Latvijā pirmā sinhronā kompensatora stacija Grobiņas pagasta Ārēs, kas pieslēgta elektroenerģijas pārvades tīklam, 2025.gada janvārī.
Latvijā pirmā sinhronā kompensatora stacija Grobiņas pagasta Ārēs, kas pieslēgta elektroenerģijas pārvades tīklam, 2025.gada janvārī.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Tas var mainīt visu! Uz Zemes atrasta tūkstošgadēm slēpta tīras enerģijas rezerve 0

Iedomājieties enerģijas avotu, kas nerada oglekļa emisijas, atrodas zem mūsu kājām un varētu nodrošināt cilvēku civilizāciju gadu tūkstošiem ilgi. Arvien vairāk pētījumu liecina, ka šāds resurss pastāv, un tas ir slēpies mūsu acu priekšā. Zinātnieki uzskata, ka Zemes garozā varētu būt milzīgas dabiskā ūdeņraža rezerves. Saskaņā ar provizoriskiem aprēķiniem, tā rezerves ir pietiekamas, lai nodrošinātu cilvēci ar enerģiju gandrīz 200 000 gadu, vēsta BGR.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Burvīgi pēc dabas! Tie, kas dzimuši šajos datumos, viegli iegūst to, ko vēlas
“Baisi izkāmējusi, pārgurusi, nošņurkusi nelaimes čupiņa!” mammas dalās pieredzē, kādā stāvoklī bērni atbraukuši no Dziesmu svētkiem 163
RAKSTA REDAKTORS
Krista Draveniece: Valstsvīri izklāj sarkano paklāju influencerim-šovinistam, kurš piedraud izvarot sievietes un rāda locekli bērniem 25
Lasīt citas ziņas

Pētnieki lēš, ka pēdējo miljardu gadu laikā Zeme ir saražojusi pietiekami daudz ūdeņraža, lai apmierinātu pasaules pašreizējās enerģijas vajadzības vairāk nekā 170 000 gadu laikā . Turklāt eksperti norāda, ka tas nav laboratoriski iegūts ūdeņradis, bet gan dabiskais ūdeņradis jeb tas, kas veidojas pazemē dabisko ģeoloģisko procesu rezultātā. Pētnieki uzsver, ka daudzi no šiem krājumiem vēl ir neskarti.

Mūsdienās ūdeņradi jau plaši izmanto rūpniecībā – piemēram, amonjaka un metanola ražošanā, kā arī kā degvielu transportam un elektrostacijām. Tomēr lielākā daļa ūdeņraža joprojām tiek ražota no fosilā kurināmā, un tas rada CO₂ emisijas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt dabiskā ūdeņraža ieguve neprasa naftas urbšanu vai sarežģītas pārstrādes rūpnīcas, turklāt tā nerada siltumnīcefekta gāzu emisijas, tādējādi piedāvājot tīru un ilgtspējīgu enerģijas avotu nākotnē.

Zinātnieki pašlaik aktīvi pēta ģeoloģiskos apstākļus, kādos Zemes garozā var veidoties un uzkrāties ūdeņradis. Izrādās, ka daži iežu veidi, īpaši senie vulkāniskie veidojumi un mineralizētās zonas, saskarē ar ūdeni spēj radīt ūdeņradi.

Vai dabiskais ūdeņradis var kļūt par alternatīvu saules un vēja enerģijai? Pretēji saules un vēja enerģijai, dabīgais ūdeņradis nav atkarīgs no laika apstākļiem un var nodrošināt stabilu enerģijas ražošanu visu diennakti. Tomēr joprojām pastāv izaicinājumi, piemēram, mikroorganismi var absorbēt ūdeņradi, un ne katra potenciāli atbilstoša zona ir patiesi piemērota ūdeņraža ieguvei.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.