Sportistiem miljoni, dziedātājiem – graši. Kam jāpienākas izdienas pensijai, bet kam ne? 0
Sportists var nopelnīt miljonus, bet izcils dziedātājs saņem valsts likmi — šāds kontrasts TV24 raidījumā “Preses klubs” izceļ diskusijas par pensiju taisnīgumu starp dažādām profesijām Latvijā.
Runājot par sportistiem, Rūta Dimanta, Ziedot.lv vadītāja, saka: “Tikpat labi profesionālie sportisti varētu teikt: Kāpēc mums nav izdienas pensija?” Viņa skaidro, ka pensiju sistēmai jābūt atbalstošai, lai karjeras izvēles brīdī būtu skaidrs — iegūtā nepieciešamā izglītība būs noteicošais faktors tam, ka persona pēc darba beigām nav atkarīga no citiem.
Diskusijā iesaistās diriģents Ints Teterovskis: “Sportā ir cits finansēšanas modelis. Tur viss notiek caur organizācijām, un ir pilnīgi citi atalgojumi. Ja tu esi izcilākais sportists — tu vari saņemt miljonus. Ja tu esi izcilākais dziedātājs radio korī — tu saņemsi valsts noteikto likmi. Tev neviens nepiemaksās par īpaši labāk nodziedātu koncertu.”
Dimanta uzsver: “Es vienmēr esmu par iekšējo taisnīgumu starp sabiedrībā dažādiem cilvēkiem!”
Jau ziņots, ka no 2027.gada varētu būt vairākas kategorijas, uz kurām vairs neattiektos izdienas pensiju sistēma, pēc Stratēģiskās vadības tematiskās komitejas sēdes žurnālistiem norādīja Ministru prezidente Evika Siliņa (JV).
Viņa norādīja, ka tiek turpināta politiskā diskusija par to, kā varētu sakārtot ilgstoši nemainītu izdienas pensiju sistēmu. Tostarp Siliņa atzīmēja, ka daudzās nozarēs, kam šobrīd pienākas izdienas pensijas, atalgojums pēdējo gadu laikā ir pieaudzis, bet izdienas pensiju saņemšanā izmaiņu nav bijis.
Premjere uzsvēra, ka jāatrod veids, kā izdienas pensiju sistēmu padarīt vienlīdzīgāku attiecībā pret pārējiem Latvijas iedzīvotājiem, kuriem pienākas un pienāktos vecuma pensijas. Piemēram, vecuma pensijās šobrīd atvietojuma līmenis, pēc Siliņas teiktā, ir vidēji 40% no atalgojuma, kas tika saņemts, savukārt izdienas pensiju saņēmējiem tie ir vidēji 80-90%.