Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: SHUTTERSTOCK

Mirst arī no gripas. Vakcinācija pret gripu – arī Covid-19 dēļ. Vai visiem pietiks? 17

Ilze Pētersone, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Viens no mobilizētajiem Krievijas iedzīvotājiem parāda, kādos apstākļos viņiem jāmitinās
FOTO. “Mums viss ir kārtībā, esam laimīgi”: trešo reizi apprecējusies māksliniece Elīna Maligina 8
Varēs braukt daudz lētāk! Latvieši atklāj alternatīvo degvielu risinājumus 16
Lasīt citas ziņas

Līdz ar vaļīgākiem drošības grožiem Latvijā strauji pieaudzis ar Covid-19 saslimušo skaits. Jāatgriežas pie maskām sabiedriskajā transportā un citiem piesardzības pasākumiem.

Viens no tiem ir arī vakcinācija pret gripu.

CITI ŠOBRĪD LASA
Nupat valdība ievērojami palielinājusi personu loku, kam pretgripas vakcīnas pilnībā finansē par valsts līdzekļiem. Vai visiem pietiks vakcīnu?

“Vienādi piesardzīgi jāizturas pret visiem vīrusiem!” atgādina Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) galvenā ārste, Rīgas Stradiņa universitātes profesore Baiba Rozentāle. Arī gripa var noritēt ļoti smagi, taču atšķirībā no kovida pret to ir izstrādāta vakcīna, kas Latvijā pieejama kopš septembra vidus.

Kā iesaka Pasaules Veselības organizācija, riska grupām jāsāk vakcinēties jau septembrī, oktobrī.

Valsts atbalstīto pretgripas vakcināciju iedzīvotājiem organizē divos veidos – imunizācijas valsts programmā, kad vakcīnas ir pieejamas pie ģimenes ārsta vai citās vakcinācijas iestādēs, un saskaņā ar zāļu iegādes kompensācijas sistēmu, kurā vispirms jāsaņem vakcīnas recepte pie ģimenes ārsta, tad tā jāiegādājas aptiekā un jādodas vakcinēties.

Savukārt ārstniecības personām un to atbalsta personām, kā arī sociālo aprūpes centru ilgstošiem iemītniekiem un darbiniekiem vakcināciju imunizācijas programmā organizē darbavietā vai sociālajā aprūpes centrā.

Riska grupas – no 65 gadiem, ar hroniskām slimībām

Skaitliski lielākā riska grupa, kuru vairāk var skart gripas izplatība un slimības radītie veselības traucējumi, ir seniori no 65 gadu vecuma, kas veido gandrīz 20% no valsts iedzīvotājiem jeb apmēram 390 tūkstošus cilvēku.

Pērn no 26 nāves gadījumiem, ko bija izraisījusi gripa, 19 bija cilvēkiem, kas vecāki par 70 gadiem. No šā gada 30. septembra iedzīvotājiem no 65 gadu vecuma par pretgripas vakcīnu nav jāmaksā, iepriekš bija noteikts 50% līdzfinansējums.

Otra riska grupa, kas tāpat kā seniori turpmāk saņems bezmaksas vakcīnas, ir bērni un pieaugušie ar hroniskām plaušu, sirds un asinsvadu, vielmaiņas, nieru, imūndeficīta slimībām.

Valsts daļēji parūpējusies arī par sievietēm noteiktā pēcdzemdību laikā, finansējot pretgripas vakcināciju 25% apmērā.

Uz visiem minēto grupu cilvēkiem attiecas zāļu iegādes kompensācijas sistēma, kad vispirms aptiekā jāiegādājas ģimenes ārsta izrakstīta pretgripas vakcīna un tad jādodas vakcinēties.

Kā liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) skaitļi, vakcinēto senioru, kas vecāki par 65 gadiem, skaits katru gadu pieaug. 2018./2019. gada sezonā pret gripu vakcinējās 31 533, 2019./2020. gada sezonā – 43 110, t. i., par 11 577 vairāk.

Šosezon interese par vakcināciju varētu būt vēl lielāka gan 100% finansējuma, gan kovida draudu dēļ, spriež SPKC epidemioloģe Larisa Savrasova.

Nacionālais veselības dienests (NVD) prognozē, ka kompensācijas sistēmas ietvaros šosezon vakcīnas saņems 77 480 personas, kam papildus nepieciešami 541 982 eiro.

Līdz 30. septembrim ievestas 194 238 pretgripas vakcīnu devas (Vaxigrip Tetra, Influvac Tetra, Fluarix Tetra suspensijas injekcijām pilnšļircē), kas esot vairāk nekā pēdējo piecu gadu laikā. Salīdzinot ar pagājušajā sezonā iepirktajām 178 737 devām, šīs sezonas pieaugums ir par 15 501.

Bērnu vakcinācija pieaugusi no 3,1 līdz 68%

Pagājušajā sezonā pretgripas vakcinācija negaidīti strauji palielinājusies 6 līdz 23 mēnešus veciem bērniem un grūtniecēm. Vakcinēto mazuļu skaits pieaudzis no 3,1 līdz 68%.

Vēl 2018./2019. gadā vakcīnas bija saņēmuši tikai 973 bērni un 357 grūtnieces, bet 2019./2020. gadā cipari uzskrējuši attiecīgi līdz 21 427 un 5156 vakcinētām personām.

Lielo pieaugumu izraisījusi vakcinācijas mehānisma maiņa, skaidro SPKC speciāliste L. Savrasova.

“Arī iepriekš bērniem no 6 līdz 23 mēnešiem un grūtniecēm pretgripas vakcinācija bija 100% apmaksāta, taču pagājušajā sezonā viņus iekļāva imunizācijas valsts programmā, kad vakcīnu var saņemt uzreiz pie ģimenes ārsta, kas ļoti atviegloja procedūru, līdz ar to vakcinēto skaits pieauga vairākkārtīgi.”

SPKC darbinieki neesot cerējuši uz tik lielu atsaucību, tāpēc vienu brīdi vakcīnas pat beigušās, taču izdevies tās iegādāties no kolēģiem citās Eiropas valstīs.

Šosezon imunizācijas programmā iekļauti arī ārsti un to atbalsta personas, sociālo centru ilgstoši klienti un darbinieki, kuriem vakcinācija tiks veikta uz vietas, kas vēl vairāk palielinās vakcinēto personu skaitu.

Pretgripas vakcīnas imunizācijas valsts programmas dalībniekiem NVD iegādājas atklātā konkursā par valsts budžeta līdzekļiem, un tās tiek piegādātas vakcinācijas iestādēm (ģimenes ārstu praksēs, vakcinācijas kabinetos u. c.), kas tās iepriekš pasūtinājuši SPKC.

Kopumā NVD šosezon iegādājies 29 208 vakcīnas grūtniecēm un bērniem līdz 23 mēnešu vecumam un 60 792 vakcīnas ārstniecības personām un sociālo aprūpes centru personālam un klientiem.

“Indikatīvais vienību skaits tiek iegūts, vadoties no SPKC plānotajiem nepieciešamajiem gripas vakcīnu daudzumiem,” skaidro NVD pārstāve – sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Sintija Gulbe.

Uz jautājumu, kāds ir plāns, ja atkārtosies pērnās sezonas pieredze ar vakcīnu trūkumu, NVD atbildi nesniedz.

Vakcinācijas pretinieki – skaļāki, bet mazākumā

Imunizācijas programma paredz arī valsts finansētu vakcīnu pret pneimokoku bērniem trīs devās 2, 4 un 12 – 15 mēnešu vecumā, kas ir vēl viens papildnodrošinājums arī Covid-19 ēnā.

Arī ar šo vakcīnu potēto bērnu skaits pēdējos gados pieaug. Pagājušajā gadā vakcinācija ar visām trīs devām pabeigta 85% mazuļu, 2018. gadā tie bija 83%.

SPKC epidemioloģe L. Savrasova uzskata, ka vēl ir kur augt, jo par ideālu rezultātu varētu uzskatīt 95% aptveramību, tāpēc ka jārēķinās arī ar atteikumiem, kas līdz šim turējušies ap 4%. Pērn 4,6% bērnu vecāki noraidījuši valsts piedāvāto bezmaksas pneimokoka poti savām atvasēm.

Atšķirībā no senāk izstrādātajām vakcīnām, kas bija efektīvas apmēram piecus gadus, šīm darbības laiks ir uz mūžu. Tiesa, tās cena svārstās ap 70 un vairāk eiro, taču savas veselības drošības dēļ ir tā vērta.

Attieksme pret vakcināciju Latvijā lielākoties ir atbalstoša, ko apliecina vakcinēto cilvēku skaita pieaugums. LIC galvenā ārste B. Rozentāle novērojusi, ka gados jaunāki, izglītoti cilvēki vakcinēšanos jau uzskata par mūsdienu tendenci, trendu.

Pati pretgripas poti saņēmusi septembrī un parūpējas arī par jaunāko meitu, kas darba laika dēļ uz veselības centriem nevar paspēt. Vakcinēšanās pozitīvo efektu izjutis mazdēls Rihards – kad klasesbiedri slimojuši ar gripu, viņš bijis vesels.

Vakcinācijas noliedzēji ir tikai neliela cilvēku grupa, uzskata B. Rozentāle.

“Daži par piemēru min savu ģimeni, kad abus vecākos bērnus ir izvakcinējuši, jaunāko – ne, un viņš neslimo. Skaidroju viņiem – kamēr kopējā populācijā līdz 90% un vairāk bērnu ir vakcinēti, jūsu nevakcinētie neslimos, taču ne tāpēc, ka neesat vakcinējuši, bet tāpēc, ka lielākā daļa ir apzinīgi un vakcinē, un ierosinātājs necirkulē.”

Par vienu no uzskatāmiem pierādījumiem profesore nosauc ļoti lipīgu akūtu infekcijas slimību masalas, kas Latvijā nav sastopama, toties aptuveni astoņus gadus ir izplatīta citās Eiropas valstīs.

“Pie mums masalu vakcinācijas aptvere ir 95%, kur tad ir tie pretinieki? Infekciju taču nevarētu noslēpt!” Pasaules veselības organizācija iesaka uz vakcinācijas pretinieku kritiku neatbildēt.

“Sākumā mēs reaģējām –bija diskusijas, apaļie galdi, tagad vairs neskaidrojamies. Ja par vakcināciju jautā pacients, mēs viņam to skaidrojam, jo tas ir mūsu darbs, taču tos, kas vakcīnas apšauba, necenšamies pārliecināt par pretējo.”

Uzziņa

Kam pretgripas vakcinācija pienākas bez maksas

Foto: SHUTTERSTOCK

Vakcināciju pret gripu par valsts budžeta līdzekļiem vakcinācijas kalendāra ietvaros veic:

* sešus līdz 23 mēnešus (ieskaitot) veciem bērniem;

* grūtniecēm;

* ārstniecības personām un ārstniecības atbalsta personām, kuras, pildot darba pienākumus, ir tuvā kontaktā ar pacientiem;

* ilgstošas sociālās aprūpes centru darbiniekiem, kuri, pildot darba pienākumus, ir tuvā kontaktā ar klientiem;

* ilgstošas sociālās aprūpes centru klientiem.

Zāļu iegādes kompensācijas sistēmā līdz 2021. gada 1. maijam 100% valsts apmaksātu vakcināciju pret gripu var saņemt:

* seniori, kas ir vecāki par 65 gadiem;

* personas ar hroniskām slimībām – ar hroniskām plaušu slimībām; ar hroniskām kardiovaskulārām slimībām, neatkarīgi no to cēloņa; ar hroniskām vielmaiņas slimībām; ar hroniskām nieru slimībām, ar imūndeficītu; ja saņem imūnsupresīvu terapiju;

* bērni līdz 18 gadiem, kas pieder noteiktām veselības riska grupām: ar hroniskām plaušu slimībām; ar hroniskām kardiovaskulārām slimībām, neatkarīgi no to cēloņa; ar hroniskām vielmaiņas slimībām; ar hroniskām nieru slimībām; ar imūndeficītu; ja saņem imūnsupresīvu terapiju; ja ilgstoši saņem terapiju ar Ac.acetylsalicylicum.

25% valsts apmaksātu vakcināciju pret gripu var saņemt sievietes līdz 70. pēcdzemdību perioda dienai.

Avots: Ministru kabineta Vakcinācijas noteikumi.

Mirst arī no gripas

* No Covid-19 Latvijā līdz šim miruši 39 cilvēki.

* Pagājušajā sezonā no gripas nomiruši 26 cilvēki 38 līdz 92 gadu vecumā, t. sk. 14 vīrieši un 12 sievietes. Lielākais īpatsvars mirušo vidū bija pacienti vecumā virs 70 gadiem – 19 jeb 73%. Iepriekšējās divās sezonās gados vecāku mirušo skaits bija 45 (52%) un 55 (60,4%).

* Gandrīz visiem mirušajiem bija viena vai vairākas hroniskas slimības – visbiežāk hroniskas sirds un asinsrites, kā arī elpceļu, cukura diabēta, nieru un aknu, onkoloģiskās, adipozitātes kaites.

* 23 pacientiem nāve iestājās stacionārajā ārstniecības iestādē, trīs miruši mājās, t. sk. divi no tiem saņēmuši sociālo dienestu mājas aprūpes pakalpojumus.

* Vismaz astoņos gadījumos inficēšanās ar gripu bija saistīta ar ārstēšanos stacionārajās ārstniecības iestādēs.

SAISTĪTIE RAKSTI

* Divi no mirušajiem pacientiem bija vakcinēti pret gripu šajā sezonā – abi vecumā virs 80 gadiem ar smagām hroniskām slimībām.

Avots: Slimību profilakses un kontroles centra Epidemioloģijas biļetens nr. 35, 2020. gada 15. septembrī.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Gardie vistas salāti ar šitake sēnēm 1
Pašapkalpošanās analīžu automātos iespējams nodot materiālu arī helikobaktērijas un cilvēka papilomas vīrusa noteikšanai
Zaļā tēja – mūsdienu jaunības eliksīrs? 6
Ko iesākt ar polipiem? Vai tā ir taisnība, ka tie var kļūt ļaundabīgi
VIDEO. Viens no mobilizētajiem Krievijas iedzīvotājiem parāda, kādos apstākļos viņiem jāmitinās
FOTO. “Mums viss ir kārtībā, esam laimīgi”: trešo reizi apprecējusies māksliniece Elīna Maligina 8
Varēs braukt daudz lētāk! Latvieši atklāj alternatīvo degvielu risinājumus 16
Ja Krievijas karaspēks iebruktu Latvijā, vai cilvēkiem būtu iespēja evakuēties? Analizē pulkvedis 330
“Tiek organizētas autobusu grupas, kas brauc uz Poliju iepirkt pārtiku – tur nav PVN!” atklāj Gulbe
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Par zināšanās balstītu drosmi un klientam palīdzīgiem niekiem farmaceita arsenālā 1
Mēness aptieka: ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju rudens saistās ar slimošanas laika sākumu 8
„Mēness aptieka” desmito reizi atzīta par mīlētāko zīmolu farmācijas nozarē 6
Fermentēto produktu vērtība un nozīme imunitātei un zarnu mikroflorai 2
Nepareizs leņķis vai pārāk īss tīrīšanas laiks? Kādas ir 10 biežākās kļūdas, tīrot zobus 7
„Veselības centru apvienība”: Sabiedrības attieksme pret savu veselību un vakcinācijas nepieciešamību mainās 15
Uzsāk Baltijā lielāko veselības aprūpes lojalitātes programmu 6
“Ar rūpēm par cilvēkiem” – Ķekavas Mēness aptiekas vadītājas Jolantas Bernupes dzīves formula 2
Paliek mazliet vēsi? Iedzer karstu tēju!
Uz skolu – ar zināšanām par higiēnu 7
Samazināt kolagēna ražošanu var arī stress 1
Ārste no Ukrainas ārstē neauglību Latvijā 21
Liela nozīme ir arī vecāku piemēram jeb Padomi pēc garajām brīvdienām 1
Līdztekus slāpju sajūtai ir vairāk nekā 10 norādes, lai padzertos 3
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa pārāk maz – tikai 18% vasarā pilnībā izmantojuši ikgadējo atvaļinājumu 6
No 20 001 “Centrālās laboratorijas” augustā testēta PĶR Covid-19 analīžu parauga 5628 bijuši pozitīvi 7
“Mēness aptieka”: Pēc darba vasarā kāds jaunietis noteikti izvēlēsies kļūt par farmaceitu! 3
Ar sirsnīgu smaidu mūsdienīgā aptiekā 1
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
Bieži moka aizcietējumi. Ko šādā gadījumā iesaka uztura speciālisti? 9
Plaušu veselības rādītāji. Kad klepus kļūst bīstams? 3
Neviens vakcinācijas apstrīdētājs tiesā nav uzvarējis 133
FOTO. Tas ir pirmais šāda veida pakalpojums Latvijā! Iļģuciemā izveidota īpaša sporta zāle bērniem 7
Kāpēc Latvijā mūža ilgums viens no zemākajiem Eiropā? 203
Vai žultsakmeņi obligāti jāizoperē arī tad, ja cilvēks pats tos nejūt? 6
Atklāj, cik tūkstoši Krievijas pilsoņu iebraukuši Latvijā, kopš spēkā stājās ierobežojumi to ieceļošanai mūsu valstī
VIDEO. “Mēs nevaram pilnībā izslēgt nevienu scenāriju,”: Edgars Rinkēvičs komentē Krievijas regulāros draudus par kodoluzbrukumu
“Viņas acis bija neprātīgas, es kliedzu…” Cietusī skolotāja pastāsta sīkāk par audzēknes uzbrukumu 49
“Tiek organizētas autobusu grupas, kas brauc uz Poliju iepirkt pārtiku – tur nav PVN!” atklāj Gulbe
FOTO. Pār viņas vaigiem nenoritēja neviena asara: kāpēc Keita Midltone karalienes bērēs bija tik “nesatricināma”?
Varēs braukt daudz lētāk! Latvieši atklāj alternatīvo degvielu risinājumus 16
FOTO. “Mums viss ir kārtībā, esam laimīgi”: trešo reizi apprecējusies māksliniece Elīna Maligina 8
FOTO. Kas ir tie krokusi, kas tik skaisti zied tieši tagad – rudenī?
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
FOTO. Pār viņas vaigiem nenoritēja neviena asara: kāpēc Keita Midltone karalienes bērēs bija tik “nesatricināma”?
12:48
Atklāj, cik tūkstoši Krievijas pilsoņu iebraukuši Latvijā, kopš spēkā stājās ierobežojumi to ieceļošanai mūsu valstī
12:42
FOTO. Kas ir tie krokusi, kas tik skaisti zied tieši tagad – rudenī?
11:32