Lidmašīnas pasažieru bagāžas pārbaude ar dienesta suņiem Minskas lidostā, taču nekādi spridzekļi netika atrasti.
Lidmašīnas pasažieru bagāžas pārbaude ar dienesta suņiem Minskas lidostā, taču nekādi spridzekļi netika atrasti.
Foto: EPA/SCANPIX/LETA

“Tirāns apdraud mūs visus!” Lukašenko režīmu apsūdz gaisa pirātismā 28

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
5 datumi, kuros dzimst vislielākie egoisti 3
VIDEO. “Viņi visu filmēja, fotografēja…” Radinieki atklāj jaunas detaļas par traģisko avāriju Gulbenes novadā
Vācija nosaukusi valsti, kas varētu kļūt par nākamo Krievijas upuri, ja Ukraina zaudēs karā
Lasīt citas ziņas

Eiropas Savienības augstākās amatpersonas brīdinājušas Baltkrieviju, ka tai būs jāatbild par Minskā sagrābtās “Ryanair” lidmašīnas pasažieru drošības apdraudējumu, un pieprasījušas veikt starptautisku izmeklēšanu par notikušo.

Vakar ES līderi ārkārtas sanāksmē apsprieda sankcijas pret Lukašenko režīmu par svētdien notikušo pasažieru lidmašīnas nolaupīšanu un baltkrievu žurnālista un politiskā aktīvista Romana Protaseviča aizturēšanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

EK prezidente Urzula fon der Lei­ena nosaukusi notikušo par gaisa pirātismu. ES līderi apsvēra papildu sankciju noteikšanu pret Lukašenko režīmu un Baltkrievijas darbības apturēšanu Starptautiskajā civilās aviācijas organizācijā.

Tas liegtu Baltkrievijas valsts lidsabiedrībai “Belavia” izmantot ES lidostas un apturētu ES lidsabiedrību visus lidojumus Baltkrievijas gaisa telpā. Analītiķi atzīmē, ka ES atbilde uz Minskas režīma nekaunīgo gaisa pirātismu būs vēl viena pārbaude bloka ārpolitikas vienotībai.

Baltkrievijā notikusī avioreisa nolaupīšana ir jautājums, kas jāapspriež ANO Drošības padomē, jo kaimiņvalsts ir pārkāpusi starptautiskās gaisa telpas noteikumus, paziņojis Latvijas Valsts prezidents Egils Levits.

Vakar, kad notika tiešsaistes tikšanās starp Baltijas valstu prezidentiem, Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida informēja Latvijas un Lietuvas prezidentus, ka Igaunija kā šī brīža ANO Drošības padomes locekle arī ir pārliecināta, ka jautājums ir jāskata ANO Drošības padomes līmenī, un jau gatavo jautājuma izvirzīšanu darba kārtībā.

Baltijas valstu prezidenti bija vienisprātis, ka pēc svētdienas incidenta, kas pārkāpj starptautiskās normas un ir pretlikumīgs, ir jānosaka jaunas, stingras sankcijas pret Baltkrieviju.

Romans Protasevičs ir Baltkrievijas opozīcijas līderes Svjatlanas Cihanouskas štāba loceklis un opozīcijas medija “Nexta” dibinātājs. “Nexta” bija svarīga loma pagājušajā gadā Baltkrievijā notikušo masu protesta akciju organizēšanā.

Ar iznīcinātāju uz Minsku

Ilustratīvs attēls.
Foto: Vasily Fedosenko/REUTERS/SCANPIX/LETA

Notikumi risinājās svētdien, 23. maijā, pa dienu. “Ryanair” lidmašīna no rīta izlidoja no Atēnām uz Viļņu, kur bija paredzēts ielidot plkst. 13.

Reklāma
Reklāma

Taču lidojot virs Baltkrievijas teritorijas, it kā esot izprovocēts konflikts ar apkalpi un lidmašīnai nācies nosūtīt palīdzības lūgumu. (Baltkrievijas drošībnieki it kā brīdinājuši, ka lidmašīnas salonā esot bumba, taču pēc lidmašīnas nolaišanās nekas netika atrasts).

Lai gan dati liecina, ka piloti centušies sasniegt Lietuvas gaisa telpu, turklāt Viļņas lidosta bija daudz tuvāk nekā Minska, tomēr gaisā pacēlies Baltkrievijas iznīcinātājs “Mig-29”, kas novirzījis un lidmašīnu pavadījis līdz Minskai.

Tur Protasevičs un vairāki viņa biedri aizturēti. Opozīcijas pārstāvji vēsta, ka Atēnās lidmašīnā acīmredzot iekāpuši Baltkrievijas Valsts drošības komitejas darbinieki.

Pāvels Latuško, viens no Baltkrievijas opozīcijas līderiem, tviterī pavēstījis, ka divi Baltkrievijas pilsoņi, Protasevičs un viņa draudzene, kā arī četri Krievijas pilsoņi, nebija starp tiem pasažieriem, kas pēc piespiedu nosēšanās Minskā pēc tam svētdienas vakarā izlidoja uz paredzēto galamērķi Viļņu.

“Tādu ņirgāšanos par cilvēkiem sen nebija nācies pieredzēt,” preses pārstāvjiem Minskas uzgaidāmajā zālē sacījis kāds pasažieris. “Kad nolaidāmies Minskā, mums neviens neko nepaskaidroja. Ar maziem bērniem nācās stāvēt stundu, pēc tam vēl sešas stundas turēja ieslēgtus.” Kā stāstījis cits pasažieris, lidmašīnā nav bijis nekādu incidentu, kuru dēļ to būtu vajadzējis nosēdināt Minskā.

O’Līrijs: tas bija valsts atbalstīts pirātisms

Minskā sagrābtā “Ryanair” lidmašīna svētdienas vakarā nolaidās Viļņas lidostā, bet pasažieru vidū vairs nebija Baltkrievijā aizturētā Romana Protaseviča.
Foto: Andrius Sytas/REUTERS/SCANPIX/LETA

“Ryanair” vadītājs Maikls O’Līrijs vakar norādījis, ka lidmašīnā, domājams, atradās Baltkrievijas slepenpolicijas aģenti.

“Izskatās, ka varasiestāžu nolūks bija savākt žurnālistu un viņa ceļabiedri. Mēs uzskatām, ka lidostā izkāpa arī vairāki Baltkrievijas drošības dienesta aģenti,” Īrijas radio “Newstalk” sacīja O’Līrijs. Svētdien reizē ar Protaseviču tika aizturēta arī viņa draudzene Sofija Sapega, kas ir Krievijas pilsone.

“Es domāju, ka tā ir pirmā reize, kad tas noticis ar Eiropas aviokompāniju. Tā bija valsts atbalstīta nolaupīšana, tas bija valsts atbalstīts pirātisms,” piebilda O’Līrijs

Arī Īrijas valdība vainoja Baltkrieviju lidmašīnas novirzīšanā un aicināja Briseli ieņemt stingrāku nostāju. “Mēs nevaram ļaut šim incidentam pāriet, pamatojoties uz brīdinājumiem vai spēcīgiem paziņojumiem presei,” raidorganizācijai RTE sacīja Īrijas ārlietu ministrs Saimons Kovnijs, uzsverot, ka nepieciešama stingrāka atbilde.

“Tā bija Īrijas aviokompānija, Polijā reģistrēta lidmašīna, pilna ar ES pilsoņiem, ceļā starp divām ES galvaspilsētām. (..) To var raksturot tikai kā aviācijas pirātismu,” sacīja Kovnijs.

Lukašenko apdraud starptautisko drošību

Eiropadomes priekšsēdētājs Šarls Mišels, kurš vakar Briselē vadīja 27 ES dalībvalstu vadītāju apspriedi, norādījis, ka ir svarīgi, lai notikušo izmeklē Starptautiskā civilās aviācijas organizācija (ICAO).

Ziemeļatlantijas līguma organizācija pieprasījusi veikt starptautisku izmeklēšanu par pasažieru lidmašīnas novirzīšanu un Protaseviča aizturēšanu. “Tas ir nopietns un bīstams incidents, kam nepieciešama starptautiska izmeklēšana.”tvītoja NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.

“ASV stingri nosoda pasažieru lidmašīnas piespiedu novirzīšanu lidojumā starp divām ES dalībvalstīm un sekojušo žurnālista Romana Protaseviča aizturēšanu Minskā,” paziņojis ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens, pieprasot viņa tūlītēju atbrīvošanu.

“Lukašenko režīma šokējošā rīcība apdraudēja vairāk nekā 120 pasažieru (faktiski lidmašīnā bija 171 cilvēks), tajā skaitā ASV pilsoņu, dzīvību,” piebilda ASV valsts sekretārs, pieprasot incidenta detalizētu izmeklēšanu.

Polijas premjerministrs Mateušs Moraveckis notikušo nosaucis par “valsts terorismu”. Viņš aicinājis Šarlu Mišelu rosināt diskusijas par tūlītējām ES sankcijām pret Baltkrieviju, uzsverot, ka Protaseviča aizturēšana “nedrīkst palikt nesodīta”.

Baltkrievijas pagaidu pilnvarotais lietvedis Varšavā izsaukts uz Ārlietu ministriju, kur viņam pieprasīts paskaidrojums par šo incidentu. “Baltkrievijas tirāns Lukašenko apdraud mūs visus,” paziņojis Britānijas parlamenta Ārlietu komitejas priekšsēdētājs Toms Tugendhats.

Bijušais Eiropadomes prezidents, kādreizējais Polijas premjers Donalds Tusks tviterī atzinis, ka Baltkrievijas autoritārais līderis Aleksandrs Lukašenko “kļuvis par draudu ne vien savas valsts pilsoņiem, bet arī starptautiskajai drošībai”.

Viņš mudinājis “visas Eiropas valdības un institūcijas nekavējoties bargi reaģēt” uz šo Minskas soli.

Pabriks: reakcijai jābūt asai

Eiropas Savienības un ASV reakcijai pret Baltkrievijas veikto civilās lidmašīnas sagrābšanu ir jābūt asai, un visos līmeņos, pretējā gadījumā mēs varam sagaidīt tikai formālu nosodījumu un sankcijas, intervijā aģentūrai LETA atzinis Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks.

“Baltkrievijas spertais solis ir šokējošs, un tas ir jāvērtē kā valsts sponsorēts terorisms, pret ko jābūt ļoti asai Rietumu reakcijai, un tai jānotiek visos līmeņos,” uzsvēra ministrs.

“Protams, juristi varēs precīzi formulēt, kā nodēvēt Baltkrievijas rīcību, bet no politiskā skatpunkta tas viennozīmīgi ir valsts sponsorēts terorisms. Baltkrievijai ne tikai jāatbrīvo Protasevičs, bet arī jāpieprasa sodīt aģentus, kuri piespieda lidmašīnu nosēsties Minskā. Tāpat jāapsver jautājums par plašām ekonomikas sankcijām. ES un ASV ir jārīkojas vienoti, jo pretējā gadījumā sekos tikai formāls nosodījums un sankcijas,” uzskata Pabriks.

Vakar Rīgā pie viesnīcas “Radisson Blu Hotel Latvija”, kur izlikti pasaules čempionāta hokejā dalībvalstu karogi, Baltkrievijas oficiālais karogs tika nomainīts pret Baltkrievijas vēsturisko sarkanbalto karogu. Karogu pie viesnīcas, kur dzīvo arī Baltkrievijas hokeja izlase, nomainīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs un Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis. Viņš sacīja, ka šāds žests ir bijis Rīgas domes iniciatīva, ko tai uzticējusi Baltkrievijas opozīcija. Ar šo soli tiekot pausts atbalsts tiem, kuri cieš no kaimiņzemes autoritārā līdera, pašpasludinātā prezidenta Aleksandra Lukašenko režīma. Savukārt čempionāta norises vietās par karogiem atbildīgs ir čempionāta rīkotājs, un šajās vietās dome nevar ietekmēt karogu lietošanu.
Foto: Zane Bitere/LETA

Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs norādījis, ka Baltkrievijas varas iestāžu rīcība ir pretrunā ar jebkurām starptautiskajām tiesībām.

Latvijas nacionālā lidsabiedrība “Air Baltic” paziņojusi, ka tuvākajā laikā izvairīsies no Baltkrievijas gaisa telpas šķērsošanas, balstoties uz Eiropas Aviācijas drošības pārvaldes ieteikumu.

Jūsmo par “batjkas” rīcību

Baltkrievijas varasiestādes pārmetušas Rietumiem nepamatotas apsūdzības par politiskiem iemesliem lidmašīnas nosēdināšanai Minskā un apgalvojušas, ka rīkojušās saskaņā ar likumu.

“Nav šaubu, ka mūsu kompetento varasiestāžu rīcība (..) pilnībā atbilda starptautiskajiem noteikumiem,” paziņoja Baltkrievijas Ārlietu ministrijas pārstāvis Anatolijs Glazs, apsūdzot Rietumus situācijas politizēšanā. Viņš pauda nožēlu, ka “Ryanair” reisa pasažieriem nācies piedzīvot zināmas neērtības. “Tomēr aviācijas drošības noteikumi ir absolūta prioritāte,” viņš piebilda.

Tomēr šie paziņojumi ir pretrunā faktiem – brīdī, kad lidmašīnai Baltkrievijas gaisa telpā tika norādīts mainīt kursu, tā jau atradās tuvāk Viļņai nekā Minskai, un saskaņā ar aviācijas drošības noteikumiem lidmašīnai problēmu gadījumā jādodas uz tuvāko iespējamo lidostu.

Kā teikusi Lietuvas prezidenta Gitana Nausēdas galvenā ārlietu padomniece Asta Skaisgirīte, lai panāktu, ka lidmašīna dodas uz Minskas lidostu, to pavadījis Baltkrievijas gaisa spēku iznīcinātājs un militārais helikopters.

Sajūsmu par Baltkrievijas “batjkas” rīcību paudusi Kremļa ziņu aģentūras “RT” galvenā redaktore Margarita Simonjana, nodēvējot to par “skaistu rīcību”, kas neatpaliekot no ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes manevriem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.