Foto: Shutterstock

Vai var atteikties no tiesneša, ja ir aizdomas par negodīgu lietas izskatīšanu? 0

Ko darīt, ja civillietu izskatīs tiesnese, kura ir personīgi pazīstama un labās attiecībās ar prasības iesniedzēju? Es šaubos, vai šī tiesnese spēs lietu izskatīt objektīvi. Vai viņa vispār drīkst piedalīties šajā tiesas procesā? RAITIS RĪGĀ

Reklāma
Reklāma
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā! 20
Krievija konfiscē itāļiem rūpnīcas. Itālijas atbildes gājiens ir filigrāns 32
VIDEO. “Gudrīši!” Aivars Lembergs ar vienkāršu piemēru nodemonstrē, kā sankcijas ietekmējušas Krieviju
Lasīt citas ziņas

Tiesneša atstatīšana vai noraidīšana ir iespējama, taču tas nevar notikt tikai tāpēc, ka kādam lietas dalībniekam viņš neiet pie sirds. Civilprocesa likuma 19. pantā ir noteikts, ka tiesnesis nav tiesīgs piedalīties lietas izskatīšanā, ja viņš:

1) šīs lietas iepriekšējā izskatīšanā bijis lietas dalībnieks, liecinieks, eksperts, tulks vai tiesas sēdes sekretārs;

CITI ŠOBRĪD LASA

2) ir radniecības attiecībās līdz trešajai pakāpei vai svainības attiecībās (radniecība caur laulību) līdz otrajai pakāpei ar kādu no lietas dalībniekiem;

3) ir radniecības attiecībās līdz trešajai pakāpei vai svainības attiecībās līdz otrajai pakāpei ar kādu no tiesnešiem, kas ir tās tiesas sastāvā, kura izskata lietu;

4) ir personīgi tieši vai netieši ieinteresēts lietas iznākumā vai ir citi apstākļi, kas rada pamatotas šaubas par viņa objektivitāti.

Ja jums ir zināms kāds no šiem apstākļiem vai ja tiesnesis jau ir piedalījies šīs lietas iztiesāšanā citas instances tiesā, viņam pašam sevi jāatstata līdz tiesas iztiesāšanas sākumam. Taču, ja kādu no šajā pantā nosauktajiem apstākļiem tiesnesis atklāj lietas iztiesāšanas gaitā, sevis atstatīšana jāveic tiesas sēdē, norādot motīvus. Šajā gadījumā tiesa lietas izskatīšanu atliek.

Ja tiesnesis nav sevi atstatījis, jebkurš lietas dalībnieks var pieteikt noraidījumu tiesnesim vai vairākiem tiesnešiem vienlaikus, norādot katra atstatīšanas iemeslus.

Noraidījumu var pieteikt rakstveidā vai mutvārdos, un par to jāveic ieraksts tiesas sēdes protokolā. Tas jāizdara, pirms sākta lietas izskatīšana pēc būtības. Vēlāk noraidījumu var pieteikt, ja tā iemesls kļuvis zināms lietas iztiesāšanas laikā.

Ja ir pieteikts noraidījums, tiesa uzklausa citu lietas dalībnieku viedokli un noklausās arī tiesnesi. Tiesas sēdē pieteikto noraidījumu tiesa izlemj apspriedē. Ja lietu izskata tiesnesis vienpersonīgi, pieteikto noraidījumu izlemj viņš pats. Lietā, ko izskata koleģiāli, to izlemj šādā kārtībā:

Reklāma
Reklāma

• ja noraidījums pieteikts vienam tiesnesim, to izlemj pārējais tiesas sastāvs (ja balsis sadalās līdzīgi, tiesnesis ir noraidīts);

• ja noraidījums pieteikts vairākiem tiesnešiem, to ar balsu vairākumu izlemj tā pati tiesa pilnā sastāvā.

Ja noraidīts tiesnesis vai vairāki tiesneši, lietu izskata tā pati tiesa citā sastāvā. Bet, ja jaunu tiesas sastāvu šajā tiesā nav iespējams izveidot, lietu nosūta cita rajona (pilsētas) tiesai vai citai apgabaltiesai.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.