Sports
Citi sporta veidi

Vrubļevskis – Latvijas Olimpiskajā komitejā kopš pirmsākumiem0


Aldons Vrubļevskis LOK vadībā nostrādājis 32 gadus, ieskaitot 16 gadus prezidenta amatā.
Aldons Vrubļevskis LOK vadībā nostrādājis 32 gadus, ieskaitot 16 gadus prezidenta amatā.
Foto: Juris Bērziņš-Soms/”Sports”

Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) prezidents Aldons Vrubļevskis (62) trešdien LOK Sporta komisijas sēdē paziņoja, ka 20. martā gaidāmajā LOK ģenerālajā asamblejā un prezidenta vēlēšanās nekandidēs uz piekto termiņu šajā amatā, ko ieņem kopš 2004. gada. Tā viņš ilgā pārdomu procesā nolēmis “personisku un sistemātisku iemeslu dēļ”.

Latvijai pārdzīvojot pēdējos gadus PSRS paspārnē, pasaules eksčempions smaiļošanā Vilnis Baltiņš arvien karstāk iestājās par okupācijas varas 1940. gadā apturētās LOK darbības atjaunošanu, lai latvieši olimpiskajās spēlēs atkal piedalītos ar sarkanbaltsarkano karogu. Baltiņš atrada un apvienoja domubiedrus,

to pulkā ar gudru ziņu iesaistot vairākus augsti kvalificētus juristus, kuru misija bija apzināt un gaismā celt starptautisko tiesību normas un neapstrīdamus argumentus, kas mūsu centienu leģitimitāti apliecinātu visai pasaulei,

– Tālavu Jundzi, Aivaru Fogelu, tagadējo Valsts prezidentu Egilu Levitu, toreizējo Rīgas rajona Tautas tiesas priekšsēdētāju Aldonu Vrubļevski, 31 gada vecumā pilnīgi nosirmojušu. Viņu paveiktā kvalitāti apliecina tas, ka Starptautiskā olimpiskā komiteja bez ierunām atjaunoja LOK savā sastāvā jau nepilnu mēnesi pēc Latvijas neatkarības atgūšanas.

Bet pašas LOK atjaunošana notika trīs gadus iepriekš – 1988. gada 19. novembrī. Par LOK prezidentu ievēlēja, protams, Vilni Baltiņu, bet viņa labās rokas, proti, ģenerālsekretāra amatu uzticēja Aldonam Vrubļevskim. Tā viņi nostrādāja četrus četrgadu termiņus, bet pēc olimpiskajām spēlēm Atēnās, kurās latvieši izcīnīja četras sudraba medaļas, Baltiņš negaidīti atkāpās no amata un par savu pēcteci LOK ģenerālajai asamblejai ieteica Vrubļevski, būdams pārliecināts, ka tad LOK darbs turpināsies pareizajā virzienā.

Iespējams, ka Vrubļevska ievēlēšanu par LOK prezidentu lielā mērā ietekmēja Baltiņa autoritāte. Taču ar laiku neapstrīdamu autoritāti ieguva arī jaunais prezidents,

kuram vēlēšanās nav bijis neviena nopietna konkurenta, izņemot Latvijas Bobsleja un skeletona federācijas prezidentu Jāni Kolu 2012. gadā. Taču viņš spēja panākt vien to, lai balsstiesīgo LOK locekļu skaits tiktu samazināts uz pusi, bet prezidenta vēlēšanās Aldons Vrubļevskis ieguva konstitucionālo vairākumu. Kādēļ gan viņš atstāj šo amatu, nesasniedzis pat pensijas vecumu?

“Trīsdesmit divi gadi LOK vadībā, ieskaitot 16 gadus prezidenta amatā, ir ilgs laiks, kas radījis gan rutīnu, gan nogurumu, gan arī pieredzi, kas ļauj vienkāršāk izdarīt šķietami sarežģītas lietas,” Vrubļevska viedokli citē LOK preses dienests. “Zinu, kā vajag būt, bet redzu, ka ne viss notiek, kā vajag. Tādēļ saprotu, ka nedrīkst turpināt to darīt ar gariem zobiem. Jādara ar prieku tas, ko vislabāk zini un proti.

Saistītie raksti
Un man vēl ir kas ieguldāms olimpiskās kustības attīstībā gan Latvijā, gan starptautiski.

Labprāt sastrādāšos ar jebkuru LOK vadītāju, kuru ievēlēs olimpisko sporta veidu federāciju vairākums. Svarīgi ir nostiprināt jeb restartēt LOK komandu tieši šobrīd, piešķirot tai jaunu mandātu nākamajam olimpiskajam ciklam, kad gatavojamies diezgan lielām pārmaiņām, ko Izglītības un zinātnes ministrija sporta nozarei sola 2021. gadā.” Paredzams, ka nākamgad valsts sporta budžets samazināsies.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.