
Vai tiešām Tramps draudēja bombardēt Norvēģiju, ja viņš nesaņems Nobela miera prēmiju? 0
Internetā cirkulē maldinoši apgalvojumi, ka ASV prezidents Donalds Tramps esot draudējis bombardēt Norvēģiju, ja viņš nesaņems Nobela Miera prēmiju. Ierakstos platformā “X” un citos sociālajos tīklos tiek apgalvots, ka Tramps esot teicis, ka panācis mieru Izraēlas un Irānas karā “ar spridzināšanas palīdzību” un ka viņš var darīt to pašu Norvēģijā, lai iegūtu prestižo balvu, vēsta ārvalstu medijs.
Šie apgalvojumi dažkārt tiek ilustrēti ar Trampa attēliem vai pat dažādu sprādzienu video materiāliem. Tomēr meklējot “Google” meklētājā kādus pierādījumus, ka Tramps patiešām būtu izteicis šādus izteikumus, rezultāti ir niecīgi.
Meklējot tādus vārdus kā “Trump”, “Norway”, “bomb” un “Nobel Prize”, netiek atrasts neviens oficiāls ASV prezidenta paziņojums. Tāpat nav arī nekādu uzticamu ziņu mediju rakstu par šādiem izteikumiem, izņemot faktu pārbaudītājus, kas šos apgalvojumus jau ir atspēkojuši.
Tuvākais, kas parādās, ir “The Borowitz Report” 26. jūnijā publicēts raksts ar virsrakstu, ka Tramps esot brīdinājis, ka uzbruks Norvēģijai, ja nesaņems Nobela Miera prēmiju.
Tomēr šīs vietnes sadaļā “Par mums” tiek skaidri norādīts, ka tā ir satīriska ziņu vietne, ko izveidojis rakstnieks un komiķis Endijs Borovics (Andy Borowitz).
“Es rakstu satīriskas ziņas kopš 18 gadu vecuma,” teikts sadaļā. “Tas vai nu liecina par uzticību žanram, vai par emocionālu brieduma trūkumu.” Tajā arī minēts, ka Ķīnas mediji kādreiz noticēja kādam Borovica satīriskajam rakstam par to, ka Tramps esot ietinis Baltā nama telefonus alumīnija folijā.
Vai Tramps var iegūt Nobela Miera prēmiju?
ASV prezidents jau iepriekš ir ticis nominēts Nobela Miera prēmijai un vairākkārt norādījis, ka ir to pelnījis. Tomēr viņš to nekad nav ieguvis. Tramps apgalvo, ka Nobela komiteja viņu apzināti ignorē un ir politiski tendēta.
Jūnijā viņš platformā Truth Social rakstīja: “Nē, es nesaņemšu Nobela Miera prēmiju, lai arī ko darītu – arī ne par Krieviju/Ukrainu vai Izraēlu/Irānu, lai kādi būtu šo konfliktu iznākumi, bet cilvēki zina, un tas ir viss, kas man ir svarīgi!”
Nesen Pakistāna izvirzīja Trampu Nobela Miera prēmijai par viņa lomu, kā apgalvots, Islāmābādas konflikta atrisināšanā ar Indiju.
Nominācijā viņš tika raksturots kā “īstens miera nesējs”, taču dienu vēlāk Pakistānas valdība viņu nosodīja par starptautisko tiesību pārkāpumu pēc tam, kad ASV bija bombardējusi Irānas kodolobjektus.
Republikāņu politiķis Badi Kārters (Buddy Carter) arī izvirzīja Trampu par viņa panākumiem Izraēlas un Irānas pamierā.
Tikmēr Oleksandrs Merežko, Ukrainas parlamenta ārlietu komitejas vadītājs, atsauca savu nomināciju Trampam, paziņojot, ka viņš ir “zaudējis jebkādu ticību un pārliecību” par prezidenta spēju panākt pamieru starp Kijivu un Maskavu.
Merežko Trampu sākotnēji nominēja 2024. gada novembrī, neilgi pēc viņa uzvaras ASV prezidenta vēlēšanās.
Kā tiek piešķirta Nobela Miera prēmija?
Nobela Miera prēmiju piešķir Norvēģijas Nobela komiteja, kas parasti sastāv no pieciem Norvēģijas parlamenta ieceltajiem locekļiem, saskaņā ar zviedru ķīmiķa Alfreda Nobela testamentu. Tas atšķiras no citiem Nobela apbalvojumiem – piemēram, literatūrā, fizikā vai medicīnā – kurus piešķir dažādas Zviedrijas institūcijas.
Norvēģijas Nobela komiteja izvērtē iesniegtās nominācijas un konsultējas ar ekspertiem, pirms pieņem lēmumu par balvas ieguvēju. Katru gadu nominācijas var iesniegt tikai noteiktas atzītas institūcijas vai personas, piemēram, valstu valdības, tiesību, vēstures vai reliģijas profesori, vai iepriekšējie laureāti.
ASV prezidenti iepriekš ir saņēmuši Nobela Miera prēmiju. Teodors Rūzvelts to ieguva 1906. gadā par palīdzību beigt Krievijas-Japānas karu, Vudrovs Vilsons – 1919. gadā par Tautu savienības izveidi (Apvienoto Nāciju Organizācijas priekšteci).
Džimijs Kārters 2002. gadā saņēma balvu par gadu desmitiem ilgu miermīlīgu konfliktu risināšanu, demokrātijas veicināšanu un humāno darbu, bet Baraks Obama 2009. gadā tika apbalvots “par izcilajiem centieniem stiprināt starptautisko diplomātiju un sadarbību starp tautām.”
Tātad – vai Tramps var saņemt Nobela Miera prēmiju? Teorētiski – jā. Ja viņš saņem derīgu nomināciju un Norvēģijas Nobela komiteja kopā ar ekspertiem atzīst viņa ieguldījumu mierā par pietiekami nozīmīgu un pamatotu, Trampam nav nekādu juridisku šķēršļu balvu saņemt.