Donalds Tramps.
Donalds Tramps.
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Tramps turpina kritizēt Federālās rezervju sistēmas prezidentu 0

Arī pēc ASV centrālās bankas Federālās rezervju sistēmas (FRS) trešdienas lēmuma pirmo reizi kopš 2008.gada pazemināt bāzes procentlikmi Savienoto Valstu prezidents Donalds Tramps turpināja kritizēt FRS prezidentu Džeromu Pauelu, jo viņš paziņoja, ka šis samazinājums nav sākums regulārai procentlikmes pazemināšanai.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 27
Lasīt citas ziņas

“Tirgus no Džeja Pauela un Federālās rezervju sistēmas gribēja dzirdēt, ka tas ir sākums ilgam un agresīvam likmes samazināšanas ciklam, kas turētos vienā solī ar Ķīnu, Eiropas Savienību un citām pasaules valstīm,” tviterī ierakstīja Tramps.

“Kā vienmēr, Pauels mūs ir pievīlis, bet vismaz viņš beigs kvantitatīvo mīkstināšanu, kurai, pirmām kārtām, nemaz nevajadzēja sākties. (..) Mēs uzvaram jebkurā gadījumā, bet es noteikti negūstu neko lielu palīdzību no Federālas rezervju sistēmas!” piebilda ASV prezidents.

CITI ŠOBRĪD LASA
Jau ziņots, ka FRS trešdien pirmo reizi kopš 2008.gada nolēma samazināt bāzes procentlikmi.

FRS Atvērtā tirgus komiteja pēc kārtējās divu dienu sanāksmes paziņoja, ka pazemina bāzes procentlimes mērķrādītāju par 0,25 procentpunktiem līdz 2-2,25%.

Atvērtā tirgus komiteja arī nolēma, ka FRS pārtrauks samazināt savā īpašumā esošo milzīgo obligāciju portfeli jau augustā, divus mēnešus agrāk, nekā plānots iepriekš. Lai veicinātu ilgtermiņa procentlikmju samazināšanos, FRS pēc finanšu krīzes uzpirka lielu daudzumu ASV valsts kases un hipotekāro obligāciju, taču, ekonomikai nostiprinoties, šo portfeli pamazām samazināja.

Procentlikmju pazemināšana un obligāciju portfeļa samazināšanas pārtraukšana bija prasības, kuras centrālajai bankai izvirzīja Tramps. Tomēr preses konferencē pēc Atvērtā tirgus komitejas sēdes Pauels noliedza, ka FRS būtu pakļāvusies Trampa spiedienam.

“Mēs nekad neņemam vērā politiskus apsvērumus. Diskusijām par to nav vietas,” sacīja Pauels.

Viņš arī uzsvēra, ka lēmums samazināt bāzes procentlikmi nenozīmē to, ka šis ir vienreizējs pasākums, bet nav arī uzskatāms par sākumu regulārai bāzes procentlikmes pazemināšanai.

“Gribu pateikt skaidri. Es sacīju, ka tas nav sākums garai procentlikmes samazināšanu sērijai. Es neteicu, ka tā ir vienreizēja [pazemināšana] vai kaut kas tamlīdzīgs,” norādīja FRS prezidents.

Reklāma
Reklāma

Iepriekšējo reizi FRS bāzes procentlikmes mērķrādītāju samazināja 2008.gada decembrī līdz rekordzemajam 0-0,25% līmenim, un, lai veicinātu ekonomikas atgūšanos no recesijas, to šādā līmenī saglabāja līdz 2015.gada beigām, kad mērķrādītājs tika paaugstināts līdz 0,25% – 0,5%, 2016.gada decembrī tas tika paaugstināts līdz 0,5% – 0,75%, 2017.gada martā – līdz 0,75% – 1%, jūnijā – līdz 1% – 1,25%, decembrī – līdz 1,25%-1,5%, 2018.gada martā – līdz 1,5% – 1,75%, jūnijā – līdz 1,75% – 2%, septembrī – līdz 2-2,25% un decembrī – līdz 2,25%-2,5%.

Pārkāpjot nerakstīto likumu, ka ASV prezidenti publiski neizsakās par FRS politiku, lai nekaitētu centrālās bankas neatkarībai, Tramps bieži kritizē FRS procentlikmju politiku, vainojot to ASV ekonomikas konkurētspejas mazināšanā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.