Foto: Imants Lancmanis, Andas Krauzes fotoreperodukcijas

Vai darba stāžā ieskaita vecāku nostrādāto kolhoza laiku? “Esmu pirmspensijas vecumā..” 61

Esmu pirmspensijas vecumā. Darba stāžs ir neliels – nedaudz virs 15 gadiem. Kaimiņiene teica, ka viņai pie darba stāža pieskaitīti vecāku kolhozā nostrādātie gadi. Saņēmusi arhīvā izziņas, un darba stāžu izdevies palielināt. Vai tā var būt? Kas vajadzīgs, lai to pierādītu? Man ir vecāku darba grāmatiņas. Jautā Anita Jēkabpils novadā.

Reklāma
Reklāma
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas?
4 ikdienišķas un efektīvas lietas: tās palīdz tikt vaļā no liekā svara, ja tev nepatīk sportot 7
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos 28
Lasīt citas ziņas

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSSA) Pensiju metodiskās vadības daļas eksperte Sanita Letapura norāda – saskaņā ar likuma Par valsts pensijām normām apdrošināšanas stāžu veido tikai pašas personas uzkrātie darba periodi.

Likums neparedz personas apdrošināšanas stāžā ieskaitīt vecāku darba periodus neatkarīgi no vecāku darbavietas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mēdz gan būt, ka VSAA rīcībā nav informācijas par kādu padomju laikā personas pašas nostrādāto periodu. Tad gan var precizēt savu darba stāžu, iesniedzot VSAA iesniegumu, kam pievienoti dokumenti, kas apliecina nostrādāto periodu.

Dokumenti, kas der par pierādījumu savam darba stāžam, var būt dažādi: darba grāmatiņa, darba līgums un dokumenti par tā izpildi, kuros ir norāde par attiecīgā darba perioda pabeigšanu, arī arhīva izziņas.

Ja šādu dokumentu nav, var vērsties Latvijas Nacionālajā arhīvā.

Izziņa par darba stāžu

Latvijas Nacionālajā arhīvā apliecina, ka bieži vēršoties cilvēki ar vēlmi atrast dokumentus, kas pierādītu darba stāžu.

Ik gadu Latvijas Nacionālajā arhīvā tiek saņemti aptuveni 10 000 pieprasījumu par darba stāžu.

Arhīvā var sagatavot izziņu par darba stāžu, ja organizācijas, kurā cilvēks strādājis, dokumenti ir nodoti glabāšanai Nacionālajā arhīvā – dokumenti tiek nodoti organizācijas likvidācijas vai reorganizācijas gadījumā. Ja iestāde vai uzņēmums, kur savulaik strādāts, joprojām darbojas, izziņas par nostrādāto darba laiku jālūdz attiecīgās iestādes vai uzņēmuma arhīvā.

Tomēr nav jāuztraucas, ja iesniegumā norāda iestādi, kuras dokumenti Nacionālajā arhīvā neglabājas. Tādā gadījumā arhīva darbinieki cilvēka iesniegumu pārsūta piederīgajai iestādei un informē klientu.

Izrādās, privātie uzņēmumi ne vienmēr pildot pienākumu nodot arhīvam savus dokumentus likvidācijas gadījumos. Tāpēc cilvēkiem, kas tajos strādājuši, arhīvs nevar izsniegt darba stāžu apliecinošu izziņu. Sevišķa problēma ir 90. gadu pirmā puse, kad arhīvam nav nodoti dažādu SIA dokumenti.

Reklāma
Reklāma

Pieprasījums Latvijas Nacionālajam arhīvam

Lai saņemtu no arhīva darba stāžu apliecinošu izziņu, jāiesniedz pieprasījums.

To var izdarīt:

izmantojot e-pakalpojumu arhīva tīmekļa vietnē: www.arhivi.gov.lv, sadaļā Pakalpojumi > Arhīva izziņas > Pieprasīt izziņu elektroniski,
nosūtot pieprasījumu uz e-pastu: [email protected]. Jāielāgo, ka uz e-pastu sūtītajiem pieprasījumiem jābūt parakstītiem ar elektronisko parakstu,
nosūtot pieprasījumu pa pastu uz kādu no Nacionālā arhīva struktūrvienību adresēm (piemēram, Šķūņu ielā 11, Rīgā LV-1050).
Pieprasījumu var rakstīt brīvā formā vai izmantot pieprasījuma veidlapas, kas atrodamas arhīva mājaslapā. Izziņas var sagatavot kā elektronisko dokumentu un nosūtīt gan klientam, gan VSAA. VSAA darbinieks saņem izziņu un pievieno personas pensijas lietai.

Valsts nodevas apmēru nosaka Ministru kabineta noteikumi nr. 887 Noteikumi par valsts nodevu par Latvijas Nacionālā arhīva sociāli tiesiskās izziņas sagatavošanu un izsniegšanu. Nodevas apmērs atkarīgs no izziņā iekļauto faktu skaita, kā arī steidzamības. Attiecīgi – jo izziņā iekļauts vairāk faktu un tā nepieciešama steidzamāk, jo dārgāk tā izmaksās. Izziņu izsniedz klientam pēc samaksas saņemšanas.

Tiem, kas grasās pieprasīt informāciju par darba stāžu arhīvā, pieprasījumā jānorāda pēc iespējas precīzāki dati par sevi un organizāciju, kurā strādāts. Dažkārt cilvēki domā, ka pietiek ar savu personas kodu, lai arhīvs sagatavotu nepieciešamo informāciju. Taču padomju laikos personas kodu nebija, un dokumenti arhīvā ir sakārtoti pēc iestāžu principa.

Kas jānorāda pieprasījumā

1. Vārds, uzvārds, personas kods, adrese vai e-pasts, tālruņa numurs

2. Tēvavārds (diezgan būtiska norāde), jo padomju laika dokumentos cilvēkus identificēja pēc vārda, uzvārda un tēvavārda

3. Dzimšanas gads

4. Ja mainīts uzvārds, jāuzrāda iepriekšējais uzvārds

5. Darbavietas (iestādes, uzņēmuma) nosaukums un adrese (piemēram, vairāki kolhozi bijuši ar vienādu nosaukumu)

6. Gadi, kuros strādāts (vismaz aptuveni)

7. Struktūrvienība, ieņemtais amats

Pieprasījumam jābūt parakstītam.

Noderīgi

Ja ir jautājumi par savu darba stāžu, Latvijas Nacionālais arhīvs aicina:

ielūkoties vietnē: www.arhivi.gov.lv, tur ir iespēja atrast jau sagatavotas atbildes,
zvanīt uz arhīva klientu atbalsta tālruni +371 20027447,
rakstīt uz e-pastu: [email protected] un uzdot jautājumus par izziņu saņemšanu.
Arhīva izziņa tiek sagatavota uz visu arhīvā glabāto dokumentu pamata mēneša laikā. Tas ir maksas pakalpojums, par kuru jāmaksā valsts nodeva.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.