Liepājas pašvaldības administratīvais korpuss šogad atzīts par energoefektīvāko publisko ēku Latvijā. Tā ir jau 17. reize, kad liepājnieku iespētais gūst atzinību šajā konkursā.
Liepājas pašvaldības administratīvais korpuss šogad atzīts par energoefektīvāko publisko ēku Latvijā. Tā ir jau 17. reize, kad liepājnieku iespētais gūst atzinību šajā konkursā.
Publicitātes foto

Šogad tās ir izsvaidītas pa visu Latviju! Kura ēka atzīta par energoefektīvāko? 4

Andris Ozoliņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Zēns 11 gadu vecumā kļūst par tēvu: “Viņa teica, ka mīl mani, taču nevēlas, lai kāds to uzzina”
Tamperes hokeja halles šova meistars, kurš spēles laikā lika latviešu dziesmas: “Tas ir bijis mans sapnis – vadīt spēli šādiem skatītājiem”
Attēls, kas liek raudāt visai pasaulei: Kijivā krievu uzbrukumā nogalinātās meitenītes vectēvs neatkāpjas no mirušās mazmeitas
Lasīt citas ziņas

Energoefektīvākās ēkas šogad ir izsvaidītas pa visu Latviju – tās ir Liepājas pašvaldības ēka publisko ēku grupā, jaunbūve Rīgā un atjaunotā ēka Siguldā.

Ar svinīgu pasākumu un laureātu apbalvošanu šā gada 23. septembrī tika atzīmēts jau desmitais, tātad jubilejas, konkurss “Energoefektīvākā ēka Latvijā 2021”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kopumā šajā konkursā tika iesniegti 29 projektu pieteikumi, bet virzībai otrajā kārtā tika atlasītas 17 ēkas sešās Latvijas pilsētās. Pieņemt lēmumu par uzvarētājiem šogad neesot bijis viegli, daudziem žūrijas locekļiem bijuši savi favorīti.

Tādēļ šogad vienoties par uzvarētājiem izdevies tikai pēc plašām diskusijām.

Ikgadējam konkursam “Energoefektīvākā ēka Latvijā” ir stratēģiski mērķi – to organizē ar mērķi veicināt labo praksi ēku energoefektivitātes un ilgtspējas jomā, īstenojot energoefektīvu ēku būvniecību, atjaunošanu un pārbūvi.

Tas ļauj gan samazināt siltumnīcefekta gāzu emisiju daudzumu atmosfērā, gan veicināt sabiedrības izpratni par ēku siltumnoturību.

Konkurss rāda labus piemērus, kā, uzlabojot telpu mikroklimatu un radot kvalitatīvu, arhitektoniski izteiksmīgu dzīves telpu, tiek uzlabota dzīves kvalitāte. Īpašas prasības māju energoefektivitātei aktualizē Latvijā novērojamās klimata svārstības, kad neparasti karstas vasaras mijas ar īpaši vēsām ziemām.

Šādā nezināmi garā laika periodā labi siltināta māja ir īsti noderīga. Tāpat ir ilgtermiņa neskaidrības ar gāzes cenu svārstībām, kuras ģeopolitisko turbulenču rezultātā var sasniegt nepieklājīgus augstumus.

Konkursu “Energoefektīvākā ēka Latvijā” tradicionāli organizē Ekonomikas ministrija sadarbībā ar žurnālu “Būvinženieris” un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju.

Jāpiebilst, ka konkursa nolikuma izstrādē iesaistītas valsts nozīmīgākās būvniecības nozares nevalstiskās organizācijas – Latvijas Būvinženieru savienība, Latvijas Būvnieku asociācija, Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācija, Latvijas Logu un durvju ražotāju asociācija, Rīgas Tehniskā universitāte, Būvmateriālu ražotāju asociācija, Latvijas Minerālvates ražotāju asociācija, Latvijas Siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģijas inženieru savienība, Rīgas Stradiņa universitāte un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, tādēļ par rezultātu objektivitāti šaubu nav.

Liepāja – energoefektivitātes līderis

Konkursam vienmēr ir sava pēcgarša. Piemēram, apziņa par to, ka, lai mudinātu iedzīvotājus sakārtot savu dzīvojamo telpu, paraugs jārāda valstij un pašvaldībai.

Tā nominācijā “Energoefektīvākā publiskā ēka” pirmo vietu konkursā ieguva Liepājas pašvaldības Administratīvā ēka. Jāatzīmē liepājnieku rūpes par ilgtspējīgu pilsētvidi, kas izpaužas arī viņu aktīvajā dalībā konkursā, jo ne jau velti desmit konkursa gados ir tikušas apbalvotas 17 liepājnieku būves.

Šogad apbalvotā projekta autore ir arhitekte Guna Pīlēna, galvenais būvuzņēmējs AS “UPB”. Ēka celta 1980. gadā, bet atjaunota 2020. gadā. Kopējā ēkas platība – 5037,8 m2, tai ir seši virszemes stāvi, sestais – tehniskais stāvs.

Atjaunošanas laikā gāzbetona paneļu ārsienas siltinātas ar 180 mm biezu “Rock­wool” akmensvati, bēniņu pārsegums ar 220 mm biezu “PAROC” akmensvati un pagraba pārsegums ar 150 mm biezu “Tenapors EPS 150”. Tika veikta ārdur­vju un logu maiņa, izvēloties koka stiklotās konstrukcijas.

Siltuma regulēšana ēkā notiek atkarībā no āra gaisa temperatūras, tā veicama arī individuāli ar termoregulatoriem. Ir izveidota mehāniskā ventilācija ar siltuma atgūšanu no izvadāmā gaisa. Renovēti iekšējie elektrotīkli, izveidota energoefektīva apgaisme.

Izveidota elektrotransporta uzlādes vieta un pieslēgums ēkas autonomajai elektroapgādei. Prognozējamais būves energoefektivitātes novērtējums ir 40.15 kWh/m2 apkurei un 81.10 kWh/m2 visai ēkai kopumā, ar to saprotot apkuri, karstā ūdens padevi, apgaismojumu, ventilāciju un ēkas dzesēšanu.

Vedina iedzīvotājus uz vides sakārtošanu

“Liepājā jau sen saprot, ka sakārtota pilsētvide veicina iedzīvotāju interesi lab­iekārtot arī savu apkārtni,” atzīmē Mārtiņš Tīdens, Liepājas domes izpilddirektora vietnieks īpašuma jautājumos.

“Pilsētas vadība pēdējo gadu laikā bija renovējusi teju visas pilsētai piederošās ēkas un administratīvais korpuss bija palicis pēdējais. To taisījās atjaunot vēl pirms krīzes, taču nepaspēja. Krīze ieviesa korekcijas un projektu nācās koriģēt vispārējas ekonomijas virzienā.

Beidzot šis darbs ir pabeigts un pilsētas pašā centrā esošā ēka priecē acis ar savu hameleona krāsojumu, vai, kā man patīk teikt, krāsmaini. Katru reizi, kad ēkai paiet garām, tā ir citā tonī. Jāatzīmē, piedalīšanās energoefektīvo ēku konkursā veicina arī iedzīvotāju interesi par māju atjaunošanu. Viņi ir lepni par sasniegto un droši par darbu kvalitāti.

Nākamais solis ir teritorijas labiekārtošana. Bieži vairākas daudzdzīvokļu mājas apvienojas, lai varētu labiekārtot kopējos pagalmus un pilsētas administrācija viņus atbalsta šajā iniciatīvā.”

Konkursa “Energoefektīvākā ēka Latvijā 2021” rezultāti

Nominācijā “Energoefektīvākā daudzdzīvokļu ēka. Jaunbūve”

1. vieta – Antonijas iela 17A, Rīga

2. vieta – Rūpniecības iela 25, Rīga

3. vieta – Akāciju iela 2E un Akāciju iela 2C, Rīga

Nominācijā “Energoefektīvākā publiskā ēka”

1. vieta – Liepāja, Peldu iela 5 (Liepājas pašvaldības ēka)

2. vieta – Rīga, Aspazijas bulvāris 7 (Prokuratūras ēka)

3. vieta – Daugavpils, Komandanta iela 9 (Arhīva ēka)

Nominācijā “Energoefektīvākā atjaunotā daudzdzīvokļu ēka”

1. vieta – Sigulda, Lakstīgalas iela 3

SAISTĪTIE RAKSTI

2. vieta – Valmiera, Gaujas iela 2

3. vieta – Talsi, Ezera iela 3

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Zēns 11 gadu vecumā kļūst par tēvu: “Viņa teica, ka mīl mani, taču nevēlas, lai kāds to uzzina”
Tamperes hokeja halles šova meistars, kurš spēles laikā lika latviešu dziesmas: “Tas ir bijis mans sapnis – vadīt spēli šādiem skatītājiem”
Attēls, kas liek raudāt visai pasaulei: Kijivā krievu uzbrukumā nogalinātās meitenītes vectēvs neatkāpjas no mirušās mazmeitas
Krievijā aizliedz pieminēt “Vagner” un Prigožina vārdu. Kas noticis?
VIDEO. Latvijas tenisa zvaigzne Aļona Ostapenko zaudējot spēli, rupji krievu valodā nolamā sāncensi no Amerikas
Lasīt citas ziņas
“Var gadīties, ka mums notiks kardināla iekšējā varas pārdale…” Saruna ar Ilgu Kreitusi pēc Valsts prezidenta vēlēšanām
SPECIĀLIZLAIDUMS. Vai Rinkēvičs tagad ir laimīgs? Saruna ar jaunievēlēto Latvijas prezidentu
“Krievi pāriet uz aizsardzību…” Slaidiņš pārliecināts, ka tuvākajā laikā gaidāma strauja notikumu attīstība Ukrainā
Tamperes hokeja halles šova meistars, kurš spēles laikā lika latviešu dziesmas: “Tas ir bijis mans sapnis – vadīt spēli šādiem skatītājiem”
Jautā skatītāja: Vai kāds neuzdzīvojas uz ziedojumiem ukraiņiem?
23:09
Divgadniekam Ziemeļkorejā piespriests mūža ieslodzījums, viņš nekad neredzēs dzīvi ārpus cietuma sienām
22:34
Daudzsološs sākums “Rīgas festivāla” programmai
22:01
Krievijas teritorijā atkal rosās krievu brīvprātīgie: notiek apšaudes, dzirdamas kaujas skaņas un sprādzieni
Attēls, kas liek raudāt visai pasaulei: Kijivā krievu uzbrukumā nogalinātās meitenītes vectēvs neatkāpjas no mirušās mazmeitas
FOTOREPORTĀŽA. Ziedoņa muzejs Murjāņos sāk jauno jubilejas sezonu ar drosmīgiem jaunumiem
Tas ir tāpēc, ka Krievija nepiedalījās… Krievijas medijos izsmieti Latvijas hokeja izlases panākumi
FOTO. Dārza karalienes! Cita par citu skaistākas – Rīgas centrā 100 rožu šķirņu izstāde
Trīs zēni un viena meitene! Tallinā piedzimuši četrīši
Uz Dienvidu tilta apgāzusies kravas automašīnas piekabe ar koka dēļu atgriezumiem
Šausminošs moments: lidojuma laikā lidmašīnā uzsprāgst elektroniskā cigarete, izraisot paniku pasažieros
Bahmutas virzienā Krievijas armija pārgājusi aizsardzībā
FOTO. Aizvadīta Rīgas sezonas atklāšanas regate! Uzlabota vairāku Rīgas jahtklubu infrastruktūra
LTV par ķibeli ar hokejistu sagaidīšanas tiešraidi pie Brīvības piemineļa: “Atvainojamies ikvienam skatītājam par vilšanos…”
Nedaudz, bet tomēr – Latvijas iedzīvotāju skaits pērn palielinājies par 0,4%; Rīgā un Pierīgā dzīvo 53%
FOTO, VIDEO. Suņi, kaķi, putni un skaista Latvija: ar ko soctīklos dalās mūsu jaunais prezidents Rinkēvičs?
“Tas ir grūti. Darba vietā nemitīgi tiek baumots” – vai tam ir kāds risinājums?
PČ hokejā Latvijas ekonomikai piesaistījis 44 miljonus eiro. Par ko šī nauda tika tērēta?
“Šajā reizē sods ir par bargu,” SEPLP locekle par portāla sodīšanu vārda “deportācija” dēļ
CILVĒKSTĀSTS. “Es netīšām nošāvu govi. Pašam pilnas acis ar šaujampulveri” – Andris pēc negadījuma zaudējis redzi, taču ne dzīvesprieku
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
„Režisores priekšstatu skavās.” Dailes teātra iestudējuma „Lilioms” recenzija
“Es gandrīz nekad tās sirēnas nedzirdu…” Metla-Rozentāle norāda ne vien uz trauksmes sirēnu, bet arī mobilo tīklu darbības problēmām
Klimata izmaiņas. Tā ne tikai šķiet – alerģijas ik sezonu kļūst arvien spēcīgākas. Pētnieki meklē risinājumus
VIDEO. Zēns 11 gadu vecumā kļūst par tēvu: “Viņa teica, ka mīl mani, taču nevēlas, lai kāds to uzzina”
Drossinternets.lv: Sākoties vasaras brīvdienām, jāpievērš uzmanība bērnu pavedināšanas riskiem internetā
LA.LV jautā Slaidiņam: Kas varētu būt dronu sūtītājs pie Krievijas elites mājām, tādējādi pārbiedējot Kremļa svītu?