Donalds Tramps.
Donalds Tramps.
Foto: SCANPIX/REUTERS/LETA

Solīts makā nekrīt! Trampa laiks sāk strauji iztecēt 0

Prezidents Donalds Tramps jau vairākas nedēļas sola, ka jebkurā brīdī tiks noslēgts tirdzniecības līgums ar kādu no desmitiem valstu, ar kurām notiek aktīvas sarunas, lai izvairītos no bargiem tarifiem. Taču līdz šim līguma nav, raksta CNN.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Gudri jau kopš dzimšanas: 5 zodiaka zīmju pārstāvji, kuri var lepoties ar attīstītu intelektu
“Tā ir Trampa lielākā kļūda!” Urzula fon der Leiena un Makrons maina spēles noteikumus
Polija piedzīvo smagu krīzi: šobrīd sāk runāt par draudiem visam ES iekšējam tirgum
Lasīt citas ziņas

Tramps atkārtoti uzsvēris, ka tirdzniecības partneri “gadiem ilgi ir izmantojuši ASV,” un līgumi tiks slēgti tikai tad, kad tie būs izdevīgi amerikāņiem. Viņš norāda: “Es nosaku darījumu, nevis viņi.”

Galvenās cerības ir uz Indiju, Japānu un Dienvidkoreju, taču sarunas ievilkušās. ASV agresīvā tirdzniecības politika jau ir sākusi bremzēt ekonomiku – pēdējā ceturkšņa IKP rādītāji parādīja pirmo ekonomikas kritumu kopš 2022. gada sākuma.

CITI ŠOBRĪD LASA

Īpaša problēma ir Ķīna: 145% tarifi uz Ķīnas precēm un 125% atbildes tarifi būtiski samazinājuši tirdzniecību.

Tiek lēsts, ka Ķīnas imports ASV līdz gada beigām var sarukt pat par 80%. Tas draud ar “pandēmijas laika” līdzīgiem piegāžu traucējumiem – augstākām cenām un tukšiem veikalu plauktiem.

Eiropas valstis, lai gan netiek tieši pieminētas šajā konkrētajā sarunā, ir cieši saistītas ar globālo tirdzniecību, un ASV-Āzijas tirdzniecības satricinājumi var radīt domino efektu arī Eiropas tirgos, jo tiek pārrautas piegādes ķēdes un mainās tirgus cenas.

Tramps uzsver, ka viņš nevēlas vēlreiz atlikt tarifus un drīzumā lems par to atjaunošanu, ja vien netiks panākta vienošanās.

Eksperti brīdina, ka 90 dienu logs, lai noslēgtu desmitiem tirdzniecības līgumu, ir gandrīz nereāli īss. Turklāt pat, ja līgumi tiktu noslēgti, Trampa līdzšinējā politika rāda, ka viņš tos var viegli arī lauzt.

Ķīna nesen norādījusi, ka “vērtē” ASV priekšlikumus sākt sarunas, kas varētu liecināt par nelielu pavērsienu. Tomēr eksperti lēš, ka tirdzniecība ar Ķīnu normalizēsies tikai pēc pāris gadiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.