Divu žurnālistikas studenšu lomās iejutušās Sabīne Tīkmane (no kreisās) un Lolita Stūrmane.
Divu žurnālistikas studenšu lomās iejutušās Sabīne Tīkmane (no kreisās) un Lolita Stūrmane.
Publicitātes (Jāņa Deinata) foto

Smieties vai skaidrot? Normunds Akots recenzē Alvja Hermaņa jauniestudējumu „Operācija „Mindfuck”” Jaunajā Rīgas teātrī 8

Normunds Akots, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. “Es pavisam cits cilvēks tagad būšu…” Olga Kambala Turcijas klīnikā piepilda savu sapni
Izskan ziņas, ka Lukašenko pēc tikšanās ar Putinu smagā stāvoklī nogādāts slimnīcā
FOTO. “Būt hokejista sievai nav viegli” talantīgais vārtsargs Artūrs Šilovs mīļoto sievieti apprecēja 18 gadu vecumā
Lasīt citas ziņas

Jādomā, šodien būs grūti atrast kādu, kurš neko nebūs dzirdējis par viltus ziņām, sazvērestības teorijām un troļļu fabrikām. Tas viss jau sen pieder pie digitālās sabiedrības ikdienas, kura arvien vairāk tiek pakļauta dažādiem algoritmiem, manipulatīvām darbībām un totālai kontrolei. Trojas zirgs, ko mūsdienās sauc par privāto datu apstrādi, ir kopīgiem spēkiem veiksmīgi iedabūts civilizācijas mūros un straujā tempā ievelk mūs arvien ciešāk glo­bālajos tīklos.

Spēle, kurā realitāti aizstāj ar digitālām ierīcēm pielāgotu īstenības atveidojumu, šodien rit pilnā sparā, ļauj (vai tomēr piespiež?) tajā iesaistīties visiem un katram spēlētājam dāvā to apmierinošo sajūtu (iepriekš ieprogrammētu), ka viņa piedalīšanās tajā ir dikti nozīmīga. Protams, tā ir kārtējā ilūzija. Spēlētāji nekad nebūs vienādi, un viņu pozīcijas nekad nebūs līdzvērtīgas, tādēļ jautājums, kas nosaka spēles likumus un veido stratēģijas, ir un paliek būtisks visai cilvēcei.

CITI ŠOBRĪD LASA

Alvis Hermanis savā jaunākajā iestudējumā sper vēl vienu soli, cenšoties sagatavot publikas prātus šim jautājumam un pievēršas tehnoloģiju attīstītāju ražotajām “mazajām spēlītēm”, kas paredzētas ikdienas problēmu risināšanai, lai cilvēkam pārāk nekristu acīs viņa verdziskais stāvoklis.

Piemēram, vajadzība pēc jauna premjerministra vai prezidenta, turklāt “demokrātiski” ievēlēta, ir regulāri risināma problēma, un šīs procedūras nodrošināšanai mūsdienās ir radīta virkne tehnoloģiskām rotaļlietām piemērotu spēlīšu, kas ļauj panākt vairāk vai mazāk vēlamu rezultātu.

Tieši par tām savā nesen rakstītajā lugā “Operācija “Mindfuck”” komiskā pavērsienā stāsta Vācijā plašu atzinību iemantojušais dramaturgu duets Jaele Ronena un Dimitrijs Šaads. Izmantojot attiecīgu leksiku un tās pašas likumības, ar kuru palīdzību caur publiskajiem medijiem un tīkliem tiek destabilizēta sabiedrība, viņi ir radījuši dramaturģiski veikli savītu sižetu virkni, kas vēsta par kādas troļļu fabrikas direktores sadursmi ar polittehnologu, kurš meklē nākamo premjeru, un šajā atvarā lielākas uzskatāmības dēļ tiek ierautas arī divas studējošas žurnālistes.

Publicitātes (Jāņa Deinata) foto

JRT iestudējums sākas ar tādu kā dubultepilogu. Veļasmazgātavā (Alvja Hermaņa scenogrāfija) fascinējoši erotiskā gaitā iesoļo “Woman in red”, nesteidzīgi izģērbjas, saliek drēbes veļasmašīnā un ieslēdz to. Sievietes-vampa tēls, kuru pēcāk Sandra Kļaviņa labi temperētā atveidojumā pārvērtīs par troļļu fabrikas dievieti Erīnu (atsauce uz ķildu dievieti grieķu mitoloģijā), ir iezīmēta, un “smadzeņu skalošanas” šovs var sākties.

Otrā ievadepizode, skatuves priekšplānā politiskais mefistofelis cep plānās bekona šķēlītes un klausās pāris narkomānu vīzijas, kas ved pie atskārsmes par sazvērestības teoriju izmantošanas iespējām šodienas pasaulē. Artuss Kaimiņš gan sāk ar pārmērīgu sevis eksponēšanu, sabremzējot uzņemto temporitmu un ignorējot partnerus, bet grandiozais jaunā premjera dzemdināšanas plāns ir pieteikts, un varam noskaņoties uz mūsdienīga politiskā farsa detaļu izbaudīšanu teatrālā šķērsgriezumā.

Lomās: Sandra Kļaviņa un Sabīne Tīkmane.
Publicitātes (Jāņa Deinata) foto

Divas žurnālistikas studentes – Alise (Sabīnes Tikmanes enerģētiski iespaidīgs aktierveikums) un Meiza (Lolitas Stūrmanes labi stilizēts tēls) – ar savu dinamisko un atšķirīgos paaudzes uzvedības modeļos iemiesoto spēli ātri vien ievelk skatītāju sižetisko notikumu virpulī un ļauj izsekot visām “Kinder šokolādes premjera” modelēšanas stadijām un radīšanas procesa grūtībām. Demokrātijas vājais punkts ir vairākuma izšķirošā loma vēlamā rezultāta iegūšanā, tādēļ ap to centrējas visas iespējamās un neiespējamās manipulācijas.

Vēlētājs ir jāpakļauj kontrolei, un smadzenes ir jāievirza “pareizās izvēles” sliedēs. Mūsdienu politikā morāli principi vairs nepastāv, ir tikai interešu sfēras un līdzekļi, kurus tehnoloģiskajā sabiedrībā pārvalda, pilnveido un izmanto troļ­ļu fabrikas, reklāmas speciālisti un polittehnologi. Kontrolēt šodien nozīmē taisīt naudu, un izrādē ar to nodarbojas gan Erīna, gan Maksis, bet iedarbīgākie “smadzeņu skalošanas” līdzekļi, kurus viņi abi izmanto, ir sociālajos tīklos ieplūdinātas viltus ziņas un sazvērestības teorijas.

Pirmās ir meli, kas samērā ātri atklājas, bet otrās ir visai viltīgi un atjautīgi naratīva veidojumi ar patiesām faktu drumslām, kas cilvēka smadzenēs veido asociāciju ķēdes un formē šķietamas sakarības. Lugas teksts (arī programmiņa) ir pilns ar tādu teoriju lauskām, kurās atspoguļojas mūsu lētticība un nespēja nodoties kritiskai analīzei. Izrādē, starp citu, visas Alises nedienas sākas ar viņas izcilo spēju radīt šādus naratīvus, par kuriem labi maksā, un beidzas ar tehnoloģiskā laikmeta bērnu atsvešināšanos no savas rīcības sekām.

Iestudējuma centrālā ass, ap kuru rotē visu noslēpumaino darbību atainojums, ir interešu konflikts starp Erīnu un Maksi, kuram dramaturgi pievienojuši teātrim tik svarīgo papildu motīvu – neizdzīvotas attiecības vai nepiepildītu mīlestību. Aktieriem tas dod iespēju spēli ievirzīt stilistiski siltākā gultnē un paplašināt cilvēcisko emociju diapazonu. Sandra Kļaviņa, nevienā ainā neizkrītot no stila rāmjiem, to izrādē prasmīgi izmanto, bet Artuss Kaimiņš paša tik iecienītajā atmaskošanas kārē vienkārši “lauž celmus”. Liekas, viņš pat nav pamanījis, ka Saeimas skatuve nedaudz atšķiras no teātra skatuves. Lugas teksts strukturāli nav tā veidots, lai skatītājs iedziļinātos visās piesauktajās viltus ziņās un muļķīgajās sazvērestību teorijās, jo rīt to vietā jau būs jaunas, bet gan lai mēs attaptos un pasmaidītu par tām katru reizi, kad ņemam rokās un sākam glaudīt savu viedierīci.

Ja palūkojamies uz visu izrādi kā vienotu veselumu, rodas iespaids, ka Alvis Hermanis, pārliekot lugu uz skatuves, šoreiz ir iestrēdzis starp divām izvēlēm: likt publikai smaidīt par vispārzināmo vai mēģināt to skaidrot. Konsekvences trūkums režisoriskajā pieejā neļauj izrādei pienācīgi uzdzirkstīt. Vācieši tekstu klasificēja kā jauna tipa mūsdienu komēdiju, un abi autori to attiecīgi arī iestudēja. Galu galā viss izrādē atainotais ir tikai šolaiku dzīves absurdā sfēra un savā veidā turpina Roterdamas Erasma kādreiz aizsākto “slavinājuma” tradīciju.

UZZIŅA

Lomās: Dāvids Pētersons (no kreisās) un Artuss Kaimiņš.
Publicitātes (Jāņa Deinata) foto

Jaele Ronena un Dimitrijs Šaads, “Operācija “Mindfuck””, iestudējums Jaunajā Rīgas teātrī

 Režisors un scenogrāfs: Alvis Hermanis, kostīmu māksliniece: Jana Čivžele, gaismu mākslinieks: Lauris Johansons

SAISTĪTIE RAKSTI

 Lomās: Sandra Kļaviņa, Artuss Kaimiņš, Sabīne Tīkmane, Gerds Lapoška, Ritvars Logins, Elvita Ragovska  vai Lolita Stūrmane, Dāvids Pētersons

 Nākamās izrādes: 19., 20., 22. novembrī

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. “Es pavisam cits cilvēks tagad būšu…” Olga Kambala Turcijas klīnikā piepilda savu sapni
Izskan ziņas, ka Lukašenko pēc tikšanās ar Putinu smagā stāvoklī nogādāts slimnīcā
FOTO. “Būt hokejista sievai nav viegli” talantīgais vārtsargs Artūrs Šilovs mīļoto sievieti apprecēja 18 gadu vecumā
Summa ir iespaidīga: aprēķināts, cik miljonus valsts ekonomikai izmaksāja “hokeja brīvdiena”
FOTO. “Bet neviens neievēroja, kā esmu mainījies…” kas noticis ar populāro aktieri Jāni Jarānu?
Lasīt citas ziņas
Latvija jauna prezidenta gaidās. Kādam jābūt Valsts prezidentam? Atbild Mārcis Auziņš un Andrejs Ēķis
Babītē izcēlies plašs ugunsgrēks kādā ražotnē; mājsaimniecībām jārēķinās ar pazeminātu ūdens spiedienu krānos
“Kāds padzīvojis ārzemēs un izvilkts no cilindra kā zaķītis pēc ausīm…” Puče komentē Pinto kandidatūru uz Valsts prezidenta amatu
“Pirmkārt, mēs bijām kā viena liela ģimene. Otrkārt, neapšaubāmi Rīga bija fantastika, atbalsts – vienreizējs!” Intervija ar Ralfu Bukartu
Zivis labi redz košās krāsas – sarkano, zaļo, arī zilo…
22:50
16 psihiskās un emocionālās veselības pazīmes
22:26
Babītē izcēlies plašs ugunsgrēks kādā ražotnē; mājsaimniecībām jārēķinās ar pazeminātu ūdens spiedienu krānos
22:20
FOTO. Vīru lietas: Tukumā notikuši motorsporta svētki ar seno braucamrīku izstādi un autosprinta sacensības
VIDEO. Pie Zviedrijas krastiem pamanīts baltvalis ar Krievijā ražotiem iemauktiem
FOTO. “Būt hokejista sievai nav viegli” talantīgais vārtsargs Artūrs Šilovs mīļoto sievieti apprecēja 18 gadu vecumā
FOTO. Patiešām sirsnīgi un patiesi! Hokejists Mārtiņš Dzierkals pēc svinīgās sagaidīšanas Rīgā izdara mīļu sirdsdarbu
Slinkais mājas rasoliņš: viens divi un gatavs!
“Saslimstot ar vēzi, jābūt iespējai izdzīvot.” Finansējums onkoloģijai aug pārāk lēni
ATD nolemj vienpusēji izbeigt līgumu ar “Nordeka” autobusu maršrutos Cēsīs, Limbažos un Siguldā
FOTOREPORTĀŽA. “Lejaslīvēs” sparģeļu sezona: “Sākām pirms 8 gadiem ar 2 sparģeļu vagām, nu mums ir ap 20 tūkstošiem stādu”
NATO izvietos miera uzturēšanas papildspēkus Kosovā, kur izcēlušās sadursmes ar policiju
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
16 psihiskās un emocionālās veselības pazīmes
VIDEO. ASV viens otru sašauj autobusa vadītājs un uzmācīgs pasažieris
Summa ir iespaidīga: aprēķināts, cik miljonus valsts ekonomikai izmaksāja “hokeja brīvdiena”
VIDEO. “Es pavisam cits cilvēks tagad būšu…” Olga Kambala Turcijas klīnikā piepilda savu sapni
Lai arī Latvijas izlases hokejistus sagaidīja tūkstošiem fanu, Rīgas centra puķu dobes nav izmīdītas!
Trešdien pēc dzestras nakts gaidāma saulaina un vējaina diena
Tu šodien būsi viegli ietekmējams un ātri iesaistīsies dažādās provokācijās! Horoskopi 31.maijam
No Rīgas parka aizvākta krievu dzejnieka Puškina skulptūra
“Es runāju ar Erdoganu.” Baidens ar Turcijas prezidentu apspriedis Zviedrijas iestāšanos NATO
“Pēkšņā” brīvdiena? Pēc uzvaras pār Šveici Saeima piesardzīgi jau varēja sagatavoties visādiem lēmumiem
PVD pieļauj, ka Liepājas piekrastē vairāki roņi miruši no durtām brūcēm
VUGD 31. maijā veiks trauksmes sirēnu pārbaudi
Sportojot izdalās endorfīni – laimes hormoni! Padomi veselīgām aktivitātēm visai ģimenei
“Tā ir iespēja Rīgai piesaistīt jaunu, unikālu tūristu interesi.” Jenzis uzsver PČ hokejā pozitīvo ietekmi uz tūrisma un ēdināšanas nozarēm