Foto: Ojārs Jansons

Šogad Brīvdabas muzejā jau 50. reizi notiks tradicionālais amatnieku gadatirgus 0

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs no otrdienas, 4. februāra aicina pieteikties dalībai jubilejas – jau 50. – latviešu tautas lietišķās mākslas darinājumu gadatirgū, kas notiks 6. un 7. jūnijā, LA.lv informēja muzeja komunikāciju speciāliste Harita Maniņa.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

No 4. februāra muzejs aicina pieteikties meistarus, kuri darina lietišķās mākslas izstrādājumus, izmantojot un iespaidojoties no latviešu tautas arheoloģiskā un etnogrāfiskā mantojuma.

“Dalībnieku izvēlē priekšroka tiks dota tradicionālo amatu pratējiem: audējiem, rokdarbniekiem, kalējiem, rotkaļiem, ādas un koka izstrādājumu darinātājiem, pinējiem un podniekiem,” atgādina H. Maniņa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai piedalītos gadatirgū, darbiem ir jābūt kvalitatīviem un darinātiem no tradicionāliem materiāliem.

“Veicot dalībnieku atlasi, tiks ņemts vērā arī tas, lai meistari būtu no visiem Latvijas novadiem.,” pauda Maniņa. Arī šogad, veicot jauno dalībnieku atlasi, Gadatirgum piedāvātos izstrādājumus vērtēs muzejā izveidota ekspertu komisija.

Arī izvēloties pārtikas izstrādājumu tirgotājus un ēdinātājus, priekšroka tikšot dota vietējiem mājražotājiem un Latvijas tradicionālajiem ēdieniem.

Kopš 1971. gada, kad gadatirgus tika sarīkots pirmo reizi, neviens cits pasākums Latvijā nav pulcējis vienkopus tik daudz dažādu daiļamatnieku.

Jau sākotnēji gadatirgū nozīmīga bija ne vien tirgošanās, bet savā pamatidejā tā bija un ir tautas lietišķās mākslas izstāde, konsultāciju un ieteikumu vieta, iespēja parādīt prasmi darināt dzīvei nepieciešamos priekšmetus skaisti.

“Gadatirgum valsts kultūrtelpā ir ļoti nozīmīga vieta un tas allaž bijis svarīgs tautas nacionālās pašapziņas stiprinātājs. Līdzīgi kā dziedātāji un dejotāji pulcējas Dziesmu un Deju svētkos, tā amatnieki un tautas lietišķās mākslas meistari ik gadu sabrauc no visām Latvijas malām, lai rādītu savas prasmes, dalītos ar pieredzi un smeltos jaunus iespaidus turpmākajam darbam,” stāsta muzeja pārstāve.

2019. gadā gadatirgū piedalījās 549 tirgotāji ar amatniecības darinājumiem, 21 grāmatu tirgotāji, 185 pārtikas izstrādājumu tirgotāji,18 ēdinātāji un to apmeklēja vairāk nekā 36 000 interesentu.

Reklāma
Reklāma

Gadatirgus kuplināšanā tradicionāli piedalās arī folkloras kopas, deju grupas, dziedātāju ansambļi, kapelas, seno spēļu un rotaļu pratēji, nacionālo ēdienu darinātāji un citi, kas kopj, radoši pārveido un iepazīstina mūsdienu sabiedrību ar latviešu tautas tradicionālo kultūru.