Ķīnā pirmā zemeņu raža jau sagaidīta, bet Rietumeiropā ir bažas, vai striktie robežšķērsošanas ierobežojumi, kas liedz ieceļot sezonas laukstrādniekiem, nenovedīs pie tā, ka daļa izaudzētā sapūs uz lauka.
Ķīnā pirmā zemeņu raža jau sagaidīta, bet Rietumeiropā ir bažas, vai striktie robežšķērsošanas ierobežojumi, kas liedz ieceļot sezonas laukstrādniekiem, nenovedīs pie tā, ka daļa izaudzētā sapūs uz lauka.
Foto: SCANPIX/LETA

Vai viesmīļi lasīs zemenes 2

Koronavīrusa dēļ slēgtās valstu robežas nozīmē milzu problēmas no sezonālā darbaspēka atkarīgajiem Rietumeiropas fermeriem. Ražas laikam tuvojoties, problēma kļūs akūtāka. Valdības meklē risinājumus, taču aizvien skaļāk skan brīdinājumi, ka bez viesstrādniekiem raža lemta sapūšanai uz lauka.

Trauksmi jau ceļ Vācijas, Francijas, Austrijas, Šveices, Ziemeļeiropas valstu fermeri. Pagaidām gan ir runa lielākoties par agrajām kultūrām. Piemēram, Austrijā un Vācijā valda satraukums, kas novāks šajās zemēs iecienītos sparģeļus. Tos parasti griež no aprīļa beigām līdz jūnija beigām, taču Vācijas valdība, cīnoties pret koronavīrusu, aizvadītajā nedēļā aizliedza sezonas viesstrādnieku ieceļošanu valstī.

Aizliegums “līdz turpmākiem rīkojumiem” attiecas kā uz ES, tā trešo valstu pilsoņiem. Bet Vācijas lauksaimniekiem ik gadu nepieciešami vismaz 300 tūkstoši sezonas strādnieku, kas parasti ierodas no Polijas un Rumānijas. Atbildot uz lauksaimnieku rūpēm, valdības pārstāvji izteikušies, ka tiekot apsvērti “daudzi risinājumi”.

Sezonas darbiem varētu piesaistīt Covid-19 dēļ slēgto uzņēmumu atlaistos darbiniekus, patvēruma meklētājus, kādu Vācijā netrūkst, tāpat lauksaimniecības augstskolu studentus, kam šo laiku sola ieskaitīt kā praksi. Vācu zemnieki gan ir ļoti skeptiski, vai lauksaimniecības ministres Jūlijas Klekneres ideja par slēgto restorānu darbinieku un bēgļu izmantošanu lauku darbos ir saprātīga.

“Tas ir ļoti smags darbs, aukstumā, zem klajas debess. Uz katru rumāni vai poli man vajadzēs piecus vāciešus,” raidītājam “Deutsche Welle” neslēpa Berlīnes apkaimes sparģeļu audzētājs Tomas Sīrings. Turklāt tāds darbs prasa iemaņas un pieredzi. Vācijas Zemnieku biedrības prezidents Joahims Rukvīds medijos izteicies, ka viesstrādnieku iebraukuma aizliegumam vajadzētu palikt spēkā iespējami īsu laiku.

“Šajā brīdī tas mūsu uzņēmumus skar ļoti smagi. Īpaši mūsu sakņu, augļu un vīnkopības nozarēm, kas ir arī daļa no kritiskās infrastruktūras, steidzami nepieciešams darbaspēks,” viņu citē “Deutsche Welle”.

Ar teju identiskām problēmām saskaras arī Francija, Austrija un Šveice. Pēdējai lauku darbiem sezonā nepieciešami 33 tūkstoši viesstrādnieku. Austrijā, tāpat kā Vācijā, darbu uzsākusi īpaša interneta platforma, kurā uzņēmumi izliek vakances, lai lauku darbos varētu pieteikties krīzes dēļ darbu zaudējušie.

Vācijā īsā laikā pieteikušies vairāk nekā 16 tūkstoši interesentu, savukārt Austrijas vietnē nedēļas sākumā reģistrējās jau vairāk nekā 7000. Austrijas Lauksaimniecības ministrija aplēsusi, ka Austrumeiropas viesstrādnieku prombūtnes dēļ sakņu un augļu audzētājiem steidzami nepieciešams ap 5000 darbinieku; gaļas apstrādes sektoram vēl 9000 strādnieku.

Austrijas lauksaimniecības ministre Elizabete Kestingere, mudinot pieteikties, uzsvērusi, ka jādara viss, “lai raža nesapūtu uz lauka”. Jāpiebilst, ka, pēc oficiālās statistikas, minimālā alga sezonas strādniekam Austrijas laukos ir 1500 eiro mēnesī pirms nodokļu nomaksas.

Francijā lēš, ka tās laukiem ražas novākšanai nepieciešami aptuveni 200 tūkstoši izpalīgu. Divas trešdaļas parasti rekrutēja no ārpuses – Polijas, Rumānijas, tāpat Tunisijas un Marokas. Tagad viņi neieradīsies.

Francijas lauksaimniecības ministrs Didjē Gijoms ar valstī populārā telekanala BFM TV starpniecību nesen vērsās pie atlaistajiem restorānu viesmīļiem, frizieriem, viesnīcu darbiniekiem un citiem bez darba palikušajiem ar manifestam līdzīgu aicinājumu: “Pievienojieties lielajai Francijas lauksaimniecības armijai! Pievienojieties tiem, kas mums ļauj ēst tīri un veselīgi!”

Savukārt Francijas lielākās fermeru apvienības FNSEA vadītāja Kristīne Lambēra norādījusi, ka jau martā fermu sektoram vajadzējis 45 tūkstošus viesstrādnieku, bet aprīlim/maijam vajadzēs 80 tūkstošus. Lambēra brīdinājusi: “Ja mūsu aicinājums netiks sadzirdēts, raža paliks uz lauka un visam augļu un sakņkopības sektoram tiks nodarīts posts.”

Par iespēju palikt bez sezonas darbarokām labu laiku satraukušies arī Zviedrijas un Somijas zemnieki, kam pārsvarā rūp zemeņu un citu ogu raža. Parasti ar zemeņu lasīšanu nodarbojās iebraucēji no Krievijas, Ukrainas un Taizemes.

“Kurš novāks ogas? Mums parasti sezonā ir aizņemti 90 strādnieki. Lai novāktu ražu un nogādātu to līdz veikalu letēm, vajag darbarokas. Var jau nolīgt arī somus, bet tikai tad, ja viņus interesē tāds īss sezonāls darbs,” Somijas raidsabiedrībai YLE skaidrojis kāds zemeņu audzētājs.

Somijai parasti vajag 15–20 tūkstošus laukstrādnieku. Valdība, tāpat kā citur Eiropā, apelē pie bezdarbniekiem, pensionāriem, skolēniem, studentiem. Bet fermeriem sarežģījumus rada tas, ka līgumi par viesstrādnieku ierašanos jau noslēgti, taču skaidrības par viņu ierašanos nav. Kamēr cerības uz ārzemniekiem nav pilnībā zudušas, zemnieki ir skeptiski par vietējiem.

“Man nākas grūti noticēt, ka vietējais darbaspēks spēs aizpildīt šādu robu. Turklāt jāsaprot, ka mēs runājam par cilvēkiem, kam nav vajadzīgo iemaņu, kam jāsāk no nulles,” YLE bildusi Somijas vidienes Suonenjoki fermeru savienības pārstāve Lēna Koponena.

Grūtā stāvoklī nonākusi arī Polija, kuras tautsaimniecībā, ne tikai lauksaimniecības sektorā, liela loma ukraiņu viesstrādniekiem. Polijā uzņēmēji jau marta vidū sāka celt trauksmi, norādot, ka ukraiņu strādnieki, kas, robežām slēdzoties, aizsteigušies atpakaļ uz dzimteni, situācijai normalizējoties, Polijā var arī vairs neatgriezties.

Problēma nav tikai vīrusā, bet smagnējā dzīvošanas un darba atļauju kārtošanā. Krīzei sākoties, lielākā Polijas darbā iekārtošanas aģentūra “EWL Group” steigšus sāka piedāvāt ukraiņu klientiem tā saucamās “karta pobytu” jeb uzturēšanās kartes bezmaksas noformēšanu. Šis dokuments cilvēkam, kas jau legāli strādājis un uzturējies valstī, dod tiesības turpināt to darīt vēl trīs gadus.

Saistītie raksti

“Karta pobytu” gan nav nekas jauns, taču agrāk ukraiņu viesstrādnieki sūdzējās, ka to grūti saņemt. Polijas ekonomiskās aprindas, kas aizvien uzstājīgāk lobē savas vajadzības valdībā, ir ārkārtīgi ieinteresētas noturēt ukraiņu viesstrādniekus – tie rada vismaz 7% valsts IKP.

Bijušais Polijas premjerministrs Mareks Belka paudis daudzu uzņēmēju viedokli, ka pašreizējās visai stingrās normas ārvalstnieku darbā iekārtošanai Polijā neatbilst šābrīža ārkārtas situācijai, taču tagadējā valdība esot “visam atmetusi ar roku”. Par viesstrādnieku dabūšanu atpakaļ jādomā jau laikus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
Latvijā līdz šim lielākais Covid-19 gadījumu skaits vienā diennaktī – 250
1 stunda
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
No Rīgas paliks graustu kaudzes! Izplata ziņas, ka baltieši gatavojot uzbrukumu Krievijai 1
1 stunda
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Kamēr Viņķele spēlē” čurikus”, atklājas biedējošas lietas. Nekāda plāna laikam nemaz nav 33
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
KNAB atklāj, kāpēc pret Kaimiņu rosina sākt kriminālprocesu 2
2 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Laikā, kad strauji izplatās Covid-19, darbu pamet epidemiologi 9
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Katastrofālās situācijas dēļ slēdz vienu no vecākajām Rīgas viesnīcām – “Metropoli”
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tuvu siltuma rekordiem. Sinoptiķi par laikapstākļiem tuvākajā nedēļā
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Muižniece rīkojas, lai Gobzems par “aicinājumu nelietot” maskas saņem sodu 29
19 stundas
GN
Gunta Neimane
Ziņas
Zviedrija ir no retajām ES valstīm, kur pilsoņiem neprasa zināt valsts valodu 2
3 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
“Viengadīgās” dārza puķes arī nākošgad: dārznieces meistarstiķis, kā to izdarīt!
2 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Katrs savā Covid-19 robežas pusē: Viesturs izmisumā, jo pusgadu nav saticis mīļoto sievu 5
14 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
FOTO. “Niknais cirvis” cērt Ādažos jeb kā notika NATO militārās mācības
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Beidzot tapis zināms, ko tieši princis Viljams čukstēja Keitai dievkalpojumā, kurā aiz viņiem sēdēja Harijs un Megana
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Influencere Elīna Didrihsone komentē savas vizuālās pārmaiņas: “Tur es vēl izskatos kā maza meitene!”” 1
3 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Šis nav melnais mēris, no kā cilvēki masveidā mirst,” Kreituse atgādina, ka Covid-19 ēnā paliek hronisku slimību pacienti 42
21 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. Itālijā piedzimis kucēns zaļā krāsā
4 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Remonts teju automašīnas vērtībā. Kā Evitai “iesmērēja” sliktā stāvoklī esošu “BMW” 6
5 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sorgo – jaunums latviešu virtuvē: plus divu debešķīgu ēdienu receptes
3 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Ārsti stāvokli vērtē kā smagu: slimnīcā nogādāts ar zālēm saindējies bērns
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Mira notikuma vietā: Ulbrokā ar auto notriec gājēju
3 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Rīgas Dinamo” ir novedams uz vēstures mēslaini. Egila Līcīša komentārs 38
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Ralfs Eilands paziņo, ka kļuvis par mācītāju: “Lūgums turpmāk mani uzrunāt par mācītāju Ralfu!” 23
1 diena
SK
Skaties.lv
Stāsti
Covid-19: Tēvs un meita nomira ar pāris dienu starpību. Tuviniekiem bažas par ārstu darbu 45
1 diena
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Cilvēki izpirka, izplatītāji stāvēja rindās. Kādēļ zemnieki atsakās no griķiem? 3
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Daina, Dainis un Dainida
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs un Megana arī šogad lauzīs ģimeniskās tradīcijas: Ziemassvētkos viņi nebūs kopā ar karalisko ģimeni 15
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 24. līdz 30.oktobrim: kādas vēlmes piepildīsies
4 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Siļķe – zivs ar raksturu: 3 ēdienu receptes, ko no tās pagatavot
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liepāja uzmirdz krāsās: šādu pilsētu tu vēl nebūsi redzējis! 1
1 diena
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
Pacietība, paškontrole un ticība saviem spēkiem – šīs nedēļas padoms! Horoskopi no 23. oktobra līdz 4. novembrim
3 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tava iekšējā intuīcija šodien darbosies nevainojami! Horoskopi 23.oktobrim
21 stundas
LE
LETA
Veselam
Valsts apmaksātus Covid-19 testus varēs veikt tikai ar ārsta norīkojumu
13:44
LE
LETA
Veselam
Latvijā līdz šim lielākais Covid-19 gadījumu skaits vienā diennaktī – 250
12:53
LE
LETA
Ziņas
Jau otro dienu pēc kārtas Lietuvā ar koronavīrusu inficējušies vairāk nekā 400 cilvēki
12:14