Publicitātes foto

Vēstures zīmes Rīgas Vecpilsētas aptiekā 0

Latvijā ir senas aptieku un farmaceita darba tradīcijas, uz kurām balstīta arī mūsdienīga farmaceita darba izpratne. Seno aptieku jubilejas palīdz tradīcijas stiprināt, tādēļ Rīgas „Vecpilsētas aptiekas” 200. gadskārta ir īpaši svētki „Mēness aptieku” saimei.

LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 32
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 80
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Divos Latvijas novados fiksēts straujš Covid-19 gadījumu pieaugums 5
20 stundas
Lasīt citas ziņas

Viena no vecākajām Rīgas aptiekām tikko atzīmēja darbības 200 gadus. Ar „Mēness aptiekas” zīmolu  strādājošā „Vecpilsētas aptieka” nosaukumu divu gadsimtu laikā mainījusi vairakkārt. Šobrīd tā ir viena no lielākajām „Mēness aptiekām” ar plašu pašapkalpošanās nodaļu.

Jau 50 gadus šajā aptiekā vienu no sienām rotā mākslas darbs – keramisks cilnis, kurā dekoratīvi nosacītās līnijās ietverta apcere par cilvēka dzīves gājumu. Nu „Vecpilsētas aptiekā” Rīgā atklāta informatīva plāksne unikālā keramiskā ciļņa autoriem.

Plāksni atklāja šī gada LFB balvas „Gada farmaceits” ieguvēja, aptiekas vadītāja Linda Fevraļeva, bet mākslas darbā iekļautos simboliskos svarus izgaismot palīdzēja ilggadējā šīs aptiekas farmaceite Mudīte Strazdiņa.

Publicitātes foto

Mākslas valodā izteikts dzīves mainīgais ritms

Sienas ciļņa mākslinieks ir 1939.gadā Saldū dzimušais Andrejs Ķiģelis. Darba līdzautori – grafiķis Māris Ozoliņš (1943 – 2014)  un metālkalēja Ināra Gulbe (1935-1998).

Andrejs Ķiģelis ir spilgta personība, kurš daudz pūļu veltījis keramikas mākslas attīstībai Latvijā, viņa radītā servīze bijusi ne vienā vien ģimenē Latvijā, gan tolaik brālīgajās republikās. Viņš ir arī viens no dārza keramikas aizsācējiem Latvijā, organizējis Kurzemes keramikas dienas: “Darbs ir veidots no šamota māla, sākotnēji izgatavoju mazu modelīti. Darbs pie šīs sienas man personiski veicās ļoti viegli, sienā ietverti man tuvie dabas motīvi, aptiekas trauki – viss kopā veidoja ansambli.

Toreiz gan Aptieku pārvaldei nepatika sākotnējais sienas izskats, jo tā bija glazēta, tāpēc ar smilšu strūklu to notīrījām. Strūklaku, kur bija dzeramais trauks, toreiz izveidoja Māris Ozoliņš ar sievu Kornēliju Ozoliņu, bet pēc aptiekas atvēršanas bērni pa to kāpelējot ātri vien salauza un tad to izgatavoju vēlreiz,” atceras mākslinieks.

„Šī siena, kuru veidoju kopā ar grafiķi Māri Ozoliņu, tapa 1969. gadā, neilgi pirms mana diplomdarba aizstāvēšanas Latvijas Mākslas akadēmijā. Sadarbojāmies ar metālmākslinieci Ināru Gulbi. Pagājuši 50 gadi kopš tās uzstādīšanas, bet man tas joprojām ir sirdij tuvs veikums.

Ir gandarījums, ka aptieka joprojām tur atrodas un strādā labi farmaceiti.  Ļoti vēlētos, lai šis darbs tiktu cienīts arī turpmāk, iekļauts vēsturiskā mantoja pulkā, jo nu jau tam ir piecdesmit gadu,” neklātienē piedaloties aptiekas jubilejas brīdī teic mākslinieks un ir īpaši gandarīts par to, ka viņa veikums tiek novērtēts.

Te piedzīvotas daudzas pārmaiņas

Farmaceita asistente Mudīte Strazdiņa ir viens no  Vecpilsētas aptiekas dārgumiem. Šajā vietā ( tiesa gan pēc pirmā pasaules kara aptieka īsu laiku atradusies Audēju ielā 15) viņa strādājusi jau tālajā 1967. gadā, kad to vadījusi Ausma Dzirnekle. Ap sešdesmito gadu beigām aptieka vērta ciet uz kapitālo remontu, un tajā laikā arī tapusi vēsturiskā siena.

Mudīte aptiekā savulaik kā farmaceite atgriezusies astoņdesmito gadu beigās un uzticīgi strādā tur vēl šodien! Farmaceite labi atceras, ka cilvēki vēsturisko plastikas cilni nākuši speciāli aplūkot, toreiz aptiekas interjers izskatījies pavisam citādi, aptiekā bijusi strūklaka, no kuras cilvēki varējuši padzerties. Stūrī bijušas vītņu kāpnes.

Mudīte ir saglabājusi arī vairākas vēsturiskas liecības no iepriekšējām apaļajām aptiekas jubilejas reizēm un ar lielu sirsnību piemin kolēģus, ar kuriem kopā tik ilgus gadus strādāts, sevišķi zinošās un īpaši uzņēmīgās šīs aptiekas vadītājas. Darbs savulaik  tomēr ritējis citādi, un neviens pat nav varējis iedomāties, cik plašs zāļu klāsts būs pieejams mūsdienās.

Kad aptieka pārdzīvojusi pārmaiņas, pārtopot par pašapkalpošanos aptieku, toreizējā aptiekas vadītāja Anita Turka ļoti iestājusies par to, lai vēsturiskā siena tiktu saglabāta, un to arī panākusi.

„Atceros, ka pirms pāris gadiem sienas autors Andrejs Ķiģelis bija ienācis aptiekā pēc zālēm un bija priecīgs, ka siena joprojām ir saglabāta. Žēl, ka pandēmijas dēļ nevarējām viņu aicināt pulkā svinēt svētkus. Taču sazinājāmies un mākslinieks mums veltīja siltus, uzmundrinošus vārdus darbam. Pats savos seniora gados arī esot kārtīgs aptieku klients,” teic ilggadējā aptiekas farmaceite.

Augstā latiņa farmaceitu darbam

„Šis gads mums – farmaceitiem – ir īpašs, jo ikdienā vēl spraigāk izjūtam, cik vajadzīgi esam iedzīvotājiem. Ir liels prieks, ka „Vecpilsētas aptiekas” godu pāri gadu simtiem šogad varam sumināt, būdami Latvijā mīlētākais zīmols farmācijā. Tas uzliek dubultu atbildību.

Keramiskais sienas panno ir mūsu aptiekas lepnums, kas piesaista apmeklētāju uzmanību. Šodien ar lielu cieņu izsakām paldies tā autoriem, īpaši joprojām modrajam māksliniekam Andrejam Ķiģelim, un aicinām ikvienu, ienākot aptiekā, pievērst uzmanību šim keramiskajam brīnumam,” teic „Mēness aptiekas” gada farmaceite, Rīgas „Vecpilsētas aptiekas” vadītāja Linda Fevraļeva. Viņa šajā aptiekā strādā divus gadus, cildina savu kolektīvu un ir šo vietu iemīļojusi, jo, ieejot aptiekā, jūtama īpašā gaisotne.

Aptiekā gluži netveramā veidā saglabājusies vēstures elpa, neskatoties uz to, ka nu jau tā ir moderna pašapkalpošanās aptieka. Tajā daļēji saglabājušās vecās mēbeles, ir skaistā keramikas siena.

„Šī aptieka dod vērtības sajūtu. Varbūt tas saistīts ar to, ka kādreiz farmaceita profesija cilvēku vidū tika vērtēta ļoti augstu. Farmaceits tika godāts viņa zināšanu dēļ, viņu uzlūkoja ar cieņu. Kādreiz šo aptieku vadīja Anita Turka, par kuras entuziasmu un darbu mums minēja universitātē. Tas tiešām ir retums, ka aptieka te pastāv jau  200 gadus.

Publicitātes foto

Esmu lepna arī par savu kolēģi, farmaceita asistenti Mudīti Strazdiņu, kura šajā aptiekā ir nostrādājusi ļoti lielu daļu savas dzīves. Viņa man daudz ir izstāstījusi par šīs aptiekas vēsturi, par laiku, kā agrāk te noritēja darbs – kā tika izgatavotas zāles, piegādāta prece. Tādi kolēģi ir vērtība.”

Rīgas Vecpilsētas aptieku 1820. gadā dibinājis Tērbatas universitātes absolvents Kārlis Eduards Lēzevics. 19. gadsimtā aptieku darbībai Rīgā bija  augsta kvalitātes latiņa. Aptiekāra profesija bija prestiža, sabiedrībā to cienīja un farmaceitus uzlūkoja kā cildenus līdzcilvēku glābējus.

Līdz pat 1940. gadam “Vecpilsētas aptieka” vadījās pēc vēl tālajā 17. gadsimtā pieņemtā Rīgas Aptieku reglamenta. Zīmīgi, aptiekāri vēl aizvien ievēro šīs ētikas kodeksa pamatnostādnes – aptiekāram, viņa palīgam vienmēr ir jābūt laipnam, pieklājīgam un mundram, pieejamam kā bagātiem, tā nabagiem. Var tikai iedomāties, kāda Rīga bija toreiz, kad 19. gadsimtā šeit dzīvoja vien 40 tūkstoši cilvēku un bija pieejamas 11 aptiekas. Tieši samērā sīvā konkurence nodrošināja tik ļoti kvalitatīvo pakalpojumu.

Pirmā pasaules kara laikā aptieka tomēr mainīja adresi, bet tas neietekmēja aptiekas darbības principus un attieksmi pret saviem klientiem. Šobrīd ir pagājuši 200 gadi, kopš pirmo reizi durvis vēra aptieka, un tagad, glabājot tradīcijas, tā darbojas kā viena no “Mēness aptiekām”, kuras zīmols ir Latvijā mīlētākā farmācijas zīmola godā jau otro gadu.

Lai gan sākotnēji varētu šķist, ka vienmēr viss vēsturiskais un vērtīgais ir jāpakārto modernizācijai un inovatīviem uzlabojumiem, šī aptieka ir pierādījums tam, ka var notikt arī citādi.

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 32
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 80
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Divos Latvijas novados fiksēts straujš Covid-19 gadījumu pieaugums 5
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas Norvēģijā miruši 23 cilvēki 60
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena ir kā radīta mīlestībai! Horoskopi 17.janvārim
20 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Veselam
Aizvadītajā diennaktī pieaudzis Covid-19 pacientu skaits ar smagu slimības gaitu
1 stunda
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Saņemto dīkstāves pabalstu, manuprāt, ļoti negodīgi VID izkrāpa atpakaļ.” Igo skarbi par valsts rīcību 13
3 stundas
MZ
Māris Zanders
Ziņas
Māris Zanders: “Vai tāpēc mēs stāvējām uz barikādēm?!” Trīsdesmit gadi pēc janvāra notikumiem
35 minūtes
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
“Nekad vēl tā nav bijis, ka nodod preci veikalam un tūlīt vajag vēl.” Audzis pieprasījums pēc zāļu tējām
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Melnajā jūrā nogrimis Krievijas kravas kuģis; uzsākta apkalpes glābšanas operācija
14:48
MZ
Māris Zanders
Ziņas
Māris Zanders: “Vai tāpēc mēs stāvējām uz barikādēm?!” Trīsdesmit gadi pēc janvāra notikumiem
14:24
GN
Gints Narogs
Ziņas
Fāzels turpina laipot: kopbildē ar “asiņaino” prezidentu abiem smaids līdz ausīm…
14:08
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Nekad mūžā nespēju iedomāties, ka kādreiz to teikšu!”. Producents Juris Millers atklāj, ka pašmāju sabiedriskā TV uzdevumu šobrīd veic Krievijas galvenais TV kanāls 20
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas laikapstākļi mainīsies: sinoptiķu prognoze nākamajai nedēļai
5 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Ziņas
Kovidsitienam bija gatavi: Kolkas uzņēmuma recepte krīzes rūdījumam 7
5 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Tītars ir ļoti cimperlīgs! Piņķerīgās audzēšanas dēļ Latvijā šos putnus turēt uzņemas vien daži
1 stunda
GN
Gints Narogs
Ziņas
Fāzels turpina laipot: kopbildē ar “asiņaino” prezidentu abiem smaids līdz ausīm…
51 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Aukstākā nakts pēdējo četru gadu laikā: Latvijā reģistrēta zemākā gaisa temperatūra Eiropā 2
5 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
“Nav brīvu vietu.” Ziemas prieki pandēmijas apstākļos. Svarīgākais, kas jāzina
2 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Jaunie imigrācijas noteikumi ir sarežģīti: Vai Latvijā dzīvojoša sieva ar bērniem varēs pārcelties pie AK strādājošā vīra? 3
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nelegālā Jaungada ballīte Siguldas viesu namā: prokurors nožēlo, ka piedalījies 6
5 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: Aizliegts uz mūžu. Kādas sekas radīs mēģinājumi izrēķināties ar Trampu? 1
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cīnīsies par darbinieka tiesībām brīvajā laikā atslēgties no darba e-pasta un tālruņa
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Divos Latvijas novados fiksēts straujš Covid-19 gadījumu pieaugums 5
20 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Jutu, ka varu!” Latvijas labāko slēpotāju Patrīciju Eiduku mājās sagaida ar torti, puķēm un “Mežezeru”
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Suns Garo konteinerā atrod Igaunijai paredzētas 1,3 tonnas kokaīna
4 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
”Piezvanīja, ka ir mirusi, bet izrādījās, ka vēl ir dzīva!” Atklāti par prestižā pansionātā notiekošo 27
1 diena
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Gada necilvēks un vēl daži zvēri 61
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 32
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 75
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 80
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Uzņēmējs Māris Gailis atklāj, ar ko “patiesībā” darba laikā nodarbojas valsts ierēdņi 29
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Tenis un Dravis
3 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vakarā pirms aiziešanas mūžībā viņa teikusi māsiņai, lai telefonu vairs nelādē.” Kolēģi sēro par Astrīdas Kairišas nāvi 8
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“It kā valdībā netrūktu problēmu…”: jaunā veselības ministra Pavļuta mājoklī pamanītas neizskaidrojamas dīvainības 38
3 dienas
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Viss plūst un mainās, viss notiks citādi nekā iepriekš! Horoskopi no 18. līdz 24.janvārim
3 stundas