Saglabājot mieru un izturoties pret bitēm ar cieņu, kā arī ņemot talkā speciālo cepuri un dūmekli, spietojošo saimi iespējams noķert un iemitināt savā bišu mājiņā.
Saglabājot mieru un izturoties pret bitēm ar cieņu, kā arī ņemot talkā speciālo cepuri un dūmekli, spietojošo saimi iespējams noķert un iemitināt savā bišu mājiņā.
Foto: Inita Šteinberga

Spiets: bēgt vai draudzēties? 0

Inita Šteinberga, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Viedoklis
Linda Tunte: “Es dzeru, lamājos, gāžu politiķus un eju prom no darba” 85
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā
Lasīt citas ziņas

Zumošu bišu mākoni vai ķekaru jau maijā var ieraudzīt gan lauku dārzā, gan Rīgas centrā. Ķert vai neķert – tāds ir jautājums, kas rosās prātā. Un kur meklēt kādu bišu policistu, kas lidones savaldītu?

“Ieraugot bišu spietu, galvenais saglabāt mieru,” skaidro pilsētas biškopis Valdis Janovs, kuram bišu saimes ir arī uz jumtiem Rīgā. Spieta bites nav agresīvi noskaņotas, jo tām prātā ir domas par savu jauno dzīvi. Taču ir maldīgi uzskatīt, ka spieta bites nedzeļ vispār. Dzeļ gan, turklāt stipri, ja kāds apdraud vai grābstās gar viņu ģimeni.

CITI ŠOBRĪD LASA

Spiets ir dabisks veids, kā rodas jauna bišu saime. Tā atdalās no vecās un lido jaunu māju meklējumos. Bites aplīp ap māti un iegūst vienu unikālo smaržu, pēc kuras savu ģimeni atpazīs no visām pārējām. Šādā bumbā viņas gaida, kamēr izlūki ziņos, kurp doties. Reizēm šis brīdis var ilgt stundu, reizēm bišu ķekars zarā var nokarāties pat vairākas dienas.

Meklē zinošu glābēju

Bišu spieta gadījumā nevajag zvanīt Ugunsdzēsības un glābšanas dienestam, lai noceļ bites no koka. Ieraugot bites, par tām jādod ziņa tuvākajam biškopim. Ja tādu nepazīst, Latvijas Biškopības biedrības mājaslapā “www.strops.lv” var atrast sava reģiona brīvprātīgos biškopjus konsultantus, kas palīdzēs tikt galā ar problēmu. Rīgā bišu spietus savāc arī Valdis, viņam var zvanīt pa tālruni 29450552.

Bitenieks skaidro, ka vienmēr bites nevajag savaņģot, jo agrāk vai vēlāk viņas aizlidos pašas. Svarīgi izvērtēt, vai lidones apdraud cilvēkus. Ja bites ir augstu kokā vai pie ēkas jumta, tad šo saimi var tikai apskatīt un novēlēt laimīgu ceļu.

Starp citu – bitenieki par svešiem spietiem nemaz nav sajūsmā, jo ar tiem dravā var ievazāt slimības un citas nelaimes.

Nebaro un nekaitina

Vistrakākais, ko var izdarīt, ir mēģināt spieta bumbu izčakarēt ar garu koku, aizskalot ar ūdens strūklu vai pielietot citas teiksmainas metodes. Tad gan saniknotais spiets nelabvēlim var kļūt pat dzīvībai bīstams.

Tiešām muļķīga, bet nereti redzēta rīcība ir mēģināt pielīst spietam pēc iespējas tuvāk un uztaisīt paš­bildi. Biškopis joko, ka tad ir vērts nobildēties pirms šī mēģinājuma un pēc, lai būtu ko salīdzināt, kura vieta uzpampusi visvairāk.

Gan savvaļas, gan mājas bites ir neaizvietojamas ekosistēmā, tādēļ pret tām ir jāizturas ar cieņu.

Tiek pie saimes

Ja šopavasar nolemts pašam tikt pie pirmās bišu saimes, tad spietu var ķert ciet. Ja tam pakaļ aurodams neskrien bitenieks, tad spiets likumīgi pieder tam, kura teritorijā nolaidies.

Reklāma
Reklāma

Lai spietu saņemtu, vajag speciālo cepuri un dūmekli, jo dūmi ir vienīgie argumenti, kurus bites respektē.

Tuvojoties bitēm nopietnos nolūkos, iesācējam (viņa ģimenes locekļiem un arī sunim) vēlams turēt pa rokai medikamentus, kas palīdz pret kukaiņu kodumiem. Piemēram, suprastīns vai tavegils. Ja dzelonis palicis ādā, to steidz izvilkt, lai neiepumpējas visa inde no dziedzerīšiem pie tā. Apšaubāms un nepamatots ir ieteikums sakostajam iedzert ko grādīgu.

Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu

Par publikācijas saturu atbild AS “LATVIJAS MEDIJI”.

SAISTĪTIE RAKSTI