Foto-BOKEH STOCK/Shutterstock

Steidzies savākt ārstniecības augus! Zāļziņa padomi 0

Autors: Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Zāļzinis Jānis Ulmis Limbažu pagasta Lādē savā ārstniecības augu ekspozīcijā un dabā steidz vākt ārstniecības augus. Tagad ir šim darbam piemērotā mēness fāze. Šogad viss zied agrāk un vienlaicīgi, tādēļ nedrīkst kavēties.

Lakstu vākšanai svarīgi izvēlēties jauna, augoša vai pilnmēness fāzi. Dilstošā mēnesī augu virszemes daļās labuma būs mazāk.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kad augi savākti, tos tūliņ pēc atnešanas mājās sagriež. Nelielus daudzumus sasmalcina ar nazi. Zāļzinis savā saimniecībā lieto speciālu giljotīnu. Sasmalcinātos augos esošās vērtīgās vielas saglabāsies vislabāk. Drogu lakstus izklāj plānā kārtā un novieto tumšā, siltā, labi vēdināmā telpā. Svarīgi, lai augi strauji zaudētu mitrumu. Šim nolūkam var lietot pat ventilatoru, ja nav lauku bēniņu vai šķūņa ar labu caurvēju. Kad augi izkaltēti sausi tā, ka kraukšķ, tos liek aizvākojamās stikla burkās vai lina maisiņos un uzglabā tumšā vietā. Augus ilgi neatstāj žāvēties, jo tajos var ieviesties kukaiņi, kodes.

!!! Ārstniecības augu buntītes virtuvē pie sienas kalpo tikai dekoram.

Jāņu laika ziedu bagātība šogad vācama daudz agrāk nekā parasti. Katram savām vajadzībām ieteicams ievākt galegu, lucernu (vāc lakstus ar visiem ziediņiem). Lieliski noder tādas nezāles kā nātres (vāc lapas, ziedus, sēklas) un vībotnes. Gārsas lapas palīdzēs pret podagru, artrītiem un citām kaulu un locītavu vainām. Tīruma kosa ir vērtīgs silīcija avots un palīdz arī pret locītavu problēmām.

Sevišķi vērtīgas un aromātiskas tējām ir upeņu lapas.

Izcils līdzeklis pret saaukstēšanos, temperatūras pazemināšanai ir aveņu dzinumi ar visiem ziediem un ogām. Arī gardi kā tēja.

Sirds mātere der sirdsslimību gadījumos, bet tai ir arī nomierinošs efekts (2–3 reizes spēcīgāka par baldriāniem). Harmonizējoša iedarbība un garda tēja būs no vīgriezēm. Daudzviet jau sāk ziedēt ugunspuķes (der imūnsistēmas stiprināšanai, onkoloģisku problēmu gadījumos).

Daļu augu ievāc tējām, daļu izlieto zaļajos kokteiļos. Zaļajiem kokteiļiem derēs dažādu augu lapiņas, ziedi, pumpuri, kas sablendēti kopā ar gurķi, banānu, ābolu vai citu sezonai raksturīgu augli vai dārzeni. Šāds kokteilis gan stiprina imunitāti, gan aizstāj kādu ēdienreizi.

Reklāma
Reklāma

Augiem piemīt spēcīgas iedarbības spējas, tādēļ zāļzinis neiesaka tos lietot pa vienam veidam vien, turklāt ilgstošu laiku. Protams, izņēmumu gadījumi ir tad, ja augus lieto ārstnieciskos nolūkos. Taču par nopietnu augu lietošanu vislabāk būtu aprunāties ar zinošu speciālistu, nevis lietot tās uz savu roku, pēc kaimiņienes ieteiktām receptēm.

!!! Imunitātes stiprināšanai ir labi dažādu augu kompleksi, kur ir pa drusciņai no daudziem augiem.

Populārus augus no pļavas var pārstādīt dārzā. Ja dzīvo tālu no ziedošām pļavām un meža, reizēm ir grūti zināt, kad konkrētais augs zied un ir vācams (tas ir īss brīdis). Pa kādam ceram pļavā var izrakt asinszālei, vībotnei, pelašķim, madarām, ugunspuķēm (labi sējas) un iestādīt dobē. Dārzā būtu jāatvēl vieta arī izcili vērtīgo nātru pudurim.

!!! Pļavā plūc un lieto tikai labi pazīstamus augus.