka tieši laulība ir galvenais labās veselības iemesls.

“Katram cilvēkam tas ir individuāli – vieni ļoti par sevi rūpējas, bet citus nepieciešams pabakstīt. Man ir pacienti, kuri ēd veselīgi, regulāri veic medicīniskās pārbaudes, bet viņiem nav ilgtermiņa attiecību,” stāsta ārsts. “Ir arī tādi, kuriem ir sieva un bērni, taču viņiem ir pilnīgi vienalga, kāda viņu veselība. Tas atkarīgs no personības, nevis no attiecību statusa.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Tomēr speciālists pieļauj iespēju, ka individuālos gadījumos laulība var kalpot par ietekmējošu faktoru: “Pieļauju, ka ir divi varianti. Pirmais – kad dzīvesbiedre tev saka, ka jādodas pie ārsta, un tu paklausi aicinājumam. Man arī bieži zvana sievas un mēģina sarunāt konsultācijas saviem vīriem. Otrs variants – attiecības parāda problēmas, piemēram, ja ilgu laiku nesanāk ieņemt bērnu, vīrietis ir spiests doties uz pārbaudēm.”

Papildinot pirmo faktoru, psihiatrs apgalvo, ka rūpes par sevi citu dēļ nav izplatīta tendence. Ja cilvēkam nav izjūtas, ka par sevi jārūpējas, viņš, visticamāk, to nedarīs arī laulātā vai bērnu dēļ. Ģimene var ietekmēt, taču tā negarantē, ka kāds kļūs par veselīga dzīvesveida piekritēju.
Reizēm var gadīties tieši pretēji: “Viņš jau savu ir nomedījis jeb apprecējies, kāpēc gan vēl vajadzētu rūpēties un domāt par sevi? Man taču ir sieva! Ja man kas atgadīsies, viņa sēdēs blakus, bet cilvēki, kuri ir vieni, nevar atļauties tā darīt.”

Pie speciālistiem, kas ārstē fizisko ķermeni, iespējams doties piespiedu kārtā, taču, piemēram, psihologa vai psihiatra gadījumā tas ir bezjēdzīgi: “Te, psihiatra kabinetā, nenotiek nekas patīkams. Emocijas, kas rodas, nebūt nav labas, tāpēc terapija var notikt tikai labprātīgi. Citādi nebūs nekāda efekta – vējā izmests laiks un nauda,” papildina Dainis Balodis.

Ilglaicīgs kontakts tikai ar vienu partneri var sniegt lielāku garantiju nesaslimt ar seksuāli transmisīvajām slimībām un radīt emocionālu stabilitāti. Taču arī tas nav apsolīts, jo pastāv šaubas, sānsoļi, greizsirdība un citi zemūdens akmeņi.

Atbildība likuma priekšā

Juridiski nostiprinātas attiecības izveido robežas. Ja civillaulībā jebkurā brīdī var savākt mantas, aiziet un būt brīvs, laulībā vēl ir atbildība arī likuma priekšā. Tiek izveidots rāmis, kurā cilvēks funkcionē, taču nevar apgalvot, ka tas izmaina veselību. Var runāt par praktisku paradumu maiņu, kas ģimenē rodas, piemēram, nākot bērnam pasaulē. Ja ir maza mašīna, tā jānomaina, vai, iespējams, jāpārceļas uz jaunu mitekli. Tomēr arī atvases negarantē mierīgu vai pareizu dzīvesveidu.

Īsts vīrietis neslimo?

Visbiežāk stiprā dzimuma pārstāvji mazāk rūpējas par sevi un neveic pārbaudes, jo baidās uzzināt patiesību. “Eksistē kultūras radīts tēls, ka vīrišķīgs vīrietis jeb mačo neslimo. Marlboro reklāmā kovbojam aiz muguras nestāv ārstu brigāde – viņš taču nav slims. Kāpēc tad lai es būtu? Vīrieša tēlā nav vietas veselības problēmām, jo slims automātiski nozīmē vājš. Es esmu vesels, kamēr nezinu, ka tā nav,” paskaidro speciālists un piebilst, ka nereti veselība tiek uztverta kā pašsaprotama lieta, kura tiek iedota uz mūžu.
Rūpes par sevi var iemācīt jau bērnībā, piemēram, ja atvasi regulāri ved pie zobārsta, kurš ir labs speciālists un bērnu nesabaida, arī pieaugot jaunais vīrietis regulāri dosies uz pārbaudēm, saprotot, ka lētāk ir apskatīt, nevis labot.

Ko viņi par to saka? Jānis Holšteins-Upmanis (Goran Gora)

Foto – Anda Krauze

Mūziķis
Vecums: 31
Laulības ilgums: 7 gadi
Sieva: Māra Holšteina-Upmane
Bērni: meita Ronja (1 gads)

Nostiprināt attiecības apprecoties mums ar sievu Māru šķita pilnīgi pašsaprotami. Nu jau ar septiņu gadu laulības pieredzi varu apliecināt, ka tas bija un vēl joprojām ir viens lielisks lēmums!

Varbūt maldos, bet neatceros, ka pēc kāzām būtu krasi mainījušās manas domas par veselīgu dzīvesveidu. Jebkas, kas saistīts ar attieksmi pret veselību, ir individuāls lēmums. Taču, jā, sieva ik pa laikam izsaka īpašas vēlmes, ko gribētu iekļaut mūsu ēdienkartē. Tā nu sanācis, ka esmu mūsmāju pavārs. Piemēram, tagad mums ir smūtiju periods, pirms tam – augļu un dārzeņu, jo pēc apendicīta operācijas trīs nedēļas nedrīkstēju ēst gaļu.

Arī meitas ienākšana ģimenē mainīja paradumus. Cenšamies viņu pieradināt pie tā, ko ēdam paši, tāpēc sanāk lietot mazāk sāls, retāk cept cepešus vai citus treknus ēdienus.

Bērns ievieš arī citas korekcijas – iegādājāmies lielāku auto un nu esam pārdomās par dzīvokļa platības piemērotību mūsu skaitam. Tādas izteikti racionālas lietas. Gribas, lai visiem ir ērti, komfortabli, jo ne tikai ģimenes, bet arī sava privātā teritorija ik pa laikam ir jāsakopj, jāuzlabo un jāpaplašina.

Agrāk varēju katru vakaru blandīties pa Vecrīgu, burzīties, būt par bāru mēbeli, bet kopš laulībām un meitas piedzimšanas tā šķiet kā ainiņa no iepriekšējās dzīves.

Nepiekrītu viedoklim, ka tad, kad tu atrod otru cilvēku, par sevi vairs vari nerūpēties. Man šķiet, tas jādara jebkurā gadījumā, vai esi precēts vai ne, dzīvo ar kādu kopā vai viens. Jo pastāv jau vēl cita laulība – mūsu esība ir salaulāta ar ķermeni. Tur nu neko nevar darīt, kāds mums katram šajā dzīvē iedalīts, ar tādu arī jāsadzīvo. Tas jāiepazīst, ik pa laikam jāpasaudzē un jāpielabo.”

Valdis Turkovs

Foto no tematiskā žurnāla “Vīrieša veselības ceļvedis”

Pavārs, bijušais šova Labs ēdiens labiem draugiem vadītājs
Vecums: 24
Laulības ilgums: 1 gads
Sieva: Ilze Turkova
Bērni: nav

“Kāpēc esmu precējies? Liela loma bija tam, ka ticu Dievam, kā arī zinu, ka katra meitene sapņo par kāzām. Tā bija iespēja piepildīt sapni manai mūža mīlestībai Ilzei. Varbūt arī sava veida gandarījums, turpinot jau gadu tūkstošiem pasaulē piekoptu tradīciju. Taču ne visu var un vajag izskaidrot un pamatot. To darot, tiek izjaukta mīlestības kārtība.

Jau laikā pirms laulībām sāku intensīvi rūpēties par savu veselību. Galvenais iemesls bija liekais svars – esmu 1,9 metrus garš un kādreiz svēru 120 kilogramu, taču nu mani svari rāda par 30 kilogramiem mazāk. Lai iegūtu šādu rezultātu, atteicos no miltiem, kartupeļiem, majonēzes, krējuma un citiem trekniem produktiem, kā arī pievērsos fiziskajām aktivitātēm. Darīju to, lai sagatavotu savu miesu dāmai, kas ar mani precēsies.

Pirmos piecus mēnešus pēc kāzām mani ieradumi mainījās tikai uz slikto pusi – nebija regulāru fizisko aktivitāšu, ēdām daudz saldumu, kūkas, čipsus. Taču tieši sieva bija tā, kas atgādināja, kāds izskatīšos, atgūstot iepriekšējo svaru. Pēc tam jau kopā sākām domāt par uzturu un svītrot no ēdienkartes nevēlamas lietas.

Jāuzsver, ka laulībā ne vien sieva parūpējas par vīra veselību, bet arī vīrs atdara ar to pašu, jo tas ir abpusējs process. Piemēram, par ēdienu es parūpēšos labāk, bet Ilze zina pareizos kosmētikas līdzekļus, atgādinās uzlikt barojošu sejas krēmu vai ar kondicionieri izmazgāt matus.
Būtiskākā paradumu maiņa pēc laulībām noteikti saistīta ar apģērbu un stilu. Piemēram, sieva mani pierunāja izmēģināt slim fit* bikses, par kurām agrāk smējos, bet izrādījās, ka tās diezgan stilīgi izskatās un ir ērtas. Pirms tam īpašu uzmanību savam izskatam nepievērsu.”

*Piegulošas – angļu val.

Armands Simsons

Foto no tematiskā žurnāla “Vīrieša veselības ceļvedis”

Raidījuma Superbingo vadītājs, hokeja kluba Rīgas Dinamo tehniskais direktors
Vecums: 35
Laulības ilgums: 11 gadi
Sieva: Iveta Simsone
Bērni: meitas Patrīcija Paula (8 gadi), Eimija Pola (7 gadi) un Heidija Petra (2 gadi)

Attiecības ar sievu Ivetu uzsākām vēl vidusskolā, kad abi aktīvi nodarbojāmies ar sportu. Tāpēc par veselību esam domājuši gan pirms, gan pēc laulībām. Taču īpaša uzmanība tai tika pievērsta laikā, kad plānojām bērnus. Man šķiet, ka sabiedrībai ir ļoti vieglprātīga attieksme pret sevi – pie speciālistiem vēršas tikai tad, kad kaut kas jau sāp vai nav kārtībā. Sakožam zobus, izdarām darbus un veselību atstājam otrajā plānā. Pārbaudēm un profilakses pasākumiem jāatvēl lielāka loma.

Juridiski savas attiecības nolēmām nostiprināt pēc vairāku gadu kopdzīves. Kādas ir lielākās atšķirības pirms un pēc kāzām? Nezinu. Tāpat viens otram esam labākie draugi, bet gredzens pirkstā tomēr ir forša rota!

SAISTĪTIE RAKSTI

Kad esi laulībā vai attiecībās, rūpēties par sevi automātiski sanāk vairāk. Ir teiciens – ja kāds sievai pasaka komplimentu, ka viņa lieliski izskatās, tad tas lielākoties ir viņas vīra nopelns. Un es no visas sirds cenšos, lai mana sieviņa un meitas izskatās, jūtas un ir skaistas. Un, ja tev ir skaista un spēcīga sieva vai sieviete, viņa nekad neļaus būt nevīžīgam, sašļukušam un nepievilcīgam. Roka roku mazgā un papildina.
Protams, arī bērnu ienākšana ģimenē vienmēr maina vai pilnveido kādus iepriekšējos paradumus. Daudz vairāk piedomājam par veselīgu uzturu un dzīvesveidu. Piemēram, rīkojot bērnu ballītes, pievēršam uzmanību mielastam. Tam jābūt gan pievilcīgam, gan garšīgam un veselīgam.

Atvases ieviesa arī citas pārmaiņas – ikdiena ir pakārtota viņu vajadzībām, esam nomainījuši dzīvesvietu un iegādājušies lielāku mašīnu. Bet tas ir pašsaprotami, un viss notiek bez lielas piepūles – tā, lai ikvienam mūsu ģimenē būtu labi un komfortabli.
Bet lieta, ar ko visvairāk lepojos, – es vairs nesmēķēju! Un, protams, lielākais pamudinājums, lai izdarītu šādu izvēli, bija cieņa pret sievu un bērniem.

 

Raksts no tematiskā žurnāla “Vīrieša veselības ceļvedis”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Brāļi Auzāni atceras gadījumu, kad abi piedzīvojuši kaut ko pārdabisku un neizskaidrojamu 11
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Baiba, Barbara un Barba 1
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien pats galvenais – neskrien notikumiem pa priekšu! Horoskopi 5.decembrim
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Man būtu ļoti smagi pamest Latviju tik grūtā brīdī.” Šimkus par sabiedrības sašķeltību, valdības lēmumiem un vakcināciju 187
1 diena
AR
Anda Rožu
kalne
Ziņas
Viņi runā citā valodā? Viņi negrib runāt latviski! Viņi ēd kaut ko citu… Rožukalne vērtē raidījumu “Kāpēc viņi dara tā?” 14
14 stundas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Dzimst aizvien vairāk dvīņu. Izskan versija, ar ko tas saistīts 13
1 diena
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 132
1 diena
Daina Šulca
Stāsti
“Es gribu dzīvot laimīgu dzīvi Latvijā.” Jānis aizbrauca no Latvijas pēc PSRS sabrukuma un tagad atgriezies dzimtenē
20 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Obligāts bērna kopšanas atvaļinājums tētiem? Vismaz divus mēnešus bērnu būs jāpieskata tēvam 101
1 diena
Lasīt citas ziņas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vai princis Čārlzs tiešām atteiksies no troņa un uzticēs to savam dēlam princim Viljamam? 21
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Labāk izslimot nekā potēties pret to, kas nelīp!”: dziedātāja Jolanta Gulbe-Paškeviča uzskata, ka Covid-19 nav draudīga slimība 221
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Latviešu valodā dziedošais japānis Masaki Nakagava pārcietis sarežģītu operāciju 8
2 dienas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
“Šodien pozitīvs C19 testa rezultāts un draud viss no tā izrietošais “: Aivars Lembergs cietumā inficējies ar Covid-19 161
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Vai tev bija šodien kādi plāni? Aizmirsti par tiem! Horoskopi 4.decembrim 1
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 4. līdz 10.decembrim: kādas vēlmes piepildīsies?
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā atklāti 477 Covid-19 gadījumi un reģistrēta sešu pacientu nāve 21
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Latvijā parādījies jauns krāpšanas veids. Kas iedzīvotajiem jāņem vērā? 6
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Prezidentam vajadzētu būt mazliet kritiskākam pret tiem cilvēkiem, kas ir ap viņu.” Kreitusi nošokējusi kāda situācija 18. novembrī 2
33 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Latvijā gaidāms liels sals. Sinoptiķu prognoze nākamajai nedēļai 2
4 stundas
GB
Guna Blaua
Stāsti
“Man nav nostalģijas pēc Operas.” Nu jau vairākus gadus operdziedātāja Kristīne Zadovska sevi sauc par “pilna laika mammu”
5 stundas
Ieva Ēvalde
Ziņas
“Viss ir nācis ļoti lēni un ar smagu darbu.” Kārlis par mājaslapu un e-veikalu izveides platformu “Mozello”, ko “saprastu pat mamma” 2
6 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Ziņas
“Dzīvības vainags” ir veltījums maniem bērniņiem, kas nomira pēc piedzimšanas – nepaauklēti, nesamīļoti… Saruna ar romāna autori
4 stundas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Augsto smago saslimstību un mirstību no Covid–19 un citām slimībām lielā mērā nosaka valdības sētās nāves bailes 38
2 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Vai tiešām katoļu priesteriem ir aizliegts precēties? Atbild prāvests Ilmārs Tolstovs 82
1 diena
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Nomainīju vasaras riepas. Par 10 eiro dārgāk nekā pirms gada. Vai nav par skarbu? 62
1 diena
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Obligāts bērna kopšanas atvaļinājums tētiem? Vismaz divus mēnešus bērnu būs jāpieskata tēvam 101
1 diena
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Manuprāt, piedzīvojam ļoti izšķirīgu laiku, kaut kāda laikmeta beigas.” Intervija ar aktrisi Rēziju Kalniņu 34
1 diena
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 132
1 diena
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Dzimst aizvien vairāk dvīņu. Izskan versija, ar ko tas saistīts 13
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Atlūgumus iesniedz arī gados jauni un arī vakcinēti pedagogi!” LIZDA priekšsēdētāja Vanaga skaidro situāciju 152
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 83
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. 5 praktiski padomi, kā mājās uzburt Ziemassvētku sajūtu 2
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Vērtēs iespēju lūgt atbrīvot no apcietinājuma ar Covid-19 slimnīcā nonākušo Lembergu 3
13:03
LA
LA.LV
Ziņas
“Prezidentam vajadzētu būt mazliet kritiskākam pret tiem cilvēkiem, kas ir ap viņu.” Kreitusi nošokējusi kāda situācija 18. novembrī 2
12:41
JD
Jūlija Dibovska
Ziņas
Sava gadsimta stiprā lieciniece- Mērija Grīnberga. Kas viņa bija savam laikam, un kas viņa ir mums?
11:39