Foto: SHUTTERSTOCK

Katru gadu aptuveni 1200 sievietēm Latvijā diagnosticē krūts vēzi, bet skrīningu veic tikai katra trešā paciente 11

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Katru gadu aptuveni 1200 sievietēm Latvijā tiek diagnosticēts krūts vēzis. Diemžēl ap 30% gadījumu tas notiek novēloti, jo daudzas sievietes izlemj nepiedalīties valsts skrīningā tā agrīnai atklāšanai. Onkologi pieļauj, ka daļu no profilaktiskās izmeklēšanas atturējušas bailes slimības gadījumā zaudēt vienu vai abas krūtis, kuru rekonstrukciju valsts neapmaksāja. No 2022. gada 1. janvāra tas atkal būs valsts finansēts pakalpojums.

Mamogrāfiju veic tikai katra trešā

LA
LA.LV
Ziņas
Urbanovičs: Mums jāgatavojas tam, kas varētu notikt, ja… 63
11 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Zvana nezināms vai privāts numurs: vai atbildēt ir droši? 2
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: Izvēlies lapsu un uzzini, cik patiesībā atbildīgs un uzticams tu esi! 5
7 stundas
Lasīt citas ziņas

Rīgas Austrumu klīniskās slimnīcas Diagnostiskās radioloģijas centra virs­ārste mamoloģijā, radioloģe Ilze Eņģele uzskata, ka mamogrāfija reizi 1–1,5 gados būtu jāveic jau no 40 gadu vecuma. Lai gan uzaicinājuma vēstules piedalīties valsts apmaksātajā vēža skrīninga programmā Latvijā šobrīd saņem sievietes no 50 līdz 69 gadiem, ārstei ikdienā bieži nākas sastapt krūts vēža pacientes pirmsskrīninga vecumā. “Saslimstot laikaposmā no 40 līdz 50 gadiem, ļaundabīgais audzējs mēdz būt agresīvāks, ātrāk augošs, tādēļ regulārai, profilaktiskai krūšu radioloģiskai izmeklēšanai ir liela nozīme – ne jau velti daudzās pasaules valstīs krūts vēža skrīningu sāk par desmit gadiem agrāk nekā pie mums. Taču ar ģimenes ārsta nosūtījumu mamogrāfija arī gados jaunākām sievietēm Latvijā ir valsts apmaksāts pakalpojums,” uzsver ārste. Profilaktiska krūšu izmeklēšana reizi divos trijos gados jāturpina arī pēc 70 gadu vecuma.

Mamogrāfija ir vienīgā metode, kura ļauj agrīni atklāt krūts vēzi, kas ir progresējoša slimība. Atklājot to 1. stadijā, kad audzēja apmērs vēl mērāms milimetros, ļaundabīgo procesu iespējams apturēt ar saudzīgām metodēm un pilnībā atgūt veselību. Vēlīnās stadijās krūts vēža ārstēšanai nepieciešams izmantot daudz agresīvākas ārstēšanas metodes, reizēm pat jāveic mastektomija jeb krūts dziedzera audu izņemšana, arī prognozes vairs nav tik labas. Pētījumi liecina, ka sievietēm, kuras piedalās skrīningā, mirstība no krūts vēža samazinās uz pusi, pateicoties tam, ka audzēju iespējams atklāt agrīni. Reizēm pēc skrīninga mamogrāfijas sievietes tiek nosūtīta uz papildu izmeklēšanu, piemēram, ultrasonogrāfiju, taču tas vēl nenozīmē, ka veidojums krūtī ir ļaundabīgs. Vairāk kā 70% gadījumos tiek atklātas labdabīgas pārmaiņas, bieži vien cistas vai adenomas. Ja parādījušās sūdzības vai izmeklējuma rezultāti raisa aizdomas par ļaundabīgu saslimšanu, nepieciešama mamologa konsultācija.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Mūsu valstī krūts vēža skrīninga rezultāti nekad nav bijuši iepriecinoši, bet saistībā ar pandēmiju tie kļuvuši vēl sliktāki. Pagājušajā gadā no visām uzaicinātajām sievietēm, mamogrāfijas izmeklējumu veica tikai 29,9%. Latvijas Onkoloģijas centrā arvien biežāk nonāk pacientes, kurām krūts vēzis atklāts ielaistā stadijā. Mēs, ārsti, esam patiesi satraukušies par šo tendenci,” bažas pauž radioloģe, kura skrīninga mamogrāfiju salīdzina ar apsardzes signalizāciju – arī tā nostrādā tad, kad nelaime vēl nav notikusi. Turklāt apmeklēt medicīnas iestādi, lai veiktu šo izmeklējumu, no epidemioloģiskā viedokļa raugoties, šobrīd ir nesalīdzināmi drošāk nekā veikalu vai kādu citu sabiedrisku vietu. Nevajag arī maldīgi iedomāties, ka ārkārtas situācijas laikā vēža skrīnings nenotiek vai arī tam noteikti kaut kādi ierobežojumi, jo onkoloģisko saslimšanu agrīna diagnostika un ārstēšana veselības aprūpē joprojām ir viena no prioritātēm.

Krūšu rekonstrukcijas programma

“Uzskatu, ka arī rekonstruktīvās operācijas ir ļoti būtiska krūts vēža ārstēšanas procesa sastāvdaļa. Daļai no pacientēm tas lielā mērā neļāva piedalīties valsts organizētajā skrīningā. Ļoti bieži šī diagnoze asociējās ar sievišķās identitātes zaudēšanu. Tas, ka esam spējuši atjaunot valsts finansējumu krūts rekonstrukcijas operācijām, ir ļoti laba zīme. Domāju, ka tas uzlabos arī agrīno krūts vēža diagnostiku. Ja runājam par situāciju valstī, tad dominējošās ir krūts dziedzeri saglabājošās operācijas, taču ir daļa gados jaunu sieviešu, kurām pat agrīnā audzēja stadijā krūti diemžēl nav iespējams saglabāt. Pēc mūsu aplēsēm, tās ir 200–250 pacientes gadā. Lielākas problēmas būs ar tām pacientēm, kurām šo desmit gadu laikā nebija iespējas veikt šādu operāciju, jo medicīnas iestādēm var pietrūkt kapacitātes,” norāda Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Onkoloģijas centra Krūts ķirurģijas nodaļas vadītājs, asociētais profesors Jānis Eglītis, vienlaikus paužot gandarījumu par krūts rekonstrukcijas programmas atjaunošanu, kurai finansējums jau paredzēts 2022. gada veselības nozares budžetā. Kā zināms, 13 076 Latvijas pilsoņu kolektīvo iesniegumu (paraksti šai iniciatīvai tika vākti interneta platformā “Manabalss.lv”) šā gada pavasarī vienbalsīgi atbalstīja Saeimas Sociālo un darba lietu komisija.

Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs Ilmārs Dūrītis pastāstīja, ka šai programmai nākamajā gadā paredzēti 662 580 eiro, kas orientējoši ļaus veikt krūts rekonstrukcijas operācijas 2–2,5 tūkstošiem sieviešu. “Līdz šim Latvijā ļoti daudzām sievietēm netika nodrošināta pilnvērtīga ārstēšana, kurai būtu arī gala posms – krūšu rekonstruktīvā ķirurģija. Kaut arī valsts apmaksāja dažas manipulācijas, taču, piemēram, krūts implanti un citas svarīgas lietas pacientēm netika finansētas. Līdz ar to daudzas krūts pacientes nav pilnībā medicīniski aprūpētas. Piešķirtais finansējums ļaus labot šo iepriekšējos gados pieļauto kļūdu,” viņš teica, piebilstot, ka piešķirtā nauda ir iezīmēta, tas nozīmē, ka to nedrīkstēs izmantot citiem mērķiem.

Krūts rekonstrukcijas operācijas tiks veiktas divās slimnīcās – RAKUS un P. Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā. Šobrīd Nacionālā veselības dienesta speciālisti vēl veic pēdējos sagatavošanās darbus, lai šo pakalpojumu varētu sniegt jau no nākamā gada 1. janvāra.

Krūts veselības diena

SAISTĪTIE RAKSTI

* Piektdien, 15. oktobrī, no plkst. 12 Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca kopā ar Latvijas Krūts slimību asociāciju un Latvijas Onkologu asociāciju ilggadējās kampaņas “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu” laikā rīko krūts veselības dienu “Agrīna diagnoze – labāka prognoze”.

* Dalība krūts veselības dienas pasākumā būs iespējama tiešsaistē platformā “Zoom”, iepriekš elektroniski reģistrējoties “ej.uz/KrutsVeselibasDiena2021”, to varēs vērot arī tiešraidē ziņu portālā “Tvnet”, kā arī RAKUS “Facebook” kontā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
“Kamēr daudzi nevakcinējas pret kovidu, HIV pacienti lūdzas, lai viņiem būtu šāda iespēja,” Ažiņa atklāj, vai būs pieejama arī vakcīna pret HIV 5
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts atklāj, cik miljonus “MikroTik” valdes priekšsēdētājs apņēmies ziedot BKUS 24
22 stundas
DB
Dace Baltruma
Ziņas
Lasītāja: Plaisa starp “mēs” un “viņi” plešas platumā. Vai kāds parēķinājis, cik nonākuši kapu kalniņā tikai tādēļ, ka laikus netika pie ārsta? 45
11 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 7
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Urbanovičs: Mums jāgatavojas tam, kas varētu notikt, ja… 63
11 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Zvana nezināms vai privāts numurs: vai atbildēt ir droši? 2
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: Izvēlies lapsu un uzzini, cik patiesībā atbildīgs un uzticams tu esi! 5
7 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Atspiedis galvu rokās, valsts pirmā persona zūdījās pils kancelejas šefam – ak tu, tētīt, Andri, šie Saeimas pļāputašas!” Egila Līcīša feļetons 30
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visas pandēmijas, epidēmijas un citas zarazas nāk un iet.” Veidemane par to, ka notikumus, ka ir svarīgi tautai, nevar aizmirst 47
1 diena
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 7
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
6 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 10
28. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
27. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 7
25. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
23. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
22. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
19. oktobris, 2021
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
24. septembris, 2021
RO
Regīna Olševska
Ziņas
Pieņem jaunus MK noteikumus: tie palīdz cilvēkiem ar invaliditāti, bet rada asas diskusijas
3 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
Valdība liek strādājošajiem darbiniekiem testēties, bet kā process notiks – vēl nav skaidrs 69
5 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Veselība – paša atbildība! Farmaceits pastāsta, kas palīdz būt formā vīriešiem 2
5 dienas
LE
LETA
Veselam
Kopš pandēmijas sākuma Latvijā vēsturisks antibiotiku patēriņš 9
6 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
Vai mediķi izdarīja visu iespējamo, lai glābtu Latvijā labi pazīstamā slēpošanas trenera Eiduka dzīvību? Skaidro NMPD vadītāja 72
Nedēļa
LE
LETA
Veselam
Novembrī par aptuveni desmito daļu samazinājies NMPD izsaukumu skaits 10
23. novembris, 2021
IE
Ināra Egle
Ziņas
Iebilst pret latgaliešu valodas uzspiešanu: unikālā ceļa zīme sašķeļ vietējo sabiedrību 89
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ģenerālprokuratūra lūdz Saeimu izdot Ādamsonu kriminālvajāšanai 6
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam diezgan slima populācija!” Zavadska skaidro, kāpēc Latvijā tik liels mirušo skaits no Covid-19 123
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Uz Valmieras šosejas notikusi autobusa un kravas auto sadursme, kurā iesaistīta NBS mašīna 3
1 stunda
LA
LA.LV
Stāsti
FOTO: Viņš nokļuva pasaules mediju uzmanības centrā, “izvēloties īsto brīdi”. Kas ir NATO rudais kaķis?
1 minūte
LE
LETA
Ziņas
Trešajā ceturksnī vidējā alga pirms nodokļu nomaksas pieaugusi līdz 1280 eiro 22
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Naktī uz ceturtdienu Latvijā sāksies ilgstoša snigšana 4
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Minhenē sprāgusi Otrā pasaules kara aviobumba. Sprādzienā vairāki ievainotie 1
49 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: Izvēlies lapsu un uzzini, cik patiesībā atbildīgs un uzticams tu esi! 5
7 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Zvana nezināms vai privāts numurs: vai atbildēt ir droši? 2
6 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Cepeškrāsnī gatavoti pildīti tomāti ar skābo krējumu un zaļumiem
5 stundas
DB
Dace Baltruma
Ziņas
Lasītāja: Plaisa starp “mēs” un “viņi” plešas platumā. Vai kāds parēķinājis, cik nonākuši kapu kalniņā tikai tādēļ, ka laikus netika pie ārsta? 45
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Urbanovičs: Mums jāgatavojas tam, kas varētu notikt, ja… 63
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Arnolds un Emanuels 1
7 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Atspiedis galvu rokās, valsts pirmā persona zūdījās pils kancelejas šefam – ak tu, tētīt, Andri, šie Saeimas pļāputašas!” Egila Līcīša feļetons 30
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušais Latvijas prezidents Guntis Ulmanis iekļuvis smagā autoavārijā 112
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Esmu brīvprātīgi izvēlējies nevakcinēties!”: pianists Vestards Šimkus paziņo, ka pārtrauc savu profesionālu darbību 331
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
FOTO: Viņš nokļuva pasaules mediju uzmanības centrā, “izvēloties īsto brīdi”. Kas ir NATO rudais kaķis?
17:29
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Latvijas basketbolistiem pirmā uzvara Pasaules kausa kvalifikācijā
17:07
LE
LETA
Ziņas
Minhenē sprāgusi Otrā pasaules kara aviobumba. Sprādzienā vairāki ievainotie 1
16:41