Spānijas kailgliemeži pārņem dārzus – eksperte skaidro, kādēļ tie ir bīstami un ko darīt 0
“Spānijas kailgliemeži vairojas neticami ātri,” brīdina Laura Anteina, Dabas aizsardzības pārvaldes ģenerāldirektore, TV24 raidījumā “Uz līnijas”.
Šie invazīvie gliemeži, kas plaši izplatījušies Siguldā, Rīgā, Jūrmalā un citviet Latvijā, rada būtisku kaitējumu gan dabai, gan cilvēku īpašumiem.
“Tās ir radības, kas izspiež citus dzīvniekus un bojā dārzeņu stādījumus, piemēram, kāpostus, jo tie viņiem garšo” skaidro Anteina.
Lai ar šo kaitēkli cīnītos, visefektīvākais risinājums šobrīd ir to fiziska savākšana. Dažviet Latvijā, piemēram, Rīgā, ir izvietotas īpašas urnas, kur gliemežus var nodot, taču tie iepriekš droši jāiesaiņo divos plastmasas maisiņos.
“Svarīgi ir arī atcerēties, ka gliemežus nedrīkst mest komposta kaudzē, jo tas viņiem tikai palīdz vairoties vēl vairāk,” atgādina dabas aizsardzības eksperte.
Eksperte uzsver – cīņa būs bezjēdzīga, ja iesaistīsies tikai viens sētas īpašnieks.
Laura Anteina aicina sabiedrību ne tikai rīkoties pašiem, bet arī mudināt kaimiņus iesaistīties. Ja viens cilvēks vāks gliemežus, bet pārējie nē, rezultāts nebūs jūtams, jo kaitēkļi pārvietosies uz teritorijām, kur netiek apkaroti.
Kopīga rīcība ir vienīgais veids, kā šiem negaidītajiem iebrucējiem stāties pretī.