Publicitātes foto

Stāsts par stipru vīru stiprajām sievām 0

Piektdien, 10. augustā, plkst. 17 Liepājas muzeja filiālē “Liepāja okupāciju režīmos” tiks atklāta mākslinieces Agneses Rudzītes izstāde – vizuāls stāsts “Stiprā Made. Latvija”, LA.lv uzzināja muzejā.

Reklāma
Reklāma
Veselam
6 pārtikas produkti, kas “pa taisno” uzaudzē punčuku
Mājas
Šie suņi mirst samērā jauni – šķirnes ar īsāko dzīves ilgumu
Tramps ir pārliecināts, ka karā uzvarēs Krievija? Par to liecina daži izteikumi 214
Lasīt citas ziņas

Agneses Rudzītes dzimtā ir padomju represiju upuri – šis fakts ir pamats izstādei. Kā avots, kas atnesa ne tikai postu, bet arī iedvesmu. Caur savas dzimtas pieredzējumu māksliniece runā par Latviju, kas šogad svin savu simts gadu jubileju.

Māksliniece Agnese Rudzīte rāda, ka vēstures līkloči un cilvēces traģēdijas ir zīmogs arī nākotnes paaudzēm. Lai gan senči mūs vēlējušies pasargāt – nerunājot, klusējot, tomēr arī bezvārdu informācija, tuvinieku pārdzīvotais iesējis māksliniecē – cilvēkā, sievietē, mātē – dziļas pārdomas un vēlmi nosaukt vārdā, izgaismot bailes, aizvainojumu, sāpes, ar prātu neaptveramo. Agnese ir uzaugusi ar atmiņu druskām un čukstiem par pieredzētajām šausmām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Made ir mākslinieces vecvecmāmiņa, kas dzimusi 1890. gadā Cīravā un mirusi 1953. gada 18. oktobrī izsūtījumā Krasnojarskas novadā, Manas rajonā. Mades vīrs, Agneses vecvectēvs, bija lauksaimnieks Cīravas “Kalnāju” mājās, Cīravas lauksaimniecības biedrības priekšnieks, pagasttiesas priekšsēdētājs un krājaizdevu sabiedrības vadītājs. Andreja brālis Jānis ir viens no ğimenes lepnumiem – virsleitnants, Triju zvaigžņu ordeņa kavalieris, Ziemassvētku kauju un 1. Pasaules kara dalībnieks.

Agnese Rudzīte ir mākslas maģistre, Higašikavas, Hokaido salas Japānā Goda pilsone, titula “Gada liepājnieks 2015”, “Liepājas Kultūras balva 2015” ieguvēja un Starptautiskās Mākslas asociācijas IAA/AIAP UNESCO pārstāve.

Ar instalāciju, vizuāla materiāla, tekstu, artefaktu palīdzību Agnese Rudzīte eksponē sevi un savus senčus kā Latvijas sastāvdaļu. Par paaudžu mantojumu un mūsdienām – izstāde ir ceļojums kopā ar mākslinieces dzimtu vēsturē. Ceļojums vagonā pāri pļavām, starp siena zārdiem fragmentāros atmiņu zibšņos.

“Māksla ir veids, kādā cilvēks var sarunāties ar cilvēku, iemesls satikties un būvēt tiltus vienam pie otra. Tā ir tik dažāda, tāpēc katrs tajā atradīs sev tuvāko formu un krāsu izpausmi,” tā Agnese Rudzīte.

Izstāde būs skatāma no 10. augusta līdz 9. septembrim. Ieeja bez maksas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.