Andrupenes purva taka sākas tieši no Andrupenes lauku sētas.
Andrupenes purva taka sākas tieši no Andrupenes lauku sētas.
Foto: Zigmunds Bekmanis

Aizved mani uz Mākoņkalnu jeb 10 iemesli, kāpēc brīvdienas pavadīt Rāznas nacionālajā parkā 1

Sakarā ar Covid-19 apturēšanai ieviestajiem ierobežojumiem šoreiz vietējie tūrisma pakalpojumu sniedzēji gaida ciemos individuālos ceļotājus, ģimenes un nelielas tūristu grupas.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā 4
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Viedoklis
Linda Tunte: “Es dzeru, lamājos, gāžu politiķus un eju prom no darba” 85
Lasīt citas ziņas

Lai ievērotu sanitāro protokolu (personīgo higiēnu, divu metru distanci, pulcēšanās dalībnieku skaitu), dalībai Rāznas nacionālā parka aktivitātēs un apskates objektu apmeklēšanai obligāti jāpiesakās.

Tā kā ar koronavīrusu saslimušo skaits Latvijā atkal sācis augt, parka administrācija lūdz nedoties ceļā, ja ir slikta pašsajūta, elpceļu saslimšanas pazīmes, noteikta karantīna vai pašizolācija.

Virvju trases un niedru pludiņi

CITI ŠOBRĪD LASA

Rāznas nacionālais parks (RNP) izveidots 2007. gadā ar mērķi saglabāt dabas vērtības un Latgalei raksturīgo kultūrainavu, kurā nozīmīga vieta paaudzēs izlolotām amatu prasmēm un latgaliešu viesmīlībai.

Pirmoreiz parka apmeklētājus Ceļotāju dienā uzņems “Rāznas priedes” Ezerkrastos (Čornajas pag.), kur varēs izkāpelēties pa virvju trasēm kokos. “Ar prieku paziņojam, ka esam papildinājuši augsto trasi ar 12 jauniem posmiem septiņu astoņu metru augstumā,” vēstīts viņu “Facebook” lapā. Savukārt “Rāznas brekši” Rogā (Kaunatas pag.) aicina doties izbraucienos ar laivām pa ezeru, izmantot copes gida pakalpojumus un aplūkot no Rāznas ezera niedrēm gatavotu pludiņu kolekciju.

Ar auto, divriteni un kājām

Ceļotājiem tiek piedāvāts apļveida auto maršruts 72 kilometru garumā vienas dienas izbraucienam pa RNP teritoriju, Mākoņkalna, Andrupenes un Andzeļu pagastiem, kurā ir 13 dažādi tūrisma objekti – gan dabas takas, gan pilskalni un baznīcas, –, pa ceļam baudot ainavisko apvidu ar daudzajiem pakalniem un ezeriem.

Andrupenes lauku sētas dzīvojamā māja (20. gs. sākums).
Foto: Zigmunds Bekmanis

Kopā ar Dagdas tūrisma centra darbiniekiem velobraucēji aicināti doties apkārt Ežezeram (ap 25 km). Brauciena sākums plkst. 9 pie Jaundomes muižas vides izglītības centra, iepriekš piesakoties pa ­tālruni: 25727379. Šīs dienas īpašais piedāvājums – izziņas braucieni dabā ar divriteni dabas izglītības centra speciālista vadībā plkst. 10, 12 un 14 (tālr. 29139677), dalībnieku skaits ierobežots.

Padomāts arī par kājāmgājējiem. Aptuveni 15 kilometrus garo pārgājienu “Kaunatas loks” vadīs ģeogrāfs, ceļotājs un stāstnieks Ivars Matisovs (sākums plkst. 10 pie Kaunatas pagasta pārvaldes, tālr. 26453990), bet pārgājienu (~ 18 km) pa senajiem latgaļu pilskalniem un svētvietām – Aleksandrs Lubāns.

Šim piedzīvojumam gan pieteikšanās termiņš beidzies, taču RNP teritorijā netrūkst interesantu vietu un dabas objektu, kurus apmeklēt bez pavadoņiem, piemēram, Akmeņu, Andrupenes purva un Lielā Liepukalna dabas takas.

Andrupenes purva taka sākas tieši no Andrupenes lauku sētas.
Foto: Zigmunds Bekmanis

Visas dienas garumā varēs izstaigāt Jaundomes dabas taku un gida pavadībā apmeklēt Jaundomes muižas vides izglītības centru, kur apskatāma viena no lielākajām saldūdens zivju mulāžu kolekcijām Latvijā, putnu izbāžņi un citi interesanti eksponāti. Būs atvērts arī dabas izglītības centrs “Rāzna” Lipuškos, piedāvājot atraktīvas dabas izglītības nodarbības līdz desmit cilvēku lielām grupām.

Reklāma
Reklāma

Par izsalkuma remdēšanu rūpēsies viesu māja “Rāznas pērle”, kuras ēdienkartē būs arī Latgales tradicionālie ēdieni – guļbešnīki, murcovkas, kļockas un kartupeļu desas ar ķimenēm.

Aizved mani uz Mākoņkalnu

Uzkāpt Mākoņkalnā nu iespējams pa jaunām kāpnēm. No turienes paveras lielisks skats uz Rāznas ezeru un tā piekrastes ainavu. Te 13. gs. Livonijas ordenis uzcēlis vienu no pirmajiem Latgales nocietinājumiem – Volkenbergas pili, no kuras gan saglabājušies vien atsevišķi mūra fragmenti.

Teika vēsta, ka pēc Volkenbergas pilskunga un viņa sievas nāves plašie pilsnovada īpašumi sadalīti viņu trim meitām – Roze dabūjusi Rēzekni, Lūcija – Ludzu, bet Marija – Viļaku. Mākoņkalna pakājē uzstādīta piemiņas plāksne par godu Latvijas pirmās brīvvalsts prezidenta Kārļa Ulmaņa Latgales apmeklējumam 1938. gadā.

No Mākoņkalna paveras aizraujošs skats uz Rāznas ezeru un tā piekrasti.
Foto: Zigmunds Bekmanis

Piedalās arī baznīcas un privātkolekcijas

Rāznas nacionālā parka kultūrainava nav iedomājama bez sakrālās arhitektūras – baznīcām, lūgšanu namiem un ceļmalas krucifiksiem. Pērn Ceļotāju dienā durvis apmeklētājiem vēra viena no mazākajām koka baznīcām Latgalē Zosnas Sv. Erceņģeļa Miķeļa Romas katoļu baznīca. Arī šogad tā būs atvērta no plkst. 11 līdz 14.

Vēl varēs paviesoties Dukstigala Svētās Jaunavas Marijas Romas katoļu baznīcā, Bukmuižas (Ezernieku) Sv. Ludviga katoļu baznīcā un pēcpusdienā (plkst. 15–19) apskatīt Jaundomes Sv. Erceņģeļa Miķeļa Boltū kapelu, klausoties muzikālus priekšnesumus.

Autentiska 20. gs. Latgales lauku saimniecība saglabāta Andrupenes lauku sētā, kurā ietilpst simtgadīga dzīvojamā māja, klēts, kūts, rija, melnā pirts, smēde un var iepazīties ar latgaliešu sadzīves vēsturi, dažādiem darbarīkiem un ikdienas lietām, apskatīt podnieku mājas un jaunuzcelto cepli. Netālu aiz sētas sākas purva taka (800 m).

Noteikti jāizmanto iespēja bez maksas ielūkoties Latgales jūgendstila pērlē Lūznavas muižā, kā arī par ziedojumiem piedalīties māla kleķa ķieģeļu izgatavošanas meistardarbnīcā “Pūdnīku skūlā” Akminīšos, dravnieka darbnīcā Bišu muižā “Upeslāči”, lai izsviestu medu un uztaisītu bišu kāri, pielaikot Pētera I puspudu smago “Медаль за пьянство” Kaunatas kandžas muzejā un apskatīt Latvijā plašāko zvaniņu privātkolekciju ar vairāk nekā astoņiem tūkstošiem eksemplāru, kas izgatavoti no metāla, stikla, kristāla, porcelāna, māla un citiem materiāliem.

Īpašais piedāvājums – zāļu tēju baudīšana, zvaniņu skaņās klausoties. Varēs izbaudīt arī izbraucienus ar buru laivu un motorlaivu Rāznas ezerā.

Vairāk informācijas par Ceļotāju dienas aktivitātēm un īpašajiem piedāvājumiem Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) mājaslapā un RNP “Facebook” lapā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.