Smiltenes centrālā daļa 20.–30. gados.
Smiltenes centrālā daļa 20.–30. gados.
Arhīva foto

1920. gada 2. janvārī. Jaunās Latvijas pilsētas 0

Pirms 100 gadiem ar Ministru kabineta lēmumu Smiltenes, Alūksnes un Rūjienas (Rūjenes) miesti ieguva pilsētas tiesības. Smiltenē tajā brīdī bija ap 4000 iedzīvotāju, Rūjienā nedaudz vairāk, bet Alūksnē – ap 2000. Ar šo pašu lēmumu tika noteikts, ka tās jāizdala “no vietējās lauku pašvaldības vienības”, kā arī minētajās pilsētās sarīkojamas pirmās domes vēlēšanas, kas 1920. gada ritumā arī notika.

Reklāma
Reklāma
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā! 42
VIDEO. “Gudrīši!” Aivars Lembergs ar vienkāršu piemēru nodemonstrē, kā sankcijas ietekmējušas Krieviju
Krievija konfiscē itāļiem rūpnīcas. Itālijas atbildes gājiens ir filigrāns 32
Lasīt citas ziņas

Pilsētas tiesību piešķiršana agrākajiem miestiem deva lielāku autonomiju un patstāvīgas attīstīšanās iespējas, kas bija svarīgi laikā, kad jaunajai valstij vajadzēja atgūties pēc Pirmā pasaules kara un Neatkarības kara juku laikiem. Vietējie ļaudis par to bija ļoti pateicīgi.

Piemēram, pirmā Alūksnes dome tūdaļ pēc ievēlēšanas aprīlī nosūtīja pateicības telegrammu valdībai, “izsakot sirsnīgāko sveicienu un pateicību par Latvijas noorganizēšanu”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Cara administrācija nebija bijusi īpaši dāsna apdzīvotu vietu statusa paaugstināšanā līdz miesta vai pilsētas līmenim, bet jaundibinātās Latvijas valdība demonstrēja gluži pretējo.

Tā paša 1920. gada gaitā par pilsētām tapa Rīgas Jūrmala, Krustpils un Valka. Vēl divus gadus vēlāk pietiekami koncentrēti apdzīvotai vietai likumdošana jau atļāva apiet miesta statusu un uzreiz kļūt par pilsētu, “ja pagasta vai miesta pašvaldības iekārta neapmierināja iedzīvotāju vajadzības”. 1922. gadā par pilsētu varēja kļūt Krāslava, divus gadus vēlāk Auce un tā tālāk.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.